Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Vše o meteoritech

Vykupminci.cz
Numisargo

Vše o meteoritech

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Cokoliv Vás o této problematice zajímá.
Registrovaný uživatel
Meteoráři, tady máte něco zajímavého.
http://www.sciencealert.com/australian-geologists-have-found-a-meteorite-that-s-older-than-earth
Registrovaný uživatel
Curtin University
Australský geologové našli meteorit, který je starší než Země
Divné věci se stávají ve vnitrozemí.
DAVID NIELD 9 JAN 2016
Facebook Icon37.4k Twitter Icon
Meteorit fragment věřil být starší než Země sám byl objeven v Austrálii, a to téměř odplavila před vědci měli šanci dostat se do toho. Operace obnovení zahrnoval síť 32 dálkových observatoří kamera, hmotnost složitých geografických výpočtů, anténní spotter, dálkově ovládaný drone, dva lidské hledajícím, a spoustu štěstí.

Všechno to začalo dne 27. listopadu 2015, kdy byl fragment řítila dolů k zemskému povrchu z vesmíru. Místní obyvatelé v oblastech William Creek a Marree jižní Austrálie svědky klesat, a to bylo také spatřen Desert Fireball sítě (DFN) - série propojených digitálních fotoaparátů, které sledují oblohu nad vnitrozemí a hledají stopy příchozí meteoritů. Jakmile je skála byl spatřen, závod byl na to najít.


Po nějakém analýzy obrazu, triangulace a dalších výpočtů, hledání začalo v vážný po okolí Kati Thanda-Lake Eyre - nejnižším přírodní bod v Austrálii - 29. prosince. Bezobslužné drone a posádkou lehká letadla byly použity jako vodítko DFN tým členové, Phil Bland a Robert Howie z Curtin University, na správném místě, za pomoci místního pátrací skupiny.

Tři dny do pátrání, našli ho: 1,7-kg (3,7 lb) Rock vložený do husté Salt Lake bahno, některé 42 cm (16,5 palce) pod povrchem. V případě, že vědci byli o několik dní později, silné deště by si smyla Rock for dobro.

Podle jeho objeviteli, meteorit fragment je chondrite nebo kamenný meteorit, že se odhadují na více než 4,5 miliardy let - Není to špatný směna, když si uvědomíte, že Země sama byla po o tom množství času. "Byl to úžasný týmová práce - jsme se dostali tam kůží našich zubů," řekl Bland.

Nejen, že je vzrušující geologický objev, že by nás nakonec učí se více o původu vesmíru, je to obrovský impuls k zakladatelů režimu Desert Fireball Network. "Tento meteorit má zvláštní význam, protože pozorování fotoaparát používá k výpočtu pád pozice rovněž umožnila sluneční soustava oběžnou dráhu meteoritu má být vypočítána, dávat důležité kontextové informace pro budoucí studium," dodal Bland. "To ukazuje, mimo jakoukoli pochybnost, že toto obří stroj, který jsme vybudovali opravdu funguje. "

Vědci věří, že skála pochází z někde mezi Marsem a Jupiterem, a nyní seriózní práce studování objektu může začít. "Skutečnost, podařilo se nám získat meteorit vůbec, je pozoruhodné," řekl Bland kolega, Jonathan Paxman. "Naši lidé pracovali nepřetržitě snížit data, umožňuje rychlé obnovení něčeho, co by se ztratila, když jsme se dostali nějaké později."

zhruba přeloženo. google translation
Registrovaný uživatel
Není to nic zvláštního, meteority které jsou starší než naše planeta je spousta. Tady se jedná spíš o to že byl viděn dopad, A je to pěkná perlička na konec roku, když rok 2015 byl velmi chudý na veškeré astronomické jevy.
Registrovaný uživatel
turtleoverhead:
Děkuji za pěkný příspěvek.
Registrovaný uživatel
Indický stát Tamilnádu odškodní oběti meteoritu, který v sobotu dopadl na pozemek soukromé školy. Při incidentu jeden člověk zemřel a další tři utrpěli zranění. Předpokládá se, že jde o první takový případ za posledních dvě stě le

Řidič stál na trávníku nedaleko školní jídelny a popíjel vodu, když ho zasáhly úlomky a výbuch po dopadu předmětu. Jeho zranění byla tak závažná, že jim během převozu do nemocnice podlehl. Lehčí zranění utrpěli i dva zahradníci a student.

Tlaková vlna vyrazila okna autobusuZvětšit obrázek
Tlaková vlna vyrazila okna autobusu
Zdroj: ČT24
Indické úřady vyplatí rodině mrtvého řidiče kompenzaci ve výši 100 tisíc rupií (v přepočtu 36 tisíc korun).

Vyšetřovatelé původně pracovali s hypotézou, že k výbuchu došlo kvůli těkavým látkám zapomenutým po stavebních pracích na školní budově. Kvůli tmavě modrému kameni a malému kráteru ale své vyšetřování přehodnotili.


Tlaková vlna vyrazila okna okolních budov a vozidel. „Byl to zvuk, jaký jsem dosud neslyšel. Nebyl tam žádný zápach ani oheň,“ popsal dopad meteoritu ředitel školy, který byl v osudný okamžik ve svém kabinetu. Vzorky meteoritu nyní zkoumají indičtí astrofyzikové.

Dopad do zalidněných oblastí je vzácný
Astrofyzik Simon Goodwin z univerzity v Shefieldu pro agenturu Reuters poznamenal, že úmrtí a zranění způsobená dopadem meteoritu jsou velice vzácná. Většina vesmírného materiálu totiž shoří během průletu zemskou atmosférou.

Dopad do zalidněné oblasti je raritní. „Když se podíváte na zemský povrch, opravdu silně zalidněných oblastí není mnoho,“ upozorňuje Goodwin. Většina úlomků meteoritů navíc končí v oceánech nebo v odlehlých oblastech.

V roce 2013 explodoval meteorit nad centrálním Ruskem, hořící úlomky a tlaková vlna tehdy zranily přes tisíc lidí a na několikakilometrovém území vyrazily okna.

Podle časopisu Comet Quarterly je poslední hlášené úmrtí způsobené meteoritem datováno do roku 1825.

AUTOR pet
zdroj: Reuters, Daily Mail
Registrovaný uživatel
Půltunový meteorit spadl v Německu, místo dopadu vypočítali Češi
Praha – Velmi jasný meteorit ozářil v neděli 6. března noční oblohu nad Rakouskem, Bavorskem a jihozápadem Čech. Bolid o hmotnosti 600 kilogramů a velikosti v průměru kolem 70 cm byl původem malou částí asteroidu. Díky výpočtům českých astronomů se podařila určit přesně jeho dráha, první úlomky byly nalezeny v Německu. Vyplývá to z informací Astronomického ústavu AV ČR.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.Autor: www.astro.cz

„I když bolid letěl mimo naše území a naše kamery byly od něho relativně daleko (od 125 do 320 km), podařilo se nám z našich záznamů, včetně přesné světelné křivky z fotometrů, které jsou taktéž součástí našich kamer, určit všechny parametry jeho průletu atmosférou s velmi vysokou přesností," uvedl vedoucí oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Pavel Spurný. Podrobné fotografie pořídila stanice v Kunžaku.

Bolid vstoupil do atmosféry nad Rakouskem a Bavorskem ve 22:36:51 a při téměř strmém letu postupně brzdil a rozpadal se. Světelnou dráhu dlouhou 72 kilometrů těleso uletělo za 5,5 sekundy. Díky malé vstupní rychlosti, strmé dráze, velké počáteční hmotě a soudržnosti materiálu přestal bolid svítit až 17,6 kilometru nad zemí. „Takto hluboký průnik je u bolidů velmi vzácný, což dokresluje fakt, že za několik desítek let našich systematických pozorování jsme pozorovali takto malou koncovou výšku jen zcela výjimečně," poznamenal Spurný. Podle něj je zřejmé, že na zemský povrch dopadl velký počet úlomků o hmotnosti od gramů po kilogramy.

Místo dopadu meteoritů leží převážně na území Německa, severně od řeky Inn a je zhruba ohraničeno městy Stubenberg na západě a Ering na východě. Největší meteority by měly být v lesním porostu východně od Stubenbergu. Stubenberg je také zatím neoficiálním pojmenováním meteoritu.

Byl vidět i v Čechách
Bolid svými světelnými a zvukovými projevy upoutal pozornost velkého počtu obyvatel Bavorska, kde bylo v tu dobu jasno. Jinde sledování bolidu komplikovala oblačnost, která pokrývala velkou část střední Evropy. Přesto se i v Čechách našla místa, kde bylo aspoň částečně jasno.

Čeští astronomové druhý den po přeletu bolidu oznámili německým kolegům polohu pádové oblasti a ihned začaly první pokusy o nalezení meteoritu. V sobotu 12. března se našly první úlomky o celkové hmotnosti 45 gramů. Podle laboratorního zjištění šlo o takzvanou brekcii, což znamená meteorit složený z více druhů materiálu.

Nyní je známo zhruba 25 meteoritů s rodokmenem, tedy meteoritů, jejichž dráha byla určena z přístrojových pozorování. Z toho v 15 případech se na výpočtu podíleli čeští astronomové. Podle jejich výpočtů byl nalezen i první meteorit Příbram ze 7. dubna 1959. Nedávno byly nalezeny například meteority Žďár nad Sázavou, které dopadly v prosinci 2014.

Meteorit Stubenberg zachytily kamery na stanicích Churáňov, Kocelovice, Kunžak, Ondřejov, Růžová a Svratouch. Stanice jsou součástí Evropské bolidové sítě, která pokrývá území střední Evropy a jejíž centrum je v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.
Zdroj: http://www.denik.cz/ze_sveta/pultunovy-meteorit-spadl-v-nemecku-misto-dopadu-vypocitali-cesi-20160317.html
Registrovaný uživatel
Meteorit Neuschwanstein - čtvrtý fotografovaný pád meteoritu v historii a dvojče meteoritu Příbram
img: Snimek bolidu EN060402 Neuschwanstein porizeny zrcadlovou celooblohovou kamerou z nemecke stanice Streitheim. V sobotu dne 6. dubna 2002 ve 22h20m14s SELČ ozářil na 5 sekund území prakticky celé střední Evropy velmi jasný bolid. Upoutal velkou pozornost především v západní části Rakouska a v Bavorsku, kde jeho světelné, zvukové a dokonce i seismické projevy byly nejmohutnější. Byl též dobře pozorovatelný i z našeho území, ale na rozdíl od západní Evropy, v Čechách a na Moravě bylo v tu dobu převážně zataženo a tak zpráv nepřišlo zase až tolik. Mnoho pozorování náhodných svědků vzbudilo i zájem médií především v Německu (dokonce i v našem zpravodajství se v pondělí objevily o tomto úkazu převzaté informace a tak bylo hned jasné, že se jedná o mimořádnou událost). To bylo nakonec již vidět z množství emailů, které jsem dostal, ale hlavně z radiometrických záznamů z Ondřejova a Kunžaku, kde byl krásný záznam od bolidu, přestože na obou místech bylo v době přeletu bolidu zataženo
Byl to první kamínek do mozaiky informací, které jsme začali shromažďovat - znali jsme už tedy přesný čas a měli jsme podrobnou světelnou křivku. Okamžitě jsem se spojil s vedoucím německé části Evropské bolidové sítě Dietrem Heinleinem a jeho informace mě velmi potěšily. V Německu bylo jasno a velký bolid byl zachycen, jak mi postupně upřesňoval, na 8 jejich stanicích Evropské bolidové sítě. Kromě německých snímků se nakonec bolid podařilo nalézt též na naší nejzápadnější stanici Přimda, kde byl bolid velmi nízko nad oborem a navíc z velké části skrytý za stromy. Jak se ale později ukázalo, pro vlastní výpočet polohy atmosférické dráhy to byl snímek velmi důležitý. Ostatní naše stanice měly bohužel zataženo. Poslední snímek jsme obdrželi z rakouské stanice Gahberg a tak byl bolid vyfotografován celkem z 10 stanic bolidové sítě, přičemž pro vlastní výpočet bylo použito jen 7 nejvhodněji položených. Kromě fotografických záznamů a též již zmíněných záznamů z radiometrů byl bolid zachycen také na třech zařízeních registrujících infrazvuky v Německu, Holandsku a dokonce až v severním Švédsku. Osvícení krajiny a následné silné zvukové jevy byly zaznamenány 2 průmyslovými kamerami v německém Murnau, pouze 40 km severně od nejjasnější části dráhy bolidu a nakonec interakce rázové vlny se zemským povrchem byla registrována mnoha seismickými stanicemi v Německu, Rakousku a Švýcarsku. I když tyto další registrace nejsou ještě úplně zpracovány, již nyní víme, že podstatně přispějí k lepšímu pochopení všech dějů spojených s průletem meziplanetárního tělesa o rozměrech řádově desítek centimetrů zemskou atmosférou. Z hlediska instrumentálních záznamů se tak jedná o jeden z nejkomplexněji zaznamenaných bolidů vůbec.

Okamžitě po obdržení snímků byly všechny postupně proměřeny paní Ing. J. Keclíkovou, jejíž dlouholeté zkušenosti se ukázaly být velmi podstatné pro spolehlivé určení atmosférické dráhy. Měření nebylo tak rutinní a jednoduché jako v případě našich snímků, které jsou pořízeny kamerami vybavenými objektivy typu rybí-oko, neboť všechny německé a i rakouská stanice jsou vybaveny méně přesnými zrcadlovými celooblohovými kamerami. Vše probíhalo velmi rychle a tak již týden po přeletu bolidu jsem mohl provést základní výpočty, které ukázaly první velmi významný výsledek - heliocentrická dráha se prakticky přesně shoduje s dráhou bolidu Příbram, prvního fotografovaného pádu meteoritu v historii. To samozřejmě přidalo celému případu na důležitosti, neboť již toto samo o sobě implikuje velmi pravděpodobnou existenci mnoha takových těles na "příbramské" dráze.

Jak už jsem zmínil výše, díky pečlivému změření všech snímků a díky velmi propracovaným výpočetním metodám ať už redukce snímků či výpočtu atmosférické dráhy včetně řešení dynamiky, fotometrie (ta je pro tento bolid založena jen na našich radiometrických záznamech) a temné dráhy, bylo možné se solidní přesností určit všechny parametry průletu bolidu ovzduším. To vše bylo možné udělat velmi rychle a spolehlivě jen díky desítky let trvající předchozí práci nejen mé, ale především Dr. Zdeňka Ceplechy, který naprostou většinu používaných metod a programů vytvořil a také Dr. Jiřího Borovičky, který se též na jejich tvorbě významně podílel.

Bolid začal svítil ve výšce 85 kilometrů asi 10 km VSV od rakouského Innsbrucku a celou fotografovanou světelnou dráhu dlouhou 91 km a skloněnou k zemskému povrchu necelých 50 stupňů ulétl za 5 sekund. Největší jasnosti -17.2 magnitudy (absolutní jasnost - pro meteor 100 km daleko) bolid dosáhl poblíž německého Garmish-Partenkirchenu ve výšce 21 km a pohasl pouze 16 km vysoko nad zemským povrchem v oblasti tyrolských Alp nad masivem hory Geierkopfe. Tak hluboký průnik do atmosféry je velmi vzácný a již tento údaj sám o sobě znamená velmi pravděpodobný pád meteoritů. V naší bolidové síti je to druhý nejhlouběji fotografovaný bolid za celou dobu pozorování. Během průletu atmosférou se těleso intenzivně brzdilo z původní rychlosti 20.95 km/s na pouhých 3.1 km/s v bodě pohasnutí. Z pozorovaného průběhu brždění též vyplývá, že hmotnost meteoroidu před vstupem do atmosféry byla asi 600 kg a vlivem intenzivního odpařování a fragmentace vychází, že na zemský povrch dopadlo asi tak 25 kg meteoritů, přičemž hlavní kus by měl být asi 15 kg těžký. Celá vypočtená pádová oblast je několik kilometrů dlouhá a kolem jednoho kilometru široká. Nicméně nejistota v poloze hlavního kusu je asi 800 m podél dráhy a 700 m napříč. Z fotografických záznamů sice není vidět přímo fragmentace, ale z tvaru světelné křivky, kde je významné zejména výrazné zjasnění ve výšce 21km, je evidentní, že přinejmenším v tomto bodě bolid fragmentoval. Odtud je tedy zřejmé, že kromě hlavního kusu, by měly existovat i menší meteority, které se zabrzdily poněkud dříve a měly by tedy ležet více směrem k začátku dráhy. Po získání údajů o směru a rychlosti větru v různých hladinách atmosféry z Mnichova, bylo již možné vypočítat tzv. temnou dráhu, tj. tu část letu meteoritu, kdy nedochází k úbytku hmoty tělesa vlivem odpařování a těleso již nesvítí. Z aerologických dat vyplývá, že vítr mohl významně ovlivnit dráhu tělesa ve výškách mezi 8 - 13 km, kdy dosahoval rychlosti až 20 m/s a směr měl od severozápadu až severu. To způsobilo posunutí nejpravděpodobnější trajektorie na níž by mohly ležet meteority asi o 1 km směrem k jihu od průmětu vypočtené světelné dráhy pro meteority o hmotnosti řádově 1kg a větší. Z toho je vidět, že vítr hraje velmi podstatnou úlohu ve výpočtu pádové oblasti. A právě nejistota ve znalosti přesných aerologických dat pro dané místo a čas, ve spojitosti s neznámým tvarem padajícího meteoritu a možnými bočními rychlostmi, které vznikají při náhlé fragmentaci tělesa, to jsou hlavní neznámé, které významně ovlivňují velikost předpovězené pádové oblasti.

img: Meteorit Neuschwanstein nalezeny 14.7.2002 v oblasti vypoctene na zaklade fotografickych snimku ze 7 stanic Evropske bolidove site. Meteorit vazi 1751g.Pojďme ale od teorie zase zpět do reality. Již od samého počátku bylo jasné, že celá pádová oblast leží ve vysokohorském terénu, kde jen stěží bude možné provádět systematické hledání. Nicméně němečtí kolegové byli od samého začátku velmi nadšení a vidina nálezu meteoritu jim dodávala neustálý optimismus, který jsem přeci jen s nimi tolik nesdílel, protože jsem si více než oni uvědomoval mnohá úskalí výpočtů znásobená navíc již několika neúspěchy ve hledání dřívějších nadějných případů. Jedno bylo jasné ale i mně, že tady jde přece jen o řádově větší koncovou hmotu než pro všechny předchozí případy, a tak proč by se přece jen štěstí jednou nemohlo přiklonit na naší stranu. A tak téměř nemožné se stalo skutečností krátce po poledni v neděli 14. července 2002, kdy dvojice "hledačů" vybavená naší předpovědí, našla krásný 1751g těžký kamenný meteorit uvnitř předpovězené oblasti pro meteority odpovídající velikosti. Dá se tedy říci, že naše dlouholeté zkušenosti a pečlivý přístup jak k měření tak i k výpočtům spojené s pověstnou německou vytrvalostí a houževnatostí slavily úspěch. Tak jako příbramské meteority byly pojmenovány po nejbližším větším městě, tento fotografovaný pád meteoritu vejde do dějin meteorické astronomie pod jménem Neuschwanstein. Je to název velmi známého a krásného sídla bavorských králů, které leží pouhých 5 km západně od místa nálezu meteoritu.

Na závěr bych ještě rád shrnul některé vyjímečnosti tohoto případu. Rozhodně samo o sobě je výjimečné, že se podařilo vyfotografovat další pád meteoritu a na základě těchto snímků nalézt meteorit ve vypočtené oblasti. V současné době je to čtvrtý takový případ v historii na celém světě a pro nás je potěšitelné, že druhý v rámci programu, který jsme založili a jehož činnost od samého počátku koordinujeme. Zároveň je to šestý meteorit v historii, který má známou přesnou dráhu ve sluneční soustavě, neboť kromě fotografických existují ještě dva velmi dobře dokumentované pády meteoritů zachycené videokamerami z nichž jeden, meteorit Morávka, je opět "ondřejovský" případ. Co je však už naprostým světovým unikátem je fakt, že oba středoevropské "fotografické" meteority, Příbram i nově Neuschwanstein, mají téměř totožné dráhy ve sluneční soustavě a tudíž s největší pravděpodobností i společný původ v jednom větším tělese. Jedná se tedy o objev meteoritového roje, který jsme nazvali "Příbramský roj", neboť si lze jen těžko představit, že v této dráze by byla pouze tato dvě tělesa a ta se srazila se Zemí v téměř zanedbatelně krátkém časovém intervalu pouhých 43 let a navíc prakticky na stejném místě na Zemi. Je tedy velmi pravděpodobné, že v této dráze se takových poměrně velkých těles nachází velmi mnoho, a navíc se ve stejné dráze může nacházet i podstatně větší těleso - asteroid, detekovatelný již dlouho před vlastní srážkou. Pokud by opravdu bylo takové těleso objeveno, pak to může také znamenat, že tato dráha může být i potenciálně velmi "nebezpečná". Další velmi podstatné a svým způsobem překvapivé jsou první výsledky zkoumání meteoritu Neuschwanstein. Zatímco příbramské meteority jsou klasifikovány jako obyčejné chondrity typu H5 což je skupina nejběžnějších kamenných meteoritů, meteorit Neuschwanstein patří do velmi vzácné skupiny tzv. enstatických chondritů typu E6, jejichž zastoupení mezi chondrity je pouze asi 1%. To tedy může znamenat, pokud nebudeme brát v úvahu všechny možné druhy náhod, že mateřské těleso obou meteoritů, v tomto případě asteroid, byl tělesem zřejmě dosti různorodým. A to může být právě jeden z hlavních přínosů pádu a nálezu obou těles. Zajímavé výsledky se dají očekávat i z dalších analýz nového meteoritu, které právě probíhají v Německu, a které mimo jiné přinesou informace o expozičním stáří (udává dobu na samostatné dráze a pro příbramské meteority činí 19 milionů let) a chemickém složení. Nejzajímavější však bude opět srovnání těchto výsledků s odpovídajícími údaji o příbramských meteoritech. Již teď je zřejmé, že tato událost "poopraví" náš současný pohled na formování či strukturu některých druhů malých těles sluneční soustavy a vejde do historie meteorické astronomie jako jeden z nejdůležitějších experimentálních výsledků.

Snad na úplný závěr bych chtěl uvést, že tento případ názorně dokumentuje opodstatněnost dlouhodobého provozování takového pozorovacího programu, jako je Evropská bolidová síť, jejíž vznik inicioval právě bolid Příbram a jejíž činnost od samého počátku koordinuje Oddělení meziplanetární hmoty v Ondřejově. Navíc je to krásné potvrzení vyjímečného postavení naší skupiny v tomto oboru výzkumu meziplanetární hmoty.

A ještě jeden dodatek týkající se obou nezávislých pádů meteoritů. Dá se říci, že se kruh uzavřel a po milionech let odloučení se obě tělesa dostala opět téměř k sobě a jejich příběh pokračuje dále zase společně na naší Zemi.




O AUTOROVI

Pavel Spurný
Pavel Spurný
Pavel Spurný (* 22. ledna 1958, Dačice) je český astronom, pracovník Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově. Zabývá se výzkumem meziplanetární hmoty – je světově uznávaným odborníkem na meteory. Je hlavním koordinátorem bolidové sítě pro sledování meteorů v Evropě a Západní Austrálii. Více o autorovi.
Registrovaný uživatel
Čeští vědci spočítali, kam v Německu dopadl meteorit. A přesně tam se úlomky našly
Čeští astronomové slaví úspěch. Díky jejich přesnému výpočtu se podařilo po dopadu půltunového meteoritu v Německu nalézt 20 kusů úlomků, které mají hmotnost od několika gramů až po kus o hmotnosti 1,32 kilogramu, oznámil v pátek Astronomický ústav AV ČR.
Meteorit o váze 1,320 kilogramu
Meteorit o váze 1,320 kilogramu
FOTO: R. Sporn, M. Neuhofer, Český astronomický ústav Akademie věd ČR
pátek 15. dubna 2016, 13:01 - Praha
Velmi jasný meteor, tzv. bolid proletěl v neděli 6. března nad Horním Rakouskem a spadl v Bavorsku severně od řeky Inn na území, které je ohraničeno vesnicemi Stubenberg na západě a Ering na východě.

Čeští vědci oznámili místo dopadu úlomků už den po přeletu meteoru. První úlomek o hmotnosti 45 gramů se našel už týden po dopadu 12. března a následně se nacházely další drobné úlomky o váze několika gramů.

Čtvrtý meteorit o hmotnosti 42,4 gramu nalezený na severním břehu řeky Inn
Čtvrtý meteorit o hmotnosti 42,4 gramu nalezený na severním břehu řeky Inn.
FOTO: Český astronomický ústav Akademie věd ČR

Propočty Čechů počítaly s tím, že se menší úlomky naleznou ve východní a jižní části pádové oblasti a hmotnost úlomků bude růst směrem na západ až severozápad, podle toho, z jaké výšky k pádu jednotlivých meteoritů došlo. Největší meteority měly být v lesním porostu východně od Stubenbergu.

Mapa nálezu úlomků meteoritu, který spadl na počátku dubna v Bavorsku.
Vymezená oblast, kde se měly úlomky nacházet.
FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

„Celková hmotnost prvních meteoritů velmi dobře odpovídala místu nálezu podle naší předpovědi,“ řekl Pavel Spurný z astronomického ústavu a koordinátor Evropské bolidové sítě. Podobně jako z dráhové analýzy původního meteoru i ze složení byl tedy jednoznačně potvrzen asteroidální původ tohoto tělesa.

Hmotnost dalších nalezených meteoritů postupně rostla. Poslední a největší nález se podařil ve čtvrtek 1. dubna v oblasti z koncové fáze letu, kde čeští astronomové předpokládali výskyt kusů o váze větší než jeden kilogram. To se také potvrdilo.

V jamce necelých 15 cm hluboké se nalezl meteorit o váze 1320 gramů nepravidelného a poněkud zploštělého tvaru. Na části povrchu jsou velmi dobře patrné četné mělké prohlubně, tzv. regmaglypty.

Meteoritt, který váží 19,2 gramu, byl zabořen do hlíny.
Jeden z úlomků, který váží 19,2 gramu, byl zabořen do hlíny.
FOTO: Český astronomický ústav Akademie věd ČR

Zatím neoficiální pojmenování meteoritu je Stubenberg.
Registrovaný uživatel
VÝZVA: POMOZTE NÁM S HLEDÁNÍM METEORITŮ U HRADCE KRÁLOVÉ



V úterý 17. května 2016 v časných ranních hodinách, Přesně v 3: 04: 02-07 SELC proletěl nad Severovýchodní časti Čech Jasný Bolid, which Velmi pravděpodobně skončil pádem meteoritů. PODLE NAŠICH výpočtů několik meteoritů, hmotnosti Až několik set gramů mohlo dopadnout na zem severozápadně od Hradce Král ové. Vzhledem k Tomu, ZE Padova oblast zacina zarůstat trávou, Hledání těchto úlomků kosmického tělesa JE čím dál náročnější. Rádi bychom VÁS Tedy požádali o pomoc s hledáním, z vědeckého hlediska by totiž Právě pálená Tyto úlomky mohly Být opravdu unikátní!

Nejpravděpodobnější Padova oblast JE schematicky vyznačena na přiloženém Obrázku leží přibližně Mezi obcemi Sovětice Čistěves. Není Však vyloučeno, ZE meteority mohou Být i VNE vyznačené Oblasti. Hmotnost meteoritů vzrůstá směrem od severozápadu k jihovýchodu, KDE by mohly Být meteority přibližně Až dělat hmotnosti jednoho kilogramů. Dosavadní Hledání Zatím úspěch nepřinesla Tak dáváme TuTo informací na vědomí případným dalším z ájemcům o Hledání. Velmi uvítáme především informace o případných nálezech samozřejmě Jsme připraveni kdykoliv JE odborné posoudit. Nicméně i údaje o prohledané Oblasti i s negativním výsledkem JSOU pro Nás hodnotné.

Důležité upozornění: Z důvodu Velkého Množství telefonátů emailu VÁS moc prosímme, abyste kontaktovali Nás pokud Možno Jen v nejurgentnějších případech. Rovněž volejte, prosím, Jen v prípade potenciálního nálezu, Jinak pište e-mailem. Děkujeme moc za pochopení!

Nejpravděpodobnější Padova oblast s vyznačenými oblastmi, Které byly Jiz prohledané pracovníky ASU AV ČR (stav k 27. 5. 2016). Zkuste se, prosím, zaměřit na Jeste neprobádaná Místa ve vyznačené zóně. Google / Pavel Spurný. Nejpravděpodobnější Padova oblast s vyznačenými oblastmi, Které byly Jiz prohledané pracovníky ASU AV ČR (stav k 27. 5. 2016). Zkuste se, prosím, zaměřit na Jeste neprobádaná Místa ve vyznačené zóně. Google / Pavel Spurný.

V prípade nálezu meteoritu JE Nutné TENTO nález co nejlepe zdokumentovat. Jednak JE Nutné pořídit fotografie v nálezové pozici a až Jak zblízka, Tak i Přehledové (aspon POMOČI mobilu) a k Tomu změřit co nejpřesněji polohu nalezeného meteoritu jeho Hmotnost. Pokud Není možné změřit polohu, Tak JE Nutné aspon jednoznačně označit místo nálezu Zaměření následně můžeme provést sami. Jak mohou meteority na ZEMI vypadat, si můžete prohlédnout na Teto Stránce anebo V tomto článku .

KONTAKT

I nformace, prosím, posílejte pálená Tyto kontakty:

R NDR. Pavel Spurný, CSc.
Fr ičova 298, 251 65 Ondřejov.
Mail: pavel.spurny@asu.cas.cz
Te l .: 607 729 608 ( volejte Jen v urgentních případech! )

Vše m, kteří se dělat Hledání zapojíte, Jiz nyní Velmi děkujeme!

Dr. Pavel Spurný Dr. Jiří Borovička, Astronomický ústav AV ČR.

Tak en: CAS.cz, přeložena do Google Translate.
Registrovaný uživatel
V neděli 6. března, krátce po půl jedenácté večer místního času proletěl nad Horním Rakouskem velmi jasný meteor - bolid, který upoutal pozornost celé řady Středoveropanů. Jeho let skončil pádem meteoritů na území v Bavorsku severně od řeky Inn, které je zhruba ohraničeno vesnicemi Stubenberg na západě a Ering na východě. Na základě záznamů z moderních digitálních bolidových kamer z české části Evropské bolidové sítě, kde na šesti stanicích v době přeletu bolidu bylo aspoň částečně jasno, bylo možné tento bolid velmi podrobně a přesně popsat a mimo jiné i předpovědět místo pádu meteoritů
Zdroj: http://technet.idnes.cz/meteorit-s-rodokmenem-studenberg-dlp-/veda.aspx?c=A160418_132039_veda_mla
Registrovaný uživatel
meteoritesworld.com meteoritesworld.cz
Registrovaný uživatel
meteoritesworld.com
ZPRÁVY METEORITY DOPAD KRÁTERY NA ZEMI



NOVÝ TYP SLUNEČNÍ SOUSTAVY MATERIÁLEM ZÍSKANÝM Z MOŘSKÉHO ORDOVIKU VÁPENCE

B. Schmitz ,
Q. -Z. Yin ,
ME Sanborn ,
M. Tassinari ,
CE Caplan
& GR Huss



Od poloviny ordoviku ~ 470  Myr vápencích starých> 100 fosilní L-chondritickou meteority byly získány zpět, což představuje výrazně zvýšenou tok meteoritů na Zemi po rozpadu L-chondrite mateřského těla. V poslední době jedna anomální meteorit, Österplana 065 (OST 65) bylo zjištěno, že ve stejných postele, které přinášejí L chondrites. Kosmického záření expozice věk OST 65 ukazuje, že to může být fragment nárazového tělesa, která rozbila L-chondrite mateřského orgánu. Zde se ukazuje, že v chromu ve srovnání s kyslíkem izotop plot Ost 65 nespadá do všech oblastí zahrnující známých typů meteoritu. To může být první dokumentovaný příklad "zaniklé" meteoritu, to znamená, že typ meteoritu, který není dnes padají na Zemi, protože její mateřská tělo bylo spotřebováno při srážkách. Nalezené na Zemi dnes meteority zřejmě nedávají plnou reprezentaci druhu těles v pásu asteroidů ~ 500  Myr ago.

TEMATICKÉ OBLASTI:

vědy o Zemi
planetární vědy
Geologie a geofyzika
NA PRVNÍ POHLED

ČÍSLA

První | 1-4 z 4 | Poslední

Zobrazit všechny postavy

vlevo

Osterplana 065 fosilní meteorit z Glaskarten 3. lůžku.Obrázek 1
Thorsberg lom a kosmického záření expozice věku fosilních meteoritů.Obrázek 2
Kyslík a chrómu izotopové složení meteoritů.Obrázek 3
Zpětně odražených elektronů obrazy minerálních zrn od Osterplana 065.Obrázek 4
právo

ÚVOD

Abstrakt •
Úvod •
výsledky •
diskuse •
metody •
Doplňkové informace •
Reference •
Poděkování •
informace Autor
Obyčejné chondrity jsou dominantní typ meteoritu dopadajícího na Zemi dnes, což představuje asi 85 % z celkového toku. Jsou rozděleny do tří podskupin, H (42 % z běžného chondritů klesá), L (47 % ) a LL (11 % ), v závislosti na jejich obsahu železa a kovu. V roce 1960, bylo zjištěno, že L chondrity ukazují významný vrchol v K-Ar odplynění věkových kategorií na ~ 500  Myr ago 1 , 2 , věkový nedávno lepší nucen ~ 470  Myr před 3 . Tyto meteority zřejmě podstoupil masivní kolizní událost v této době, zahrnovat rozpad jejich zřizovatele. Na rozdíl od toho typický odplynění věk většiny typů meteoritu sahá až do mladého sluneční soustavy, to znamená,> 3,5  Gyr před. V mořském vápence, které tvořily na Zemi asi 470  Myr ago, tam je důkaz pro nejméně dva řády zvýšení velikosti v toku L-chondritickou meteoritů a mikrometeoritů (pro přehled viz ref. 4 ). Hlavním důkazem je, že více než 100 fosilní L chondrity získané během průmyslové dobývání ordovických vápence v jižním Švédsku 4 , 5 . Tyto meteority jsou téměř zcela nahrazeny sekundárními minerály, ale spinelu zrna, a často i petrografických textury, zůstanou zachovány. Mineralogické, chemické, izotopové a petrografický studie ukázaly, že v polovině Ordovician fosilní extraterrestrial materiál je skutečně L-chondritickou původu 4 . V poslední době bylo zjištěno, že jeden 8-cm velký meteorit, který obsahuje spinel zrna velmi odlišné od všech ostatních meteoritů 6 . Na základě 21Ne kosmického záření expozice věku jeho spinelu zrn meteoritu, Österplana 065, dříve označovaný jako "záhadné objektu", zdá se, že byla osvobozena jako meteoroid ve stejnou dobu jako ostatní fosilní meteority 6 , 7 , 8 . Může tedy představovat kus nárazového která rozbila L-chondrite mateřského orgánu 6 . Rozpad tohoto orgánu a po lepší tok mimozemského materiálu, včetně km velkých asteroidů, se shodují s výraznými vývojovými změnami v zemské bezobratlých životě, takzvaný velký Ordovician Biodiversification Událost 9 . Rozplést proč je L-chondrite mateřská organizace rozpadla v této době, může vést k lepšímu pochopení možných velkých astronomických poruch, které ovlivňují jak Zemi a sluneční soustavu 4 .

Österplana 065 byla předběžně klasifikována jako "winonaite-jako ', na základě kyslíku izotopového a elementárního složení jeho spinely a porovnáním s winonaite Clast v Villabeto de la Pena běžnou (L6) chondritů 6 , 10 . Za účelem dalšího objasnění původu OST 65 zde aplikujeme chrómu izotopové analýzy celého horninových vzorků OST 65 plus tři fosilní L chondrites (Österplana 018, 029 a 032, nebo neformální jména Ark 018, Gol 001 a Bot 003, v uvedeném pořadí ), jakož i Clast a hostitelský materiál z Villabeto de la Pena. Dále provádíme Cr-izotopové analýzy oddělených chrom-spinelu zrn ze dvou nedávných meteoritů se winonaite NWA 725 a L6 obyčejný chondrite Lundsgard. Kromě toho představíme rafinovaný kyslík třemi izotopové analýzy pro chromovaných spinely OST 65, a nové údaje o vystoupení a distribuce reliktních minerálů v Ost 65. Ukázali jsme, že Öst 65 nemá žádný dokumentovaný analogii mezi známých meteoritů, které upadly na Zemi v poslední době. Hodnoty 54Cr OST 65 jsou podobné jako u běžných chondrites, zatímco izotopů kyslíku ukázat svou afinitu s některými vzácnými primitivních achondrites.

VÝSLEDKY

Abstrakt •
Úvod •
výsledky •
diskuse •
metody •
Doplňkové informace •
Reference •
Poděkování •
informace Autor
IZOTOPOVÉ VÝSLEDKY

Fosilní meteorit Öst 65 je znázorněn na obr. 1 , a jeho stratigraphic postavení v Thorsberg lomu, spolu s předem stanovenými 21Ne kosmického záření expozice věku 6 , 7 , je uveden v obr. 2 . Naše nové £ 54Cr a Δ17O data jsou ve srovnání s podobnými daty pro mnoho z hlavních skupin meteoritů známých dnes v Obr. 3 . Pro detailní výsledky našich izotopových analýz viz tabulky 1 a 2 . Spinelu zrna od 725 výnos Lundsgard a NWA £ hodnot 54Cr, které jsou stejné jako dříve analyzovaných L6 chondrites a winonaites, resp. Vzorky fosilních L chondrites získá £ výsledky 54Cr v souhlasu s obyčejným chondrite původu, které je v rozmezí -0.34 do -0.24. To znamená, že celé skalní analýzy fosilních meteoritů poskytovat spolehlivé Cr-izotopové výsledky. To je v souladu s předchozími elementární analýzou celé skalních fosilních L chondrites ukazují, že si zachovaly většinu z jejich původního chromu 11 . Villabeto de la Peña hostitel a Clast dát £ hodnoty 54Cr potvrzují předchozí klasifikaci na základě samotných izotopů kyslíku 10 . Dva celé skalní vzorky Öst 65 výnos £ hodnot 54Cr z -0.26 až -0.23, které jsou v rámci nejistoty dříve měřených běžných chondrites 12 . Nový kyslík izotop analýzy potvrzují předchozí hodnoty Δ17O pro OST 65 spinely těsně pod pozemní frakcí vedení. Data pozemku s winonaites, acapulcoites a lodronites, zřetelně odděleny od chromites typického L-chondrite fosilních meteoritů. Ačkoli izotopů kyslíku podporují vztah k winonaites (jak je navrženo v čj. 6 ), acapulcoites nebo lodronites, že £ 54Cr výsledky pro OST 65 vyloučení takového vztahu. Naše kombinovaná ε 54Cr a Δ17O analýzy OST 65 naznačují, že pochází z asteroidu, ale takového druhu není zastoupena v našich sbírkách v posledních meteoritů ( Obr. 3 ).

Obrázek 1: Österplana 065 fosilní meteorit z Glaskarten 3. lůžku.

Osterplana 065 fosilní meteorit z Glaskarten 3. lůžku.

Meteorit je 8 x 6,5 x 2  cm. Je obklopen šedou snížení halo, v opačném případě červené vápence. Kyslík byl spotřebován, když meteorit zvětralé na mořském dně. Mince v obraze má průměr 2,5  cm.

obrázku v plné velikosti (207 KB)
Figurky / index tabulky
Další
Obrázek 2: Thorsberg lom a expozice kosmického záření věku fosilních meteoritů.

Thorsberg lom a kosmického záření expozice věku fosilních meteoritů.

( ) Tento profil je dobýván v Thorsberg lomu se jmény jednotlivých lůžek. ( B ) expozice Cosmic-ray věk pro některé z mid-ordovických fosilních meteoritů. Meteorit vesmírný-ray expozice věkové kategorie se zvyšují s výškou stratigraphic, v souladu s sedimentačních sazeb, jak je stanoveno od konvenčních biochronology 7 , 8 . Data ukazují, že všechny fosilní meteority, včetně OST 65, pocházejí z rozchodu události, která se konala asi 200 Ka před nejspodnější lůžek v lomu tvořil 6 . Podrobnosti a analytické zázemí pro expozici 21Ne věkových kategorií jsou diskutovány v ref. 6 . Na obrázku je Österplana 065 meteorit zastupuje její 'field "jméno, Gla3 003, v horní části studoval. Naše fosilní meteority získat oficiální jména, schválené Meteoritical Society, následující konvence pojmenování meteoritů po lokality, na níž byly shledány, to znamená, že v tomto případě Österplana. Aby však bylo možné zdůraznit, že meteority v různých lůžek klesl v různých časech Dostávají také neformální "pole" název. OST 65 název Gla3 003, znamená, že je to třetí meteorit nalezen v posteli Glaskarten 3. 

obrázku v plné velikosti (129 KB)
Předchozí
Figurky / index tabulky
Další
Obrázek 3: Kyslík a chrómu izotopové složení meteoritů.

Kyslík a chrómu izotopové složení meteoritů.

Srovnání Δ17O proti epsilon 54Cr z achondrites i běžní chondrites spadlých na Zemi v poslední době s Österplana 065 (OST 65) a fosilních L-chondritickou meteoritů Österplana 018, 029 a 032 (OST 18, OST 29 a OST 32 na obrázku). Políčka pro obyčejné chondrites (OC), Mars (SNCs), Země a pozemské likes, Vesta (HEDS), brachinites, ureilites, winonaites (Win), acapulcoites (AKT) / lodranites / neseskupené achondrity (Ung) a nově zjištěná Unikátní kov bohaté chondrite jsou označeny vybraných reprezentativních vzorků s dostupnými daty. Barvy symbol musí označovat typ meteoritu nebo seskupení. Všimněte si, že uhlíkaté chondrity a přidružených achondrity pozemek mimo oblast s velmi pozitivním ε 54Cr. Tyto £ hodnoty 54Cr literatura jsou z odkazech 12 , 18 , 19 , 24 , 25 , 26 , 27 , 28 , 29 , 30 , 31 , 32 , 33 , a hodnoty Δ17O literatura jsou z odkazech 10 , 12 , 25 , 30 , 34 , 35 , 36 , 37 , 38 , 39 , 40 , 41 , 42 , 43 .

obrázku v plné velikosti (127 KB)
Předchozí
Figurky / index tabulky
Další
Tabulka 1: Chróm izotopový výsledky pro současný a fosilní meteority. *

plná stůl

Figurky / index tabulky
Následující tabulka
Tabulka 2: Kyslík izotopové výsledky pro OST 65 chrom-spinelu zrn. *

plná stůl

Předchozí tabulka
Figurky / index tabulky
MINERALOGIE A PETROLOGIE

Mineralogické a petrologické údaje podporují závěr, že Öst 65 představuje doposud neznámý druh meteoritu. Naše data vyloučit, že Öst 65 je breccia s klastik, představované například, winonaite a obyčejné chondrite původu. Reliktní Textura je unbrecciated a je pozorován žádný relikt chondrule texturu. Máme rozpuštěn několik fragmentů z různých částí Ost 65, a nebyli schopni obnovit jediné zrnko typu chromitu, který je tak běžné v rovnovážného stavu běžných chondrites. Takový chromit (> cca. 30  um) má úzký prvek kompoziční rozsah, takže je snadné identifikovat 4 . Naše studie nábrusů ukazují, že typ chrom-spinelu obilí jsme použili pro kyslík izotopové analýzy jsou distribuovány po celém meteoritu. Neexistují žádné mgal spinely (> 5  um) v Ost 65. Jediný typ zahrnutí nalézt v chromované spinely z OST 65 má na straně rozvodu a Cr-bohaté složení (podobné olkhonskite). Tyto inkluze jsou poměrně běžné v spinely OST 65 ( obr. 4a ), ale žádná silikátové inkluzí byly nalezeny i když hledal značně. Že chrom-spinelové zrna jsou někdy spojené s 10 až 30  um velké rutilu zrn ( obr. 4B ). Podle našich vědomostí neexistuje žádný známý meteorit s chrom-spinel, rutil shromáždění, které pozorujeme v Ost 65.

Obrázek 4: zpětně odražených elektronů obrazy minerálních zrn z Österplana 065.

Zpětně odražených elektronů obrazy minerálních zrn od Osterplana 065.

( ) Chrom-spinel zrna se zařazením TiCr minerální, případně olkhonskite (TiO 2 = 56 hmotnostních % , Cr2O3 = 30 hmotnostních % , FeO = 9 hmotnostních % ). ( B ) Rutile a chrom spinel z leštěného úseku OST 65 ( c ) Chrom-spinel obilí se zjevnou šok deformace lamel. Měřítko barů, 50 um.    

obrázku v plné velikosti (343 KB)
Předchozí
Figurky / index tabulky
Většina z chrom-spinelu zrn ve OST 65 ukázat bohaté rovinné deformační prvky ( obr. 4c ), něco, co nebyly pozorovány v mnoha fosilních L chondrites. Rovinné prvky vypadat podobně jako šokovat lamely v chromites z šoku tát žil v posledních meteoritů 13 . OST 65 spinely jsou také těžko zlomila ( obr. 4a, c ), který poskytuje nezávislé důkazy o nárazům. Chromites nedávno padlých L chondrites ukazují rostoucí úrovní vzniku zlomů se zvyšující šoku jeviště 14 .

DISKUSE

Abstrakt •
Úvod •
výsledky •
diskuse •
metody •
Doplňkové informace •
Reference •
Poděkování •
informace Autor
Meteorit Öst 65 doprovází> 100  L chondrites získaných v sedimentech švédského lomu. Přestože jednotlivé náhodné meteority jsou možné, je nutné vzít v úvahu, že Öst 65 představuje v řádu jednoho procenta z meteoritů, které byly nalezeny na poloviny ordoviku mořském dně. To znamená, že Öst 65 může představovat jeden z dominantních typů meteoritů přicházejících na Zemi 470  Myr ago. I když nelze vyloučit, že meteorit podobné Ost 65 může být nakonec našel mezi meteority, které spadají na Zemi dnes, můžeme si být naprosto jistý, že typ Öst 65 nepředstavuje jedno procento z 52,600 klasifikovaných posledních meteoritů. Nanejvýš může existovat několik exemplářů přehlíženy.

Objev v záznamu Ordovician typu meteoritu, který zřejmě není dnes dopadajícího na Zemi má významné důsledky. Například, je možné, že asteroid, který produkoval 65 Öst již neexistuje, a není tam žádný zdroj pro takové meteority dnes. Pás asteroidů se vyvíjí přes kolizí přes historii sluneční soustavy, a mnoho z původních planetek nepochybně bylo zničeno. Zápis z fosilních meteoritů na Zemi (nebo na jiných planetárních těles) poskytuje jediný důkaz pro své bývalé existenci a jediný způsob, jak vyšetřovat kolizní vývoj sluneční soustavy. Rozmanitost meteoritů mateřských těles i relativně pozdě v historii sluneční soustavy, ~ 500  před Myr, může být podstatně vyšší než dnes. Víme například, že zbytky ze země stavebních bloků nejsou přítomny v našich sbírkách meteoritů. Tyto meteority jsou zaniklé teď, ale jasně postavena na Zemi v dávné minulosti.

Kosmického expozice věk Ost 65 je ~ 1  Myr a je v rozsahu od těch z fosilních L chondrites ( obr. 2 ) 6 , 7 , 8 . To sdružuje Ost 65 s rozpadu L-chondrite mateřského těla. Vysoká úroveň šoku metamorfózy v chrom-spinelu zrn ( obr. 4C ) je v souladu s Öst 65 mateřský subjekt, který zažil hlavní kolizi. Je možné, že ke kolizi mezi L-chondrite mateřského tělesa a Öst 65 mateřským subjektem za následek téměř úplné zničení Öst 65 mateřského asteroidu, zatímco pouze přerušovat L-chondrite mateřský tělo do několika menších těles a úlomků. Tyto menší subjekty i nadále krmit meteority, ale tam je ponecháno na poskytnutí Ost 65 meteoritů na Zemi dnes nic.

Nevíme, zda Öst 65 rodič tělo bylo jedním z původních planetek nebo již fragment většího objektu. Železné meteority pocházejí z mateřských subjektů, které zažily tání a diferenciaci, že oddělený kov Fe-Ni z komponentů silikátových. Údaje stopových prvků ukazují, že železné meteority mohou pocházet až z 60 různých mateřských těles 15 . S několika možných výjimek, jsme nebyli schopni identifikovat silikátové frakce, které provázely kov Fe-Ni v původním mateřských těles. Tyto křemičitany byly pravděpodobně odstraněny z tvrdších železných jader asteroidy brzy v historii sluneční soustavy. Železná jádra těchto mateřských těles jsou mnohem odolnější vůči degradaci kolizní, vzhledem k tomu, že vnější silikátové části byly spotřebovány v průběhu času v tomto procesu 16 . Vzhledem k tomu, Öst 65 nevykazuje chondrite texturu a má jiné vlastnosti, které neodpovídají většinu chondrites, OST 65 mateřská organizace může představovat některé z těchto chybějících křemičitanu. Winonaite meteority mají velmi podobné složení kyslík izotop silikátových inkluzí v IAB a IIICD železných meteoritů, z čehož vyplývá, že mohou pocházet z téhož mateřského asteroidu 15 , 17 . Dále jen "forenzní" Síla spárována Δ17O- £ 54Cr izotopem systematiky 18 , 19 by mohly být aplikovány na silikátové a inkluze oxidu mnoha typů železných meteoritů za účelem zjištění jejich genetické spojení s dalšími planetárními materiály. Studie fosilních meteoritů v sedimentární záznamu Země může identifikovat jiné třídy "zaniklých" meteoritů, z nichž některé by mohly být spojeny se známými třídami železných meteoritů.

OST 65 meteorit je významná, protože to ukazuje, že ~ 500  Myr před možná jsme měli různé meteority padající k Zemi než to, co vidíme dnes. Některé mohou být zaniklé, zatímco jiní, jako například L chondrites, stále padají na Zemi. Zřejmě existuje potenciál rekonstruovat důležité aspekty dějin sluneční soustavy při pohledu dolů v sedimentech na Zemi, kromě díval se na nebi 4 .

METODY

Abstrakt •
Úvod •
výsledky •
diskuse •
metody •
Doplňkové informace •
Reference •
Poděkování •
informace Autor
CHROMIUM IZOTOPOVÉ ANALÝZY

Alikvoty pro Cr-izotopové složení měření byly připraveny za použití sypkého materiálu pro sedm vzorků: Öst 65-1, 65-2 Öst, Ost 18, ost 29 a 32 Ost, je winonaite Clast frakce z Villalbeto de la Pena a Villalbeto de la Peña L-chondrite hostitel matice. Pro Villalbeto de la Peña Clast se Clast frakce byla vizuálně zkontrolovat přilepen materiálem matrice a jakékoliv viditelné matrix byla odstraněna ručně. Sypké prášky byly generovány pro každý vzorek drcením fúzní kůrky bez kus using achátové třecí misky a tloučku. U dvou vzorků, Lundsgard a NWA 725, Cr-izotopové složení Měření bylo provedeno pomocí oddělených Chromit zrna namísto volně sypané prášky. Tyto volně sypané prášky byly homogenizovány a alikvot prášku (30 až 50  mg) se umístí do bomby kapsle PTFE Parrově s 2: koncentrovaného roztoku kyseliny HF-HNO3 1. Pro Lundsgard a NWA 725 chromitu zrna byly umístěny přímo do příslušných PTFE kapsle s 2: 1 kyseliny HF-HNO3 řešení. Kapsle byly uzavřeny bundy z nerezové oceli a zahřívá v peci po dobu 96  hodin při 190  ° C, aby se zajistilo úplné rozpuštění všech žáruvzdorných fází. Po rozpuštění, Roztoky se vzorky byly sušeny a smísí s koncentrovanou HNO3 a 6  N roztoku kyseliny chlorovodíkové k odstranění fluoridů vznikající při rozpouštění procesech.

Chrom se odstraní ze vzorku matricí používající postup chemie 3-sloupec popsána v ref. 20 . Poměry vysoce přesné izotopové byly měřeny v čištěných kr frakcí pomocí Thermo Triton Plus tepelná ionizační hmotnostní spektrometr na University of California v Davisu. Frakce Cr se nanesly na odplynit wolframových vláken po smíchání s Al-borité kyseliny silikagelu aktivátorem roztoku. Každé vlákno bylo naloženo s 3  ug Cr a čtyři vlákna byly naloženy pro každý vzorek při celkovém zatížení 12  ug. Každá sada čtyř vlákno se s posunem vlákny naloženo s normou NIST SRM 979 kr. Intenzita signálu pro každé vlákno bylo nastaveno na 10  V (± 15 % ), pro 52Cr s 1011 W odpory. Každá analýza vlákno sestávalo z 1,200 poměrů s 8  s integrací časů. Kalibrační zesílení se provádí na začátku každého vlákna, a byla měřena základní linie a zesilovače byly střídavě každý blok 25 poměrech. Hmota Frakcionace byla opravena použitím exponenciální zákon a poměr 50Cr / 52Cr z 0.051859 (Zn. 21 ). Poměry 53Cr / 52Cr a 54Cr / 52Cr jsou vyjádřeny v epsilon -notation (to znamená, že části na 10,000 odchylka od standardu NIST SRM 979 kr).

KYSLÍK IZOTOPOVÉ ANALÝZY

Jednotlivé chromite zrna, 50-100  um v průměru, oddělené od OST 65, byly namontovány v pryskyřici na 0,25 palce z nerezové oceli o průměru kulky. Poněkud větší zrna standardu Stillwater chromite byly namontovány v podobných kulky. Všechny zrna jsou broušeny a leštěny, čímž se získá plochý průřez alespoň 50  um v průměru. Zrna byly zobrazeny s sekundárních elektronů a měřicí body byly vybrány tak, aby nedošlo ke vzniku trhlin, nerovností povrchu, vměstky, a tak dále. Skvrny byly označeny za použití rastrovacího elektronového mikroskopu tak, aby skvrny mohly být vidět skenováním ion imaging přesné polohy paprsku pro měření.

Kyslík izotopové složení byly měřeny pomocí University of Hawai Cameca iontový Mikrosonda IMS 1280. Podrobná metodika je k dispozici v čj. 22 . Zde jsme podrobnosti specifických pro tato měření. A 1  nA Cs + primární svazek iontů, se zaměřil na ~ 10  um, s celkovou energií úderu 20  byl použit keV. Body byly presputtered po dobu 60  sekund za použití 5-um rastr, po kterém rastr byla snížena na 3  um pro měření. Masy 16O-, 17O- a 18O- byly měřeny současně v multicollection režimu. 16O- a 18O- byly měřeny multicollector Faraday šálků s nízkou hmotností rozlišovací schopností (MRP ~ 2000), zatímco 17O- se měřila za použití axiální monocollector elektronový násobič s MRP ~ 5600, dostatečná k oddělení rušení 16OH-. Poměrně vysoký počet 17O- rychlost znamená ztrátu zisku v důsledku stárnutí prvního dynode elektronové multipler. Aby se minimalizoval tento efekt se 17O- signál byl měřen pouze 4  sekund v každém cyklu, poté se paprsek byl vychýlen do monocollector Faradayova šálku po dobu 10  sekund (postup původně navržené Kita a kol . 23 ). Signály pro 16O- a 17O- shromážděných v průběhu 4-y intervalu byly použity pro stanovení poměru 17O / 16O a 16O- a 18O- signály získané v průběhu 10-y intervalu byly použity pro stanovení poměru 18O / 16O. Každé měření se skládala z 30 cyklů.

Naměřená data byla korigována na detektoru pozadí a deadtime (elektronové násobiče). Na pozadí korekce pro šálky Faraday byly vyrobeny za použití vyhlazené fit na pozadí naměřených během presputtering. Korekce ocas byl vyroben pro rušení 16OH-. Příspěvek 16OH- ocasu v hmotnostním 17O byla odhadnuta z měření nízké hmotnosti ocas píku 17O být ~ 6 x 10-6 interference 16OH-. Výška rušení 16OH- se měří na konci každého měření. I s naší protokolu minimalizovat změny zesílení elektronového multiplikátoru, zisk se mění s časem. Zkontrolovali jsme distribuci pulzní výšky na začátku každého dne a nastavit zisk na naší "standardní" stavu. Nechtěli jsme znovu zkontrolujte zisk během dne, jak jsme se dozvěděli, že akt kontroly zisku multiplikační zavádí přechodné nestabilitu zisk multiplikátor, který ohrožuje data. Zisk monocollector elektronového násobiče v průběhu dne byla monitorována měřením chromit standardu Stillwater pro pět šest měření na začátku každého dne, po pěti šesti měření neznáma, a na konci dne. Měření Stillwater nám dovoleno modelovat a účet pro zesílení drift v multiplikátoru při každém jednotlivém měření den.

Nejistota jednotlivých naměřených dat vykázaných v tabulce 2 zahrnují nejistoty počítání statistickým z jednotlivých měření směrodatná odchylka standardních měření (včetně nejistot, v korekci driftu v případě 17O) a nejistoty v pozadí a ocas korekce. Průměrné hodnoty pro OST 65 jsou chybové vážených průměrů a standardní chyby pro sadu měření. Nejistoty neobsahují systematické nejistotu spojenou s korekcí deadtime pro 17O. DeadTime 30  ns má nejistotu ± 1 vteřiny, což vede k nejistotě na δ17O a Δ17O 0,2 promile. V kombinaci se statistickými chyb pro jednotlivá měření δ17O a Δ17O, tato nejistota je malý rozdíl. Ale tato chyba nemůže být začleněna do výpočtu váženého průměru a standardní chyba, protože to je systematická chyba, která není snížena tím, že další měření. Musí být aplikován po průměrné hodnoty a standardní chyby jsou vypočteny. V kombinaci kvadraticky se standardními chybami na průměrných hodnotách, aby celková nejistota pro δ17O stává ± 0,27 ‰ a Δ17O stává ± 0,29 ‰.
Registrovaný uživatel
To : Moderator:
Na tento článek mám licenci, bohuže na třetí web jen týden. Žádám o smazání po týdnu. Více na webu meteoritesworld.com,
© 2016 Macmillan Publishers Limited, která je součástí Springer přírody. Všechna práva vyhrazena.
Partnerem AGORA, HINARI, Oare, INASP, orcid, CrossRef, pult a COPE, © 2016 MeteoritesWorld.com
Registrovaný uživatel
MeteoritesWorld napsal
To : Moderator:
Na tento článek mám licenci, bohuže na třetí web jen týden. Žádám o smazání po týdnu. Více na webu meteoritesworld.com,
© 2016 Macmillan Publishers Limited, která je součástí Springer přírody. Všechna práva vyhrazena.
Partnerem AGORA, HINARI, Oare, INASP, orcid, CrossRef, pult a COPE, © 2016 MeteoritesWorld.com


OK. po siedmich dňoch zmažem.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Dobry den. Co se tyce meteoritu a okolnosti vedoucich k jeho identifikaci - je to asi malinko hacek. Zakladni informace : viz: 16.6.14 8.53 hod. AF.......... sance laika je nulova. Podepsan pracovnik NG...monogramem D.V.......hrozny nazor z meho pohledu. Afirmace vede kohokoliv, kdo by chtel venovat byt jeden dcen sveho zivota tomuto tematu. Muj nazor: kazdy, kdo by jakkoliv uskutecnil opak a i pres konspiracni teorie ----pejorativni vyznam viz. wigipedie. prispel i k opaku situace o nalezu hmoty z useku nad gravitacnim polem Zeme, je myslim hoden podekovani. Osobne a to se 100% klidnou mysli nenavstivim nikdy NG. ani ji nebudu kontaktovat. To vubec neznamena, ze bych pozbyl po vice nez 20 letech zivota myslenku- sance je! stravil jsem ted vice nez 5 tydnu intenzivnimn studiem v casti i 20 hod. denne ohledne tematu Planetek, protonove elektronove boure, int. magn. pole Zeme atd..slunecni vitr, sokova metamorfoza atd... intenzita studia byla vysoka...vice nez 400 hod. nazoru z celeho sveta. ufff.. da se mozaika poskladat.....pokud bych prave reagoval na vyse uvedenou informaci: nikdy bych se neodhodlal o studium tech nekolika kamenu, ktere jsem za ty roky pri toulkach po Ceskem kralovstvi tu i tam sebral a zaujaly mou mysl. Je tezsi pedkladat teorii laika pred odbornou komunitu..Vsak pokud na vlastni naklady prokazi dezorientacni informaci a informace ohledne iracionalnosti cinnosti, muj dalsi zivot se zcela jiste a take diky kvantove mechanice a kvantove fyzice, barevne fyzice atd. posune vice k nadhernym kouskum z meziplanetarniho prostoru. Odbornici necht sve zkusenosti a vedecky pohled s primym prustupem hmotou pripadne posoudi a identifikuji. Jiz Galileo Galilei diky svemu primitivnimu dalekohledu urcil, co treba momentalne prichazi treba za Svedska? Nebo se o to zajima nekolik prac. v Boston univz....atd. soucasnost: otazka FeS, Iridium, barevna fyzika, Oldhamit, Ataxity, bronz spektrum ve svetlem zivci...atd... otazkou strusky sklarske se nema cenu zabyvat....ale velice zajimave je nahlednout do foto treba QUE. Alexandra.....nebo i jinych vedou uznanych meteoritu. Ze pri pruletu pred stretem muze vliv proudu a mag. pole zanest fragment i o 150 km vedle je myslim i logickou cestou vysvetlitelne. Kus Fe. Ni. to urcite nedokaze...jiny by mohl...????? zajimavy odkaz: www.go2dd.com Fajn dny s kameny nebo meteority. Millanit

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jedno vim zcela jiste, ze na jakemkoliv kaminku nebo uznanem meteoritu nejsem jakkoliv zavisly. Ze mi prulet v akrobaticke Z42 dal moznost videt nazemi W.obrazce...hi a ze pokud nekam padne 3,754 g aerolit zvadne akorat tak vedle pampeliska,,Pokud ovsem triskne o zem poradny kus bazaltu, muze se klidne stat, ze hned vedle v ten okamzik a par naslednych vyroste poradny kopec. A desticky se pohnou a jinak to pritahuje a pory vnikne do Regolitu pekne horka mazanice... ale ne zas tak moc!! protoze??????? nasledny meteor. dest je tusim prirozeny...je chvilku vsechno jinak a trvale malinko take.. nu a nekdo je chytrejsi nez strycek Galileo. a stejne ti predkove byli moudri....pouzivali to, co dnes pouziva jiz malo kdo..protoze ma misto hmoty ve zlatem rezu hlavy fragment microcipu nevalne kvality nekde ze Sumeru...Treba? kdyby byl kurz v nejake sazkovce na to, ze nekdo najde meteorit v dulku Ceske republiky, tak jako na ty anglany ve fotbale///1;5000? i to nemozne ovsem dali do kurzu... a nikoliv, ze 1;00000000000000... to by nikdo nevsadil... blaznive? silene? zcela jiste, ale jedine tak lze prezit... jinak konec cesty znamena vrchol kariery a to neni dobra varianta.. Snad mi to moderator nesmaze to Ego...Dekuji.... hi
Registrovaný uživatel
Anglani vyhrali titul. Pan za libru balik a prilis vedecke postrehy potlacujici prirozenost zatim vedou 1;0. ale kazdy vi, ze dobry obchod je remiza. 1;1. tak to by znamenalo, ze bych nasel meteorit???? vzdyt to prece nejde!!!! jezkovi oci???? 269 dolaru??? za urceni?? to je balik... nu, potom 1 g za 25 kc? to mame??? peknej prulet. ne kazdemu jde o penize. mam rad Ceske kralovstvi a ty kopce okolo. viz. satel. foto nedavno zverejnene. A nadherne snimky voj. z obdobi Druhe republiky..sice kratke obdobi, ale historie byla...za amaterske laicke postrehy.. fajn dny. Millanit
Registrovaný uživatel
Odjizdim na dovcu, tak jeste jeden postreh: co prinese vir za curbisek ??? treba kus chajdy nejakeho trampa, nebo kolo co si ten typek neprivazal u obchodu, muze klidne i pana z vedlejsi vesnice...nu a jine materialy take... a co muze prinest vir po poradne slupce?? a odkud??? co tam je tak prileti... Myslim, ze ne presne do stredu, ale prileti.... takovy trychtyr a jak to je na chvilku jina teplota, jiny magnetismus a sup..... jinak se to napoluje a huraaaaaaaa... uz je to tady a zase nic..... treba?????? vetsi sila dole, minimalni sice ale nahore a kdo vyhraje???? ta dole...je silnejsi.... tusim, ze nejsilnejsi grav. ma Zeme.??? jestli je na mesici Iridium, zlato, platina atd.. diamanty atd.. viz TOP cerny diamant pred vice nez 100 lety.. urceny a zverejneny je mi uplne jedno! aby to tady nebylo treba jen o magnetu, pilce, kyselinach a hematitu....fAjn dny! Millanit
Registrovaný uživatel
///PS; Sergio carbonado rok 1895. Brazilie.. 3.167 karatu... meteorit. vaha tedy: 0.6334 g. peknej macek...prumer tak: urcite okolo 11mm pri plnem kamenu. spis vice? to teda??? co muze byt vsechno meteoreit???
Registrovaný uživatel
chyba!!!!!!! vaha jina...omluva.
Registrovaný uživatel
uz blbnu...dobre je to.
Registrovaný uživatel
Millanit napsal
Jedno vim zcela jiste, ze na jakemkoliv kaminku nebo uznanem meteoritu nejsem jakkoliv zavisly. Ze mi prulet v akrobaticke Z42 dal moznost videt nazemi W.obrazce...hi a ze pokud nekam padne 3,754 g aerolit zvadne akorat tak vedle pampeliska,,Pokud ovsem triskne o zem poradny kus bazaltu, muze se klidne stat, ze hned vedle v ten okamzik a par naslednych vyroste poradny kopec. A desticky se pohnou a jinak to pritahuje a pory vnikne do Regolitu pekne horka mazanice... ale ne zas tak moc!! protoze??????? nasledny meteor. dest je tusim prirozeny...je chvilku vsechno jinak a trvale malinko take.. nu a nekdo je chytrejsi nez strycek Galileo. a stejne ti predkove byli moudri....pouzivali to, co dnes pouziva jiz malo kdo..protoze ma misto hmoty ve zlatem rezu hlavy fragment microcipu nevalne kvality nekde ze Sumeru...Treba? kdyby byl kurz v nejake sazkovce na to, ze nekdo najde meteorit v dulku Ceske republiky, tak jako na ty anglany ve fotbale///1;5000? i to nemozne ovsem dali do kurzu... a nikoliv, ze 1;00000000000000... to by nikdo nevsadil... blaznive? silene? zcela jiste, ale jedine tak lze prezit... jinak konec cesty znamena vrchol kariery a to neni dobra varianta.. Snad mi to moderator nesmaze to Ego...Dekuji.... hi


Po Vašem příspěvku (a ostatních) bez urážky prosím vyhledejte odbornou pomoc specialisty na nejbližší psychiatrii. Moderátor to nesmaže, neb má asi v tomto podobný problém. Děkuji.
Registrovaný uživatel
Krasne nicim nerusene odpoledne. Pro pana s nickem achondrit. A vite, ze mi to take napadlo....ono by to vyresilo mnohe! vam by to usnadnilo pozici vuci me osobe a pro moderatora by to znamenalo, ze by se nenechal Vami posuzovat jajko potencionalni pacient.. Docela zasjimava reakce z vAsi strany.. Jste presvedceny, ze opravdu potrebuji odbornou pomoc psychiatra???? tO jako kdyz mi napisete , ze jsem magor.. hi nu, mate na to pravo... mam rad recesi, ale tady konci legranda! vysvetlim: STannerd 0042 je meteorit a vypada jako kus skla. Galileo Galiley byl velice moudry a na svou dobu urcite chytrejsi nez my vsichni. Vtom letadle jsem opravdu proletel celou sestavu pana Tucka v roce 1995 na letisti v Hradci Kralove. a dokonce na levem miste pilota a i mi to ero pujcil! A pokud jste se take proletel v zapornych G., tak urcite vite, ze muj kamarad, ktery letal miginy 21 mi potom rekl: jsi cvok, ja bych do toho nesedl... bez pripravy atd... a opravdu v tom jak mate natahlou h... a zase zaludek az v patach vidite zem rozdelenou do podobnych obrazcu jako na meteoritech... Ach jo, kdyz jsem volal do Onrejova, tak mi pani opravdu rekla, ze je meteority nezajimaji a opravdu jsem potom mluvill se sekretarkou a milou damou v telefonu na Barandove a dalsi cislo mi opravdu zvedl kotelnik tamtez a dal mi cislo na pana a ten z terenu od geologicke sluzby mi podal fajn informace a ja mu za to dekuji!!!! Tak jsem podle Vas a urcite nejen podle Vas cvok???? A meteorit nemuze podle nulovych sanci nikdo najit??? Ja ho nehledal...padl z nebe a ostatni take! Kolik jste jich vy osobne nasel??? kdyz jsem prisel na prvni kousek, tak jsem si malem vzal pilulku..hi to nepopiram!!! mel jsem skutecny duvod!!!! Z Vasi strany prilis vedecky nazor.... Tak Vam sem pridam foto a protoze vsech pet kroku krome obsahu Ni odpovida postupu pro zakladni identifikaci meteoritu, poslu asi 20g ani nevim kam? a uvidime? a to tam poslu pripadne doporucenym dopisem pripadny Lunarni kousek docela zajimaveho obsahu... hmmm.. magor mozna budu potom z toho, ale tohle neudelam... Hodte mi sem nazor, jaky to je kaminek nebo co to je??? odpovim Vam pripadne mistem nalezu.....je hodne magneticky, same FeO, trochu chromu. nejaky ten olivinek a cedic... atd.... ozve se jiz nekdo z Ondrejova??? zatim Ceska republika jako lokal;ita.... jo a klasika !!!! v kukurici!!!!!! protoze je zvetraly, tak tam chvilku lezel...jinak chromit je nedilnou soucasti nekterych meteoritu... ostatne urcite je ve sbirce mate. tak co radim... co jiz vic mit za meteorit?????? I kdyby to nebyl kousek cedice z Fra Mauro nebo More klidu, tak je to hezky kousek neceho uplne jineho. Za tech 20 let zivota bych si to i zaslouzil..hi a vubec se na Vas nezlobim, naopak prima nazor...Fajn den. Millanit Ps: oxidacni cislo 2 vazane na kyslik. To asi nerezne? nebo ano?? 23-25% obsahu? hmmm. a toho bileho kremicitanu tak odhadem okolo 10%? na zbytek nemam dalekohled... abych pripadne neprudil zbytecne..

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
NWA 032.. Nasli ho v roce 1999 v Maroku pobliz Alzirska... Tak sance je veeelikaaa...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Minerály » Vše o meteoritech

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1