Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Vltavíny - MORAVA !!!

Vykupminci.cz
Numisargo

Vltavíny - MORAVA !!!

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
cewin napsal
Roman 75 napsal
cewin napsal
Roman75Já se raděj budu opírat o výpočty vědců než být fanatikem a vážně nechápu,z jakého důvodu usuzuješ,že všechny jejich tvrzení mají jen z knih a nikdy nevyjeli prozkoumávat terén.Když se nad tím člověk logicky zamyslí,tak nevidím důvod,proč by si měli vědci vymýšlet a krmit nás nějakýma báchorkama.když tak nevěřícně odsuzuješ vědce,tak se vrať ke svému fanatizmu a své názory si odnes k ostatním fanatikům
Všechny ne,jen ti,co tvrdi vymyšlena čisla. Důvod ? Ten je jednoduchej,klamem o původu vltavinu omezit jejich sbírani. Žhavej přiklad tomu archeologove.
Romane přemýšlej,kdyby chtěli zabránit masivnímu zbírání vltavínů,tak by to zřejmě nezakreslovali ani do geologických map a nepublikovali ažádnou literaturu.


Jediné omezení vidím v zaškatulkování vltavínů jako národní bohatství a chránit je zákonem. A měli by tam dát i meteority. V mnohých okolních státech tato ochrana funguje a je i zákaz vývozu. U nás je spousta mineralogických lokalit, třeba namátkou na Vysočině Hradisko Rožná (elbaity, lepidolit), Ouperek Bobrůvka (záhnědy), Heřmanov (heřm.koule), které chráněné zákonem jsou, je tam zákaz sbírání minerálů, kopání, co se stejně porušuje, ale vltavínové lokality se nikterak!!! nechrání. A mnozí si na nálezech moldavitů a jejich šmelení, např. na aukru, ale i zde, zakládají docela slušný byznys. Stát by to měl potírat.
Registrovaný uživatel
S tím naprostý souhlas.S tim byznysem to tak nějak chápu,dá se na tom docela dobře vydělat,vždyť pěkné skulptované a neporušené modavity není levná záležitost.Já osobně bych už žádný neprodal když si vzpomenu kolik času a úsilí mě stalo najít kousek onoho výjmečného impaktu.
Registrovaný uživatel
Navíc je to můj koníček a za peníze jej měnit nehodlám😉
Registrovaný uživatel
Možná kdo kope(což už zákonem zakázané je) tak může něco vydělat, ale kdo chodí po polích tomu nezávidím ani jeden kousek. Občas na ně vyrazím a docela i najdu, ale abych na tom vydělal to ani náhodou. Většinou jsou poškozené a malé do 5-10g. Jde o radost nálezu a né o peníze. Když by si člověk spočítal benzín a čas, tak si v práci určitě vydělá mnohem víc.
A o vzniku vltavínů by se též dalo diskutovat. Už jsem četl několik teorií a většina se přiklání ke kráteru v Německu, ale na 100% to jisté není četl jsem něco, že v kráteru je podloží vápenec a na vltavíny je třeba křemen, ale moc mne to netrápí a vltavíny mám rád a samozřejmě najít si sám pěkný vltavín je paráda.
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
Možná kdo kope(což už zákonem zakázané je) tak může něco vydělat, ale kdo chodí po polích tomu nezávidím ani jeden kousek. Občas na ně vyrazím a docela i najdu, ale abych na tom vydělal to ani náhodou. Většinou jsou poškozené a malé do 5-10g. Jde o radost nálezu a né o peníze. Když by si člověk spočítal benzín a čas, tak si v práci určitě vydělá mnohem víc.
A o vzniku vltavínů by se též dalo diskutovat. Už jsem četl několik teorií a většina se přiklání ke kráteru v Německu, ale na 100% to jisté není četl jsem něco, že v kráteru je podloží vápenec a na vltavíny je třeba křemen, ale moc mne to netrápí a vltavíny mám rád a samozřejmě najít si sám pěkný vltavín je paráda.


Nejde o závist, na čem se kdo přiživuje, ale princip. Pokud najdete archeo, starodávnou měděnou sekyrku, zlaťák, nebo odlitek z drahých kovů, je to také státu a nikdo nedebatuje nad tím, jestli to najde náhodně na poli po jednotlivých kousích a nebo nahromaděné v depotu. Archáči to ale mají ošetřené, každá lokalita má jasně daný stupeň ochrany. To samé by mělo být i s drahokamy a polodrahokamy, ale nikomu nechci upřít právo si to přivlastnit, ikdyž je to nalezeno na cizím pozemku a jeho majitel o nálezu většinou neví. Přitom je elementární slušnost informovat někoho, že si chci něco pěkného z jeho pozemku odnést. A samozřejmě že se to vlastníkům nebude líbit, zejména jim vadí rytí a kopání a neuvedené do původného stavu, čert vem prostý sběr na povrchu.
Registrovaný uživatel
Bavíme se jen o sběru na poli. Kopání je špatně zvlášť, když to nikdo nezahrabe, ale když by se mělo všechno zakázat, tak už opravdu skončí všechny koníčky. Můžeme zakázat sběr hub, borůvek a všeho co se dá prodat.
Tam se taky neřeší majitel a nikdo se neptá a je to tak dobře.
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
Bavíme se jen o sběru na poli. Kopání je špatně zvlášť, když to nikdo nezahrabe, ale když by se mělo všechno zakázat, tak už opravdu skončí všechny koníčky. Můžeme zakázat sběr hub, borůvek a všeho co se dá prodat.
Tam se taky neřeší majitel a nikdo se neptá a je to tak dobře.


Ne zakázat, ale kontrolovat a evidovat. U archeonálezu je vhodné s tím jít do muzea na určení, sám jsem donesl pytlík starých keramických i hliněných střepů do Muzea a některé grafitové byly i ze středověku, atd... starý měděný krejcar si také prohlédli a pak mi jej vrátili s tím, že má katalogovou cenu asi 50 Kč, dle korodovaného stavu né větší. Je trošku zavádějící srovnávat sběr lesních plodů, které chráněné nejsou a vltavínů jakožto minerálu klasifikovaného jako drahokamu s naprosto odlišnou (nepochybně dražší) hodnotou, která pokud je pěkná skulptace může být i 1000 za gram. Vemu to ale z jiného úhlu pohledu. Běžte si třeba jít utrhnout vzácnou kytku nebo chytnout chráněného živočicha, brouka, motýla, a uviděl byste to rodeo, kdyby se to dozvěděly orgány k tomu určené, třeba správa chráněné krajinné oblasti, atd. Proto by měby být vzácné minerály a přírodniny, kam počítám i vltavíny, unikátní svým vznikem v celé střední Evropě, minimálně chráněny, včetně lokalit a výskytů. Ale nejsou...
Registrovaný uživatel
Hlavně , aby nikdo nic nekontroloval a neevidoval. To už jsme tu měli a jak to dopadlo.
Při představě, že najdu na poli 2 gramovej vltavín a běžím to někam nahlásit a zaevidovat se musím smát.
Absolutně nereálná představa.
Registrovaný uživatel
ta organizace něčeho takového by víc stála, než vydělala :D
Registrovaný uživatel
A čím by sme sa kochali,keď by sa nesmeli vyzdvihovať zo zeme ? Pojdeme sa na ne pozerat do rezervacie, alebo do mineoo (ako zoo).
Registrovaný uživatel
tomi napsal
A čím by sme sa kochali,keď by sa nesmeli vyzdvihovať zo zeme ? Pojdeme sa na ne pozerat do rezervacie, alebo do mineoo (ako zoo).


Až se ty lokality vyčerpají, tak to takhle taky dopadne... nikdo se nedívá do budoucna. Já své zajímavé a možná vědecky cenné archeonálezy detektorem oznamuju, už jsem našel i pár věcí z římského období. Kdo se jen směje, vypovídá to o jeho sobecké filozofii, najít, přivlastnit si to a nepodělit se o to s ostatními. Přitom i některé vltavíny, zejména s bublinami a inkluzemi mohou být vědecky cenné. Sběratelé a šmelináři se na tomto přivlastňování národního bohatství přiživují, ale naše věda a naše kultura tímto logicky chudne a nikdo si to neuvědomuje, kor zde na tomto fóru. A to taky nepíšu o tom, kolik vltavínů se vyváží za hranice do západních zemí a už se sem nikdy nevrátí, s vidinou ještě tučnějších zisků. Dostat € na ruku třeba na burze v Mnichově je vždy přitažlivější, že a obě strany si mnou ruce.
Registrovaný uživatel
Lokality se v životě nevyčerpají sběrem na poli to spíš "legální těžbou" .Nevím jestli jste někdy vltavíny sbíral, ale tam kde se sbírá tak se nevybere ani 1% orba je mnohem mělčí než dřív. Na většině lokalit je pastvina, nebo sady. A pak většina vltavínů není ani v dosahu orby. Vetšina je mnohem hlouběji.
Vltavínů jsou tuny a sběrem z pole se v životě nevyčerpají a hlavně kdo je z pole sebere, tak ten vltavín zachrání před ještě větším rozbitím od orby v dalších letech.
A jestli někdo kdo vltavíny sbírá na poli ho někomu prodá, tak ať je klidně prodá ten vltavín nezmizí bude u dalšího sběratele. Jak jsem již psal najít vltavín dá takové úsilí, že prodejní cena je z tohoto pohledu velmi nízká.
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
Lokality se v životě nevyčerpají sběrem na poli to spíš "legální těžbou" .Nevím jestli jste někdy vltavíny sbíral, ale tam kde se sbírá tak se nevybere ani 1% orba je mnohem mělčí než dřív. Na většině lokalit je pastvina, nebo sady. A pak většina vltavínů není ani v dosahu orby. Vetšina je mnohem hlouběji.
Vltavínů jsou tuny a sběrem z pole se v životě nevyčerpají a hlavně kdo je z pole sebere, tak ten vltavín zachrání před ještě větším rozbitím od orby v dalších letech.
A jestli někdo kdo vltavíny sbírá na poli ho někomu prodá, tak ať je klidně prodá ten vltavín nezmizí bude u dalšího sběratele. Jak jsem již psal najít vltavín dá takové úsilí, že prodejní cena je z tohoto pohledu velmi nízká.


Ano vltavínů se odhaduje, že může být celkem až 300 tun v počtech několika milionů kusů. Pokud vemu, že jich může být mezi sběrateli a vytěženo firmami tak 100.000 pořád jich dost zbývá pohřbených v zemi. Sbírají se od objevení asi 300 let. Co se vyorá není ani 1% všech odhalených, proto se kope. V průměru jsou na těžených ložiscích dva až tři kusy na krychlový metr. Ale co to je... to je prt. Hlavní chyba je, že se to pořád vztahuje na jeden titěrný lidský život. Ano, třeba deset dalších generací bude mít co sbírat. Ale žádné ložisko není neomezené. Stá generace už bude mít velké štěstí něco najít a tisícá generace bude mít smůlu, protože se většina vysbírá. Znáte snad princip zlaté horečky. Pokud jsou, budou se furt hledat a kopat. Ta vltavínonosná vrtva má jen pár metrů mocnosti. S dnešní technologií rypadel a bargů se mohou tyto plochy vytěžit poměrně rychle. Co to ztěžuje je spousta vlastníků, kteří své pozemky jen tak pro těžbu neprodají. Vltavíny totiž mimo jakosti orné půdy zvyšují cenu parcel. Takže šťastný to majitel, který takové pole má.
Registrovaný uživatel
Když to budem řešit do takové budoucnosti, tak to je úplně o ničem. Vltavíny lidi sbírají,ptz je to koníček a nikdo neví ani co bude za 20 let, jestli se do Evropy nahrne několik desítek mil.uprchlíků, tak si nikdo na vltavíny ani nevzpomene.
A když budeme brát ještě větší budoucnost, tak půdní kyseliny vltavíny rozeberou za nás a nebude mít nikdo nic.
Než aby měl vltavíny stát, tak to ať jsou vltavíny v soukromých rukou.
Je to jak se zlatýma mincema co měla ČNB kde jsou všechny ty SV. dukáty z první republiky.
Poslední zbytky prodala po roce 2000. Státní zlato prodal už Klaus a proto každá cená věc v soukromých rukou má větší budoucnost než někde v trezoru státní banky, kde se to prodá " hrozně výhodně" zahraničnímu investorovi.
Proto sbírejte (né kopejte) co to jde ta radost z nalezeného vltavínu zato stojí.
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
Když to budem řešit do takové budoucnosti, tak to je úplně o ničem. Vltavíny lidi sbírají,ptz je to koníček a nikdo neví ani co bude za 20 let, jestli se do Evropy nahrne několik desítek mil.uprchlíků, tak si nikdo na vltavíny ani nevzpomene.
A když budeme brát ještě větší budoucnost, tak půdní kyseliny vltavíny rozeberou za nás a nebude mít nikdo nic.
Než aby měl vltavíny stát, tak to ať jsou vltavíny v soukromých rukou.
Je to jak se zlatýma mincema co měla ČNB kde jsou všechny ty SV. dukáty z první republiky.
Poslední zbytky prodala po roce 2000. Státní zlato prodal už Klaus a proto každá cená věc v soukromých rukou má větší budoucnost než někde v trezoru státní banky, kde se to prodá " hrozně výhodně" zahraničnímu investorovi.
Proto sbírejte (né kopejte) co to jde ta radost z nalezeného vltavínu zato stojí.


Ano sice půdní kyseliny velmi pomaličku leptají sklo, ale skulptace pár milimetrů hlubokých vrásek trvala právě těch nepředstavitelných skoro 15 milionů let, navíc jsou lokality, kde vltavíny skulptaci nemají a půda nebyla tak agresivní. Pokud vememe jednu lidskou generaci v průměru 25 let, tak za jeden jediný milion je jich 40 tisíc. A to bude několik světových válek nebo se lidstvo mezitím zničí samo, nebo jej zničí další externí vlivy, jako gama záblesky nebo neočekávaný pád asteroidu. Jako trilobiti nebo dinosauři jsme jen jednou zemskou epizodou. Život sice zřejmě úplně nezmizí, ale dostane se zase na další startovací čáru a těch už tu bylo několik.
Registrovaný uživatel
dobrý den vltavínů se našlo a vytěžilo mnohem více než 100tis ks jak píšete.Vím o sběrateli,který sám našel už víc jak 25tis ks
Registrovaný uživatel
arnika napsal
dobrý den vltavínů se našlo a vytěžilo mnohem více než 100tis ks jak píšete.Vím o sběrateli,který sám našel už víc jak 25tis ks


Tak to já taky o jednom vím. Jmenuje se Milan Prchal a nějak se svojí sbírkou nechlubí. To je taky výjimka a ten člověk se tomu věnuje celoživotně. Ale ikdyby firmy vytěžily 1.000.000 kusů s průměrnou váhou 5 gramů (tj. 5 tun) tak pořád jich v zemi dost zbývá. Pokud je odhad 300 tun správný, nalezeno dosud bylo jen tak 1 až 2 procenta. Otázkou je kolik jich firmy vytěžily, protože tyto údaje jsou z pochopitelných důvodů utajované a žádná firma to ve své účetní uzávěrce neprozradí.
« Poslední úpravu provedl(a) achondrit v 20. 3. 2016, 21:19. »
Registrovaný uživatel
a jak se dá vypočítat kolik jich vlastně vzniklo ?
Registrovaný uživatel
valach napsal
a jak se dá vypočítat kolik jich vlastně vzniklo ?

Nedá. Jsou to jen spekulace a odhady.
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
valach napsal
a jak se dá vypočítat kolik jich vlastně vzniklo ?

Nedá. Jsou to jen spekulace a odhady.


Mám podobný názor na množstvo .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
no jasně, ale nechápu, z čeho se dá vůbec u takového odhadu vycházet
Registrovaný uživatel
Nedá se vycházet z ničeho.
Nikdo nemá ani tušení a když někdo nějaké číslo řekne, tak prostě lže.
Registrovaný uživatel
Nofuture101 napsal
Nedá se vycházet z ničeho.
Nikdo nemá ani tušení a když někdo nějaké číslo řekne, tak prostě lže.


Přesně tak. Číslo 300 tun celkem možná vzniklo hrubým odhadem součtu ploch s prokázaným výskyty vltavínů, odhadem mocnosti třetihorní vltavínonosné vrstvy a odhadem průměrného obsahu kusů v jednom kubíku. Některé lokality jsou ale redeponované a některé vltavíny erozí odplavené do říčních kvartérních náplavů. Odhad objemu a množství krát odhad mocností dá jedině odhad. Stovky tun to jistě budou, otázkou jen kolik.
« Poslední úpravu provedl(a) achondrit v 21. 3. 2016, 23:35. »
Registrovaný uživatel
můj dnešní úlovek,velikonoční vajíčko :D Dukovany 6,8g

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
pořádný dukovanský vltavín,33g 44x32x20mm

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 > »

Sběratel.com » Minerály » Vltavíny - MORAVA !!!

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1