Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » určení a chyba v opisu

Vykupminci.cz
Numisargo

určení a chyba v opisu

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý večer všem. Tak jsem se dal na groše Vladislava, po sehnání patřičné literatury a patřičné regulaci mojí slepoty, bych vás zde občas poprosil o radu. Zasílám dle mého určení XI.a/1 s chybou v opisu panovníka a takovou nedomrdlou třetí tečkou u ocasu lva. Prosím o shovívavost a o potvrzení, opravdu teprve začínám. Ještě jestli jste se s touto chybou již někdo setkal.

S pozdravek kozias

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
a to jsem to chtěl dát do vladislava, jsem trubka.
Moderátor
Určil jste ho dle Háskové správně - XI.a/1 s chyboražbou opisu ve jméně. I když ho Hásková v typologii neuvádí tak tento groš je znám. Je uveden v soupisu Chaurovy sbírky pod č.447 a jedná se i o stejná razidla. Co se týče toho zmiňovaného útvaru v ocase lva, tak by se mohlo jednat o chybně vypuncovanou tečku do razidla zasahující do smyčky ocasu, kterou poté řezač vyrazil správně (odpovídalo by tomu i výraznější posunutí levé tečky vlevo), ale to je jen můj odhad. Nicméně blahopřeji k zajímavému grošíku.
Moderátor
Ještě bych dodal že u grošů Vladislava II. Jag. se různé zkomoleniny opisů (převrácená, přidaná či chybějící písmena) vyskytují v poměrně hojné míře i když v typologii jsou ne vždy uvedena. Chce to také hledat ve vydaných popisech nálezů a sbírek (u VJ např. Táborský poklad, Nález Kosičky, Chaurova sbírka).
Registrovaný uživatel
Děkuji za odpověď a rady ohledně literatury, literaturu časem určitě doplním, zatím vycházím z Háskové.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pražské groše » určení a chyba v opisu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1