Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 >

Autor Příspěvek
Moderátor
Díky za uznání. Chvála patří grafikům, kteří si dali opravdu záležet a vydavatelům, že se toho ujali - podobné knihy nejsou, i když je téma zajímavé, extra zisková záležitost.
Registrovaný uživatel
denar napsal
Vyšla tato přenádherná kniha. Je to tak horká novinka, že asi ani autoři neměli čas si ji zde zpropagovat :-)
Vřele doporučuji všem neboť pokrývá ikonograficky nejkrásnější období české mince.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
určite je to zaujimavá kniha 👍 👍 👍
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
To vypada zajimave, kde se da koupit?
_______________
Najít dokonalý květ na rozkvetlé třešní není jednoduchý úkol, kdyby člověk strávil celý život hledáním dokonalého květu, nebyl by jeho život promarněn.
akolita@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Asi pouze na Abalon knihy. Chtěl jsem dát přímo odkaz, ale stránky zrovna nějak nefungují
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Ahoj všem,
protože se teď naskýtá víc denárů knížete Soběslava I. (1125-1140) vítěze nad Němci u Brůdku, pořídil jsem si také jeden c.583. A mám dotaz, protože tohle normálně nesbírám, co na něm vidím? (když si vezmu lupu)
Muže na koni s kopím (praporcem) šacuji na sv. Václava, přitom podle Cacha by opis měl být Sobeslavs dvx. Naopak druhá strana s nápisem Venceslavs zobrazuje dva maníky, jednoho snad na trůně a s číší? Vztahuje se to k vítězství Soběslava v soutěži Master chef a k tomu, že mu byl udělen spolu s lénem titul vrchního číšníka? Nebo jsem úplně mimo? Děkuji za reakce.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
edit: pardon, popletl jsem tu Soběslavovu vítěznou bitvu - Němce porazil ne u Brůdku, ale u Chlumce.
Registrovaný uživatel
Pro mě nejslavnější naše vítězství, včetně rozuzlení, které se pak žádnému kronikářovi ani historikovi nehodilo do krámu. K C583 teda nic nevím 🙂
Registrovaný uživatel
Jinak arcičíšníka získal před ním Vladislav I., tak to pořád mohl být populární titul hodný vyobrazení na minci. Šmerda interpretaci neřeší, píše "Jezdec s praporcem zprava/ve čtverci sedící postava zleva, proti ní klečící postava". Tak to asi moc nepomůže :)
Registrovaný uživatel
Všiml jsem si, že v poslední době u nich docela klesla cena (řekl bych cca o 4 tis.) Asi nějaký neodevzdaný depot? :D
Moderátor
martinvangelis - zde popis který uvádí Eduard Fiala v knize České denáry:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ha díky moc elskymu za komentář i Kučerovi za Fialův text!
Tak to jsem byl se svým tipem s číší úplně mimo :-)
Moderátor
pri vsi ucte k autoritam... nebylo by to poprve a ani naposled, co by byl Fiala ci jini uplne mimo. rekneme tedy "zajimavy nazor" a hledejme pravdu dal :mrgreen:
Moderátor
jj, zde opět něco jiného, popis z aukce u Künkera:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
oliver napsal
pri vsi ucte k autoritam... nebylo by to poprve a ani naposled, co by byl Fiala ci jini uplne mimo. rekneme tedy "zajimavy nazor" a hledejme pravdu dal :mrgreen:


V tomto případě Fiala zcela jistě pravdu neměl. Událost, se kterou motiv spojuje, se odehrála r. 1139 (Fiala 1895, 47). Denár téměř jistě pochází z počátku Soběslavovy vlády 1125-1140. Denáry Cach 583, co se objevují v poslední době, pocházejí z nálezu Nová Ves (okr. Louny) z roku 2008. Bližší údaje viz Nespeky, s. 67.
Byly tam ve více kusech pouze dva typy Soběslava I., C 572 a 583.
Registrovaný uživatel
Koukám, strejda Google jich dává opravdu dost, aspoň se dá zkoumat obraz. Číšnická historka asi padá, oba jsou prostovlasí. Ten vlevo má suknici, vpravo kalhoty. Tak možná ta verze od Kuenkera..
Registrovaný uživatel
Děkuji, pánové, za tento rozbor i doplnění. Ano rozumím tomu, že k opisu by se měla vázat i scéna, proto v popisu aukce výše interpretují jako jednoho z dvojice jako Václava druhého (bez dalšího výkladu) jako knížete. Mně to vyloženě přišlo jako podávání poháru někomu výše postavenému, ale to by opisy musely být asi obráceně. I když by tomu svědčila ta brzká datace z počátku vlády (díky za toto upřesnění). Nu což.
« Poslední úpravu provedl(a) martinvangelis v 23. 4. 2023, 16:26. »
Moderátor
elsky napsal
Koukám, strejda Google jich dává opravdu dost, aspoň se dá zkoumat obraz. Číšnická historka asi padá, oba jsou prostovlasí. Ten vlevo má suknici, vpravo kalhoty. Tak možná ta verze od Kuenkera..


Historka úplně padat nemusí. Když si někdo dá práci, může protřídit fotky s nejlépe vyraženým detailem sedící postavy "žehnající ruka/ ruka držící číšku??"
např. zde:
https://aukro.cz/stribrny-denar-sobeslava-i-1125-1140-cach-583-super-stav-6994116514
Nevím, zda to u Künkerů vymysleli sami, nebo odněkud převzali. Aby byl ten sedící s jistotu sv. Václav, tak by mohl třeba mít svatozář. Samozřejmě ne nutně.
Registrovaný uživatel
Toho "číšníka" jsem si úplně vymyslel (abych to uvedl na pravou míru) Já to nesbírám. Prostě mi to to tak přišlo a napadlo = dal jsem si to dohromady s těmi několika informacemi spočítatelnými na prstech ruky, které o Soběslavovi vím.
Registrovaný uživatel
Vycházel jsem z toho, že římský král by asi měl mít na hlavě korunu.. ale co už po těch staletích. :D
Moderátor
Jistě, logická úvaha, ale to by zase chtělo průzkum, jak často ji opravdu na mincích má. Na denáru C 460, kde je ten výjev číšníka takto po generace psán, ji nemá také. Nejsem kusthistorik, nechám na jíných.
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Mohl bych poprosit o bližší určení u těchto dvou denárů Vladislava I., jako např. typ apod.? Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Cach 532 a druhý z hlavy myslím Cach 587.
_______________
Registrovaný uživatel
Oba jsou moravské denáry Vladislav I. - Cach 532, varianta 4 hvězdy.
_______________
Moderátor
Dle složená nálezu "Ladná" to jsou mince ze 40. let 12. století. Určitě to tedy není Vladislav I. (1109-1125).
A jsou anonymní, opis SCS WENCESLAV na obou stranách.
Registrovaný uživatel
Ano, jv64 má pravdu.
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 >

Sběratel.com » Denárové období » Vladislav I., Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II.

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1