Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Určovanie pohľadníc (rok vydania ...)

Vykupminci.cz
Numisargo

Určovanie pohľadníc (rok vydania ...)

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím zaberateľov pohľadníc. Mám doma "pár" pohľadníc a u niektorých z nich by ma dosť zaujímalo zistiť o nich niečo viac. Hlavne rok vydania pohľadnice a prípadne aj ďaľšie informácie, ktoré sa dajú vyčítať z číselného kódu vytlačeného na pohľadnici, pokiaľ je kód možné zistiť. Samozrejme, ak nie je ukrytý pod známkou, alebo zničený odlepením známky. Trochu som hľadal na webe a okrem článku na filokartii http://www.filokartie.cz/adresni-strana-pohlednic-r-16-c-229 som nič zaujímavé nenašiel. Ide aj o to, že v tom článku nie sú uvedené všetky vydavateľstvá (napr. zaujímalo by ma vyd. TATRAN Bratislava) a to čo tam je uvedené nie vždy súhlasí s tým, čo mám pred sebou na konkrétnej pohľadnici, lebo kódy sa priebežne menili aj u jednotlivých vydavateľov. Ako príklad pridávam scan pohľadnice ORBIS Praha, kde je kód v známkovom poli "v inom formáte" ako ten popis v článku.
Neviete niekto poradiť nejakú web stránku, kde je o týchto kódoch popísané viac (zmeny u jednotlivých vydavateľoch a kódy ďaľších vydavateľov, ktoré nie sú v uvedenom článku spomenuré) alebo nejakú literatúru, kde sa na túto tému píše viac, alebo nejaký článok z nejakého časopisu a podobne?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
zaujimavy dotaz ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Moderátor
Možno tu sa niečo nájde:

http://www.postoveznamky.sk/pohladnice
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
smith, vďaka za upozornenie na ten seriál článkov. Dávnejšie som ho tu spomenul https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/mala-skola-filokartie-13157 . Mám ho prečítaný, ale priznám sa, že si nepamätám, či tam sú tieto informácie. Skúsim sa k tým článkom vrátiť a pohľadať :-)
Registrovaný uživatel
tam to neni a uz je to pomerne dlho neaktualizovane . stale tam pozeram ci tam neni dalsi clanok :D
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Janko, mám ich všetky kmplet uložené v PC ... :-)
Registrovaný uživatel
Honza Vávra v článku napsal jen "výcuc" z příslušné kapitoly příručky Sbíráme pohlednice. Tam je popsaný systém, na který Orbis přešel tuším od roku 1975, krátce před delimitací výroby pohlednic do nakladatelství Panorama. U Panoramy je rok vydání označený skutečně jen jednou číslicí. Někdy snad v r. 1984 se změnilo logo Panoramy, a tedy celé období 1975 - 1992 (? - nevím přesně, kdy Panorama zanikla) se dá datovat jednoznačně.

Do té doby Orbis používal jiný systém. Předlohy se nejprve číslovaly 01 až 099999. Potom se začal u černobílých pohlednic používat "černý puntík" a za ním opět čísla od jedné; došli znovu někam přes 70000. (Ten "puntík" tedy lze chápat jako "číslovku" 100000.) Všechna vydání ze stejné předlohy (tj. se stejnou obrazovou částí) mají stejné číslo. Jednotlivé náklady se liší jednak číslem zakázky, jednak datem. To se uvádělo ve tvaru "mrr". Dále se pochopitelně mohou jednotlivá vydání lišit i úpravou - jiné texty na adresní straně, jiný formát (napřed 9 x 14 cm, později A6; nebo normální a dlouhá pohlednice apod.), nebo i úpravy v obrazové části, např. retuše (kromě např. "oprav" fasád taky zaretušování reklam a vývěsních štítů soukromníků na starších předlohách apod.), vložení textu do obrázku; znám i případ, kdy došlo k nahrazení jednoho ze čtyř záběrů jiným. Obecně ale platí, že jedno číslo = jedna předloha.

Pohlednice, na kterou se ptáte, má tedy číslo předlohy "puntík" 57199, číslo zakázky, resp. výrobního rámu 3 7090, a datum vydání červen 1970. (Ve skutečnosti může být datum vydání poněkud jiné, jak je vidět třeba na pohlednicích s natištěnou známkou s K. Gottwaldem z počátku 50. let - ty mají filatelisté přesně katalogizované.)

Přikládám ukázku adresní strany z doby, kdy už Orbis používal nové číslování - "černý puntík" byl nahrazen u jednozáběrových černobílých bromografických pohlednic znaky "1 -". Vícezáběrové čb. bromografie byly číslovány "5 -" znovu od jedničky. (Toto v článku chybí, protože ten se zabývá jen aktuálním stavem na začátku 90. let.) Datování a ostatní údaje ale zůstaly postaru, takže tuto pohlednici můžeme datovat do května 1976.

Pokud se Tatranu týká, mám z něj málo pohlednic na to, abych mohl popsat systém číslování. Snad poradí slovenští kolegové.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tom - vďaka za príspevok a podelenie sa o informácie a skúsenosti.
V každom prípade je táto téma pre mňa zaujímavá (a verím, že nie len pre mňa) a asi by viacerých menej skúsených zberateľov potešilo, ak by sa našiel niekto pokročilejší, kto by bol ochotný sa podeliť o informácie a napríklad aj pre http://www.filokartie.cz/ napísať článok na túto tému - nejaký súhrn vydavatelstiev spolu s tým, ako sa v priebehu času v jednotlivých vydavateľstvách tieto kódy menili. Ten rok výroby je asi pre zberateľov najpodstatnejší, ale z kódov by sa mali, ako tu bolo spomenuté dať vyčítať, aj ďaľšie informácie, ako je napríklad technika tlače a podobne. Tak čo nájde sa niekto? ;)
A keď tu už bolo spomenuté vydavateľstvo Tatran a celinové pohľadnice, tak prikladám jeden pbrázok na porovnanie. Čo sa týka obrazovej strany, tak na oboch (aj na klasickej, aj na celinovej pohľadnici) je rovnaká. Zmena je na adresnej strane ... Ak sa nemýlim, tak jedna je z 09/1952 a druhá z 10/1952 ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Brett napsal
Janko, mám ich všetky kmplet uložené v PC ... :-)

to sa ale nemas na co tesit ked si to precital na jeden nadych :D
.
inak ake nakladatelstvo malo tuto znacku? pouzivane na zaciatku prvej republiky . mozno uz koncom R-U

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
jano7B9 napsal
Brett napsal
Janko, mám ich všetky kmplet uložené v PC ... :-)

to sa ale nemas na co tesit ked si to precital na jeden nadych :D
.
inak ake nakladatelstvo malo tuto znacku? pouzivane na zaciatku prvej republiky . mozno uz koncom R-U

Tak, ja som si myslel, že sa už nemôžeš dočkať ďaľších častí a že by som Ti to v prípade záujmu poslal. Ale asi máš pravdu nemal by si sa potom na čo tešiť :D
So značkou vyd. neporadím.
Registrovaný uživatel
poprosim ta potom na vianoce, ked sa to na tej stranke nepohne dovtedy ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Len doplnenie k môjmu príspevku #8.
... Ak sa nemýlim, tak jedna je z 09/1952 a druhá z 10/1952

Podľa "katalógu" FILATELISTICKÉ STATE 4 - ČESKOSLOVENSKÉ POHĽADNICE S NATLAČENOU ZNÁMKOU 1950-1953 - ZSF Bratislava 1983, je dátum vydania 42-kusovej série súboru pohľadníc z ktorého pochádza aj tá celinová pohľadnica (príspevok#8 ) 15.1.1953 ...

PS: katalóg POFIS nemám. Je tam tiež tento dátum uvedený?
Inak všimol som si, že čísla súborov týchto celinových pohľadníc sa v oboch katalógoch nezhodujú. Môj hore uvedený uvádza napr. túto konkrétnu CP pod číslom súboru XXVIII a kat. POFIS určite pod iným číslom CPH ... ?
« Poslední úpravu provedl(a) Brett v 1. 8. 2013, 14:10. »
Registrovaný uživatel
Ide konkrétne o súbor 0-4615-952
Registrovaný uživatel
jano to je značka vyrobcu pohladníc alebo trafikanta ktorý si dal urobit nejaku seriu pohladníc, môžem tam byt viacej faktov alebo vyrobca papiera jeho monogram, manifaktura atd, ale môžem sa mylit aj to sa stava....
Registrovaný uživatel
brett -napisal:
"Podľa "katalógu" FILATELISTICKÉ STATE 4 - ČESKOSLOVENSKÉ POHĽADNICE S NATLAČENOU ZNÁMKOU 1950-1953 - ZSF Bratislava 1983, je dátum vydania 42-kusovej série súboru pohľadníc z ktorého pochádza aj tá celinová pohľadnica (príspevok#8 ) 15.1.1953 ..."

Rad by som sa opytal, ake cislo suboru uvadzaju state k vydanej serii pretoze na porovnacom obrazku ma celinova pohladnica v strede zvislo cislo: 4615 - 956 - neviem presne rozluskat.

Ale iny katalog hovori o serii XXVIII zo dna 15.1.1953 a cislo ma 6415 - 952

Bol by som rad za poskytnutie info o aky obrazok z uvedenej serie ide, lebo to prve cislo neviem precitat.
Registrovaný uživatel
Dobrý deň.
Téma je už takmer 10 rokov neaktívna, ale aj tak skúsim.. Našla som pohľadnicu, ktorej predlohu kreslil M. Aleš, vydal Orbis a je označnená číslom 10.282.7. Formát je presne taký ako uvádzam - v jedom riadku. V porovnaní s ukážkami v predchádzajúcich príspevkoch je akýsi iný… Aká stará môže byť?
Registrovaný uživatel
Nuz chcelo by to len uverejnit scan z adresnej strany, porovnat s tymi starymi. Rok sa da urcit podla zrejme len porovnavanim inych z rovnakej serie, podla roku postoveho pouzitia a pod. Ale treba porovnavat
Registrovaný uživatel
jano7B9 inak ake nakladatelstvo malo tuto znacku? pouzivane na zaciatku prvej republiky . mozno uz koncom R-U.

Tak uz pred rokmi som vedel, ze k tejto znacke nieco niekde mam. Teraz sa kuzlo podarilo. Ak to medzi tym niekto vyriesil tak aspon pre zopakovanie.

M. Schulz - Praha. Bola to akciova spolocnost graficky umelecky ústav M. Schulz z Prahy. Iba malo pohladnic vydal vlastným nákladom. Uz pred rokom 1908 vyrabal pohladnice z Rakusko - Uhorskou tematikou. Po roku 1920 sa uz stretavame aj z uzemia Slovenska. Casto vyrabal pohladnice vseliak upravovane, svetlotlacou, tiez kolorovane. V rokoch 1933 - 1937 pridal hlbkotlač, rozne farebne odtiene, tiez spestrene lakovanym povrchom.
Registrovaný uživatel
Tu značku som vtedy vyriešil prakticky po pár hodinách guglovania, jak som položil otázku a na tému potom zabudol 🤣 😀

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
No fajn. ja tento zoznam nepoznam a moc guglit neviem.
Poprosim. Od tejto doby hlada tato a este jedna znacka riesenie k neznamej znacke. Nahodou sa v tom zozname nevyskytuje? Zrejme by boli radi za pomoc.
l.com » Filokartie - pohlednice » POMOC - značka na pohlednici
Vykupminci.cz
Numisargo
POMOC - značka na pohlednici
Registrovaný uživatel
Keď myslíš ezdecana, tak tu som hľadal asi 2 hodky vtedy kade tade a nepodarilo sa 🤷‍♂️
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Vydavatelstvo TATRAN

Je temer neuveritelne, ze uz 70 rokov sa da aspon ciastocne zistit oznacovanie vydavania pohladnic v tomto vydavatelstve.
Brett v tomto clanku spomina FILATELISTICKÉ STATE 4 - ČESKOSLOVENSKÉ POHĽADNICE S NATLAČE-NOU ZNÁMKOU 1950-1953 - ZSF Bratislava 1983. Mal som ho aj ja, lenze vtedy ma adresne strany pohladnic nezaujimali.
TOM H napisal: na pohlednicích s natištěnou známkou s K. Gottwaldem z počátku 50. let - ty mají filatelisté přesně katalogizované.
Kedze teraz, sa pohravam s adresnymi stranami zobral som pohladnicu Bratislavy a prezrel som si Specializovanu prirucku pre zberatelov csl. znamok, kapitolu Celinove pohladnice. Cuduj sa svete, text na prilozenej pohladnici je totozny s textom CPH c.9, zo serie XV, vydanej 1.5.1952.
Z vysvetliviek k obsahu toho, co sa na adresnej strane vydanej CPH nachadza, citujem: Vlevo podle svisle delici linky styrmistni poradova cislice, vlevo dole cislo negativu.
Skumana pohladnica ma tieto udaje: 4010 v linke zvislo, cislo negativu 49 – 208 Z-or, udaje totozne s CPH c.9.
Pohladnice mam 2 su postou presle 25.IV.52 a 2.V.52. Datum vydania CPH je dany, nuz mozeme povedat, ze obycajne pohladnice su starsie.
Mam este jednu s rovnakym obrazom, len udaje na adresnej su uz rozdielne. Poradove cislo je 5926, cena v zvislej linke Kcs 2., z rovnakeho cisla negativu.
Nahoda chcela, ze som na internete objavil dalsiu pohladnicu 4010, je tiez postou presla, lenze znamka je strhnuta. Neda sa urcit datum pouzitia. Pre spestrenie som objavil v grafike znamky nieco vytlacene: 2 pismena a stvorcislie, necitatelne.
Cize je dovod patrat potom, aku grafiku mali aj ostane pohladnice.
Dolezite je, ze uz viem urcit postupnost vo vydavani, tym mozno aj priblizny cas vytlacenia pohladnic vydavatelstva TATRAN.
P.S. pre filatelistov prikladam aj odtlacky propagacnej peciatky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Tato pohlednice byla evidentně vydaná ve více vydáních. Mám ji ve své sbírce taky, ale můj exemplář se na první pohled liší zalomením textu v levém horním rohu. Na druhý pohled je pak patrný rozdíl i na líci: Záběr na mém exempláři je širší než na tom, který má jansvi. Je to nejlépe patrné na levém okraji, ale i vpravo a dole.
Moje pohlednice neprošla poštou, takže s určitostí lze jen tvrdit, že byla vyrobená (a zřejmě i vydaná) před "měnovou reformou".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekna ukazka, ako moze byt zbieranie pohladnic zaujimave a roznorode.
Registrovaný uživatel
Nuz, ja som si svoju ulohu v oblasti 3.2 Vedomosti a výskum pri tvorbe exponatu v oblasti grafiky adresnej strany pohladnic vydanych TATRANom splnil.
Z mojich dostupnych veci som zistil, ze v zaciatkoch vydavania pohladnic od roku 1949 - 1953 mala adresna strana pohladnic 23 roznych grafickych prevedeni.
Teda celkom sympaticka paleta na zbierane.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Určovanie pohľadníc (rok vydania ...)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1