Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Umělé patina

Vykupminci.cz
Numisargo

Umělé patina

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
ale no tak děcka, čověk ani nemusí slintat, uvnitř didge se sráží voda z teplého dechu a stéká dolů, slyšel jsem, že nějaký věhlasný chlapík, který dělá třeba hodinová koncert na didge, si pod něj dává misku a v pohodě ji naplní tekutinou ;)
Registrovaný uživatel
Jestli jste se už vykecali, vrátil bych se k tématu.
Onehdá jsem četl v chytré knize:
"Nemylete si že mince ve vaší sbírce vám patří,
pouze je opatrujete pro příštího majitele"
To by si měl každý uvědomit než zacne s mincemi něco provádět.
Dva tisíce let starou minci můžete vlastnit celý svůj život ale v jejím životě je to jen nepatrná chvilka.
Registrovaný uživatel
....to je docela k zamyšlení...něco na tom bude. Jenže až tam na hoře budu tlachat se sv.Petrem....můžu si aspoň říct....jj,tak tyto mince jsem mohla držet v ruce a tu nepatrnou chvilku jejich dlouhého života...jsem je měla ve své sbírce . A doufám,že je můj syn jen tak nestřelí a udělá mi radost,když je opět přenechá svým dětem,po jejich prapra...bábě na památku. 8)
Moderátor
njn... to by si pral kazdej... ale staci se podivat, jak zkoncila drtiva vetsina (nejen) velkych sbirek...

ja uz sem tady na to tema premyslel, jak by bylo mozny udrzet sbirku (nebo jeji vyznamnou cast) i po smrti sberatele pohromade... odkazat to muzeu nema smysl, vime, jak se vsude krade... jedine, co me napadlo je takova naprosta morbidnost... uznavam, ze je to uplna blbost, ale predstavte si to.... spocivala by v tom zalozit spolek sberatelu, jehoz clenove by proste v pripade umrti sbirku darovali jinemu kolegovi, o kterem by vedeli, ze ji zachova... to by bylo v pripade, ze by nebyl spoleh na dedice sberatele z pribuzenstva (a ten by taky musel byt clenem)... :mrgreen: a tak by to slo dal a dal...

ale je to utopie, rozprodat to muze kdokoliv, at uz pribuznej nebo ne... na strane druhy diky tomu mame radu minci ve sbirkach... je to proste vecnej kolobeh minci... skoda ale je, kdyz se rozproda pod cenou nejake ucelene obdobi apod. a kor kdyz to odejde do ciziny...
Registrovaný uživatel
To Oliver: omlouvám se, ze píšu takhle mimo téma, ale díval jsem se na tvé chyběnky a na mé přebytky a něco bych pro tebe měl - hlavně R-U (2 hal 1893, 1900; 20 hal 1908; 1 kreuzer 1858A, 1860A, 1861A; 1 kreuzer 1851A) a možná i něco z Františka I. (6 krejcar 1800A, 1 krej 1800B, 1krej 1800C - krásný stav a excentrická ražba (zajímavost)) + Josef II. 1/4 krejcar 1782 B).
Takže pokud bys o něco měl zájem (platí i pro ostatní, hlavně z korunové měny mám víc ročníků), tak se ozvi na mail trinitr@volny.cz
Moderátor
dik moc, poslal sem mail :)
Registrovaný uživatel
Ahoj, mám dotaz...Co je toto za "patinu"? To je tak umělé jako zuby mojí babičky! Jak to dělají? Vypadáto jako nabarvené...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jako modelář bych vzal special akryl barvu Valejjo (black ink), kterej se používá na tzv wash, tj zvýraznění "prohlubní" v reliéfu.
Pak bych trochu ogumoval abych zvýraznil reliéf a voala - stejnej výsledek.
Registrovaný uživatel
Vetsinou se pouziva jod nebo tzv. sirna jatra ci jak tomu rikaji. Tohle je spise to druhe. Patina jodem se da celkem snadno vucistit, tohle bohuzel jednoduse ne. Par blbcu (panove prominou) na Aukru patinuje prakticky vsechno vcetne denaru ci brakteatu a i celkem hezkych kusu. A bohuzel lidem se to podle cen asi fakt libi..
Registrovaný uživatel
Tovy napsal
Vetsinou se pouziva jod nebo tzv. sirna jatra ci jak tomu rikaji. Tohle je spise to druhe. Patina jodem se da celkem snadno vucistit, tohle bohuzel jednoduse ne. Par blbcu (panove prominou) na Aukru patinuje prakticky vsechno vcetne denaru ci brakteatu a i celkem hezkych kusu. A bohuzel lidem se to podle cen asi fakt libi..

Jodova tinktura by byla asi vic zakourena a zamlzena ze? Kazdopadne to prokresluje krasne detail, jinak je to fakt hrozne neprirozeny....
Registrovaný uživatel
nevěřim že to jsou sirný játra, s těma jsem dělal a nikdy tmavý zabarvený takhle nekrylo.

Z fotek to člověk nepozná, ale já bych si tipl spíš na regulérní akrylovou barvu.
Registrovaný uživatel
este by to mohla byt cernobiela fotka.
_______________
Registrovaný uživatel
..takto černé zabarvení udělá K2S v nesprávých rukách.
Registrovaný uživatel
Ahoj, co říkáte na tuhle patinu...Vypadá to jako původní...tzn. bez chemického zásahu...Nebo se pletu? Není to trochu do purpurova?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
to bych si z tehle fotky nedokazal posoudit ani nahodou. odstin navic muze byt zpusoben spatnou korekci (white ballance) fotaku nebo dodatecnymi upravami ve snaze zatraktivnit minci alespon na fotce. v neposledni rade, nechce se mi hledat, jak to bylo s ryzosti prave techto minci, muze byt tato barva zpusobena vetsim mnozstvim medi ve slitine (na nekterych razbach naprasto bezne, nektere mince spis pripominaji ruzolici se prasatka)
Registrovaný uživatel
MUDrAcula napsal
Ahoj, co říkáte na tuhle patinu...Vypadá to jako původní...tzn. bez chemického zásahu...Nebo se pletu? Není to trochu do purpurova?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Bohužel z fotografie nikdy nebudete mít šanci polemizovat ohledně patiny a vůbec né na věrnost odstínu.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Tak ještě do třetice sem umístím jednu fotku, u které mám silné podezření o dodatečném "patinování"...Jedná se o obchodníka na Aukro, u kterého vykazují všechny mince průřezem několika staletíma stejnou patinu...A myslím, že dost umělou...

Nerad bych ale někoho očerňoval to ne...Ale tipoval bych tady jódovou tinkturu, ale jelikož jsem to nikdy nedělal tak nevim...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
V případě mince, v tak špatné zachovalosti je naprosto jedno, jakým způsobem přišla k patině, protože to je naprosto nepodstatné a nemá cenu tyto případy řešit.
Něco jiného jsou případy zachovalých mincí, kde původní patina rozhoduje ve velké míře o konečné ceně, ale to není tento případ.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
asi tak. pouze by to bylo vhodne v aukci uvest, i kdyz v takovem pripade, kdy je to tak ocividne chapu (i kdyz nesouhlasim) ze to nekdo neresi. pokud mam v ruce zajimavou stredovekou minci (gros obvykle), jejiz kvalita za moc nestoji (jako treba zde u toho leopolda), ale je to varianta, na kterou nejspis moc brzo nenarazim, tak si ji napatinuju, aby vynikly detaily, ktere jsou pro danou variantu rozhodujici. mozna to nekdo nevnima jako koser, ale ruku na srdce, ten, kdo to predtim vycistil jak prase taky koser nepostupoval a v takovem pripade jde o to zmirnit nasledky necitliveho a neodborneho zasahu Fredyho Cistice. pokud tu minci neprodavam, muze to pak navic byt kazdemu jedno. Prodavat bych ji mel s podtitulkem: umele dopatinovano.

ten leopold patinovany bude, ale zde souhlasim s Evropou1, ze to u rozumneho kupujiciho nehraje roli a blbci co kdeco zkoupi at se na tom sprominutim utlucou. aspon jim nezbudou penize na lepsi veci :D
Registrovaný uživatel
Říká se, že bychom měli kupovat pouze takové mince, které již nemusíme čistit. Bohužel toto je pouze teorie a někdy musíme k čištění přistoupit. Jelikož jsme v diskusi o patinování, připomenu jednu možnost, kdy se nejedná o umělé patinování, ale nové přirozené a pomalé patinování mincí.
Kdysi jsem koupil jeden půltolar, který měl hezkou patinu, ale zároveň byl i velmi špinavý. Vsadil jsem na krásnou zachovalost jeho ploch, minci jsem umyl a doufal, že se bude původní patina znovu obnovovat. Dnes, asi po pěti letech se postupem doby vytvořila nádherná, od původní, nerozeznatelná patina, která je již konečná a myslím, že nikdo nebude mít šanci rozeznal, jestli je stará pět, deset, nebo sto let. Je to způsobeno tím, že pokud budeme mít naprosto nepoškozenou minci, kterou decentně vyčistíme, aby zůstaly nepatrné pozůstatky původní patiny, ta se začne na jejich základě vytvářet znovu.
Znovu ale podotýkám, že se musí jednat o nepoškozenou ražbu, velmi jemné čištění a spoustu zkušeností.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Samozrejme to nemohu rici na 100%, ale myslim si, ze je to umela patina. Podle me to jde docela dobre ucit podle tmavych poru na minci. Normalni patina zabarvuje minci v vicemene stejnomerne na malem kousku a meni se pozvolna. Kdezto umele patiny tmavnou dle toho, jak moc latka reaguje na minci, jaka vrstva na ni je a jak moc nasledne se mince vycistila od latky (ci nasledne napriklad pregumovala). Rozdil je prave v tech malych porkach a nerovnostech vznikajicich pri korodovani a pod. Pri umelem patinovani se tam drzi patinovaci latka dele (fyzicky, je tam vetsi vrstva latky, pory jsou dele vlhke a taky se hure cisti) a tim jsou pory mnohem tmavsi nez okoli. A rekl bych, ze na tehle minci to je docela dost znat.

Mozna se mylim, ale zatim co jsem videl, tak to tomu odpovidalo.

MUDrAcula napsal
Ahoj, co říkáte na tuhle patinu...Vypadá to jako původní...tzn. bez chemického zásahu...Nebo se pletu? Není to trochu do purpurova?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tovy napsal
Samozrejme to nemohu rici na 100%, ale myslim si, ze je to umela patina. Podle me to jde docela dobre ucit podle tmavych poru na minci. Normalni patina zabarvuje minci v vicemene stejnomerne na malem kousku a meni se pozvolna.


Existuje mnoho příkladů, kdy se přirozená patina mění naprosto skokově a to jak odstínem, tak i barvou.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Rady pro začínající sběratele » Umělé patina

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1