Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Vykupminci.cz
Numisargo

Vladislav II. Jagellonský

Moderátoři: jacx, oliver, pavelgregor, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobové falzum.
Registrovaný uživatel
Ano, s největší pravděpodobností dobové falzum. Jen mě mrzí že jsem si na něj nevzpomněl než jsem poslal tu hromádku falz k Olimu na analýzu. Ale přihodím to k nějaké další várce 😁
A aby toho nebylo málo, tak tady ještě jeden lvíček na extázi 😂

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
Prohledl jsem si ten groš ještě jednou a nemohu si pomoct, koruna je totožná jako oficiální kutnohorské ražby z té doby, typická jsou hlavně písmena L a S na licní straně. Křížek nebo jejich dvojice jako rozdělovací znaménko také. Dvanáctky byvají považovány za falza hlavně v zahraničí poměrně často a není divu - dost se vymykají ostatním typům. Je to doba, kdy po smrti Korvína zmizel Vladislav definitivne v Budíně, a už tak slabá královská moc ještě zeslábla. A v Kutně Hoře to podle všeho vedla veselá parta - uvádí to vlastně i Hásková, byl odvolán mincmistr a také zrovna tehdy proběhly známé hornické bouře.
Moderátor
K tomu předchozímu milstrovu groši:
Nejsem si úplně jist, že jde skutečně o falzum. Je pravdou, že v této době se v mincovně děli různé nekalosti. Jsou známá falza ražená z originálních razidel, nebo z razidel pocházejících zřejmě ze stejné dílny jako raznice originálních grošů, obvykle mají pocínované jádro z nehodnotného kovu. Vzhled této mince je jiný. Povrch (kov) nepůsobí na pohled vyloženě nápadně (jako falzum), pravda bez případných analýz spolehlivě nelze říci nic. Groš má sice poněkud dívného lva a četné koruptely, ale u těch XII. to někdy bývá - i když je pravda, že zde je to asi nápadnější. Snad více řekne kacuro, který má groše Vladislava nakoukané nejvíce.
Registrovaný uživatel
Skutečně se může jednat o oficiální ražbu, vzhledem k tehdejším poměrům v mincovně. S ohledem na to že zrovna u tohoto typu jsou podobné odchylky častějším jevem, bych to rozhodně nezavrhoval.
A zase přidám nějaký zajímavější kousek 😁
Nemám po ruce Háskovou, jen nález z Kosiček a tak jsem ho určil zatím jen jako IX. s chybným opisem Sccvndus.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
"NON PUDOR EST NIL SCIRE, PUDOR NIL DISCERE VELLE"
Registrovaný uživatel
Ten groš z příspěvku 2923 je opravdu zajímavý. Také bych řekl, že se může jednat o oficiální ražbu, z této doby vycházely z mincovny groše nevalné umělecké kvality, ikonografie figury lva přináší mnoho nezvyklostí a opisy nespočet koruptel, takže bych se nedivil, kdyby se odsud vykutálelo i takovéto kolečko.

Ten poslední groš je jako X.c/2, ale s tou chyboražbou. Je u něj zajímavé, že ty dvě C za sebou nejsou ze stejného kolku.
Moderátor
Zdravím,poprosil bych o zařazení tohoto groše,díky.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Hásk. XXIII.c/var., jako c/2, ale tečky po obou stranách rozdělovacího znaménka mezi GROSSI a PRAGENSES.
Moderátor
Děkuji moc.
_______________
Igni probatur aurum, virtus miseria...
Registrovaný uživatel
Prosím a toto je ktorý typ? Ja do tej Háskovej čumím a čumím a v podstate len čumím. :roll: :D

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A proč to děláš? Je to XV., Háskovou nepopsaná varianta.
Registrovaný uživatel
Ok, dík, mi odľahlo. Že slepnem, s tým som sa už zmieril, ale keď hodinu neviem niečo podľa katalógu vyriešiť, tak začínam o sebe pochybovať. :D
Registrovaný uživatel
Na typové určení PG VJ Ti musí stačit max. půl minuty ;)
Registrovaný uživatel
Áno, tam som po pol minúte aj skončil a potom 59,5 minúty maturoval nad prípadnou variantou. A keďze som neuspel, tak som to prenechal senseiovi daigu kacurovi. 8)
Registrovaný uživatel
Aha, teraz mi to cvaklo úplne. :) Nabudúce sa teda spýtam, že čo je to za variant.
Registrovaný uživatel
Když si určíš typ, tak už pak variantu dohledáš snadněji, pokud ji teda Hásková znala, což je tak na 60%, často bohužel nezná a pak se musí hledat v další literatuře.
Registrovaný uživatel
Ok, dík. Ak som náhodou týmto obohatil aj tvoju databázu, tak mám dvojnásobnú radosť. :)
Registrovaný uživatel
Určitě, hodí se mi každá kvalitní fotka. Tyto od Tebe jsou bohužel malé, když mi pošleš do mailu v plném rozlišení, bude to super ;)
Registrovaný uživatel
Fotka je v reále veľká, ale fórum mi to bohužiaľ takto zmrskne. Pošlem, pošlem...
Registrovaný uživatel
Jasně, díky.
Registrovaný uživatel
Dobrý den, pomůžete mi prosím s určením groše? Stav není nejlepší... Děkuji za pomoc!

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hásková XIII e/2
ti co z vás mají knihu po ruce nechť mi opraví, pokud je to jinak
Registrovaný uživatel
Potvrzuji určení.
Registrovaný uživatel
Moc děkuji
Registrovaný uživatel
Všechny zdravím,
první pokusy o určení grošů z čerstvě získané literatury.
Schválně jak jsem dopadl:

1: XI a/7
2: II b/2 nebo III a/2
3: XI a/7
4: X c/2
5: Xa/4

Díky W.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... > »

Sběratel.com » Pražské groše » Vladislav II. Jagellonský

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1