Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav II. Jagellonský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
koukám, že toto téma je dost nevyužité, tak ho pomohu trošku více zaplnit. mohl by se někdo juknout na tyto dva kousky a zkusit je určit? vím, že to nejsou žádní krasavci, ale třeba to půjde .... grošům Vládi jsem se zatím vůbec nevěnoval, takže jsem v tom totální analfabet ... díky za čas i každou radu přátelé :)

kus č. 1
Obrázek vložený uživatelem

kus č. 2
Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
kacuro, na to jak si tu dlouho by si mohl produkovat kvalitnejsi reprodukce ;)
nevim jak ostatni ja se k tomu dostanu nejdriv v nedeli, ae zkusim se pak podivat... ten prvni me prijde povedomy...
Registrovaný uživatel
Li: co se ti nelíbí na kacurových skenech :) fotit bohužel nemůžu, protože tyhle malé věci mi moc nejdou, nemám na to dostatečné světlo a zkušenosti :( tak jsem to zkusil naskenovat znovu:

kus č. 1:
Obrázek vložený uživatelem

kus č. 2:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
první se mi v této zachovalosti určuje velice špatně - možná některá XXI
ten druhý je XIII d/4
Registrovaný uživatel
Pehu díky
Moderátor
ten prvni, pokud je tam ta ctvrta kulicka u noh lva, bych videl na typ kolem XXI ??
Registrovaný uživatel
ano kulička mezi zadníma nohama je ...
Registrovaný uživatel
oliver napsal
ten prvni, pokud je tam ta ctvrta kulicka u noh lva, bych videl na typ kolem XXI ??

PEHU_ napsal
první se mi v této zachovalosti určuje velice špatně - možná některá XXI
ten druhý je XIII d/4


tak jsem se díval do tabulky u Háskové (za kterou děkuji lliborovi) a podle koruny bych si s jistotou troufl specifikovat ten první na XXI. a. varianta už se nejspíše blíže určit nedá, dokonce si myslím, že tam ten můj ani není ...
Registrovaný uživatel
Koruna u "áčka" má uvnitř koruny křížek, ale u tvého groše to vypadá, že křížek nemá spodní část. Pak by to byla spíše koruna "béčka". Zkus se kouknout na reálnou minci. Tam bude lépe rozpoznatelné, jestli to tak je.
Registrovaný uživatel
no ta spodní část tam sice není, ale to béčko má zase základnu kurony ze dvou čar a pak až jsou ty obloučky a ta mince to nemá, ta má na základně jen jednu horizontální čáru a pak hned obloučky. navíc ty vnitřní "lilie" u mé mince jsou "ve vzduchu" jako u áčka, kdežto béčko je má posazené na těch obloučkách ...
Registrovaný uživatel
PEHU: co Ty na to??
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
... ale to béčko má zase základnu kurony ze dvou čar a pak až jsou ty obloučky a ta mince to nemá, ta má na základně jen jednu horizontální čáru a pak hned obloučky ...

Koukni prosím na tu minci ještě v reálu. Trochu se mi tam zdá, že ta druhá "čára" tak náznakem je.

kacuro napsal
... navíc ty vnitřní "lilie" u mé mince jsou "ve vzduchu" jako u áčka, kdežto béčko je má posazené na těch obloučkách ...

Na toto bych moc nebral ohled. To může být jenom otázka nepřesného nakreslení obrázku

Pokud se podívám na ostatní "příznaky" pro určení:
- rozdělovací znaménko před Wladis... je zaznamenáno u béčka
- tvar písmen S ve slovech Wlad... Sed... by také více odpovídalo béčku

Čím déle na ten tvůj kousek koukám, tím více si začínám hrát s teorií, že se může jednat o nezaznamenaný typ koruny, který by měl být zařazen mezi áčko a béčko.
Registrovaný uživatel
PEHU_ napsal
Koukni prosím na tu minci ještě v reálu. Trochu se mi tam zdá, že ta druhá "čára" tak náznakem je.


opravdu tam není, leda by byly s tou spodní slité v jednu, jenže to by pak musela být silnější, což mi přijde že není .....
Moderátor
to sou vsude problemy s tim urcovanim... davam sem znovu ten gros jehoz mene kvalitni scan tu byl a ktery PEHU_ urcil jako Há. I. c/1... ja jsem se s tim ted neztotoznil (promin PEHU, ze to komplikuju, ale rad bych pronikl i do taju Haskove, kdyz se me ted s Vaclavem IV. vubec nedari), a jak jinak se to mam naucit :) ? Tady je kvalitnejsi foto:

Obrázek vložený uživatelem

pro typ I mluvi shoda se lvem Jiriho z Podebrad, jak se pise... taky tecka jako rozdelovaci znamenko mezi WLADISLAVS . SECVNDVS (ta je jeste u II. a, III. b a XIII. d atd. ale to uz je mimo)... co naopak schazi je tecka nad prostredni lilii (ale ac to Haskova uvadi jako charakteristicky znak prvniho typu, vsude ho podle me zdaleka nema)... koruna me prijde nejvic podobna typu I a (mohla by byt malicko mene otevrena, ale i tak me urcite neprijde jako I. c) s ohledem na provedeni listku lilii, ktery nejsou prohnuty, ale jdou svisle dolu... nebyt krizku pred WLADISLAVS (a byt tam dvojtecka, byla by to Há. I. a/5 (kvuli N na rubu, ktere ma diagonalni drik)... tak by sla vzit i Há. I. b/3, ale ta koruna to uz neni ono... tuto moji domnenku myslim potvrzuji vyobrazeni v Taborskem pokladu...

ze jde o typ I. take potvrzuji uzavrena pismena "L" ve slove WLADISLAVS (od druheho typu jsou jiz otevrena)

Lev (i kdyz primhourim oci) me prilis nevyhovuje, ale jiste ma bliz k typu I. nez II. (zakloneni, hlava u ocasu, kratsi chlupy nez u pozdejsich II.). Chybi zalomeni ocasu... snad to neni prilis zavazujici znak... nevim...

kdyz to shrnu, urcil bych lic grose jako Há. I. a/3 a rub jako Há. I. a/5 (resp. 8 )
Registrovaný uživatel
Oli, ty máš dnes samé špeky.
Moderátor
jo to ja se samym spekem jenom hemzim...
Registrovaný uživatel
... dovolím si malou poznámku ke které mě inspirovalo dnešní oliverovo určování groše... to totiž (alespoň dle mého soudu), krásně ukazuje na problém s určováním PG podle Háskové... ta typologie je perfektně použitelná na určení typu a případnou dataci. Problém nastává dále, kdy paní Hásková k sestavení typologie použila pouhých 2826 grošů (což je na celkové dochované množství PG Vladislava žalostně málo - to už jsem kdysi zmínil)... ale tyto groše dále popsala s ženskou pečlivostí :) na úroveň jednotlivých variant razidel. Což znamená, že zhruba o každém třetím PG lze napsat, že není popsán v Háskové.
Registrovaný uživatel
kekule napsal
... dovolím si malou poznámku ke které mě inspirovalo dnešní oliverovo určování groše... to totiž (alespoň dle mého soudu), krásně ukazuje na problém s určováním PG podle Háskové... ta typologie je perfektně použitelná na určení typu a případnou dataci. Problém nastává dále, kdy paní Hásková k sestavení typologie použila pouhých 2826 grošů (což je na celkové dochované množství PG Vladislava žalostně málo - to už jsem kdysi zmínil)... ale tyto groše dále popsala s ženskou pečlivostí :) na úroveň jednotlivých variant razidel. Což znamená, že zhruba o každém třetím PG lze napsat, že není popsán v Háskové.


Naprosto souhlasím
Registrovaný uživatel
To Oliver: já jsem groš určil jako Há 1 a/3 viz: https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?post=41507#post41507

To s tím N souhlasím. Takto můžeme říct, že to je Há I a/ 3 a půl :P
Moderátor
Kurnik PEHU, promin, to sem se nekde prehlid... na co sem to teda koukal? Ale aspon teda me ted tesi, ze ve snaze vyvratit tve domele spatne urceni jsem dospel k temuz vysledku jako ty (tim myslim to I. a/ 3)...

aha uz vim... tos nebyl ty, mas fakt pravdu... tys to pouze citoval a ja ti to podsunul jako tvoje urceni... moc se omlouvam :shock:

kazdopadne dik i ostatnim :)
Registrovaný uživatel
jinak ještě lehce pro zasmání předkládám dnešní úlovek... úplně nový, Háskovou nepopsaný typ.... první zobrazení českého lva na pražském groši s realisticky vyvedeným ztopořeným přirozením... (dámy prominou :D :D )
http://img194.imagevenue.com/img.php?image=45654_Vladislavxxx_122_220lo.jpg&loc=loc220#
Moderátor
myslis toto :mrgreen: ?!

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
:D hoši vy mi dáváte :)
Registrovaný uživatel
to oliver: vidš jak jsi ho rychle našel.. bingo :D :D :D :D
Moderátor
to vis, ze zkusenosti... clovek musi hledat rychle... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1