Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Vyčištění malby - olej

Vykupminci.cz
Numisargo

Vyčištění malby - olej

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Jako teda laků ve spreji je na trhu hafo :lol:
Registrovaný uživatel
Ještě jste chtěli fotky o co jde, tak tedy přikládám:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmm peknučký ; moja obľubená téma krajinka.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Jako teda laků ve spreji je na trhu hafo :lol:

No možná jo, ale třeba nějaký doporučený(é), se kterým(i) máte zkušenosti.
_______________
Kdo zná všechny odpovědi, tomu nebyly položeny všechny otázky.
http://www.youtube.com/watch?v=4T2ptyJE4f4
Registrovaný uživatel
Já si lak vařím, takže doporučit z vlastní zkušenosti nemůžu.
Když už, tak berte nějaký lak "damarový" a modlete se aby byl v budoucnu stále rozpustný... a mějte na paměti, že čím je lak matnější, tím více zakryje hloubku a čitelnost tmavých partií, jsou-li jaké. Já osobně mám k lakům ve spreji určité výhrady, protože dělají na povrchu drobnou "krupičku", což působí zvláště u hladké malby nehezky. Ale já jsem hnidopich...

Konec výuky :lol:
Registrovaný uživatel
Citovat
Konec výuky


Asi takú odpoved vo verejnom priestore som očakával . :mrgreen:
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Já si lak vařím, takže doporučit z vlastní zkušenosti nemůžu.
Když už, tak berte nějaký lak "damarový" a modlete se aby byl v budoucnu stále rozpustný... a mějte na paměti, že čím je lak matnější, tím více zakryje hloubku a čitelnost tmavých partií, jsou-li jaké. Já osobně mám k lakům ve spreji určité výhrady, protože dělají na povrchu drobnou "krupičku", což působí zvláště u hladké malby nehezky. Ale já jsem hnidopich...

Konec výuky :lol:

A co takové řešení: očistit malbu a pak místo nalakování nechat zasklít? Jasně, už to kvůli odleskům nebude tak pěkný pohled, ale je to řešení vhodné pro dlouholetou a účinnou ochranu malby?
_______________
Kdo zná všechny odpovědi, tomu nebyly položeny všechny otázky.
http://www.youtube.com/watch?v=4T2ptyJE4f4
« Poslední úpravu provedl(a) Serge Nubret v 23. 10. 2013, 10:07. »
Registrovaný uživatel
Serge Nubret napsal
Kolemjdouci napsal
Já si lak vařím, takže doporučit z vlastní zkušenosti nemůžu.
Když už, tak berte nějaký lak "damarový" a modlete se aby byl v budoucnu stále rozpustný... a mějte na paměti, že čím je lak matnější, tím více zakryje hloubku a čitelnost tmavých partií, jsou-li jaké. Já osobně mám k lakům ve spreji určité výhrady, protože dělají na povrchu drobnou "krupičku", což působí zvláště u hladké malby nehezky. Ale já jsem hnidopich...

Konec výuky :lol:

A co takové řešení: očistit malbu a pak místo nalakování nechat zasklít? Jasně, už to kvůli odleskům nebude tak pěkný pohled, ale je to řešení vhodné pro dlouholetou a účinnou ochranu malby?


Nebo zkusit antireflexní sklo.
Registrovaný uživatel
Priklánam sa ku antireflexnému sklu , potom to nemá chybu.

Voľba je však na vlastníka ako to prevedie.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Pokud na olejomalbu sklo, tak opravdu pouze to tzv. "muzeální" přináší dobré výsledky. Jest ovšem velmi drahé a vyplatí se pouze u lepších "kousků". A také vyžaduje extra nasvětlení, jinak se efekt nedostaví. Lak to však stejně nenahradí, protože laková vrstva má kromě ochranné i estetickou funkci- vrací malbě lom světla, díky čemuž jsou i temné, hluboké tóny plně "čitelné".
Registrovaný uživatel
Sklo vypadá na oleji blbě...navíc někdy oleje pod sklem mají tendenci k plesnivění (schválně se podívejte - bílé tečičky mnohdy viditelné i okem).

Co se týče lakování...hm určitě ne sprejem (nedej bože sprejem bezbarvým na auta...to je na přesdržku)...

Lakovat...hmm...damarovým lakem zcela určitě, není špatné vařit jej sami, víte-li jak, jinak se dá koupit...

Ale lakování není vůbec legrace...aby to k něčemu vypadalo, takže jsem se u svých očištěných zatím k lakování neodvážil...i proto, že po namalování by měl obraz dlouho schnout, předpokládám, že stejně tak i po čištění....

Chm...co dál...opatrnost, opatrnost, opatrnost...nevím co k tomu dál říct, zatím jsem lakovat nezkoušel...mí očištěnci jsou uschování v bezprašném prostředí, takže zatím není ani potřeba...

Lakování bych klidně svěřil spíš restaurátorovi...a nebo postupovat tak jako já se učil oleje čistit...najděte nejbližší starožitnictví a kupte ten nejhnusnější olej za 200,- 100,-...

A na tom se naučte, vyčistěte jej, nalakujte...dostaňte jej (i když obraz jako takový stojí za prd) do kvality galerijních kousků (míněno čistotou a lakováním)...podaří-li se postupte k obrazům na kterých vám záleží...


(Vím, že je to neúcta k umění, ale obrazy některých lokálních patlalů opravdu nejsou lépe využitelné).
Registrovaný uživatel
Ježíš, to jste mě vyděsil s tím lakem na auta, to mě ani ve snu nenapadlo, že by to mohl někdo zkusit...

K vašemu postupu- oceňuju, že nabádáte k ostražitosti, ale ani cesta přes učení se na nějakých paskvilech "ručně malovaných" není stoprocentní- ono se na každý obraz musí jinak, a u každého se začíná tak trochu od začátku- malými sondami, na kterých se určuje bezpečná kompozice rozpouštědla (mimo jiné). Proto vám žádný odborník neporadí, "čím se čistí obrazy"....
Jo a nezkouší se na signatuře, to je taky oblíbená amatérská libůstka:)
Co se týká skla, tak obecně na olejomalbu sice nepatří, ale dnešní trend ve světových galeriích je takový, že všechny významné obrazy, zvláště drobnějších rozměrů na dosah návštěvníků, jsou opatřovány tzv. muzeálním sklem (tedy není to místo lakování, které má nezastupitelnou roli, ale především jako ochrana proti vandalům). Pokud je (a ve významných galeriích je) vyřešeno osvětlení ve správném úhlu, garantuji vám, že si toho skla nepovšimnete, a to ani pokud se díváte hodně zblízka a speciálně sledujete, zda tam sklo je, či není. Tento trend sleduji už min. 2 roky, kdy se sklo objevuje u stále většího počtu obrazů- mám na mysli galerie v Německu, Francii, Belgii atd... u nás je na překážku vyšší pořizovací cena (asi).
Registrovaný uživatel
Nenabádám k pokusům na signatuře ale typicky v růžku u signatury je dost místa - signatura samozřejmě může být uplně něčím jiným a nemusí být problém jí umýt... to je pravda a za to se omlouvám, pokud jsem to špatně napsal.

Vím, že dokonalý recept neexistuje, ale je jistě lepší pokud laik zachrání dílo, které by s nánosem špíny vyhodil...
(Mám na mysli situaci, kdy na restaurátora nejsou peníze - chleba pro rodinu je přece jen přednější).


a s lakem na auta vás neděsím, i taková zvrácenost se ke mě dostala...legrační je, že se smršťuje...vrásky na plátně jsou fajn :D
Registrovaný uživatel
S těmi pokusy na signatuře to nebylo myšleno na vás, to byl všeobecný povzdech.... vrásky na malbě jsou fajn, ale jenom ty "správné", jinak malbu pouze zpochybňují... sice chápu, že to je jenom "ftipná" nadsázka, ale jenom aby to proboha nevzal někdo vážně. Tady člověk nikdy neví...
Registrovaný uživatel
:lol:
Registrovaný uživatel
vrásky jestli myslíte krakeláž ano...ale tady jde úplně o stažení plátna do vrásek působením autolaku :D no nevím...donesl mi to kamarád, že si našel na netu jak na to...a tak to udělal no...

Tak jsem ho s tím poslal do trojtečky :D
Registrovaný uživatel
Ano, dokážu si představit rozdíl mezi krakeláží a působením autolaku.
A co se týká vašeho kamaráda- každý je si svého štěstí (a majetku) strůjcem a má svoji nepřenositelnou odpovědnost. A pokud si někdo opravuje obrázky podle zaručených rad na internetu, tak si to prostě zaslouží.
Doba, kdy mě podobná lidská blbost štvala, je už dávno pryč;)
Registrovaný uživatel
Mě to taky neštve, pokud za mnou ten někdo pak nepřijde, jestli bych mu to nezachránil :))
Registrovaný uživatel
Měl jsem v rukou knihu "Recepty starých mistrů aneb Malířské postupy středověku" od B. Hřebíčkové. Podle ní se v minulých staletích obrazy čistily houbou namočenou ve vodě ale i mlékem aj. po vyčištění a oschnutí se lakovaly syrovým čistým vaječným bílkem. :P
_______________
Kdo zná všechny odpovědi, tomu nebyly položeny všechny otázky.
http://www.youtube.com/watch?v=4T2ptyJE4f4
Registrovaný uživatel
Panebože, tyhle rady tady ještě chyběly :evil: .... já k tomu dodávám oblíbenou větu dnešních populárně naučných pořadů: DĚTI, DOMA TO NEZKOUŠEJTE!
Moderátor
Nejni nad staré dobré recepty naších prapraprababiček/dědů. Na česnek a hřebíček, když jde o zdraví nedám dopustit. Hádám, že v "umělecké" sféře na tom též něco může být. Lepší lak než dělali Stradivari či Amati na své housle ještě nikdo nevynalezl. Třás to platí i na výtvarné umění - pomažu tedy svého kubistického Janečka vaječným bílkem :P
Registrovaný uživatel
jojo, pomažte:-) a pak napište, jak to dopadlo:)))))
vás z toho tedy nepodezírám, ale jiným filutům připomínám, že lak by měl být lépe odstranitelný než sama malba pod ním :)
Moderátor
Kolemjdouci napsal
jojo, pomažte:-) a pak napište, jak to dopadlo:)))))
vás z toho tedy nepodezírám, ale jiným filutům připomínám, že lak by měl být lépe odstranitelný než sama malba pod ním :)


Kolemjdoucí, nejste náhodou z Prahy? Uvítal bych přímou konzultaci s "restaurátorstvíznalou" sečtělou uvážlivou personou ohledně několika mimořádně zajímavých výtvarných dílek... ;)
Registrovaný uživatel
to mi lichotíte, pane Wjeme.... osobní konzultace se nebráním (ba dávám jí přednost před virtuální realitou), však z Prahy jsme úspěšně prchli před 20 roky, a tak se tam vyskytuji jen občas.
Moderátor
Kolemjdouci napsal
to mi lichotíte, pane Wjeme.... osobní konzultace se nebráním (ba dávám jí přednost před virtuální realitou), však z Prahy jsme úspěšně prchli před 20 roky, a tak se tam vyskytuji jen občas.


Ano, ano, též přemýšlím, že opustím tento nevlídný pražský "Babylóóón" o odebéři se na své venkovské zděděné statky, kde se oddám prostému čistému spiritualismu a zbožnému rozjímání...
BTW, octne-li se do té doby v Praze, pište neprodleně předem na wjem(zavináč)seznam.cz., bychom se někde ve vší počestnosti potkali a nad mými uměleckými dílky učenou dišputaci sezdali... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Umění - obrazy » Vyčištění malby - olej

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1