Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Padělky a podvody » Věci původem z archivu

Vykupminci.cz
Numisargo

Věci původem z archivu

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nedá mi to a začnu jedno "ožehavé" téma. V této aukci:
http://www.numismatika.cz/CNS-Praha/P057_Katalog/057kat3651.htm
byly jako pol. 3694 a 3695 draženy položky, které pocházejí z archivu STC. Obě položky vypadaly dobově (3694 má na rubu ještě razítko "Sekretariát ministra financí, došlo..." a další č.j.

Jaká jsou obecná pravidla pro prodej takovéhoto materiálu? Jaká je záruka, že materiál byl z archivu vyřazen (nemá tam být nějaké razítko? v knihovnách se dává). Je vůbec pravděpodobné, aby se materiál tohoto typu z archivu vůbec vyřazoval? K případnému vyřazení asi nemohlo dojít dávno - nedává se teď k takovýmto věcem nějaký certifikát nebo průvodní list (podobně jako v roce 1996 k nevydaných 20-100-1000).

Mimochodem, u pol. 3694 volačka 6.000, bral limit za 67.000, u pol. 3695, volačka 6.000, bral sál za 25.000 (?). Razítko u 3695 je ves kutečnosti jasně červené, karton je A3, přeložený, levá část s výřezy na velikost bankovky.
Registrovaný uživatel
Zajímavé to je, ale ty papíry pocházejí patrně z ministerstva financí, ne?
Registrovaný uživatel
nevím jakou máš zkuženost, ale u různých knížek původem ze zručených knihoven či vyřazené je nejaké označení např. o vyřazení mimo původního razítka knihovny jen vzácně...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
nevím jakou máš zkuženost, ale u různých knížek původem ze zručených knihoven či vyřazené je nejaké označení např. o vyřazení mimo původního razítka knihovny jen vzácně...


je to různé, někde vůbec nic (převládá), někde je třeba jen razítko přeškrtlé obyč. tužkou, někdy perem, občas se objeví další razítko "vyřazeno" nebo "vyřazeno z fondu" a tak pod.

Jinak z archivu STC to klidně být může, rozhodně to není poprvé, co se takové věci objevují v aukci ČNS, ale co k tomu dodat, nějak nevím :?
Registrovaný uživatel
jirka72 napsal
Dracek napsal
nevím jakou máš zkuženost, ale u různých knížek původem ze zručených knihoven či vyřazené je nejaké označení např. o vyřazení mimo původního razítka knihovny jen vzácně...


je to různé, někde vůbec nic (převládá), někde je třeba jen razítko přeškrtlé obyč. tužkou, někdy perem, občas se objeví další razítko "vyřazeno" nebo "vyřazeno z fondu" a tak pod.

Jinak z archivu STC to klidně být může, rozhodně to není poprvé, co se takové věci objevují v aukci ČNS, ale co k tomu dodat, nějak nevím :?

Synek mi ukazoval, že na internetu jsou i americké věci s "top secret" běžně k vidění a stažení. A není tam žádné razítko, že to bylo "vyřazeno", nebo odtajněno, a nejde o nějakou černotu! ;)
Registrovaný uživatel
Bohužiaľ nemohol som sa včera zúčastniť aukcie a ťažko posudzovať pôvod týchto položiek. Mňa zaujalo na tejto položke pár vecí
1.) Napriek tomu, že je to podľa mňa super vec, tak bola nenápadne zaradená až na koniec do sekcie rôzne, napriek tomu, že by si zaslúžila svoju vlastnú sekciu, čestné miesto a zvýraznenie... Ale dá sa to vysvetliť zaradením až na poslednú chvíľu. Veľká škoda pr predajcu...
2.) v popise aukcie sa jasne uvádza, že ide o čiernobielu kópiu návrhu, a nízka vyvolávačka tomu odpovedá. Preto podľa mňa nie je možné položku reklamovať z dôvodu, že je to kópia. V tom období aspoň čo si ja pamätám neexistovali žiadne xeroxy, ale kopírovalo sa na svetlocitlivý zinkový papier. Takže celkom nerozumiem ako to kopírovali. Ale možno mali v tej dobe v STC lepšiu techniku, než ostatní...
3.) prekvapilo ma,že položka 3694 išla za 2,5 násobok oproti položke 3695, aj keď položka 3695 pôsobila vďaka tomu guľatému razítku cez bankovky omnoho dôverihodnejšie. A ešte ten spôsob vydraženia voči ktorému mám nulovú dôveru - za 67tis Kč na limit... Ak chcem dať toľko peňazí za papier, tak najprv chcem ten papier vidieť.
Registrovaný uživatel
kopie byla asi myšlena dobová fotografie návrhu nalepená na podklad k jednání...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Kto ste to videl naživo? Bola to fotografia? Na mňa to v katalógu pôsobí ako nátlačok. Ako by tam inak dotlačili tie červené sériové čísla?
Registrovaný uživatel
Byl to papír nalepený na kartonu. Chvilku jsem přemýšlel, jestli to není výstřižek z časopisu. Papír lesklý, nemůžu si vzpomenout, k čemu ho přirovnat (asi nejlépe sedí ten časopis), křídový papír to ale rozhodně nebyl, ty nekvalitní staré dobové xeroxy taky ne. Číslování červené, detaily tisku velmi kvalitní, nic slitého ani rozpitého.

Druhá položka tentýž papír, rub rozříznutý (je vidět na kuponu).
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 16. 9. 2012, 20:41. »
Registrovaný uživatel
jirka72 napsal
Jinak z archivu STC to klidně být může, rozhodně to není poprvé, co se takové věci objevují v aukci ČNS, ale co k tomu dodat, nějak nevím :?

Zeptám se úplně bez okolků: když něco takového koupím, jakou mám jistotu, že se u mně za chvíli neohlásí návštěva v uniformách? (Kdyby k tomu byl nějaký průvodní list, není co řešit, ale tady evidentně nic nebylo).
Moderátor
Uniformy můžou přece přijít kdykoliv ... i u bankovky se může třeba nakonec ukázat, že byla někde prokazatelně zcizena a následně prodána v sálové aukci ... řekl bych, že průběh by byl jasný - podávalo by se vysvětlení, tam bys potvrdil, kde jsi to koupil a že to bylo "v dobré víře" => policie to zabaví s tím, že Tě poučí, že můžeš podat u soudu žalobu na aukční síň a domáhat se vzniklé škody => po dvou letech tahanic, 50 modrých obálkách s modrým pruhem, řádně vynervovaný a nas*aný budeš mít (možná) na účtě část peněz, které jsi do toho vrazil (ta část zmizelá v nenávratnu budou prostředky vynaložené na lítání kolem soudů a to do toho nepočítáme čas s tím strávený) ... tak asi tak
Registrovaný uživatel
Tak jsem dohledal barevnou fotku té nevydané 10/1953. Když srovnávám barevnou fotku (zdroj Numis, aktualizace listopad 2010) a fotku pol. 3965, tak jsem z toho jelen.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Rychlé prsty: :oops:
Tady je ještě fotka z mojasbierka...

Každopádně mi z toho vychází, že to v aukci nemohla být dobová fotokopie doplněná o červené číslo. Maximálně nátisk (černotisk) doplněný o červené číslo. Papír posoudit neumím (zmiňoval jsem se o něm o pár příspěvků dřív).

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pokiaľ je akýkoľvek nátlačok na inom než bankovkovom papieri, tak budem plný pochybností. A môže tam byť aj pečať guvernéra FEDu a jeho vlastnoručný podpis :)
Bolo by zaujímavé zájsť do archívu SBČS (ČNB) a STC a dohľadať v registri aký dokument je zaregistrovaný pod číslami uvedenými pri týchto fotokópiách resp. či sa daný dokument nachádza v archíve. Taká malá skúška správnosti... ;)
Registrovaný uživatel
Fidzi napsal
Bolo by zaujímavé zájsť do archívu SBČS (ČNB) a STC a dohľadať v registri aký dokument je zaregistrovaný pod číslami uvedenými pri týchto fotokópiách resp. či sa daný dokument nachádza v archíve. Taká malá skúška správnosti... ;)

Fidzi, to mě taky napadlo. Ovšem nejsem z Prahy (a blbec jsem si neopsal ty čísla z rubu, který v katalogu vyfocený není).
Registrovaný uživatel
To by snáď mal urobiť šťastný nový majiteľ ;)
Registrovaný uživatel
Tak jestli je položka 3695 totéž, co položka 1316 z této aukce
http://www.numismatika.cz/CNS-Praha/P046_Katalog/46kat1301.htm,
tak jsem se od srdce zasmál! Současně bych už konečně rozuměl tomu úsměvu neúspěšného dražitele, o kterém píšu v příspěvku 45 vlákna o investičním sběratelství. (I když si nejsem jistý těmi fleky na rubu, ty na tom levnějším kousku draženém letos asi nebyly).
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 30. 9. 2012, 14:39. »
Registrovaný uživatel
Majkl: Musím říci, že se zase dost často směji, když čtu ty zde rozvíjené teorie. :mrgreen:
Jinak před více roky jsem měl možnost asi většinu těchto věcí vidět a byly tam jedna či dvě věci téměř stejné dvakrát. Vše jsem si tehdy prohlédl v klidu i za dobrého světla a dle mého názoru jde o pravé schvalovací tisky posíláné v době příprav na různé instituce a komise, které to posuzovali jak politicky, tak po tiskové, výtvarné či další stránce. Bohužel v době mé prohlídky ještě nebyly na prodej, ale do sbírky bych je jistě bral(tedy pokud bych na ně měl potřebné finance). :|
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
« Poslední úpravu provedl(a) Dracek v 30. 9. 2012, 15:07. »
Registrovaný uživatel
Dracek: já jsem neměl a nemám tyto věci možnost vidět (už jsem psal dříve, že nejsem z Prahy a nemám na tyto věci čas). Jediným zdrojem mých informací o těchto věcech je literatura, toto fórum, internet a informace ostatních sběratelů (většinou cca stejně pokročilých jako já). K "velkým" sběratelům se nedostanu a obchodníci na dotazy o těchto věcech reagují jako obchodníci (takže nicneříkajícími odpověďmi).

Můj poslední příspěvek je motivovaný takto: ve vlákně o literatuře jsem se zeptal na jeden aukční katalog, dostal jsem jako odpověď odkaz a tam jsem si všiml toho, že typově stejná věc (co já vím, jestli ta samá!) se prodala poprvé za 80 tisíc a podruhé za 25 tisíc. Ve vlákně o investičním sběratelství někdo jiný mluvil o tom, že se Kar. docela bavil při dražbě toho návrhu desetikoruny za 25.000 a já jsem na to tehdy zareagoval tak, že jsem si toho taky všimnul.

Tedy: teď jsem upozornil na rozdíl v cenách (podle mého zajímavý) a v podstatě jsem napsal, že rozumím tomu, proč se Kar. dobře bavil.

Toto vlákno jsem začal proto, že mě prostě zajímá, jak je to s prodejem věcí původem z archivu.

Ano, nemám tvoje zkušenosti. Ano, nevěnuju se sběratelství tak dlouho jako ty a nemám takový rozhled. Ano, nemám přístup do velkých sbírek, netykám si s velkými obchodníky, neznám tolik lidí jako ty. Tady na fóru se prostě učím - a vycházím z toho, že spousta lidí ho jen čte (a nepřispívá), takže jsem rád, když občas dojdeme k nějakému závěru. Jako např. k tvému poslednímu příspěvku, z něhož si zapamatuju, že jsi v archivu viděl některé z těchto kusů ve více exemplářích. Mimochodem, kolik potenciálních zájemců o tyto nátisky (či co to je), ví, které se kdy za kolik prodaly?
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 30. 9. 2012, 18:20. »
Registrovaný uživatel
majkl: Skepse je občas dobrá, ale pochybovat o všem když něco nevím je asi zase zbytečné či přehnané. Vysvětlení mnoha věcí je velmi často jednoduché pri jakémkoliv hledání z minulosti a většinou čím více se kombinuje, tím více se chybuje. Zapomínáš také, že mnoho různých archivů bylo v v průběhu doby rušeno, skartováno atd. a zda to bylo před 20 nebo 40 roky je asi nepodstatné. Nepsal jsem také nic o své návštěvě archivu(jak jsi si sám domýšlel). Hodně je sice o kontaktech, ale také často o štěstí apod. Co se týká dohledání těchto materiálů, většina je jich v katalozích vyfocena a výsledné ceny jsou vždy v následujícím katalogu, takže se stačí podívat do knihovny, kde má člověk katalogy z posledních několika let(a pokud nemá, doplnit si knihovnu). ;)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Padělky a podvody » Věci původem z archivu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1