Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav II. Jagellonský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Hmm, zrejme nechýba...vidím tam náznak chrbta mesiačika.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
sigur napsal
Poprosím presnejšie určiť podľa Háskovej túto XIII.
Veľmi sa mi na ňom páči, ako rezač skomolil opisy: DEI GRETIA...GROSSI PREGENSES :)


Ten opis je v pořádku, litera, kterou máš za E, je ve skutečnosti A ;)
Registrovaný uživatel
Jáj, tak to je škoda. Si mi pokazil radosť, ale aspoň som mal chvíľu nad čím bádať. :)
Porovnával som "A" vo vnútornom opise na averze (obr. 1). Je to samozrejme iný punc ako bol použitý vo vonkajších opisoch, ale predpokladal som, že by sa mohli podobať.
Na obr.2 je teda to inkriminované "A", čo sa podobá na "E. Tú medzeru medzi nožičkami tam už vidím.
Na obr.3 je jediné "A", ktoré som za "A" aj považoval. A toto ma pomýlilo. :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
tak trochu máte pravdu oba. Sice je to A, ale vzniklo nejspíš z punců pro písmeno E
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
To mi dáva zmysel. Ten E-čkový cíp v strede tam preukázateľne je.
Registrovaný uživatel
přesně tak. Písmeno E se skládá ze dvou punců (plus někdy ještě bylo dorýváno, hlavně když ty dva punci přesně nesedly). Minimálně jeden punc u toho nezvyklého A je z puncu určeného pro písmeno E. Nejspíš ale byly použity oba určené pro E a dorytím nebo dopuncováním bylo upraveno na A.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Tak s tímto zásadně nesouhlasím! Litera E je zhotovena jediným puncem. Litera A je v podstatě tvořena dvěma dříky s patkami a spojenými středním břevnem. Nahoře se patky dotýkají, takže literu zpravidla uzavírají, některé puncy byly vytvořeny s menší mezerou. Podoba obou písmen je zejména v oválném průběhu levé části těchto liter a pak zakončení vpravo, kde jsou na krajích patky a uprostřed ten hrot, ale průběh každé z těch liter je jiný.
Registrovaný uživatel
kacuro, sorry, ale toto ma zacyklilo :) Moja laická predstava bola, že jednoducho na E-čkovom punci sa dole vypilovala drážka, aby vznikli dve nožičky a tak z toho vzniklo A-čko.
Registrovaný uživatel
V žádném případě :)
Registrovaný uživatel
Dobrý večer, do rukou se mi dostal dost zajímavý grošík. Rub je podle mne Hás. IX., ale opisy na líci jsem v Háskové nenašel. Myslím si, že místo běžného GRATIA zde byl opis GRACIA. Dále mne překvapilo rozdělovací znaménko "kytička" mezi REX BOEMIE místo běžných křížků. Je pravdou, že jsem na internetu zahlédl letmou zmínku, že u typů IX./X. se opis GRACIA velmi zřídka objeví, ale o rozdělovacím znaménku jsem nezjistil nic. Setkal jste se s ním již někdo?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Žádná odpověď. Asi se tedy jedná o větší raritu, než jsem se domníval :) .
Moderátor
Mě jediný známý kus s opisem GRACIA se vyskytl v prvním depotu z Tábora odkrytém v listopadu 2001. Je popsán a vyobrazen v publikaci Táborský poklad pod poř.č. 1/944. Znaménko mezi REX BOEMIE u něho není moc zřetelné, ale podle náznaků to může být také květ. Nicméně líc i rub jsou raženy jinými razidly.
Registrovaný uživatel
Děkuji za Vaši reakci, jsem rád, že se nejedná o běžný kousek :D . Do uvedené publikace nahlédnu a grošík si vyhledám.
Registrovaný uživatel
Grošům Vladislava s GRACIA v opisu je věnován jeden článek v Numismatických listech (Hampl - Smělý, 2011, NL 66, s. 123-130).
Registrovaný uživatel
Děkuji za informace. V článku v NL se autoři odkazují i na groš z publikace Táborský poklad. Co jsem se dočetl, tak s opisem GRACIA jsou dvě modifikace. K jedné z nich patří i květ mezi REX BOEMIE.
Registrovaný uživatel
DEI GRATA jsem tu už někde viděl.ALe tady je DEI GRATI.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
No asi se mu to tam nevešlo a nějak ho to moc nebralo...před rokem 1500 bylo období mizerných ražeb tohoto panovníka...
Registrovaný uživatel
Dobrý večer,
je otázkou, zda mizerné ražby byly jen před rokem 1500. Tady na fóru jsem našel příspěvek od Archypova, kde chtěl pomoci s určením groše Há XXII.a:
https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vladislav-ii-jagellonsky_post_-48595#post48595[url=https://www.sberatel.com/diskuse/sberatel/vladislav-ii-jagellonsky_post_-48595#post48595

Na líci jeho groše je pod jednou korunou vidět část koruny druhé (podle mne to není dvojráz). Mám podobný groš (viz níže), který má líc asi ze stejného razidla, se stejnou překrývající se korunou. Pravděpodobně si tedy ani po roce 1500 příliš těžkou hlavu s ražbou z upravených, nedokonalých kolků nedělali ;) .

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ahoj, mohu poprosit o určení ? Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hásk. XIII. e/2
Registrovaný uživatel
Díky moc
Registrovaný uživatel
Zdravím, zakutalel se ke mě tenhle Vladislav, mám k dispozici zapujceneho Smolíka abych si ho orientačně určil. Ale vůbec se mi to nedaří. Můžete někdo zkušenější poradit?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Podle Smolika se grose Vladislava uz asi 47 let neurcuji, to delaji jen v nekterych pobockach CNS, ke kterym se jeste nedosla publikace J. Haskove z roku 1971 :)

Tvuj gros je spatne citelny v oblasti hlavy, presto to vypada, ze ma lev jazyk. V tom pripade se jedna o typ Haskova VI. a/2.
Registrovaný uživatel
Haskovou bohužel nemám k dispozici. Díky moc, můžeš mi kacuro ještě prozradit z jakého období vlády je?
Registrovaný uživatel
Z let 1471-1479.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1