Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Byli tací, kteří luk drželi vodorovně ... obvykle proto, že by s ním jinak píchali do země.
Většina drží luk v levé ruce. A nebude to ani tak kvůli tomu jestli jsou leváci nebo praváci, ale kvůli tomu, kterým okem míří.
Registrovaný uživatel
no, míří se oběma...
Moderátor
Tak to trefíš houby. ;)
Registrovaný uživatel
Nejsem si úplně jistá, zda mířili. Spíše stříleli intuitivně. Při intuitivní lukostřelbě se střílí podvědomě. Myslím si, že jezdci na koni neměli moc možnost mířit.
Ale to jsem to tu teď asi zaspamovala...
Moderátor
:) jeste se muzes sama vytrolit :)

ja jsem to predtim nasel tady:

https://blog.lucistnice.cz/jak-strilet-z-luku/
Moderátor
korunka napsal
Nejsem si úplně jistá, zda mířili. Spíše stříleli intuitivně. Při intuitivní lukostřelbě se střílí podvědomě. Myslím si, že jezdci na koni neměli moc možnost mířit.
Ale to jsem to tu teď asi zaspamovala...

Neuč starého vojáka střílet!

Samozřejmě, že mířili, pakliže chtěli něco trefit. Trénovali to už od dětství. Akorát když dělali "přehradu" (šípy zakryli slunce a déšť železa-bronzu-kamene se snesl na nepřítele), tak tam se moc nemířilo, i když ne tak úplně, bylo nutno aby se šípy nepobily v letu navzájem. ;)
Registrovaný uživatel
O tom dominantním oku je to samozřejmě pravda, ale řešili tohle už tenkrát? Nebo používali k nátahu dominantnější ruku...
Je pravda, že dnes se to hodně řeší, protože se střílí na stojící terče, střílí se s luky, co mají mířidla a myslím si, že tam to jinak, než s jedním okem, nejspíš ani nejde. Ale s lukem a mířidly jsem nikdy nestřílela.
U luku bez mířidel, u "intuitivní" lukostřelby se díváš oběma očima a střílíš intuitivně. Zaměříš se myslí na cíl a vystřelíš. Když Ti terč běží, nestihneš natáhnout luk a ještě zamířit dřív, než ti to uteče :-)
Takže si myslím, že jediná šance jak můžeš strefit běžící terč, je střelba intuitivně. Tam prostě nemáš šanci mířit.
Opravdu nevím, jak to dělali tenkrát, zda řešili oči, které je dominantní, nebo k nátahu tětivy používali dominantní ruku, to fakt nevím, ale spíše si myslím, že lidí s kříženým zrakem není tolik a že opravdu v pravé ruce držel luk levák, v levé pravák, jako je tomu ve většině případu i dnes. Ale samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo a osobně také znám paní, která musela změnit ruce, protože měla dominantní pravou ruku ale levé oko a střílela ale jinou, novodobou metodou, kde se míří jen jedním okem.
Takže vše je opravdu relativní :lol:
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Neuč starého vojáka střílet!

Samozřejmě, že mířili, pakliže chtěli něco trefit. Trénovali to už od dětství. Akorát když dělali "přehradu" (šípy zakryli slunce a déšť železa-bronzu-kamene se snesl na nepřítele), tak tam se moc nemířilo, i když ne tak úplně, bylo nutno aby se šípy nepobily v letu navzájem. ;)

Jde o to, co trénovali. Zda míření, nebo intuici. Neustálým střílením na terč, tedy tréninkem na různé vzdálenosti a různé terče, se podvědomě učíš trefovat. Podvědomě si pamatuješ jak přibližně jsi držel nakloněný luk, v jaké pozici byl šíp, protože na různé vzdálenosti si buď podměřuješ, nebo nadměřuješ. Tohle všechno si zafixuješ v hlavě. A právě dlouhodobým treninkem se naučíš strefovat bez míření. Prostě intuitivně. Pokud máš zvládnutou techniku, podvědomě se jen soustředíš na terč a vystřelíš, pak ho trefíš. Ale musíš mít natrenovanou tu intuici.
Proto věřím teorii, že nemířili, stříleli intuitivně.
Bůh ví.
Moderátor
Samozřejmě, že to řešili. Akorát to neměli vytesané do krinoidového vápence a nejspíš neznali pojem "dominantní oko". Dominantní byla nanejvýš manželka či tchyně. Tehdy míření řešili ještě víc, protože terč běhal volně po lese a výroba šípu nebyla otázkou pár minut. Něco jiného to bylo do mamuta (byť nepochybně i tehdy se našel "fotbalista co ze dvou kroků minul branku"), ale na toho používali spíš oštěp.

Střelba intuitivně je blbost. Vše je výsledek tvrdého tréninku, jinak by lidstvo už dávno vychcípalo hlady. Intuitivně k míření používáš dominantní oko.
Registrovaný uživatel
.. se stydím, jsem to tu zase zaspamovala. PRosím raději vše, co se netýká mincí, smazat.
děkuji.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Střelba intuitivně je blbost. Vše je výsledek tvrdého tréninku, jinak by lidstvo už dávno vychcípalo hlady. Intuitivně k míření používáš dominantní oko.

Ano, i když míříš oběma očima, určitě je důležité to dominantní, i když na druhou stranu, když se díváš oběma očima, máš 3d pohled. Koukat se jedním, to se netrefím.
Zkoušel jsi někdy střílet z luku?
Moderátor
Z pravýho luku ne. Jen takový ty "co jsme si udělali". Ale z principu to je jedno. Nemíříš 3D. To je blbost a ani si to nedokážu představit. Pokud teda do toho 3D nepočítáš balistiku, ale i to je jen "nadstavba" na 2D.
Se tě zeptám já. Zkoušela jsi někdy střílet na terč, lhostejno z čeho?
Že pistolníci střílejí od boku a trefí se není intuitivní záležitost, ale tvrdý a dlouhodobý trénink. Hudebníci taky dokáží hrát "z partesu" či bez not, ale musí to umět a to je záležitost cvičení. Prakticky všechno je záležitost cviku. Můžeš mít vlohy, ale musíš je trénovat a cvičit, aby k něčemu byly.

Vem intuitivně něco, třeba šipky, házej ... a pak si zakryj dominantní oko, jestli to intuitivně bude lepší. Anebo házej rovnou poslepu. Třeba trefíš střed 3× po sobě.
Registrovaný uživatel
Já jsem tím asi měla začít... a to se moc omlouvám.
Věnuji se intuitivní lukostřelbě.
V podstatě to, co jsem popsala, to jsou zkušenosti z praxe a tak samozřejmě střílím a stříleli předci. Oni neměli mířidla, jen potřebovali využít rychlost a tu mířením samozřejmě ztratíš, nehledě na to, že lukem bez mířidel moc mířit ani nejde. Někteří závodníci to dělají, mají zvláštní, tuším novodobou techniku string walking a posouvají si prsty po tětivě a šíp mají před okem a dívají se po šípu. Je to bizardní technika a tuším, že novodobá. Mířit takhle na běžící oběť, nestihli by ani zamířit. Je to technika na stojící terč. A už to v podstatě není intuitivní lukostřelba...
Intuitivní lukostřelba spočívá v tom, že se soustředíš na cíl a ten intuitivně trefíš. Nemíříš. Chápu ale tvé nesouhlasy, protože když jsem se to učila, první bylo, že jsem se ptala: A jak mám mířit?
A nemohla jsem pochopit, že se nemíří :-))
Treninkem si získáš zkušenost. Stačí trénovat pár měsíců a získáš výborné výsledky v intuici.
Kuriozitka byla, když se známý zůčastnil závodů, kde stříleli i střelci s kladkovými luky. Stříleli na dvacet metrů. Pro ně ty desítky byly snadné, mířili.
Absolutně nemohli pochopit, jak se známý může trefit do desítky, když vůbec nemíří :-) Nechápali a proto chápu tebe, že tomu nevěříš.
Ale opravdu to tak funguje a je to přirozená technika a opravdu na tom není nic složitého. Jde jen o trenink.¨
Jinak samozřejmě mířím oběma očima. Jedním bych se při intuitivní lukostřelbě netrefila.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 27. 10. 2020, 0:14. »
Moderátor
Míříš, ani o tom nevíš.
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Že pistolníci střílejí od boku a trefí se není intuitivní záležitost, ale tvrdý a dlouhodobý trénink.

Tohle je právě naprosto stejné, tím treninkem získají intuici, podvědomě vědí, kam a jak mířit, získá zkušenost. Podvědomá, nemíří,... nepřemýšlí u toho, prostě podvědomě vystřelí a trefí.
A tohle je naprosto stejný princip...
Registrovaný uživatel
Pavel_III napsal
Míříš, ani o tom nevíš.

V podstatě ano, ale podvědomě a tomu se říká intuitivní lukostřelba :lol: :lol: :lol:
Neděláš to vědomě, vědomě nemíříš.
A oni také nemířili :-)
Registrovaný uživatel
Tak a už jsme to tu hodně zaspamovali. Pokud můžeš, prosím smaž to a já si jdu lehnout :-)
Z toho budu střílet ještě v noci ze spaní :lol: :lol:
Registrovaný uživatel
Souhlasím s Korunkou. Střílel jsem s reflexne deflexnim lukem několik let a při střelbě na terč jsem nikdy nemířil. Střílel jsem intuitivne, tzn. naučil jsem se, pod jakým úhlem luk naklonit, jak silně natahnout tetivu, jaký šíp použít atd. Při střelbě jsem měl obě oči otevřené. Při tradiční lukostřelba je zbytečné přesně mířit, protože ten šíp si stejně letí svou cestou a to je na tom právě to krásné. Střílení z moderních luku s miridly je nuda, protože jsou tak dokonale, že s nimi vždy trefis, ale střelba z tradičního luku vyžaduje dlouhý výcvik, aby se vyychytaly co možná nejlépe všechny podmínky k zasazení cíle. Střelbu na koni jsem nikdy nezkoušel, ale tam už na míření opravdu ani nebyl čas. Hlavně na koni se střílelo z malého luku na kratší vzdálenost, takže tam míření nemělo smysl, kort když se při té jízdě jezdec neustále vlnil.
Registrovaný uživatel
jj, a přesně to se mi na tom líbí..... ta přirozenost....jednoduchost....
Registrovaný uživatel
Procházel jsem platíčka s mincemi a nalezl tyhle 2 celkem hezké denárky Vladislava I.
Podle Šmerdy jsem je určil takto- Cach 558 a 552.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Krásná práce 👍
Registrovaný uživatel
korunka napsal
No mně to právě připadalo, že v pravé ruce, což by naznačovalo, že lukostřelec je levák.
Je to jen taková legrace- napadlo mne totiž, zda to takto udělal rytec záměrně a lukostřelec měl představovat někoho konkrétního, nějakou historickou postavu, která opravdu existovala a byl to levák, nebo zda byl motivem opravdu nějaký bájný hrdina z pověstí a rytec to takto udělal jen náhodně, protože mu to tak vyšlo.
Proto mne to zaujalo.
Ale samozřejmě je to jen myšlenka, co mne bleskla hlavou, takže spíš nesmysl :D
Ale pokud luk drží v levé, tak by stejně nic vydedukovat nešlo, protože praváku je většina :D


tento obrázek lukostrelca z monety správně ukazuje takové detaily jako správné sedadlo v krátkých třmenech (takhle jezdili raně středověcí Poláci a Prusové) a tři prsty pod šípem na provázku. Střelba třemi prsty pod šípem a palcem ležícím na ní se v ikonografii vyskytuje asi 40krát u polských a maďarských lukostřelců. Také tak střílím.
ve své knize pojednávám o tvém Kosmovi o polském knězi, který byl lukostřelec koní a udělal parthský výstřel. To dokazuje, že dovednost střelby na koni mohl získat pouze doma, než vstoupil do duchovenstva.

http://wanax.pl/index.php?p1886,trutina-8-x-1110-zwyciestwo-polskich-konnych-lucznikow
« Poslední úpravu provedl(a) Gasztowt v 25. 5. 2021, 9:07. »
Moderátor
Všechny zde prezentované údaje o lukostřelbě jsou opravdu velmi zajímavé.
Jenom technická poznámka k českému denáru, na kterém je motiv vyobrazen (kromě výkladu motivu viz výše).
Denár Cach 562 není ražbou Vladislava I. (1109-1118, 20-25), takže s bitvou u Trutiny úplně časově nesouvisí.
Je to mince Vladislava II. (1140-1172), snad až z 50. let 12. století.
Tuto domněnku vyslovil již E. Fiala (1895, 362, č. 1585) a po něm tento závěr prokázal přesvědčivě P. Radoměrský (1952, 107, pozn. 94). Známe jej dokonce až z nálezů z doby královské vlády Vladislava II. z Neustupova (Cach 1972, 67, č. 247) a Libotova (Cach 1972, 63, č. 228b).
(Radoměrský, Peníze Kosmova věku, NČčsl XXI)

cooler: totéž platí i pro Cach 558
Registrovaný uživatel
Mince 562 vypadá jinak než denár, který Merhautova a Kiersnowski popisují jako Vladislava I. V následující knize však mohu představit názory výzkumníků, které jste uvedli. Stačí uvést celé názvy těchto knih, abych je mohl uvést v poznámkách pod čarou.
Registrovaný uživatel
Vyšla tato přenádherná kniha. Je to tak horká novinka, že asi ani autoři neměli čas si ji zde zpropagovat :-)
Vřele doporučuji všem neboť pokrývá ikonograficky nejkrásnější období české mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Sběratel.com » Denárové období » Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1