Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV.

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 193 194 195 196 197 198 199 200 201 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
MatesOnd napsal
protože VIII by měla konec ocasu do špičky a zahnutou za ucho.


Thanks again for your interest. Do you mean this kind of tail end, that reaches the lion's ear? https://1drv.ms/u/s!Aqvooy5DI4NsmJ8vBZFZQgUVv0r2pg?e=Id8sVG
Registrovaný uživatel
MatesOnd napsal
...protože VIII by měla konec ocasu do špičky a zahnutou za ucho. ...


Thanks again for your interest. Do you mean this kind of tail end, that reaches the lion's ear? https://1drv.ms/u/s!Aqvooy5DI4NsmJ8vBZFZQgUVv0r2pg?e=Id8sVG
Registrovaný uživatel
Tady je zakončení ocasu u typu VIII.d/1 kde je taky krásně vidět "předkus" na spodní čelisti.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Registrovaný uživatel
Dobrý den prosím o určení tohoto groše, předem děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
luigi napsal
Dobrý den prosím o určení tohoto groše, předem děkuji.


Řekl bych, že je to IX.e, f, ale je tam hodně velkej dvojráz a i celkově je ve špatným stavu.
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Registrovaný uživatel
Díky za určení.
Registrovaný uživatel
MatesOnd napsal
Jelikož je v práci čas, tak sem se na to podíval líp a trošku i kreslil viz. obrázky a čímdál víc su přesvědčenej, že je to IX, protože VIII by měla konec ocasu do špičky a zahnutou za ucho.
Tento kousek má konec do obloučku směrem k perlovci.


Typ osm se liší především od devítky tvarem hlavy. Ostatní znaky, jako napojení tlapy, ocas a nevím co všechno, to bývá u obou typů velmi proměnlivé. Takže nelze podle toho jednoznačně určit typ, pouze mohou tyto znaky pomoci.
Tzn.že typ osm poznáš jednoznačně podle tvaru hlavy lva, konkrétně spodní čelisti. To je důležitý rozpoznávací znak.
Takže pokud má lev spodní čelist kruhovou, jako to vypadá v tom stínu, je to typický znak typu VIII a je to osmička.
Navíc konec ocasu, zda nebyl zahnut opravdu za ucho, není vidět, protože v tom místě je groš nedoražený.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 24. 4. 2021, 14:34. »
Registrovaný uživatel
MatesOnd napsal
Tady je zakončení ocasu u typu VIII.d/1 kde je taky krásně vidět "předkus" na spodní čelisti.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem


Neukazuje se mi avers. Upřímně, jsi si jistý, že je tohle typ osm? Určovali jsme to tu někde? Když tak mi dej prosím odkaz, ať se na to znovu podívám.
Registrovaný uživatel
Dobrý den chtěl bych poprosit o přesnější určení tohoto Karlova groše a jeho ocenění .Děkuji mnohokrát

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Zařadil jste ho do oddělení Václava IV. Je to tedy Karel IV. typ Pinta I.a ze začátku vlády cena dle zájmu 1000-3000 korun
Registrovaný uživatel
Díky Petře a omlouvám se!!!
Registrovaný uživatel
Dobrý den

Prosím o pomoc s určením
Tohoto Groše
Pravděpodobně ranný typ?
Dosti okrojený

Za jakékoliv rady děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Ranný není určitě a raný - míněno časný (ve smyslu starší) - také ne.
Naopak je to pozdní (mladší) typ, nejspíše typ XIV.
Otočením a ořezáním fotek by zdejší ochota stran určení mince mohla o něco vzrůst.
Registrovaný uživatel
Ano, kouká se na to opravdu špatně :-)
Detail hlavy lva by také mohl pomoci.
Registrovaný uživatel
Dobrý den

Omlouvám se
Zasílám lepší foto a děkuji za opravu

Přeji pěkný den

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Přiznám se, že nevím. Chvilku jsem díky hlavě váhala nad jedním z typů XI.-XII. nebo jedna z prvních čtrnáctek, ale protože dvojráz mincovní obraz dost přeskládal a některé důležité znaky nevidím, tak se přiznám, že si to moc netroufám přesněji určit.
Registrovaný uživatel
Matesond- dlouho jsi se tu neukázal. Klidně diskutuj. Ono bohužel hodně grošů Václava IV. se určuje přesně hodně špatně a některé kousky jsou prostě hodně diskutabilní. Tak to je a mnohdy si to každý sběratel nakonec určí jinak.. :-)
Registrovaný uživatel
Korunka
Já vím, nejde o to, že bych nechtěl, ale nebyl čas, stěhování, malování bytu, shánění novýho bydlení... prostě opruz! 🤨

No, ale i tak sem si našel chvilku, a podíval sem se na ten kousek od Je cerstva;
Jak píše korunka, dvojraz se na něm podepsal velice krásně, a je špatně čitelné, ale přesto si myslím, že sem ho určil.

Ale vezmu to ve zkratce:
Zpočátku sem si myslel, že by to mohla být X, ale nesedělo mě tam dost věcí, hlavně rozdělovací znaminko mezi Wencezlavs a Tercivs. To mě zavedlo ke čtrnáctkám. Vzhledem ktomu, že sice není vidět Nko, ale má normální eSka, připadá v úvahu c/1. Jenže problém je, že c/1 má rubní eSka tvaru S7, zatímco náš grošík má S8. To mě vede k závěru, že se jedná o typ Hána XIV.i/8, 9 protože vidíme tvar A ve slově PRAGENSES.
Mimochodem, přikládám svůj grošík na porovnání. Sice je to XIV.i/1, ale to by nemělo zas tak vadit. 🤔🤗

A teď je čas na poslední slova před sebevraždou;
soudruzi nestřílejte! 🤣🤣

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Registrovaný uživatel
Koruna mi přijde jako vysoká s jednoduchými liliemi uvnitř. U pozdějších čtrnáctek je nižší nahoře rozšířená, přesně jako na tvém groši tady dole. Ale na tom groši výš vypadá jako rovná, vysoká a hlavně má vidět perly. Ty jsem nejčastěji viděla také u prvních čtrnáctek, což nic neznamená.
No, hodně to zdeformoval dvojráz, ale stále bych naopak tipovala spíše první čtrnáctky.
Těžko říct.
Snad se ještě někdo zapojí.
Registrovaný uživatel
Je pravda, že sem opomněl, že je na obruči koruny 6perel. Pak by to opravdu mohl být typ XIV.c/1, ale nesedí mě tam ty rubní eSka který sou u typu c/3, 4.

Ono se taky dá spekulovat o tom, že razič měl k dispozici novou rubní raznici kterou použil a přitom ta lícní byla ještě v pořádku. A tak zatím co líc je c/1, tak rub je už c/3, 4.

Možná kdybych ho měl v ruce, nebo pár fotek z různých úhlů a nasvícení by pomohlo.

Někdo jinej ale bude mít třeba lepší oko a dokáže ho rozluštit. 😉
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Registrovaný uživatel
Dobrý den

Děkuji vám moc za určení pro mne jsou Groše Václava IV. Španělská vesnice. :D
Jak budu moci dnes nafotím a pošlu z více úhlů
Zatím velice děkuji
Registrovaný uživatel
Takže změna mýho názoru.
Včera sem koupil dva groše, jeden II.d/2 a ten druhej viz. foto IX.e/4 -f/1 nebo X.a/1 kde sou rubní eSka taky rovný. Nebo su úplně vedle?!
Jakej ty máš názor na tento typ korunko? Předem diky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše
Registrovaný uživatel
Dobrý den
Zasílám fotografie

Znovu moc děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mates.. - Popravdě? Nikdy jsem groš neurčovala podle rubních S, protože mohou být proměnné, tedy kromě atypů, tam hrají hlavní roli :D

Typ určuji především podle tvaru lva a královské koruny, podle písma se to snažím dourčit. Pravda ale je, že někdy, pomůže odhalit typ i písmo a rozdělovací znaménka.
No, "babo" raď....
Tady podle delší protáhlé hlavy mi to připadá jako deset, má hodní tlapu relativně volnou. Na druhou stranu hodně připomíná i devítku tvarem koruny a rubním rozdělovacím znaménkem- připadá mi, jako bych za Grossi viděla malý křížek???, který je naposledy popsán u devítek. (pokud to ovšem zase není nějaká halucinace ;) )
Přiznám se, určit někdy devítku od desítky a desítku od devítky nemusí být tak jednoznačné a upřímně- nevím :-))
Ale nejspíš bych se přiklonila spíše k devítce...
...
Tak je to na Tobě, nebo na někom jiném, pokud se přidá :twisted:
Registrovaný uživatel
Korunko
Popravdě, já taky neurčuju podle rubnich eSek, ale v literatuře sem si všiml, že se vyskytují od XIII rovný, zatímco před ní prohnutý. No, jak je vidět, né vždycky se dá spolehnout na literaturu a dá se velice rychle splést.
Každopádně, já tam ten křížek taky vidím, ale musím počkat a ke mě grošíky přijdou . 🤗😉
_______________
Česká numismatická společnost, pobočka Pražské groše

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 193 194 195 196 197 198 199 200 201 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1