Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » úplné začátky

Vykupminci.cz
Numisargo

úplné začátky

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Otakar18 napsal
Na tý známce je to napsaný? Vzadu?

Otakárku- máš už přečtenou aspoň základní literaturu o známkách? Doporučuju od pana Švarce-Svět filatelie a nemusel by jsi sem napsat takovou hovadinu, jako teď. Už se to tu psalo tisíckrát- první je studium literatury! A ta kniha stojí padesát kaček! ;)
Moderátor
pavlinka napsal
Marko- je to jednoduché. Koupila jsem (no táta samo) třeba Mulreadyho krásnou obálku a díky Dejvymu za pěkný peníz (katalog tuším 350 liber) a další? Třeba barevné zkušební tisky, ruské námětové celiny z třicátých let, reklamní telegramy, vady známek. Jejda toho by bylo :D


fuha tak to mas pekne, ja som este tak siroko nedosiel :D ja som na cele serie, PL, PT, kupony, DV nerobim a este FDC ale len pri CR a SR :lol:
_______________
Registrovaný uživatel
Otakar: pokud chcete, aby se Vám zde dostalo rady či pomoci, velmi bych Vám za sebe (a opravdu v dobrém) poradil jít tomu naproti. Čím déle se budete ptát takto "hloupě" (vážně to nemyslím zle, ale ty otázky prostě hloupé jsou), tím méně lidí tady bude mít chuť a motivaci Vám odpovídat. Protože vzít si katalog, základní literaturu, pročíst si to a neptat se na věci, které jsou prostě nejdostupnější a nejzákladnější základ bych osobně považoval za samozřejmost.
Dostal jste tu spoustu po mém soudu opravdu dobrých rad, nicméně pořád si vedete svou a točíte se trochu v bludném kruhu. Je to samozřejmě Vaše sbírka, Vaše rozhodnutí. Nicméně si myslím, že dokud nezačnete trochu poslouchat druhé a učit se, nemůžete se nikam pohnout a budete se v tom plácat tak, jako teď.
Registrovaný uživatel
To Otakar.
Budování každé sbírky je ryze osobní záležitost, kdy musíte poznat mnoho věcí z nejrůznějších oblastí. Pokud se ocitneme při koupi s prodejcem, většinou zde budete sám a nebudete mít možnost se nikoho dalšího optat. Navíc vždy to musí být vaše rozhodnutí, kdy se nesmíte spoléhat na druhé.
Proto se učte formou snahy každou problematiku pochopit, dát jí svojí logiku, kterou budete schopný před druhými obhájit. Tím získáte určité zažité stereotypy, které vám pomohou dané téma zvládnout. Každý se občas dostane na určité rozcestí, kdy neví kam se má vydat dál a hlavně k tomu jsou určeny tyto stránky. Pokud se ptáte stále dokola na stejné a lehce pochopitelné věci, nikdy se je pořádně neaučíte, protože se vám nedostanou tzv. pod kůži.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
Otakar18 napsal
Na tý známce je to napsaný? Vzadu?

Už máš katalog? V něm je to napsaný, že jednou je vytištěná na papíře s průsvitkou (=vodoznakem), podruhé na papíře bez průsvitky. No já třeba různý papíry nesháním, když známky jinak vypadaj stejně. Stejně ale zkoumám, jakou variantu mám, ale je mi to vlastně jedno.
Moderátor
otakar doporucim ti malu brozurku vola sa Co je co aut. je Eduard Herout...
_______________
Registrovaný uživatel
Ahojte,

tiez som viacmenej zacinajuci filatelista. Zbieral som znamky ako dieta, a teraz som ich cirou nahodou objavil a chcel by som si ich skatalogizovat. Nanestastie som narazil na problem. Niektore znamky su podla katalogu uplne rovnake, ale lisia sa sposobom tlace. Viem nejako rozlisit bez nejakych pomocok ako je dana znamka tlacena? Pouzivam na katalogizaciu Michel katalog. Cize by ma zaujimalo ako rozlisit najma StTdr od Odr a od RaTdr.

vopred vdaka
Moderátor
Vůbec nejlepší je zajít za někým, kdo to ukáže názorně. Většinou to není zásadní problém rozeznat, ovšem až když člověk uvidí takovou a makovou. Takové to teoretické popisování je sice hezké, ale "mít to v ruce a vidět to na vlastní oko" je zkrátka výrazně lepší.
V zásadě ale kamenotisk nemá rastr je plochý a poněkud neostrý.
Registrovaný uživatel
ok ... tak to spravim asi tak, ze zoberiem nejaku znamku, ktora je tlacena len urcitym sposobom a potom dalsiu, ktora je tlacena inym sposobom a podla toho to skusim nejak rozlisit na znamkach ktore su tlacene oboma sposobmi. myslel som ci neexistuje nejaka finta. :D
Moderátor
Finty existují různé. Ale většinou to lze rozlišit relativně dobře. I když třeba takový kamenotisk a měditisk, obzvláště na ražených a starých známkách, může někdy klamat tělem. U uherských Franz Josef nebývá problém (jenom někdy u žluté, když není vidět vůbec), ale některé telegrafní, tam je dobré mít (vidět, mít je v oku) ty dvě provedení, to se poplést někdy může (zdání klame), když člověk nikdy kamenotiskovou telegrafní neviděl.
Registrovaný uživatel
"Finty existují různé."

napriklad? :?
Moderátor
Hlavní finta je praxe. ;)
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Hlavní finta je praxe. ;)


8)
Moderátor
michalsvk napsal
Ahojte,

tiez som viacmenej zacinajuci filatelista. Zbieral som znamky ako dieta, a teraz som ich cirou nahodou objavil a chcel by som si ich skatalogizovat. Nanestastie som narazil na problem. Niektore znamky su podla katalogu uplne rovnake, ale lisia sa sposobom tlace. Viem nejako rozlisit bez nejakych pomocok ako je dana znamka tlacena? Pouzivam na katalogizaciu Michel katalog. Cize by ma zaujimalo ako rozlisit najma StTdr od Odr a od RaTdr.

vopred vdaka

Nejlépe je prostudovat si nějakou literaturu týkající se tiskových technik.
Mnohokrát byla na fóru zmiňována kniha Svět filatelie od Františka Švarce, kde jsou tiskové techniky popsány velmi dobře.
Moderátor
No jo, jenže popis je jedna věc a vidět to naživo zase druhá. Přes všechny popisy jsem například pojem "moletáž" v úplnosti pochopil teprve až v té chvíli, když jsem ji viděl v praxi. Do té doby jsem sice tak nějak tušil, ale vlastně nevěděl.
A přes všechny popisy jsou nejlepší praktické ukázky, protože i když teoreticky člověk ví, ... Jsem viděl, ža v dávné minulosti byly součástí katalogu, jak dnes bývají barevné stupnice, i ukázky téže "známky" tištěné různými technikami. Myslím, že by to byla úžasná pomůcka. Navíc, některé známky "klamou tělem", takže například horší měditisk se může s úspěchem zaměnit za kamenotisk.
Registrovaný uživatel
Citovat
zmiňována kniha Svět filatelie od Františka Švarce


Dnes mi kniha přišla poštou. Lehce jsem ji prolistoval a přečetl první kapitolu o historii pošty a historii prvních poštovních známek. Moc mě kniha baví a těším se na kapitolu výše probíranou ;)
_______________
P.
Registrovaný uživatel
Rád bych se zeptal, co znamená pojem obtisk v souvislosti se známkou. Občas to čtu na aukcích, že známka je obtisk, dost často třeba zkusmý tisk husita. Poradí někdo co znamená pojem obtisk? -)
Registrovaný uživatel
"Otisk části nebo celého obrazu známky na straně s lepem; rozlišujeme obtisk strojový a archový; strojový obtisk vzniká tím, že pri chodu stroje naprázdno přijde otisk desky (válce) na tlakový válec (desku); při dalším postupu se otiskne barva z desky (válce) na lep z tlakového válce; proto se obraz známky přesně kryje s obtiskem; archový obtisk vzniká přenosem ještě mokré barvy tisku z jednoho listu na druhý vlastním zatížením; obraz známky se s obtiskem zpravidla přesně nekryje"

Může být obtisk obrazu známky, nebo i přetisku. Je zrcadlový - na rozdíl od tisku na lepu.
Registrovaný uživatel
Naprosto vyčerpávající odpověd, děkuju.
Registrovaný uživatel
Měla bych takovou otázečku ke sbírání aršíků - máte-li ve sbírce aršík, zařazujete k němu i dotyčnou samostatnou známku, nebo vám stačí mít ten aršík? Stejně tak spojené známky (každá jiná, ale ze stejného archu).

A co sbírání celých archů známek, či vícebloky a vícepásky? Na ty už se člověk spíš specializuje namísto sbírání jednotlivých známek, ne?
Moderátor
Rad o tom, co a jak sbírat, je nesčetně. Já, protože jsem vždycky byla ( a pořád jsem) závislá na peněžence táty, se řídím při sbírání právě velikostí portmonky a ta je pořád taková nějaká poloprázdná ;) Proto se při sbírání držím rady mého guru- než pět hovadin, raději ušetřené penízky vložit do jedné pořádné, se slušnou návratností.
Registrovaný uživatel
awenor - to je pak spíše otázka specializace. V generální sbírce stačí jen uvedený aršík, známka navíc, jen pokud byla vydána samostatně. Stejně tak bloky atd - v generální sbírce bych se spokojil se známkou, do specializované bych zařadil i 4blok, ev dvojpásku, spojené typy... i celý arch, což ale bývá již někdy dost problém.
Moderátor
Stačí aršík, podle mne, ale pokud byla vydána ještě známka v archu a neliší se nějak podstatně (přesněji vůbec), pak je vhodné mít k tomu tu známku aspoň ve dvoupásce. Vytrhávat to extra z aršíku považuji za nesmysl, pokud tu známku tedy nelepím na dopis. Taky považuju za hloupost nákup několika sešitků abych to mohl roztrhat na spojky, kupóny vlevo/vpravo/nahoře/dole jak se to dělá na předtištěné albové listy. Přijde mi to jako nesmysl. Si raději koupím 2 sešitky navíc a nechám je v celku a mám tam teoreticky kombinací jak nikdo.

Ale je to můj názor a nikomu to nevnucuju.
Registrovaný uživatel
Rád by som týmto poprosil skúsenejších o radu ohľadom poštových taríf za leteckú prepravu zásielok v období 1. ČSR a Slov. štátu. Mám katalóg Pofis pre 1. ČSR a Földesov pre SŠ, ale ani v jednom z nich v časti venujúcich sa poštovým tarifám nevidím uvedené poplatky pre tento druh zásielky. :(
Vidím len dve možnosti ;)
a: Niekde to tam je a ja len zle hľadám.
b: Nie je to tam uvedené.
Nech už platí ktorákoľvek z vyššie uvedených možností, poprosím o radu - kde hľadať tieto sadzby.
PS: Beneš len na strane 160 (posledné vydanie) píše o nejakom "zvláštním tarifu" ...
Moderátor
Ja poznam len tento http://www.itrojan.cz/cs/obchod.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=11488&category_id=216
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 6 7 8 9 10 11 >

Sběratel.com » Rady začátečníkům » úplné začátky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1