Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » úplné začátky

Vykupminci.cz
Numisargo

úplné začátky

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No Otakare nevím, já bych souhlasil s tím co tu zmínil Jaa-chym a zdenek_prachar. Myslím, že pokud budete mít sbírku **/* bude zbytečně drahá a nadlehčeně řečeno bezcená. Já osobně sbírám čsrI pouze ražené a * pouze ze studijních důvodů a proto, že se mi ty známky líbí. Vím, že nikdy nebudou mít valnou hodnotu ale taky do nich tolik neinvestuji protože mám jiný sběratelský zájem.
_______________
P.
Registrovaný uživatel
Tak mě vůbec nejde o cenu té sbírky. Nikdy to nechci prodat a ani o tom nepřemýšlím. -) Mě se prostě sbírání známek líbí a chci v tom mít alespon nějaký řád a pokud možno na mé možnosti nejhezčí známky. Je to úžasnej relax se hrabat v tištěných katalozích a taky on line katalozích a porovnávat s tim co je v nabídce na prodej někde a s tim co mám už zakoupeno, až z toho člověku brní hlava a zjistí že je večer a ještě nejedl -)). Třídit, rovnat, poznávat a sbírat to je fajn. Zabere to minimum místa, nemusí se to oprašovat, prostě další bezva koníček. ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Otakar18 v 20. 2. 2014, 22:19. »
Moderátor
No, minimum místa. Ono to zase není až tak úplně. ;)
Registrovaný uživatel
Minimum místa se postupem času mění na minimum místa k žití :D.
_______________
P.
Registrovaný uživatel
No, nevim, jestli někdy nasbírám dejme tomu 10 alb, tak to je furt velmi malá kapka v moři, oproti dejme tomu plastovými modely letadýlek a lodí nad kterými jsem taky vážně uvažoval. Navíc ta oprašovací kůra by zabrala asi celej den párkrát do roka. -)) Myslim že filatelie je na prostor v bytě přijatelná. Narozdíl třeba od izolantů elektrické energie, či mlýnků na kafe. ;)
Registrovaný uživatel
Otakar18 napsal
V pořádku, chtěl jsem znát názory a děkuji za ně. Nekoupim je. Ovšem koupim si příště tyto známky zase jen *. Na ** nemám tolik peněz. Drahý známky budu kupovat jen *. Ty levnější **. Tak doufám že nejsem sám kdo sbírá jak ** tak i *. Neni to zas takový prohřešek ne? :)


Podle mého názoru děláte několik zásadních chyb.

Snažte se vyvarovat nákupů známek na Aukru a podobných adresách. V životě jste viděl ve fyzické podobě hodně málo známek, abyste dokázal pouze podle fotografií dobře nakupovat. Navíc se toho seděním u počítače moc nenaučíte. Možná můžete namítnout, že jste se při těchto diskusích již něco naučil, ale věřte, nedá se to srovnávat s tím, co Vám dají osobní kontakty.

Rozhodněte se, jakou jednotnou kvalitu známek chcete kupovat a tu bezpodmínečně dodržujte. Není nic horšího, pokud budete mít sérii známek, kde bude část čistá, část se stopou a zbytek kusů razítkovaných atd.

Snažte se kupovat dostupnější série celé a nesnažte se je kupovat pouze po jednotlivých kusech. Má to několik nevýhod.

Atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Otakar18 napsal
No, nevim, jestli někdy nasbírám dejme tomu 10 alb, tak to je furt velmi malá kapka v moři, oproti dejme tomu plastovými modely letadýlek a lodí nad kterými jsem taky vážně uvažoval. Navíc ta oprašovací kůra by zabrala asi celej den párkrát do roka. -)) Myslim že filatelie je na prostor v bytě přijatelná. Narozdíl třeba od izolantů elektrické energie, či mlýnků na kafe. ;)


No ono to není jen o těch deseti albech bohužel. Dále máte přišlou poštu, pomůcky, literaturu a to vše narůstá úměrně času který tomu věnujete. Schválně si povíme za 2-3 roky ;)
_______________
P.
Registrovaný uživatel
Pro Evropu 1, ano máte pravdu s tim přímým kontaktem, ale bohužel já v okolí nikoho neznám a ani nevim jestli se tu konají nějaké burzy. Takže logicky hned od začátku a po vzplanutí sem zamířil na aukro a na net a sem na diszkuzi. Ovšem je pravdou že jsem rád že tu máme obchod se známkami a budu upřednostnovat nákup ve zmíněném obchodě. Jinak nikdy jsem neměl, nebo nechtěl mít sérii známek splácanou z **/*/o. Vždycky bud sérii celou **, nebo *. Ražený série jen opravdu u drahých známek kde moje finance na lepší sérii nestačí. ;)
Registrovaný uživatel
No a abych hned vyvrátil to co jsem napsal :-DD, tak jaký máte názor na tyto známky? Myslim že je na čase začít taky trošku s těma Hradčanama. At již bez zoubků, nebo se zoubkama. -) Pan píše že jsou to známky **

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Evropa1 to pěkně vystihnul. Za sebe bych chtěl dodat, jestliže vám, stejně jako mně, nevadí nálepka na známce, tak proč si v případě levnějších známek připlácet za bezvadný lep? I u známek s nálepkou si hlídám, aby neměly jiné vady, aby nebyly odřené, špinavé, rezaté, ožmoulané zoubky a podobně. Snažím se nekupovat nic, co bych chtěl jednou vyměnit za lepší, no občas se mi stává, že zblbnu a nedodržím to.

Při kupování celé série mám ale potíž s nestejnou kvalitou známek v sestavě. Třeba když levnější známky v sérii jsou bezvadné a ta nejdražší nebo druhá nejdražší je špatná, nebo naopak.
« Poslední úpravu provedl(a) dědek v 21. 2. 2014, 10:43. »
Registrovaný uživatel
dědek, tak zase si řikám že u těch levných známek můžu mít aspon tu největší kvalitu, když si to nemůžu dovolit u těch dražších. -)
« Poslední úpravu provedl(a) Otakar18 v 21. 2. 2014, 10:48. »
Registrovaný uživatel
Ano, právě že to bude vypovídat o tom, že byste chtěl ** a nemáte peníze a ne že jste se rozhodl sbírat * z nějakých jiných důvodů, na mě to nepůsobí dobře. Jen u specializovaných sbírek je to myslím trochu jiné, tam se asi bere cokoliv zajímavého se dostane pod ruku.

P.S.: Nemyslím ovšem pídit se po haléřových známkách s nálepkou, když za řádově stejnou cenu běžně dostanu **.
« Poslední úpravu provedl(a) dědek v 21. 2. 2014, 11:08. »
Registrovaný uživatel
Taky si myslím, že si ujednoť co chceš sbírat a v jaké kvalitě. Já sbírám prioritně ČSR I. v kvalitě ** se zaměřením na typy, barvy, zoubkování. Pokud se objeví v hromadě nebo v sérii kvalita *, tuto "odložím" do orig. albových listů, kde mám ČSR I. *. Kvalitu * cíleně nesbírám, pouze ji zakládám. Pokud známku mám v kvalitě ** i * tak následující známka jde do univerzálního alba, které pak půjde na prodej. Pro ražené mám též orig. albové listy (starší). Prostě se mi známky nechce vyhazovat a tedy průběžně plním další dvoje albové listy kvalitou * i raženými tak, abych tvořil generální sbírku ČSR I. Hradčany jdou úplně bokem na ně budu potřebovat více času. A jak říkají kolegové - literatura se hromadí, známky přibývají :D ale od počátku vše poctivě třídím, protože by mě za rok asi jeblo. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Podle mého názoru jsou známky se stopou tou nejméně přijatelnou skupinou, proto není od věci vytvořit sbírku pouze z razítkovaných známek, pokud splníme několik dalších předpokladů z oblasti kvality.

Když budeme mít jinak hezky zachovalé známky a s pěknými razítky, nikdo nám nemůže nic vytknout. Musíme si také uvědomit, že do filatelistické sbírky patří například dopisy, výstřižky a další doklady. Tím dosáhneme celkového souladu.
V poslední době nejsem příznivcem sbírání čistých známek, protože každý se předně zajímá pouze o dokonalost lepidla, čímž jde ostatní trochu do ústraní. Známka samotná je pouze nástroj poštovního styku, proto se na ní také tak dívejme.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
Evropa1 napsal
Podle mého názoru jsou známky se stopou tou nejméně přijatelnou skupinou, proto není od věci vytvořit sbírku pouze z razítkovaných známek, pokud splníme několik dalších předpokladů z oblasti kvality.

Když budeme mít jinak hezky zachovalé známky a s pěknými razítky, nikdo nám nemůže nic vytknout. Musíme si také uvědomit, že do filatelistické sbírky patří například dopisy, výstřižky a další doklady. Tím dosáhneme celkového souladu.
V poslední době nejsem příznivcem sbírání čistých známek, protože každý se předně zajímá pouze o dokonalost lepidla, čímž jde ostatní trochu do ústraní. Známka samotná je pouze nástroj poštovního styku, proto se na ní také tak dívejme.


Výstižné, a súhlasím.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Evropa1: snad poprvé s Vámi naprosto kategoricky nesouhlasím. Známky s kultivovanou stopou po nálepce jsou (alespoň tedy známky, které sbírám já, tedy Legionářské 1919) standardem, už vzhledem k tomu, jak se známky dříve uchovávaly. Známky dvouhvězdičkové jsou z 90% (ne-li více) známky opravené, většinou tak, že to prostě poznat nejde).
V poslední době jsem se začal specializovat na známky, jejichž výskyt je do 50 ks. Je neuvěřitelné, že zatímco kratší zoubky, zlomené zoubky atp. nikdo neřeší, stopa po nálepce se řeší intenzivně. Pro mne je zcela primární stav a kvalita, samozřejmě vždy upřednostním dvouhvězdičkovou známku, ale pokud má známka decentní stopu a jinak je v dokonalém stavu, ani trošičku mi to nepřekáží.
Naopak, vzhledem k tomu, kolik razítek se toulá po různých šuplících různých sběratelů a obchodníků úplně nerozumím tomu, proč upřednostnit raženou známku (kterou stejně někdo mohl vykoupat a orazit z důvodu špatného stavu lepu) či výstřižek (který stejně většinou jen kryje nějakou vadu), než krásnou známku s decentní stopou po nálepce.
Jen můj názor a zdůrazňuji, že se týká toho, co sbírám, a nelze jej brát jako všeplatnou pravdu...
Registrovaný uživatel
zdenek_prachar napsal
Evropa1: snad poprvé s Vámi naprosto kategoricky nesouhlasím. Známky s kultivovanou stopou po nálepce jsou (alespoň tedy známky, které sbírám já, tedy Legionářské 1919) standardem, už vzhledem k tomu, jak se známky dříve uchovávaly. Známky dvouhvězdičkové jsou z 90% (ne-li více) známky opravené, většinou tak, že to prostě poznat nejde).


Oba dva jsme tento problém pojali z jiného úhlu. Vy specializovaně, já globálně a to ještě s přihlédnutím k dotazům jednoho začínajícího sběratele, jehož zájmem se jistě stanou lacinější známky, kterých by mělo být na trhu dostatek. Pak se můžeme podívat do katalogů, můžeme se setkat s názory sběratelů a vždy se ocitneme s názorem, že nejvýše jsou hodnocené čisté, luxusní kousky, pak razítkované a na posledním místě se ocitnou známky se stopou.
Má to svojí logiku, se kterou se můžeme setkat i v jiných sběratelských oblastech. Vždy se výše hodnotí sběratelský kus a to jakýkoli, který je slabě znehodnocen přirozeným působením času, ať už oběhem, platností atd., než kus, který se dodatečně opravoval, nebo ke své vadě přišel jinou, než přirozenou cestou, ke které byl určen.
Samozřejmě, pokud bychom se zajímali o specializaci, pak by to bylo na delší povídání, ale já jsem odpovídal konkrétnímu člověku, začínajícímu sběrateli, který si posteskl, že chce sice sbírat čisté známky, ale v případě těch dražších bude muset ze svých nároků slevit. Pak jsem mu navrhl řešení v podobě budování sbírky z razítkovaných známek, které mají ve sběratelském světě a v globálním pojetí většinou vyšší hodnotu, než známky se stopou. V případě běžnějších sérií pak jednoznačně.
Zajisté, dalším problémem jsou například známky s razítky z ochoty, které ve výše pojatém vysvětlení také nemohou mít velkou sběratelskou hodnotu. Atd.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Moderátor
ja zbieram ** i ked mi nedavno bolo vycitane, ze zbieram lacne veci bez ladu a skladu
_______________
Moderátor
Ale tak pánové! O stopách po nálepce se má smysl dohadovat u vcelku snadno sehnatelných známek. Ale když se vrhnete na takovou oblast jako já, berete co je, hlavně když se to bude jevit jako pravé! Anebo ražené. To bych toho asi taky moc nesesbíral. Tedy, ne že by nebyly. Občas. Nějaké. Ale málo. A jak dokládá ten můj bloček Aradu, ani u těchto známek razítko automaticky neznamená, že prošly poštovním provozem! Anebo že bych to sbíral jen na dopisech a dalších dokladech? Krásné, ale nerealizovatelné. Proto se na falcky vykašlete a to co se dá získat bez falcky kupujte bez falcky a tam kde to tak jasné není berte co je, časem třeba získáte lepší. Ostatně, kdo sbírá klasiku, ten je na tom obdobně. Rozhodnutí sbírat známky jen ** je zkrátka pěkné, leč má svoje zásadní limity.
Registrovaný uživatel
nechápu hysterii ohledně malé stopě po nálepce- **, na druhou stranu jsem rád, dražší položku mám levněji a nebudu se tolik stresovat při náhlém zatékaní do bytu při větším dešti, to je jen příklad, na druhou stranu se zajímávé razítkované známky umí taky dobře zprasit, ostatně před půlrokem se mi taky přilepila známka/jediná/, za kterou jsem dal skoro litr, ale prodávat jí nehodlám, tak jí fandím, kvalitní lep, nj umělci kdysi :D
Registrovaný uživatel
Tak já myslim že je nejdůležitější hlavně ta radost a potěšení ze sbírání a naplnění. To jak toho každej dosáhne a jakou cestou, je jeho věc, protože každý máme svoje priority a svůj pohled na věc a na život. Proto nemá cenu nikomu nic vnucovat, či podsouvat co je a co neni dobré. Každý to vidíme svýma očima. ;) ;)
Moderátor
Já beru i známky s hnusnou nálepkou. Mnohdy totiž není velká pravděpodobnost, že bych v příštích pěti letech potkal lepší, případně na ni měl. Kdysi jsem nekoupil (nedražil) jednu, pravda raženou 3 kr barevné psaníčko se zoubkováním 9 a půl. Je fakt, že bych na ni těžko sháněl peníze, protože jsem zároveň dražil dvojnásobný přetisk Chust + Zakarpatská Ukrajina převrácený, ale i tak. Zdála se mi krapet schmutzig a taková zkrátka ne tak pěkná, takže jsem ji za pouhé 2 tácy nebral. Dnes je jasné, že to byla chyba, neb se obratem v Maďarsku prodala za nějakých, myslím, čtvrt miliónu forintů a od té doby žádná jiná nebyla ve střední Evropě v nabídce a to je dobrých 15 let.
Takže, nálepku má smysl řešit u známek které se dají relativně snadno získat i bez ní (prakticky veškeré ČSR), ale u Modrého Mauricia na to fakt serte. ;)
Registrovaný uživatel
A jak si ji martraji odlepil? -)
Registrovaný uživatel
Otakar18 napsal
No a abych hned vyvrátil to co jsem napsal :-DD, tak jaký máte názor na tyto známky? Myslim že je na čase začít taky trošku s těma Hradčanama. At již bez zoubků, nebo se zoubkama. -) Pan píše že jsou to známky **

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Z toho 60 h je podle mě střižená moc blízko obrazu a není ta 200 h zašpiněná? Jak na tom při bližším pohledu budou ostatní známky? I tak to může být dobrá koupě, ale je potřeba počítat.
Registrovaný uživatel
Otakar18 napsal
Tak já myslim že je nejdůležitější hlavně ta radost a potěšení ze sbírání a naplnění. To jak toho každej dosáhne a jakou cestou, je jeho věc, protože každý máme svoje priority a svůj pohled na věc a na život. Proto nemá cenu nikomu nic vnucovat, či podsouvat co je a co neni dobré. Každý to vidíme svýma očima. ;) ;)


Zde nejde o vnucování něčeho, někomu jinému, ale o názory jiných lidí, kteří již mají nějaké zkušenosti. Sám jste sem přišel a začal se ptát a druzí vám odpovídali podle svých zkušeností, priorit atd. Zajisté se zde objevilo více, někdy až protichůdných vysvětlení, ale čekal bych, že v každém názoru budete hledat smysl zdělení.
Pokud tuto diskusi odmítnete tímto způsobem, pak vlastně nemá cenu jí dále vézt, protože je bezpředmětná.
Možná, že dnes se vám líbí známky s jistými vadami a nevadí vám, ale položte si otázku, jestli chcete ustrnout na začátku své cesty a nezdokonalovat se, nebo si uvědomujete, že se vaše názory budou v čase měnit. Pokud si odpovíte, že vám tento stav stačí, pak nechápu, proč jste se na některé věci ptal a pokud se chcete zdokonalovat, pak vězte, že to co se vám líbí nyní, to se vám s naprostou jistotou nebude líbit za pár let. Tedy smysl některých názorů je v tom, že vás někteří diskutéři chtějí upozornit na některá úskalí a bude pouze na vás jak s nimi naložíte. Pokud je budete brát jako nemístné vnucování, pak je to škoda, protože jsem již za svůj delší sběratelský život slyšel mnoho nářků od svých kolegů, typu: " Kdybych tenkrát poslechl staršího kolegu, kdybych se zachoval jinak, kdybych........atd."
Na začátku jistě nasekáte mnoho chyb a záleží pouze na vás, jestli je budete minimalizovat.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
« Poslední úpravu provedl(a) Evropa1 v 22. 2. 2014, 8:56. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 > »

Sběratel.com » Rady začátečníkům » úplné začátky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1