Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Uložení mincí

Vykupminci.cz
Numisargo

Uložení mincí

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
Měl jsem možnost být u zpracovávání nálezu grosovych mincí, kdy doslova se hodila kopa grosu do vroucí vody s kyselinou citronovou jelikož mince byli pokryte krutou zelené medenky. Vpo krátké době vytáhnute jako nové. Není přece nutné takové mince zavrhnout. Velká část mincí i v renomovaných aukcich a sbírkách pochází ze země.


Ale to se bavíme o mincích jiné doby a pokud jsou odborně vyčištěny, pak je samozřejmě nebude nikdo zavrhovat. Zde jsme se spíše bavili o mincích z pozdějšího období a mince v těchto sbírkách opravdu ze země nepochází.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Otravnykomar napsal
Měl jsem možnost být u zpracovávání nálezu grosovych mincí, kdy doslova se hodila kopa grosu do vroucí vody s kyselinou citronovou jelikož mince byli pokryte krutou zelené medenky. Vpo krátké době vytáhnute jako nové. Není přece nutné takové mince zavrhnout. Velká část mincí i v renomovaných aukcich a sbírkách pochází ze země.


Tak to je už samotný dost brutální přístup...
Jako Numismatik v žádném případě nedoporučuji a praktiky archeologů, či hledačů raději ani nechci znát...
Registrovaný uživatel
Jj, barbare, já vím čím to je. Jelikož mám blízko nich i knihy a šuplík s technikou. Proto jsem teď řešil nějaké pouzdro aby plata nelezeli jen tak na vzduchu. Ale je to i otázka nově příchozích prirustku. Vy oba se věnujete novodobim mincim. Zajímal by mě názor někoho kdo se věnuje starším věcem. Nikdy jsem třeba neviděl žádný pražský gros v perfektním stavu bez patiny aniž by byl vyčištěny. Ba dokonce se patina předpokládá a je žádaná.
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Otravnykomar napsal
Měl jsem možnost být u zpracovávání nálezu grosovych mincí, kdy doslova se hodila kopa grosu do vroucí vody s kyselinou citronovou jelikož mince byli pokryte krutou zelené medenky. Vpo krátké době vytáhnute jako nové. Není přece nutné takové mince zavrhnout. Velká část mincí i v renomovaných aukcich a sbírkách pochází ze země.


Tak to je už samotný dost brutální přístup...
Jako Numismatik v žádném případě nedoporučuji a praktiky archeologů, či hledačů raději ani nechci znát...

Já taky valil oči ale prý je to naprosto běžný postup. Samozřejmě byli poté mince neutralizovany v lázni a nakonec omyté destilovanou vodou. Na druhou stranu když by mělo muzeum každou mincí hodiny čistit, vezmi si že tam přichází nálezy i tisíců kusů minci, stejně tak i artefakty muselo by na to mít zvlášť oddělení armády čistíčů.
Moderátor
Otravnykomar napsal
barbar napsal
Otravnykomar napsal
Měl jsem možnost být u zpracovávání nálezu grosovych mincí, kdy doslova se hodila kopa grosu do vroucí vody s kyselinou citronovou jelikož mince byli pokryte krutou zelené medenky. Vpo krátké době vytáhnute jako nové. Není přece nutné takové mince zavrhnout. Velká část mincí i v renomovaných aukcich a sbírkách pochází ze země.


Tak to je už samotný dost brutální přístup...
Jako Numismatik v žádném případě nedoporučuji a praktiky archeologů, či hledačů raději ani nechci znát...

Já taky valil oči ale prý je to naprosto běžný postup. Samozřejmě byli poté mince neutralizovany v lázni a nakonec omyté destilovanou vodou. Na druhou stranu když by mělo muzeum každou mincí hodiny čistit, vezmi si že tam přichází nálezy i tisíců kusů minci, stejně tak i artefakty muselo by na to mít zvlášť oddělení armády čistíčů.


No při představě vaření mincí, které o sebe vařením tlučou a určitě tenký střižky i občas prasknou, pak ta chemie,, fuj,, :evil:
Jo kvantita, bez ohledu na kvalitu..
Moderátor
Otravnykomar napsal
Jj, barbare, já vím čím to je. Jelikož mám blízko nich i knihy a šuplík s technikou. Proto jsem teď řešil nějaké pouzdro aby plata nelezeli jen tak na vzduchu. Ale je to i otázka nově příchozích prirustku. Vy oba se věnujete novodobim mincim. Zajímal by mě názor někoho kdo se věnuje starším věcem. Nikdy jsem třeba neviděl žádný pražský gros v perfektním stavu bez patiny aniž by byl vyčištěny. Ba dokonce se patina předpokládá a je žádaná.


Tak vidíš, je třeba tomu přijít na,, kloub,,a najít vhodné místo i podmínky v čem je budeš nakonec mít..
Uvidíš někdo se určitě ozve, za mne však rozdíly nikterak zásadní nebudou...
Registrovaný uživatel
Ono zde záleží na mnoha proměnných okolnostech. Kdysi jsem se dostal k jednomu ročníku 20 krejcaru v celkem solidní zachovalosti za pár korun. Jelikož jsem minci tohoto ročníku nevlastnil, zařadil jsem jí do sbírky. Do půl roku se na minci vytvořila načernalá patina. Jelikož mince již byly myta, omyl jsem jí a během půl roku se situace opakovala, prostě materiál obsahoval něco, co toto černání způsobovalo. Minci jsem prodal a časem koupil jinou minci stejného ročníku s velmi decentní patinou. Mince již ve sbírce leží mnoho let, nemám jí zajištěnu na místě bez přístupu vzduchu a je stále ve stejné kondici, se kterou jsem jí kupoval.

Ono s největší pravděpodobností opravdu záleží na složení mincovního materiálu, před ražbou jistě docházelo k olejování razidel, po vyražení byly mince běleny, u měděných mincí docházelo v některých případech k žíhání střížků atd. Těch proměnných zde opravdu je spousta a i když budeme všemožně teoretizovat, stejně nebudeme schopni tuto problematiku zcela postihnout, protože nemáme např. možnost dělat zkoušky materiálu, nevíme s jakou toleranci roztoku kyselin se při bělení pracovalo atd. Každá tato oblast může na minci zanechat jistou paměť, která rozhoduje také o tvorbě patiny. A samozřejmě je zde otázka ukládání mincí. Všech těch "zaručených" obalů zde byla vyrobena spousta a až s o odstupem času lze zjistit, že tak bezpečné nebyly.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 30. 4. 2021, 13:06. »
Moderátor
No hlavně nemáme možnost posuzovat reálně v času oněch100, 200,300,400let a více... Jinak v podstatě souhlas...

Zde se nabízí proč je vhodné některé raritní, vzácné kusy s patinou i bez, ponechat v oněch toliko nenáviděnych obalech Jako PCGS a další,renomované společnosti..
Registrovaný uživatel
barbar napsal
Zde se nabízí proč je vhodné některé raritní, vzácné kusy s patinou i bez, ponechat v oněch toliko nenáviděnych obalech Jako PCGS a další,renomované společnosti..


Protože raritní mince je převážně dražena ve velkých mezinárodních aukcích a již jako celek - včetně škatulky - bude patřit k tvořící se historii. A jak říká jeden zástupce německé aukční firmy, který pro mě draží, hlavně ať škatulky neničím. Ve světě již existuje nálada je tolerovat, za pár let budou podmínkou při možném prodeji a samozřejmě mince ve škatulce bude poptávanější. To vlastně již dnes platí v Americe, kdy mince ve škatulce vytvoří vyšší cenu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Evropa1 napsal
barbar napsal
Zde se nabízí proč je vhodné některé raritní, vzácné kusy s patinou i bez, ponechat v oněch toliko nenáviděnych obalech Jako PCGS a další,renomované společnosti..


Protože raritní mince je převážně dražena ve velkých mezinárodních aukcích a již jako celek - včetně škatulky - bude patřit k tvořící se historii. A jak říká jeden zástupce německé aukční firmy, který pro mě draží, hlavně ať škatulky neničím. Ve světě již existuje nálada je tolerovat, za pár let budou podmínkou při možném prodeji a samozřejmě mince ve škatulce bude poptávanější. To vlastně již dnes platí v Americe, kdy mince ve škatulce vytvoří vyšší cenu.


Osobně mám pořád rozporuplné pocity, na jednu stranu ano a to zejména s ohledem na již mou výše zmíněné skutečnosti, na druhou stranu né, proč zamykat,, běžné,, kusy, strácí se také možnost si mince důkladně prohlédnou,včetně její ověření metrologie...
« Poslední úpravu provedl(a) barbar v 30. 4. 2021, 14:42. »
Registrovaný uživatel
ferovyobchodnik napsal
Btw taky se vám stránky tak blbě od včerejška načítají nebo mám problém já?

Problém občas máš, ale mne to večer tiež blblo. :)
-s-
Registrovaný uživatel
Ale Váš dotaz zněl na otázku raritních mincí a já doplňuji i mincí vzácných, ke kterým směřovala moje odpověď.
Ve škatulce mám např. Tolar 1802 A v nejlépe mně známé zachovalosti, Tolar 1810 A ve škatulce PCGS a s označením zachovalosti MS 65 - obě mince pocházejí z velkých švýcarských aukcí a byly draženy proti Rauchovi, pak 3 krejcar 1796 G - viděl jsem pouze dva kusy, jeden v nedobytné sbírce atd. I když jsem v životě také některé škatulky zničil, u těchto mincí bych si to nedovolil.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Evropa1 napsal
Ale Váš dotaz zněl na otázku raritních mincí a já doplňuji i mincí vzácných, ke kterým směřovala moje odpověď.
Ve škatulce mám např. Tolar 1802 A v nejlépe mně známé zachovalosti, Tolar 1810 A ve škatulce PCGS a s označením zachovalosti MS 65 - obě mince pocházejí z velkých švýcarských aukcí a byly draženy proti Rauchovi, pak 3 krejcar 1796 G - viděl jsem pouze dva kusy, jeden v nedobytné sbírce atd. I když jsem v životě také některé škatulky zničil, u těchto mincí bych si to nedovolil.


cituji příspěvek 208..

Zde se nabízí proč je vhodné některé raritní, vzácné kusy s patinou i bez, ponechat v oněch toliko nenáviděnych obalech Jako PCGS a další,renomované společnosti..

Ale v pořádku..
Jak jsem psal mám v tom ohledu rozporu plné pocity. Svým způsobem se nebráním pokroku, ale pokud možno s patřičným rozumem..
.K vzácným kusům mi chybí něco ve smyslu průkaznosti např. videodokumentace jako je hodnocení detailní prohlídka hran , kontrola gramáže a následně samotný proces,, škatulkovaní,, možná by se zvýšila důvěryhodnost.. Ale to je pouze má úvaha, možná hloupá..
Registrovaný uživatel
Co se týká pravosti, pak i ze škatulky je zjevné, že se jednoznačně jedná u tolaru 1802 A o pravou minci.

Vlastním i jednu mimořádně vzácnou měděnou ražbu v nadstandardní zachovalosti bez škatulky a děsím se, že by vinou dotyku mohla přijít k nějakému "úrazu" a tedy sám uvažuji o škatulce NGC, která by minci zcela ochránila. Pokud bych vlastnil dané dvě krejcarové pražské ražby, pak by již ve škatulce byly.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Nejdulezitejsi je vyvarovat se nevhodnych zpusobu ulozeni minci, jako kapsicky a alba z cehokoli jineho nez Mylaru nebo Polypropylenu (oboji samozrejme bez zmekcovadel) - teda aspon to vypada, ze by tyto mohly byt OK.

Co se tye ulozeni ve dreve, doporucuje se mahagon, hlavne ne dub a buk a mekka dreva - vsude mozne se o tom napsalo uz hodne. Lepeni kostnim klihem, ktere bylo zmineno, asi neni nutne a nejvetsi paseku udela s mincemi material, ktery je s nimi v bezprostrednim kontaktu, tzn. samet nebo papir. Nektere papirove sacky na mince obsahuji podle vseho hodne siry, takze se mince casem zpatinuji. Co se tyce sametu nebo plsti, museli bychom resit, jakymi barvami jsou barvene atp. a jestli se z nich neco neuvolnuje.

Prirodni material taky neni vzdy to nejlepsi, protoze v mincovnich kabinetech se driv pouzivaly podlozky z vlnene plsti, kde se ale ukazalo, ze se pri vysouvani a zasouvani plat mince otiraji, takze dnes se pouziva plst ze syntetickych vlaken.

Co se americkych krabicek tyce, jsem skeptik. Nejsem principielne proti nim, ale treba u medenych minci tyto firmy explicitne uvadi, ze za uvedenou zachovalost neruci, protoze se muze barva mince zmenit (rozumej ztmavnout), pripadne i ziskat skvrny atp. Mince totiz pred zalisovanim nestabilizuji, takze co na nich bylo muze reagovat dal a take ty krabicky nejsou 100% vzduchotesne. Navic urcovani zachovalosti neni vzdy zrovna objektivni a v krabickach je i hodne falz a (hlavne na hrane) poskozenych minci. Navic taky nevim, jestli/jak/jak dlouho nekdo testoval inertnost a stabilitu toho plastu, co drzi mince.

Idealni reseni tedy neexistuje, ale obecne pokud chcete zamezit tvorbe patiny, idealni je pokusit se mince skladovat bez pristupu vzduchu, nejlepe s aktivnim uhlim jako adsorbantem a na vyzkousenych platech / kapsickach, ktere s mincemi nic nedelaji - podle toho, co komu pasuje. Kazdopadne se asi da prepokladat, ze mince budou k tvorbe patiny nachylnejsi ve velkych (znecistenych) mestech nebo u more spis nez nekde na samote v horach.
Registrovaný uživatel
Tak příspěvek od Vassilije mě jen utvrzuje v tom, co vždy říkám a proto jsem do debaty Barbara, Otravnyhokomara a Evropy 1 nezasahoval … "je totiž úplně jedno, kde a v čem a jak máte mince uložené, stejněVám časem ztmavnou" ... ;)
Moderátor
MikyM napsal
Tak příspěvek od Vassilije mě jen utvrzuje v tom, co vždy říkám a proto jsem do debaty Barbara, Otravnyhokomara a Evropy 1 nezasahoval … "je totiž úplně jedno, kde a v čem a jak máte mince uložené, stejněVám časem ztmavnou" ... ;)


Ale zpomalit zub času na mincich vždy můžeš . ;)
Moderátor
Mimo jiné Vasilij v podstatě potvrdil to co jsem psal , akurát aktivní uhlí slyším prvně a jeví se to vcelku logicky.. . Docela zajímavé....
Registrovaný uživatel
vassilij napsal
Co se americkych krabicek tyce, jsem skeptik. Nejsem principielne proti nim, ale treba u medenych minci tyto firmy explicitne uvadi, ze za uvedenou zachovalost neruci, protoze se muze barva mince zmenit (rozumej ztmavnout), pripadne i ziskat skvrny atp. Mince totiz pred zalisovanim nestabilizuji, takze co na nich bylo muze reagovat dal a take ty krabicky nejsou 100% vzduchotesne. Navic urcovani zachovalosti neni vzdy zrovna objektivni a v krabickach je i hodne falz a (hlavne na hrane) poskozenych minci. Navic taky nevim, jestli/jak/jak dlouho nekdo testoval inertnost a stabilitu toho plastu, co drzi mince.

Idealni reseni tedy neexistuje, ale obecne pokud chcete zamezit tvorbe patiny, idealni je pokusit se mince skladovat bez pristupu vzduchu, nejlepe s aktivnim uhlim jako adsorbantem a na vyzkousenych platech / kapsickach, ktere s mincemi nic nedelaji - podle toho, co komu pasuje. Kazdopadne se asi da prepokladat, ze mince budou k tvorbe patiny nachylnejsi ve velkych (znecistenych) mestech nebo u more spis nez nekde na samote v horach.


Je to opravdu zajímavé čtení, které upozorňuje na všechny nástrahy nevhodného ukládání mincí. Samozřejmě, co se týká škatulek, pak si nelze dělat velká očekávání nad seriózností těchto firem v oblasti posuzování zachovalosti - především v poslední době firma NGC je tím vyhlášena. Co se týče pravosti, pak se na škatulky také nedá spolehnout. To jsou ale problémy, se kterými musí každý kupec mince ve škatulce počítat a tedy sám si zachovalost - nehledě na názor firmy - posoudit, což se samozřejmě týká i přesvědčení o pravosti. Moje zamyšlení se spíše vztahovalo k situaci, kdy kupujeme minci ve škatulce a tedy, jak s ní naložit. Já zastávám názor škatulku zachovat.

Samozřejmě velmi záleží na podmínkách uložení mincí a jejich zachovalosti. Před mnoha lety jsem zažil přímo odstrašující příklad, kdy jsem měl možnost zhlédnout sbírku mincí v nevalné zachovalosti. Mince vykazovaly silně nažloutlý nádech patiny, odřená místa byla černá. Tedy mince byly uloženy v nevhodném prostředí, ve kterém se různá míra oxidace projevila v plné míře. Majitel jednou za rok mince umyl a tak pokračoval dalších mnoho let. Tato zkušenost v plné nahotě ukázala okolnost nevhodného prostředí a různé míry oxidace zachovalých a odřených částí mince.

Každý hledáme nejlepší míru uložení, která se ale nesmí odvíjet od našich možností a přání. Nejdříve jsem používal pertinaxová plata se sametem. Později jsem přešel k boxům Safe, u hrubých mincí k dvoukapsičkám Kobra a u drobných mincí k sáčkům z umělého celofánu - polypropylenu. Podle mých dosavadních zkušeností a podle zkušeností jiných kolegů, kteří podobný systém provozují, zatím jsme spokojeni.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 1. 5. 2021, 6:05. »
Moderátor
Neobhajuji kvalitní škatulkovani, ale vznik a vývoj těchto krabiček je na základě,, boje,, proti padělání a hlavně účinné konzervaci minci.. Pokud mince ve,, škatulkach,, jsou uskladněny v tmavém a konstantní teplotě nejlépe pokojové, zabezpečení, proti změnám povrchu kovu se jeví jako jedno s profesionálně nejlepších co můžou dnešní technologie nabídnout..Nadruhou stranu mají i dost podstatné nevýhody. Pro uložení vzácných a některých raritních kusů mohou být ideální volbou...

https://www.pcgs.com/news/pcgs-introduces-superior-new-holder


Cituji :

„Kromě pokročilých bezpečnostních funkcí pomůže vzduchotěsný design nového držáku zabránit špinění a tónování mincí.“
Patentovaný polymerní vzorec s integrovanými identifikátory PCGS: Vyrobeno z nové směsi křišťálově čistého plastu odolného proti poškrábání, který je testován na 99,99% chemicky inertní.
Registrovaný uživatel
MikyM napsal
Tak příspěvek od Vassilije mě jen utvrzuje v tom, co vždy říkám a proto jsem do debaty Barbara, Otravnyhokomara a Evropy 1 nezasahoval … "je totiž úplně jedno, kde a v čem a jak máte mince uložené, stejněVám časem ztmavnou" ... ;)

Taky si to myslím. Bez konzervace je to prostě realita.
Registrovaný uživatel
Otravnykomar napsal
Taky si to myslím. Bez konzervace je to prostě realita.


Ale to není pravda, ale pokud si to myslíte, budíš.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
barbar napsal
Cituji :

„Kromě pokročilých bezpečnostních funkcí pomůže vzduchotěsný design nového držáku zabránit špinění a tónování mincí.“
Patentovaný polymerní vzorec s integrovanými identifikátory PCGS: Vyrobeno z nové směsi křišťálově čistého plastu odolného proti poškrábání, který je testován na 99,99% chemicky inertní.

O poločasu rozpadu se nemluví?
Moderátor
Pavel_III napsal
barbar napsal
Cituji :

„Kromě pokročilých bezpečnostních funkcí pomůže vzduchotěsný design nového držáku zabránit špinění a tónování mincí.“
Patentovaný polymerní vzorec s integrovanými identifikátory PCGS: Vyrobeno z nové směsi křišťálově čistého plastu odolného proti poškrábání, který je testován na 99,99% chemicky inertní.

O poločasu rozpadu se nemluví?

Nevim, ale je jasné že se nejdříve rozpadne samotný sběratel..
Řekněme, že například po 30 letech se najde něco ještě kvalitnějšího, nebo se jen přebalí,, plena,,..
Registrovaný uživatel
Budoucnost jistě přinese plastové slaby i do našich krajin, z důvodu které už tady byli recene, je to jen otázkou času. Jsem rád že se diskuze takto rozjela, je to příjemná funkce těchto stránek které po většinu zijou v kecarne blbostma. Evropo, já vám to neneguju, je mi jasný že ideálním uložením může mince bez viditelných změn ležet opravdu dlouho ale určitě ne věčně. A mě případná patina nevadí. Jak jsem uvedl. Za cca 5let jsem v pozoroval drobné změny a to je opravdu ideálně uložené nemám, brzo to napravím. Tak třeba umřu a kolečka budou vypadat stejně jako nyní. Když ne, nic se nepokazi. Nesbiram novodobé mince v řazením lesku. Jinak jak jste zmínil to složení mince které na to může mít vliv. Mám podobný případ, 3krejcary vykopany u nás v plány kde byl zároveň i razeny, má pro mě víc než sberatelskou i citovou hodnotu. Když jsem ho získal byl špatně ocisteny, očistil jsem ho slabým roztokem citronu, neutralizoval v sode a omyl v destilce a vysusil. Takový standardní detektorarsky postup. Zajímavý že oproti jiným mincim tento byl během půlrok zase stejně tmavý jako když jsem ho získal a od té doby se nezměnil. Zřejmě taky půjde o dané složení mince díky kterému chytnu zpět patinu velmi rychle.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 5 6 7 8 9 10 11 12 > »

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Uložení mincí

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1