Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Určování typu grošů

Vykupminci.cz
Numisargo

Určování typu grošů

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Vítám patasona na tomto diskuzním fóru :D
Registrovaný uživatel
No... pěknej Jan... pokusím se přidat taky jednoho...
Obrázek vložený uživatelem
Je to Smolík 3 a je první a jedinej, na kterej jsem narazil, co se o groše zajímám...

K tomu malému lvu: je jen nepatrně menší, ale působí celkově robustnějším dojmem. Větší hlava, kratší a silnější tlapy i pařáty, silnější a kratší ocas, větší měsíčky na krku; prostě je jinej... a pokud máte groše nakoukaný, poznáte ho na první pohled... Existuje jak s rubní začkou 1a, tak i 1b. Pro srovnání posílám obrázky (2x rub s malým lvem, oba případy rub. zn.) a jednou normální václavský lev:
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Včíl mudrujte;-)
Registrovaný uživatel
Díky za přivítání!
Registrovaný uživatel
Koukám, že jsem obrázkama tu stránku troche rozhodil... no... snad se to přežije:-)
Moderátor
Zdravím chlapci. Dlhší čas som tu nebol a nestačím sa čudovať. Nový formát, noví moderátori (gratulujem), to nás chceš Zdeňku takto rozdeliť? :-))) (Robbie tam, Facctory zas tam... každý inde, akoby nás p. učiteľka rozsadila). Takto nás porozdeľovať! :-) Pred pár rokmi to už urobili Mečiar s Klausom :-) Ale žartujem, je to dobre premyslené, je to prehľadné, takže paráda.
Ale najviac ma teší patasonova prítomnosť, vitajte maestro.
Registrovaný uživatel
Aha, tak takový je rozdíl, dík... no tak to teda žádného doma asi nemám :( ale zkusím se pořádně podívat až bude čas :mrgreen: :mrgreen:
K tomu moderátorství jsem přišel jako slepý k houslím, ale aspoň můžu po sobě opravovat překlepy, protože bez chyb se mi to podaří napsat až na po páté :)
Moderátor
Archy, sme rozsadený ale v triede sa nájdeme.... :lol: aj tak si myslím že všetci asi pozerajú i na ostatné príspevky, nie len na príspevky v tom svojom obore...
Moderátor
Patason: každý nový člen je tu vítaný a určite bude prínosom pre toto numizmatické fórum.
Registrovaný uživatel
2 facctory: tak u Patasona jsem o tom presvědčen :mrgreen:
Registrovaný uživatel
To all: chtělo by to více odborníků na slovo vzatých jako je patason - poměrně dost z nich znám, ale pochybuju, že by sem začali přispívat.
Registrovaný uživatel
Ahoj lidi, jak se máte ... ? :roll:
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
robbie, máš dojem že sa nejak odčlenili??? :o
Registrovaný uživatel
mh... mno... :roll: ... už si tam orám políčko jen ve svém chlívečku... :( nikde nikdo... :shock:
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Ale najviac ma teší patasonova prítomnosť, vitajte maestro.


Nepřehánějte s tím mistrem, jsem rád, že je o groše zájem a to nejen po ceně a super zachovalostech, ale i po informacích...
Registrovaný uživatel
vassilij napsal
To all: chtělo by to více odborníků na slovo vzatých jako je patason - poměrně dost z nich znám, ale pochybuju, že by sem začali přispívat.


To myslím bude záležet na kvalitě fóra, jeho obsahu, informovanosti těch odborníků o tom, že vůbec nějaké fórum existuje, no a v neposlední řadě na jejich chuti a času přispívat... Hodně je tedy i v rukou současných účastníků fóra.
Registrovaný uživatel
Tak jsem prohlédl všechno a malého lva nemám :| ... no.. nic není ztraceno ;) . Až tak vzácné snad nejsou
Registrovaný uživatel
Asi vás zklamu, groše s malým lvem jsou dost vzácné. Koukněte třeba na nedávno publikovaný zajímavý nález z Černožic (viz též: http://www.aukro.cz/item213527714_nalez_minci_a_slitkoveho_stribra_z_cernozic.html). V tomhle nesmírně významném nálezu bylo z 1052 kusů grošů Václava II. jen 6% tzv. "nových mincí" a z nich pouze blíže nevyčíslená část byly groše s "malým lvem" - viz obr. IV. 06 na str. 194. Jen škoda, že si zpracovatelka grošové části tohoto nálezu (mimo jiné) neuvědomila, že může jít o archetyp pražských grošů - zvlášť když se nalezly společně s brakteáty a slitkovým stříbrem a groše s početnějším - typicky václavským lvem mají obrazovou paralelu a tedy zřejmě i chronologickou návaznost na groše Jana Lucemburského...
Registrovaný uživatel
Hm toho jsem se bál.... a hned zneužiji Vaši přítomnost tady na fóru... Václav II. varianta s obráceným z, tuším Smolík 3, ta asi taky není zorvna běžná, že? :?
Administrátor
patason vitejte. Vice takovych lidi na tomto foru. Dal jsem Vas jako moderatora. Mate ted vice moznosti. Cim vic nas na to bude tim lepe - tech rubrik pro mince je tu opravdu pozehnane..
Registrovaný uživatel
Topa77 napsal
Hm toho jsem se bál.... a hned zneužiji Vaši přítomnost tady na fóru... Václav II. varianta s obráceným z, tuším Smolík 3, ta asi taky není zorvna běžná, že? :?


Jojo, je vzácný - podobně jako groš Václava s kroužkem mezi WENCEZLAVS°SECVNDVS (Sm 4). Nejběžnější jsou Sm 1, pak Sm 2. Sm 3 a 4 jsou vzácné podobně jako groše s malým lvem. Vzácnost je ale relativní pojem... Ono se může dobře stát, že se někde jednou najde hrneček jen některé z těch vzácných variant, který se dostane mezi sběratele a ne do muzea a bude po vzácnosti...:-) Ale u grošů se to naštěstí nestává tak často jako třeba u denárů....
Registrovaný uživatel
Zdenek Jindra napsal
patason vitejte. Vice takovych lidi na tomto foru. Dal jsem Vas jako moderatora. Mate ted vice moznosti. Cim vic nas na to bude tim lepe - tech rubrik pro mince je tu opravdu pozehnane..


Děkuji, děkuji, i když popravdě nevím, k čemu všemu mě to zavazuje...
Moderátor
http://cz-upload-image.tym.cz/viewer.php?id=895494vladislav.jpg
http://cz-upload-image.tym.cz/viewer.php?id=189217vladislav-II.jpg

tak skúsim pridať i ja jedného vladislava, nič bližšie o ňom neviem, skúste páni znalci grošov určiť trošku bližšie, ďakujem.
Moderátor
a to som chcel aby sa obrázok zobrazil na fóre.... :roll:
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem

tak predsa sa mi to podarilo... :lol:
Registrovaný uživatel
2 Patason: takže Smolík 4 existuje? Nejde jen o opotřebovaný punc na Smolíka 2?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Určování typu grošů

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1