Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Půjde určit? :?

Obrázek vložený uživatelem
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Zdravím
určit určitě půjde
řekl bych že má nedotaženou korunu s malými perlami na koncích lilí
lev podle mne odpovídá mladšímu typu VII. nebo typu VIII. a řekl bych při troše fantazie že u něj vidím předkus - pak by to byl

H VIII. d dle tvaru N ve wencezlavs pak varianta 1 nebo 2 rubní rozdělovací znaménko vidět není
chtělo by to trochu lepší scan - ale řekl bych H VIII. d/ 1-2
co si myslí ostatní ?

tady je jeden podobný tomu tvému
Obrázek vložený uživatelem

ten jsem určil také určil jako H VIII d - variantu už nelze

koukni prosím na rubriku určování typů grošů - dnes v noci jsem tam hodil pár jiných W4 a zajímal by mne váš názor na moje určení - Díky
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 24. 4. 2008, 21:26. »
Registrovaný uživatel
Dík za určení. Na Václavy IV. jsem se dal teprve nedávno a ještě je vůbec nemám v oku :( a každé určení mi trvá neskutečně dlouho ;) Na ty tvé mrknu, ale dostanu se k tomu až zítra večer. Každopádně zkusím.

Pehu přišel s nápadem založit na fóru každému panovníkovi téma, tak proto jsem založil tohle :) a nedával to do "určování grošů"
Moderátor
S děkováním nemáš za co - taky jsem s přesnějším určováním začal celkem nedávno a to určení je můj názor - rozhodně bych se nespoléhal, že je to na 100% správně
Moderátor
Tak koukám, že jsme s kolegou Topa77 v rubrikách URČOVÁNÍ GROŠů i zde na VÁCLAV IV. tento týden moc neuspěli, přesto to zkusím ještě jednou :

tenhle groš na první pohled není nic moc, ale při bližším zkoumání je celkem zajímavý:

Obrázek vložený uživatelem

myslím, že se jedná o VII. typ hánovy typologie- má odpovídající tvar lva - především rovná levá zadní tlapa

dokonce bych se ho odvážil i přesto že je groš dost setřelý určit na variantu - koruna s patrnou velkou perlou, tupé oblé N , ocas lva začíná před posledním měsíčkem a orientace rubního rozdělovacího znaménka odpovídá variantě :

H VII. d/1
na první phled nic moc, ale zajímavý - z aukra za 80 Kč
Registrovaný uživatel
Jsem zjistil, že to určování vyžaduje dost času a trpělivosti, které teď trochu postrádám... :( tento víked to ale jistí ;)
Moderátor
Je mi to jasný a chápu to - já teď s tím trávím vždy nějaký čas po večerech a chci si postupně groše podrobněji určit. Sebere to opravdu dost času a někdy se zaseknu a ne a ne rozhodnout. I když musím říct, že se mi samotnému zdá, že už se zlepšuji a zrychluji :D - jenom nevím jestli to mám správně :? .
Proto se také tady pokouším získat názor ostatních.

Objevil jsem ještě jeden o kterém si myslím, že je to H VII.

Obrázek vložený uživatelem

konkrétně VII. a/1
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 30. 4. 2008, 22:22. »
Registrovaný uživatel
Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych zkusil určit toho svého Václava.
vychází mi na VIII. d 3
to 3 právě podle N, které je spíš N14. Koruna je ale dost prohlá, nejprve jsem myslel, že to je koruna z typu IX. ( č.3)

jinak váží 2,57 g :)
Moderátor
Prosim o vyreseni jednoho dilamatu...

mam dva grose Vaclava IV, oba by mely byt H XIV. g/1 (prvni mi urcil jacx - diky, druhy je od nejmenovaneho stastlivce - v seznamu pod c. 29)

obrazek je zde.

Kdyz jsem si ale vybiral ten druhy (tak abych mel jiny typ), zmatl me tvar a proporce koruny. Koruna mi v prvnim pripade prijde uzsi a mene otevrena, ve druhem pripade vice otevrena... asi je to jen blbost, ale co si o tom myslite? fotky obou jsou 1:1 (stejne meritko)... deformaci strizku pri razbe (rozmaznutim) to asi neni, kruhy jsou stejne "kulate"...
Registrovaný uživatel
Oli to je v pořádku. Opravdu je jedna vyšší a jedna nižší. Podle mojí typologie jde v obou případech o koruny č. 7. Koruna č. 7 má složité lístky v mezerách mezi velkými liliemi (jednoduché má koruna č. 6) a existuje dokonce ve třech variantách: vysoká s pěti perlami na obruči, nižší a široká se šesti perlami na obruči a táž s pěti perlami na obruči. Podle počtu perel bohužel tvoje groše přesněji zařadit nelze.
Moderátor
tak a máme to
od odborníka černé na bílém
a moje dosud malé sebevědomí, že už něco určím je zase v .......
Registrovaný uživatel
jsme dva :'(
Registrovaný uživatel
Tak dobře, tak já to zas smažu :twisted: a můžete se pustit do určování :lol:
Moderátor
ne ne to je právě potřeba abysme se aspoň trochu přiučili
Moderátor
ještě bych měl dotaz na patasona
mohl by být tento Oliverův groš (i v kontextu s rubní stranou), který jsem si dovolil tak směle určit případně i variantou g/1 nebo jsem zcela mimo

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
som z toho voľaaký zmâtený
Registrovaný uživatel
To Jacx: jj, je to určený správně;-)
Registrovaný uživatel
Ještě pár let a snad už si budu troufat určovat taky. :|
Moderátor
juuuuuu, to se to krasne rozebehlo, radost si to pocist, dekuju :)

jacx, vidis, jak to umis pekne urcovat... ja te nepodezrival, jestli to tak vyznelo... fakt si vazim toho, zes to urcil - a navic jak ted vsichni vime, tak dobre...

patason, to je mazec, smekam a moc dekuju za vycerpavajici vyklad, moc me to potesilo, ze i kdyz je to stejny typ, jsou tam rozdily v te korune, je to uzasny... ja sem totiz nekde nekdy videl (asi prave u tebe) neco s tou nizsi a vyssi korunou a tak jsem doufal, ze by to mohlo byt ono :P diky...
Moderátor
patason díky - sebevědomí zase trošičku poporostlo (ale jen trochu)

Oliver - klidně podezřívej - já si taky zatím 100% nevěřím, ale začíná mě to podrobné určování dost bavit
často se však zaseknu a hádám a tuším a přesto nevím, i když si myslím že by to mělo jít určit - vždy to samozřejmě nejde - často se zaseknu právě u typu H XIV.
(jinak u grošů určených mnou asi platí staré "důvěřuj, ale prověřuj")
« Poslední úpravu provedl(a) jacx v 28. 5. 2008, 14:01. »
Moderátor
Ruka trhu je někdy opravdu nevyzpytatelná :

Já bych hádal, že varianta groše s rubní značkou kroužek za hřívou - H VI.a - zvláště ve velmi pěkné zachovalosti
jako zde :
http://www.aukro.cz/item377632343_prazsky_gros_vaclav_iv_krouzek_za_hrivou.html

je vzácnější a bude o něj větší zájem než

opravdu velmi velmi pěkný přesto myslím výrazně častěji se vyskytující I.typ groše Václava IV. řekl bych H I.a/3
viz zde :
http://www.aukro.cz/item379699061_prazsky_gros_vaclav_iv_jedinecne_zachovaly.html

Až tak vysokou a od VI. typu trojnásobně vyšší cenu bych nečekal - asi se dva zájemci rozhodli hodně vehementně. No grošík je to krásnej.
Moderátor
Máš pravdu, oba groše sú veľmi pekné. Ten druhý je tiež nádherný, navyše typ "jednotka" sa nevyskytuje tak časo, ako by sa možno zdalo. Určite teda nie v takej zachovalosti. Máš recht, nad desať litrov, to je naozaj sila... ale hovoríš to sám: "Ruka trhu je někdy opravdu nevyzpytatelná ". ;)
Registrovaný uživatel
:shock: :roll:
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Tohto Vaška som kúpil za pár korún. Škoda že má dvojráz, ale ten lev je na spapanie, však? ;) Je to asi H. XIV.... ďalej som sa nedostal.
Moderátor
no u te koruny uz to skoro ani nevypada jako dvojraz, ale regulerni prerazeni :mrgreen:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1