Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV. pražský groš

Vykupminci.cz
Numisargo

Václav IV. pražský groš

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Sledujte túto aukciu: http://www.aukro.cz/item184069116_vaclav_iv_prazsky_gros_b.html
Ten pražský groš Václava IV. bol naozaj krásny (na to v akom stave razby tohto panovníka bývajú). Bol by však niekto z Vás, zo zberateľov stredoveku ochotný vraziť do tej mince taký balík za aký sa vydražila? Aký je Váš názor? Uznávam však že je tá minca veľmi pekná, pozornému človeku neujde, že som ju chcel mať vo svojej zbierke. :P
Registrovaný uživatel
Mince je moc fajn :) Zaujal mne na ni vedle zachovalosti a relativně kvalitní ražby i ten kroužek v koruně. Jinak na dražbě Aurea.cz draží v květnu dva kontramarkované Václavy. Vyvolávací cena je čtyři tisíce korun jeden. Jen škoda že je to až v Praze :( Na druhou stranu zase dobře, protože rozpočet na rok by už byl vyčerpán :)
Registrovaný uživatel
No... vy si budete rozumět koukám :D
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Moderátor
To určite áno.
Topa77: Škoda že predajca neponúkol fotku ktorá by sa dala zväčšiť; o tom krúžku v korune neviem presne čo si mám myslieť. Za kontramarku to nepovažujem, za rubnú značku taktiež nie. U Václava IV. boli zatiaľ (podľa Hánu) pozorované dve rubné značky a to krúžok pri hrive leva hore a bodka pri hrive leva dole. Na krune zatiaľ nič. Ten krúžok by mohla byť aj jedna z periel koruny (umiestnenie by sedelo) ale udivovalo by ma to, že ostatné perly sú absolútne nečitateľné a táto jedna úplne nádherná. No úplný "oříšek". Tá minca je naozaj pekná, zaujímalo by ma, na koľko by ste ju ocenil Vy; koľko by ste za ňu dal aby ste ju mal v zbierke? Ja osobne by som za ňu toľko nedal.
Od jedného seriózneho zberateľa som pred časom kúpil groš Václava IV. s krásnou kontramarkou Regensburgu, dajte adresu a pošlem Vám foto.
Registrovaný uživatel
Já jsem ty peníze za ni dal :-). ale je pravda že na Aukru jsou ty mince tak o dvacet až třicet procent předražené. Ale tahle je skutečně pěkná. Až mi přijde domů, tak to kolečko prozkoumám. Vypadá to ale na něco se tam dostalo až ex post. Já se vždycky u každého panovníka snažím mít jednu nebo dvě mince skutečně výstavní. A tahle u Václava IV. určitě bude. A pak se snažím shánět další mince v co nejlepší kvalitě tak, aby se mi neopakovaly typy. Třeba u Václava II. se asi dá udělat kompletní sbírka typů rubních značek a dělících znamének, pak ještě u Poděbrada, ale u těch ostatních spíš ne, takže to sbírání nikdy neskončí :-)
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 22. 4. 2007, 18:35. »
Moderátor
Trochu ma samého prekvapuje aký som blbý :-) Ja tu s Vami kecám o tom či by ste za tú mincu dal túto čiastku a pritom som si mohol hneď všimnúť že výherca ste Vy. Ajajaj, to sa mi sem-tam stáva. No k tomu grošu, nesúhlasím že sú tu ceny nejako predražené, veď tu predsa ide o aukcie, záleží teda na potenciálnom kupcovi koľko je ochotný dať. Určite by som súhlasil s tým, že sa tu mince dajú drahšie kúpiť. Tento groš je veľmi pekný, ale osobne si stále myslím že nie je hoden dva a pol tisíca. To je však iba môj názor. Ak Vám minca príde domov, tak mi prosím pošlite zopár fotiek, nech sa na tú maškrtu pozriem zblízka; niektoré veci ma na nej naozaj zaujímajú.
To so sbieraním grošov máte naozaj pravdu, nikto nikdy nebude vlastniť všetky varianty. Možno fakt iba toho Václava II., aj keď aj o tom trochu pochybujem. Alebo máte v zbierke Václava II. s malým levom s celou ľaliou ako rubnou značkou? To by som Vám úprimne závidel. Pošlite mi nejaké foto Vašich grošov, nech môžem doma ticho slintať a závidieť :-) Ja som sa na pražské groše vyprofiloval cca pred dvoma rokmi, okrem Ľudovíta Jagelovského a samozrejme Ladislava Pohrobka (nemáte náhodou? dal by som dokonca aj 20 000,-Kč...:-)) mám všetko, aj drobné parvy a peníze. Viem teda veľmi dobre čo je to zbierať groše, hlavne keď som zo Slovenska a na každej burze tu na mňa zírajú ako na zjavenie. "Pražské groše? Stredovek? To ste odkál?" Ach jo.
Registrovaný uživatel
Máte pravdu ono asi ani u toho Václava II. to nepůjde posbírat všechno zrovna jednoduše. Celou lilii jsem ještě neměl ani v ruce :-) Všechny co mám jsou Smolík 2 a značka Hána 1/b. Jeden mám ale s Chaurovou značkou :-) Jednou jsem se na Aukru snažil vydražit Smolíka 1, ale při ceně přes pět a půl jsem to vzdal :-( Jinak vidím že jsme na tom stejně, Ludvíka a samozřejmě Ladislava nemám :-)))) Sbírám ale jen groše, drobné ne. Fotky sbírky zatím nemám, ale postupně to můžu naskenovat a poslat, ale na závidění to určitě není :-) Snad jen u Jana Lucemburského se mi podařilo dát dohromady tři typy rubních značek ( s trochou fantazie čtyři :-)) Více snad postupem času, začal jsem s tím nedávno.
Registrovaný uživatel
Ještě, můj mail je topa77@centrum.cz, rád se na ten Váš kontramarkovaný groš podívám
Moderátor
Poslal som foto na Vašu adresu, som zvedavý na Váš názor. S tými rubnými značkami u Jána Luxemburského som na tom podobne; mám polovičnú ľaliu H 1 b (Hána), - tých mám najviac, to asi každý, potom polovičnú ľaliu ležatú H 1 c a krúžok so stopkou hore H 2 e. Na jednej razbe pozorujem absenciu rubnej značky. Dajte vedieť ktoré značky máte Vy. Ja mám niečo už aj nafotené, niečo dofotím a pošlem Vám.
Teším sa na ďalšiu spoluprácu.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, pánové, jak tak čtu, sbíráte podobné mince jako já - pro mě jsou groše sice jen okrajovou záležitostí, ale přesto jich pár kousků mám (vyjma Ladislava Pohrobka všechny panovníky), takže pokud můžete poslat fota, rád bych se také podíval an nějaké zajímavější typy či varianty. Díky
trinitr@volny.cz
Moderátor
Niečo pošleme, vitajte do klubu :-)
Registrovaný uživatel
U Jana Lucemburského mám 1b, 2a ( špatná zachovalost, ale vypadá že tam je :-)), 2d ( dvojráz, ale je tam ).

Díval jsem se na toho kontramarkovaného Václava a je moc pěkný, taky by se mi takový líbil :-)

2 vassilij: Vy máte Ludvíka?

Jak se tady vkládá foto?
Registrovaný uživatel
Ano, jednoho Ludvíka v trochu horším stavu jsem koupil - je to zajímavý typ - ten s renesančním typem písma - i Smolík má jeho kresbu núplnou, takže asi znal jen 1 otřelý kus
Moderátor
Gratulujem, čo ste za neho dal?
Registrovaný uživatel
Stál mě 10 000,- CZK.
Moderátor
To ste urobil veľmi dobrý obchod, naozaj si myslím že výborný. Aj pri horšej zachovalosti sa cena týchto mincí pohybuje rozhodne vyššie. Ešte raz gratulujem.
Registrovaný uživatel
A ten Váš zdroj, nemá ještě jeden? :-)
Moderátor
Alebo dva? :-)
Registrovaný uživatel
Když už jsme u toho, kde získáváte mince ponejvíce? :-)
Moderátor
Najviac na Aukre a potom od jedného nemenovaného zdroja, výborného českého numizmatika a dovolím si povedať, aj kamaráta. Groše na Slovensku, to je jednoducho katastrofa. Na burzách nič a na aukciách za také ceny... no des.
Registrovaný uživatel
Tak jsem na to přišel !! :)
http://img211.imageshack.us/img211/8260/gro001xr4.jpg
http://img85.imageshack.us/img85/5135/gro002hg1.jpg
Tohle je asi nejkvalitnější co zatím doma mám.

Jinak taky nejvíce na Aukru a pak na bleších trzích. Dost se dá taky pořídit během turistické sezóny přímo v Kutné Hoře, prodávají je tam skoro na každém rohu. Ale je mezi nimi dost replik vydávaných za originál. Dokoncei ty hliníkové :-)
« Poslední úpravu provedl(a) Topa77 v 23. 4. 2007, 22:02. »
Moderátor
Áno ten Václav je naozaj pekný. Ja zatiaľ takého pekného nemám, ale to je len otázka času. Potom sa tu hádam aj ja popýšim :-) V Kutnej Hore som zatiaľ nebol (mám to predsa len trocha od ruky :-)), ale určite sa tam chystám. Ide predsa Mekku zberateľov grošov, asi ako Kremnica na Slovensku. Na druhý rok v lete tam pôjdem určite, v Kutnej Hore a v Prahe chcem navštíviť nejaké archívy, plánujem písať diplomovku na tému Pražské groše na Slovensku; teda tie archívy v ČR budem musieť navštíviť určite. Možno si potom spolu dáme niekde aj stretko, dáme pivo a poklábosíme...
Tak zatiaľ zbierajte a ak budete mať niečo zaujímavé, pošlite foto mailom.
Registrovaný uživatel
No já nejčastěji kupuji mince na aukcích (ČNS, Aurea, Nummus, Dukát) - ať už z aukční nabídky nebo z toho, co se objeví na stolech příp. u známých.
To Archypov: Ta kontramarka je opravdu krásná, ale chtěl bych vás varovat¨před výskytem falz, na která mě upozornil zkušenější kolega, takže nejlépe kupovat kontramarky o kterých vím, že jsou ze staré sbírky
To all: další Ludvík by už nebyl - narazil jsem na něj náhodou v jednom numismatic. obchodě
Moderátor
Dosť dlho som váhal a overoval som si tú kontramarku. Dal som za to dosť prachov, špičkovými numizmatikmi som však bol ubezpečený že to nie je žiadne Poľsko ani Bielorusko. Jedná sa o originál a som nesmierne rád, že ho mám. Už len vlastniť túto mincu a zomrieť :-) O výskyte falzifikátov som samozrejme bol upovedomený už predtým, preto som tú kúpu najskôr konzultoval.
Chlapi, čo keby sme si my zberatelia grošov potykali? Sme predsa len užšia komunita a máme si čo povedať. Osobne si myslím, že tykanie (aj medzi starším a mladším) nemusí nič hovoriť o akejsi nadradenosti, ale pri rozumných ľuďoch (aj keď sa nikdy nevideli) to môže byť začiatok veľmi plodných, korektných vzťahov. Tak ak súhlasíte - ahojte ja som Aleš. Môžete mi hovoriť Archypov, alebo Archy... tak ako Robbie. (Robbieho aj ostatných samozrejme pozdravujem :-))
Registrovaný uživatel
Tak jsem naskenoval i Václava II. s Chaurovou značkou:
http://img139.imageshack.us/img139/6769/gro003qr6.jpg
Je tam přidáno trochu jasu, mince je dost tmavá.

Jinak tykání je v pohodě :-) Jsem Tom.

2 vassilij: kolik stál ten Ludvík?

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Pražské groše » Václav IV. pražský groš

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1