Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Vladislav I. Jagelonský (1440-1444)

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav I. Jagelonský (1440-1444)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
myslim, ze existuji, sice prekvapive, i falza "medenych" razeb. zde bych ale asi vic nez z toho slozeni, ktere pravda neni prilis smerodatne, resil ikonograficke provedeni. tyhle razby bohuzel nakoukany nemam, ale prijde mi to dost naivne vyvedene.
Moderátor
Mám naozaj rád uhorské mince s podobizňou sv. Ladislava a táto minca je naozaj parádna. Originál tohto denáru som naozaj ešte nevidel, je to vzácna minca. Vychádzam len z Pohla a Huszára, v slovenských nálezoch túto mincu neevidujeme (možno by ma Budaj opravil, ale ako viem, tak nie...). Samotná minca je vzácna a osobne by som bol trochu opatrný pri vyslovovaní názorov na napodobeniu, alebo falzum (aj Oliver je v tomto opatrný... :-)).
Keďže som nevidel nikdy originál (ak niekto má, naozaj sem s ním... nech sa poučíme), tak neviem povedať, či sa v tomto prípade jedná o oficiálnu razbu, ale pozor. Nachádzame sa na začiatku 40-tych rokov a v tomto období sa dokonca razili "falošné mince v oficiálnych mincovniach s oficiálnymi razidlami". Bližšie to momentálne povedať neviem. Jednoducho - mohla to byť razba s požehnaním kráľa ( Kom. grófa...) s oficiálnymi razidlami, ale minca nemusela dosahovať kráľom, alebo komorou určené kvality. V tomto období nič výnimočné, práve toto obdobie bolo charakteristické takou devalváciou obeživa, ako napr. v Nemecku v 20-tych rokoch 20. storočia.
Registrovaný uživatel
Ináč, nemusí sa jednať zrovna o Vladislavovu mincu (z opisu sa priradenie nedá vyčítať), Pohrobok razil veľmi podobné denáre so sv. Ladislavom. Takýto medený denár mám (H-662, P-186B-5, mincovňa Veszprém, Matthias Gathalóczy) a práve postavy svätca na mojej a Saracénovej minci sa dosť podobajú.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ale ta postava je naprosto krasna (nic proti predchozi razbe, ktera je urcite zajimava, ale toto je proste profi vyvedene, uslechtile a profesionalni provedeni)
Registrovaný uživatel
V pohode, dík :) Každopádne to nebolo zámerom môjho príspevku.
Chcel som len povedať, že Vladislavove denáre H-602 (hlavne tie, čo boli viditeľne strieborné), ktoré som mal možnosť vidieť mali postavu sv. Ladislava vyobrazenú podobne ako na dukátoch (proporcionálne).
A Saracénov denár sa ikonograficky podobá skôr na tento Pohrobkov.
Registrovaný uživatel
no neviem ci to je Pohrobok, na denári jasne vidieť "w" a len Vladislav I. si písal "Wladis-lai", Pohrobok len "Ladislai" a taktiež mám iné svätoladislavské denáre Pohrobka, ktoré vyzerajú ináč
Registrovaný uživatel
Neviem teraz, či hovoríš o mojej alebo o tvojej minci. Na mojej práveže vôbec nie je jasne vidieť, či je pred "L" iba "M" alebo"M W". Určoval som to nejaký ten rok späť a pamätám si, že som to skúmal a porovnával dosť dlho. Je tam dvojráz a to miesto je bohužiaľ nedorazené. Je možné, že som sa zmýlil a teraz si fakt nie som určením istý. Budem musieť znovu pohľadať túto značku u jedného alebo druhého panovníka a znova porovnať.
Registrovaný uživatel
pisal som o tej mojej, ze tam vidiet "W", to by sa pri Pohrobkovi asi neocitlo a Pohrobkove denare s motivom sv. Ladislava boli trochu vacsie (aspon tie co mam, resp. presli mi rukami alebo tie co som videl v inych rukach) :D
Registrovaný uživatel
Oživím zapadnutú tému...denár so značkou I-h, ktorú Pohl nepriraďuje žiadnej mincovni. Hlinka tvrdí v publikácii o Bratislavskej mincovni, že je to Bratislava. Myslím, že môže mať v tomto prípade pravdu.
Pokúšam sa fotiť mince s novým foťákom. Dúfam, že toto foto je lepšie ako moje staré výtvory... :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
fotka dobra, pokud mas dostatecne rozliseni, nahravej avers a revers zvlast, vysledkem bude vetsi foto a hezci pokoukani.

no a mince, moc pekna. ale Ty jine ani nemas :D
Moderátor
Sigur, ty to vieš, ale pre ostatných ešte doplním. Denáre , značka I-h sa našli v počte 22 ks v Čataji.
A ako vždy, samozrejme pekná minca, gratulujem.
Moderátor
Predpokladám, že Bratislava to naozaj bude, po smrti Žigmunda sa tam v pohode mincovalo a je isté, že značka I h je paštekárska...
Registrovaný uživatel
Ahojte, prikladam denar Jagelonca na rozbehnutie zaprasenej temy :)
Mincovna Buda? :P Značka: B-P

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Moderátor
jo, nevidel bych na tom nic spatneho, podle Pohla 141-6, Buda, rok 1442.
Registrovaný uživatel
diki Oliver za presne urcenie. Podla Huszara je to 605, ale rok tam nevidim, cize si mi pomohol :)
_______________
Moderátor
nz, rok uvadim dle Pohla. muze byt, ze ne vsichni se na tom musi nutne shodnout, ale pro ucely laicke datace pri razeni do sbirky apod. je to myslim vec zcela jiste postacujici :mrgreen:
Registrovaný uživatel
kvoli tomu dvojrazu na reverze si niesom isty znackou.
I-H ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Podľa mňa je to klasické K-H, to "K" je tam celkom zreteľné.
Registrovaný uživatel
vdaka, bol som na vazkach.

povazoval som to ''K'' za ''I +laket madonny''

ale mas pravdu, uz to vidim.
_______________
Registrovaný uživatel
Jasne, na to, aby si sa mohol stať madonou, musíš mať sakra široké lakte :D
Registrovaný uživatel
nevadi, aj tak mam z mincicky radost.
strizok je sice mierne nepravidelny, snad aj trosilinku mensi nez priemerny,
ale zato pomerne hruby a solidny.
patinka tiez celkom ujde, a ten dynamicky dvojraz vobec neposobi rusivo.
a goticka 4-ka v letopocte je uz len ceresnickou na torte : )
_______________
Registrovaný uživatel
Tá patina mi hneď udrela do očí, zabudol som pochváliť. Každopádne, gotická 4 je tu vlastne štandard. Myslím, že inú som na týchto minciach ani nevidel.
Registrovaný uživatel
Krásná mince,gratuluji.
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Je to B-*/n, teda Budín. Prikladám k nemu obolus s tou istou značkou...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem


Tak trochu som pred sviatkami fotil niektore starsie mince, ktorymi som sa chcel pochvalit na fore a ako pozeram tak pozeram Sigur ma predbehol a to ovela krajsou :( nie ze by som zavidel ale pridavam aj svoj menej zachovaly obol. Prilis vela krajsich som neviel...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Zdravim Vas pani rad by som sa spytal Vas co vam preslo rukami viac minci... ci je mozne najst tento Wladislavov denar aj v krajsich stavoch, rad by som si doplnil zbierku a kde nic tu nic .....

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 > »

Sběratel.com » Uherské mince » Vladislav I. Jagelonský (1440-1444)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1