Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » určení značky talířů

Vykupminci.cz
Numisargo

určení značky talířů

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, prosím o radu. Bylo mi řečeno, že se jedna o talíř Bohemia, ale já jsem takové logo ve spojitosti s touto porcelánkou nikdy neviděla (což samozřejmě nic neznamená, nejsem znalec, jen to ve mně budí zvědavost). Děkuji!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Bohemia bola pravdepodobne porcelánka v Novej Roli..
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ano, to vim, ale logo je prokazatelne jine. Toto B jako je na taliri jsem vsak nikde nenasla..
stani napsal
Bohemia bola pravdepodobne porcelánka v Novej Roli..
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Proč značka není k nalezení? Vysvětlení je velmi jednoduché, je to značka z 80. až 90. let 20. století. A tak mladý porcelán, žádného sběratele mimo Vás nezajímá, i když Vy žádná sběratelka nejste, protože o porcelánu naprosto nic nevíte a každý sběratel hodný toho jména má alespoň minimální znalosti ve svém oboru.
Takových značek na kterých je písmeno B v různých variantách a opisech je minimálně 150 a každá je trochu jiná.
Porcelánka byla založena v roce 1882 dvěma bratry s příjmením Benedikt - Gebrüder Benedikt v obci Dvory, dnes je to součást Karlových Varů, někdy se také uvádí, že porcelánku založila firma Eberhardt a bří Benediktové ji koupili až v roce 1918. Písmeno B na značce znamená Benedikt.
Postupně porcelánku vlastnilo několik různých majitelů. V době, kdy byla použita Vaše značka, porcelánku vlastnil národní podnik Karlovarský porcelán a byl to závod Hotelový porcelán Karlovy Vary.
Váš talíř není starožitnost, ale bazarová záležitost v hodnotě do 10 Kč.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Děkuji Vam, moc mily pane
Adalbert napsal
Proč značka není k nalezení? Vysvětlení je velmi jednoduché, je to značka z 80. až 90. let 20. století. A tak mladý porcelán, žádného sběratele mimo Vás nezajímá, i když Vy žádná sběratelka nejste, protože o porcelánu naprosto nic nevíte a každý sběratel hodný toho jména má alespoň minimální znalosti ve svém oboru.
Takových značek na kterých je písmeno B v různých variantách a opisech je minimálně 150 a každá je trochu jiná.
Porcelánka byla založena v roce 1882 dvěma bratry s příjmením Benedikt - Gebrüder Benedikt v obci Dvory, dnes je to součást Karlových Varů, někdy se také uvádí, že porcelánku založila firma Eberhardt a bří Benediktové ji koupili až v roce 1918. Písmeno B na značce znamená Benedikt.
Postupně porcelánku vlastnilo několik různých majitelů. V době, kdy byla použita Vaše značka, porcelánku vlastnil národní podnik Karlovarský porcelán a byl to závod Hotelový porcelán Karlovy Vary.
Váš talíř není starožitnost, ale bazarová záležitost v hodnotě do 10 Kč.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Ale není zač, alespoň jsem chvilku dělal důležitého.
Adalbert
Registrovaný uživatel
V pohodě, já si ty poznámky na začátku nebrala osobně. Chápu, že když vidíte takový brak, máte pocit, že jsem úplně mimo. Já to takhle neberu. Myslím si, že sběratel může být člověk, co sbírá cokoli. Třeba plastové lžičky, když na to přijde. Rozhodně si nehraji na sběratelku starožitností, ačkoli mám doma i pár hezkých porcelánových kousků z konce 19. století, které už by Vám možná mohly připadat zajímavější.. Přirozeně se ale ptám na značky porcelánu (i toho novodobého) sběratelů starožitností, protože je mi jasné, že právě vy to budete vědět. A taky, že jo. Váš obsáhlý příspěvěk hovoří jasně. Takže za něj děkuji a pokud máte náhodou tip, kde bych narazila na skupinu lidí, která má takové znalosti a zároveň sbírá prostě jen hezké talíře bez hodnoty, budu ráda, když mi ho dáte! Ještě jednou díky a přeji hezký den.
Adalbert napsal
Ale není zač, alespoň jsem chvilku dělal důležitého.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Vidím, že jste na dobré cestě sběratelkou se stát. Existuje u nás jeden spolek, před veřejností poměrně uzavřený a sdružující sběratele starého porcelánu, ale tam Vás zatím asi nevezmou.
Začněte proto samostudiem, na internetu je spousta stránek věnujících se historii porcelánek, kde naleznete prvotní informace o tom co se vyrábělo, kde a kdy. Také jsou tam odkazy na odbornou literaturu. Tu lze zapůjčit ve vědeckých knihovnách (jsou v každém krajském městě).
Pokud hodláte sbírat talíře zajděte do muzeí a mrkněte co tam mají, a vyhraďte si na to dost času. Máme u nás vystaveno spoustu nádherných věcí, a až potom něco zajímavého někde na blešáku uvidíte, tak to zaručeně nepřehlédnete.
A zkuste zvážit specializaci, například, budu sbírat talíře jenom z produkce určité porcelánky, nebo jenom z určitého časového období, nebo jenom určitého slohu. Záleží kolik máte místa na uložení - vystavení.
Sbírání talířů má jednu velkou výhodu - není o ně až tak velký zájem a občas je možné za poměrně nízkou částku do 100 Kč koupit i velmi hezký exemplář.
Adalbert l
Registrovaný uživatel
Děkuji za Vaše rady a tipy. Zatím jsem na tom tak, že jsem prostudovala Rukověť sběratele porcelánu, Kouzlo keramiky a porcelánu a Český porcelán + jsme na netu projela jakousi práci od Asociace starožitníků. Věřte, nevěřte, na toto Béčko, na které jsem se ptala, jsem nikde v těchto knihách u G. Benedikt nenarazila (a nebo jsem to přehlédla). Moje osobní sbírka se zaměřuje na porcelánku Pirkenhammer, hlavně na talíře, je to srdečí zálěžitost. Nejen, že jsme tam chvíli měli dům, ale porcelán z Březové se mi hrozně líbí. Když ale narazím na nějaké zajímavosti i od jiných porcelánek, beru je. Takhle jsem třeba přišla ke krásné cukřence Karl Knoll. Pro svou práci ovšem sháním hromadu obyčejného porcelánu. Fotíme jídlo do časopisů. Člověk pak získá jistou závislost kupovat vše, co je hezké, protože se to vždy může hodit. I když to nemá žádnou cenu :lol: No a s tím roste touha po poznání... Ať se Vám daří. Já tady určitě v budoucnu ještě vznesu nějaký stupidní dotaz, nebojte ;) Díky!
Adalbert napsal
Vidím, že jste na dobré cestě sběratelkou se stát. Existuje u nás jeden spolek, před veřejností poměrně uzavřený a sdružující sběratele starého porcelánu, ale tam Vás zatím asi nevezmou.
Začněte proto samostudiem, na internetu je spousta stránek věnujících se historii porcelánek, kde naleznete prvotní informace o tom co se vyrábělo, kde a kdy. Také jsou tam odkazy na odbornou literaturu. Tu lze zapůjčit ve vědeckých knihovnách (jsou v každém krajském městě).
Pokud hodláte sbírat talíře zajděte do muzeí a mrkněte co tam mají, a vyhraďte si na to dost času. Máme u nás vystaveno spoustu nádherných věcí, a až potom něco zajímavého někde na blešáku uvidíte, tak to zaručeně nepřehlédnete.
A zkuste zvážit specializaci, například, budu sbírat talíře jenom z produkce určité porcelánky, nebo jenom z určitého časového období, nebo jenom určitého slohu. Záleží kolik máte místa na uložení - vystavení.
Sbírání talířů má jednu velkou výhodu - není o ně až tak velký zájem a občas je možné za poměrně nízkou částku do 100 Kč koupit i velmi hezký exemplář.
Adalbert l
Registrovaný uživatel
Vaše zaujatost touto obyčejnou značkou porcelánky z Nové Role mě,paní Zuzano(?)
přiměla, aby jsem se po dlouhé době přihlásil a poslal Vám ( pokud jsem
nezapomněl jak) obrázek této značky.Je otištěna v sestavě značek, které se
v porcelánce používaly po roce 45. Bez bližšího určení - tedy klidně , jak už tady bylo řečeno , i ta 70-80 léta. Takže - existuje , ví se o ní :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jů, super! Moc děkuji. Takže to není Benedikt.. Ha, takže v tom bazaru měli pravdu a my jim to nevěřili. Nu, to víte, já jsem původem z Karlových Varů a moji rodiče teď bydlí v Nové Roli, takže mě tato porcelánka tak nějak zajímá. I její hodně poutavá minulost..
jindras napsal
Vaše zaujatost touto obyčejnou značkou porcelánky z Nové Role mě,paní Zuzano(?)
přiměla, aby jsem se po dlouhé době přihlásil a poslal Vám ( pokud jsem
nezapomněl jak) obrázek této značky.Je otištěna v sestavě značek, které se
v porcelánce používaly po roce 45. Bez bližšího určení - tedy klidně , jak už tady bylo řečeno , i ta 70-80 léta. Takže - existuje , ví se o ní :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jů, super! Jste mi hodně sympatická už tím nadšeným zvoláním po příspěvku s novými informacemi ... to značí jen to, že tady máme novou a nadšenou sběratelku a to je moc fajn ;) Jů, super! ... je to krásné a zapálené zvolání vycházející přímo ze srdíčka :D
Registrovaný uživatel
Já rád říkávám toto : Sběratelství je nemoc, která naštěstí není smrtelná, ale je do konce života nevyléčitelná. Jste nakažena, gratuluji :D
Registrovaný uživatel
Asi už je to tak. Chodím po bazarech, blešácích apod a zkoumám značky. U kamarádů doma nebo příbuzných to samé :D Zajímám se o to intenzivněji necelý rok a stejně vím pořád úplný prd. Bez Rukvěti sběratele porcelánu nedám ani ránu...
lachtan napsal
Já rád říkávám toto : Sběratelství je nemoc, která naštěstí není smrtelná, ale je do konce života nevyléčitelná. Jste nakažena, gratuluji :D
Registrovaný uživatel
Já do starožitností dělám už asi sto let a stejně pořád vím prd leda a tři koledy k tomu. Hodně věcí jsem se dozvěděl až tady, takže Sběratel.com funguje skvěle i pro starý pardy, jako jsem já. Vidíte, že i tady vám nakonec poradili ... Jindras
Registrovaný uživatel
Jinak sežeňte si knihu KOUZLO KERAMIKY A PORCELÁNU od Aleny Braunové, bohužel musíte přes net a antikvariáty. Zatím bych řekl nepřekonatelné dílo i když už hodně staré. A je to lepší, než Rukověť sběratele a o hodně, nesmí chybět žádnému sběrateli.
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 3. 12. 2019, 21:24. »
Registrovaný uživatel
https://www.valentinska.cz/425659-kouzlo-keramiky-a-porcelanu
Registrovaný uživatel
Já jí doma mám. Půjčili mi ji pánove starožitníci, co sídlí kousek od našeho domu. Bohužel jsem ji ještě nestihla pořádně přečíst, ae chystám se na to (už dva měsíce).. Takhle na prolistování mi nepřišla bezkonkurenční, takže díky za tip, prostuduji!
lachtan napsal
Jinak sežeňte si knihu KOUZLO KERAMIKY A PORCELÁNU od Aleny Braunové, bohužel musíte přes net a antikvariáty. Zatím bych řekl nepřekonatelné dílo i když už hodně staré. A je to lepší, než Rukověť sběratele a o hodně, nesmí chybět žádnému sběrateli.
Registrovaný uživatel
......
Já jí doma mám. Půjčili mi ji pánove starožitníci, co sídlí kousek od našeho domu. Bohužel jsem ji ještě nestihla pořádně přečíst, ae chystám se na to (už dva měsíce).. Takhle na prolistování mi nepřišla bezkonkurenční, takže díky za tip, prostuduji!
No tam jde o historii porcelánek, ale hlavně o značky a jejich dataci. Je to vlastně do toho roku , kdy byla kniha vydána. Už jen to, že ji mají starožitníci o něčem svědčí. Jde spíše o určení starožitného porcelánu a při svém sbírání talířů stopro narazíte na nějaký starožitný.Jde o bibli sběratelů starožitného porcelánu, ale nepřesvědčuji vás o svém názoru.
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 4. 12. 2019, 8:10. »
Registrovaný uživatel
Jindras, když vám dával odkaz na značení, tak si myslím, že použil právě tuto v uvozovkách bibli pro sběratele porcelánu....
Registrovaný uživatel
Máte pravdu!! Přehlédla jsem to a je to tam. Příště musím být pozornější. Halelujá, Aleno Braunová 8)
lachtan napsal
Jindras, když vám dával odkaz na značení, tak si myslím, že použil právě tuto v uvozovkách bibli pro sběratele porcelánu....
Registrovaný uživatel
Mám tu další prosbu. Ulovila jsem talíř, na kterém je vtlačená značka Pražské porcelánky. Pod ní je č.2, ale v knihách jsem nevyčetla rok výroby. Respektive když to vypadá stejně, je u toho popisek, že se takto značila kamenina v letech 1800-1830, avšak talíř je podle mě porcelánový a netipla bych, že je tak starý... Jak jste ale viděli v mých příspěvích výše, můžu být úplně mimo mísu :-) Díky za radu!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prosím, prosím, smutně koukám, neporadil byste s talířem níže? Koukla jsem do Braunové i do Rukověti a nějak se mi nezdá, že by byl skutečně tak starý.. Děkuji!
jindras napsal
Vaše zaujatost touto obyčejnou značkou porcelánky z Nové Role mě,paní Zuzano(?)
přiměla, aby jsem se po dlouhé době přihlásil a poslal Vám ( pokud jsem
nezapomněl jak) obrázek této značky.Je otištěna v sestavě značek, které se
v porcelánce používaly po roce 45. Bez bližšího určení - tedy klidně , jak už tady bylo řečeno , i ta 70-80 léta. Takže - existuje , ví se o ní :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zuzanicepalice napsal
Prosím, prosím, smutně koukám, neporadil byste s talířem níže? Koukla jsem do Braunové i do Rukověti a nějak se mi nezdá, že by byl skutečně tak starý.. Děkuji!
jindras napsal
Vaše zaujatost touto obyčejnou značkou porcelánky z Nové Role mě,paní Zuzano(?)
přiměla, aby jsem se po dlouhé době přihlásil a poslal Vám ( pokud jsem
nezapomněl jak) obrázek této značky.Je otištěna v sestavě značek, které se
v porcelánce používaly po roce 45. Bez bližšího určení - tedy klidně , jak už tady bylo řečeno , i ta 70-80 léta. Takže - existuje , ví se o ní :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Níže máte značky Nové Role, žádný talíř.
Registrovaný uživatel
Mně nedošlo, že se to zařadí výš. Ten talíř s modrým okrajem z Pražské porcelánky jsem měla na mysli :)
packa napsal
zuzanicepalice napsal
Prosím, prosím, smutně koukám, neporadil byste s talířem níže? Koukla jsem do Braunové i do Rukověti a nějak se mi nezdá, že by byl skutečně tak starý.. Děkuji!
jindras napsal
Vaše zaujatost touto obyčejnou značkou porcelánky z Nové Role mě,paní Zuzano(?)
přiměla, aby jsem se po dlouhé době přihlásil a poslal Vám ( pokud jsem
nezapomněl jak) obrázek této značky.Je otištěna v sestavě značek, které se
v porcelánce používaly po roce 45. Bez bližšího určení - tedy klidně , jak už tady bylo řečeno , i ta 70-80 léta. Takže - existuje , ví se o ní :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Níže máte značky Nové Role, žádný talíř.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Starožitnosti » určení značky talířů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1