Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Záchrana obrazu

Vykupminci.cz
Numisargo

Záchrana obrazu

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Máme tento obraz od L. Ehrenhafta. Je namalovaný na překližce cca 120x120 cm. Obraz je zasklený a visí už dlouho v panelovém bytě. V horní polovině obrazu barva popraskala a olupuje se. Chci se zeptat, jestli by se vyplatilo ho nechat zrenovovat. Nemám tušení kolik by to mohlo stát, ani jakou má obraz cenu. Mám strach, že brzy bude po něm úplně. Děkuji za názor a případnou radu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
https://www.aukceobrazu.eu/informace/4-restaurovani-obrazu
Registrovaný uživatel
Jde o to, zda o to stojíte, mít obraz doma,
máte k němu vazbu, apod.

Nevím odkud jste,
ale např. Slovácké muzeum v UH má šikovné restaurátorky,
Ehrenhaft byl z tohoto regionu, tohle bude možná další z jeho motivů,
např. Trhy ve Veselí,

jeho obrazy se prodávají za několik desítek tisíc,
ten váš je velký,
je na vás, jak se rozhodnete,
zrestaurování by si zasloužil,
se domnívám,
f.
Registrovaný uživatel
Jenis napsal
https://www.aukceobrazu.eu/informace/4-restaurovani-obrazu


Proboha, Jenisi, přestaňte sem při každé příležitosti furt cpát ty aukceobrazu!!!
----------------------

Zadavateli: pokud nechcete o obraz přijít, bude nutné malbu upevnit/přižehlit. To je práce pro školeného restaurátora. Co si kdo za tuto práci řekne, to nevím, každý na tom stráví jiný čas, a už i od toho se bude odvíjet cena. Zřejmě to bude ten člověk vidět naživo, než odhadne cenu. A pak bude záležet na tom, co do toho chcete vrazit.

Seznam restaurátorů je zde: https://rrkp.mkcr.cz/rejstrik.
Tam si najděte někoho, kdo bydlí ve vašem okolí a má titul ak.mal., případně MgA. a vpravo rozklikněte modré políčko: OTEVŘÍT, kde zkontrolujete, zda je jeho oborem restaurování malířských děl. A pak už je na vás si na něj vygúglit kontakt a obrátit se na něj s původním dotazem.

Je to trochu kostrbaté, ale je to cesta, jak někoho najít.
Registrovaný uživatel
Moc děkuji za názory. Jinak ano, je to trh ve Veselí nad Moravou na Bartolomějském náměstí. Ve Veselí se obraz a další obrazy nachází.
Registrovaný uživatel
Ještě na vysvětlenou. Obraz byl v naprostém pořádku, visel na stejném místě dlouhé roky. Asi pred 5 lety byl zapujčený na výstavu a to byla asi chyba. Změna prostředí a možná i doprava mu neudělala dobře. Asi po měsíci jsme si všimli těch prasklin, ale mohly se zacít objevovat hned po vrácení, jen jsme si toho nevšimli. Je možné, že by ta změna prostředí mohla toto způsobit?
Registrovaný uživatel
Restaurování takhle velkého obrazu může stát okolo 10.000,- Kč, nebo do 20.000,- Kč.

Záleží jak budete mít štěstí při výběru restaurátora. Ale těch 10.000,- Kč, si myslím, je spodní hranice.

Určitě to nedávejte restaurovat někam do Národní Galerie, nebo se nedoplatíte.
Chce to nějakého restaurátora na volné noze.

Např. tito restaurátoři

https://www.propamatky.info/cs/katalog-sluzeb/pardubicky-kraj/restauratori-s-povolenim/bergerova-sarka-ak-mal-a-berger-petr-ak-ma/1322/

si berou 5.000,- Kč jenom za průzkum sondou :mrgreen:

Tak tudy opravdu cesta nevede...
« Poslední úpravu provedl(a) PetrPal v 21. 9. 2020, 7:39. »
Registrovaný uživatel
Od Ehrenhafta máme obrazů asi 10 a tento jediný mám rád. Asi budu muset zkusit neco prodat, abych na tu opravu měl. Kdyby měl někdo zájem neco koupit, tak rád pošlu fotky. Můj mail: petvet438@seznam.cz jinak mám ještě. Sup, Holáček, Frolka, a jiné.
Registrovaný uživatel
PetrPal napsal
Restaurování takhle velkého obrazu může stát okolo 10.000,- Kč, nebo do 20.000,- Kč.

Záleží jak budete mít štěstí při výběru restaurátora. Ale těch 10.000,- Kč, si myslím, je spodní hranice.

Určitě to nedávejte restaurovat někam do Národní Galerie, nebo se nedoplatíte.
Chce to nějakého restaurátora na volné noze.

Např. tito restaurátoři

https://www.propamatky.info/cs/katalog-sluzeb/pardubicky-kraj/restauratori-s-povolenim/bergerova-sarka-ak-mal-a-berger-petr-ak-ma/1322/

si berou 5.000,- Kč jenom za průzkum sondou :mrgreen:

Tak tudy opravdu cesta nevede...



Věřte mi, že 10.000 až 20.000,- za restaurování plošně velmi poškozeného obrazu o rozměru 120 x 120 cm (vyžadující plošné upevňování, a pak tmelení a retuš) je nesmyslná cena. Za to to žádný odborný restaurátor dělat nebude. Možná ani ne student restaurování.

Nerozumím pojmu "průzkum sondou". Pokud myslíte sondážní průzkum, tak ten nebývá osamocený, ale je spojený s dalšími metodami průzkumu a jeho výstupem bývá restaurátorská/ průzkumová zpráva. Za to 5.000 je cena spíše nižší, zvláště, pokud se toto provádí pro potvrzení pravosti/vyloučení falza, protože u toho je nutno ještě započítat studium komparačního materiálu.

Evidentně se v problematice moc neorientujete.
Registrovaný uživatel
Petvet napsal
Ještě na vysvětlenou. Obraz byl v naprostém pořádku, visel na stejném místě dlouhé roky. Asi pred 5 lety byl zapujčený na výstavu a to byla asi chyba. Změna prostředí a možná i doprava mu neudělala dobře. Asi po měsíci jsme si všimli těch prasklin, ale mohly se zacít objevovat hned po vrácení, jen jsme si toho nevšimli. Je možné, že by ta změna prostředí mohla toto způsobit?


Pokud byl obraz opravdu v naprostém pořádku, tak se skutečně něco mohlo stát na výstavě či cestou, ale to je divné, protože výstavní prostory bývají klimatizované a cesta autem netrvá většinou tak dlouho, aby se to projevilo na malbě. Leda snad, že by byl obraz nějakou dobu uložen někde ve výrazně odlišných podmínkách (kupříkladu za oknem na přímém slunci, ve vlhkém sklepě "hlavou dolů" ). Alespoň mi podle těch nepříliš kvalitních fotek připadá, že jde o reakci barevné vrstvy na vlhkost v podložce, ale mohu se mýlit. Píšete, že jde o překližku (není na ní zezadu nějaká stopa po vlhkosti?). Odlupuje se podklad i s malbou? Má ta malba vůbec nějaký podklad?
Atd atd, to jsou všechno otázky, na které si bude muset restaurátor odpovědět, než zvolí vhodnou technologii opravy...
Kdyby to byla technologická chyba malíře v přípravě podložky, tak by se asi(!) projevila dřív. V každém případě je to poškození, které bude pokračovat a už teď znamená ztrátu originální malby. To se bude bez odborného zásahu zhoršovat.
Stabilizace a následné restaurování bude dost pracné a obraz už asi nikdy nebude opticky "nepoškozený", s tím se pravděpodobně budete muset smířit.
Moderátor
Již jenom to jste vysvětlila má svoji cenu, jako pro laika velmi zajímavé, ale asi by si to ten obraz zasloužil ( to je asi hloupý názor laika, která má rád hezké věci)
_______________
Registrovaný uživatel
Altmann napsal
Již jenom to jste vysvětlila má svoji cenu, jako pro laika velmi zajímavé, ale asi by si to ten obraz zasloužil ( to je asi hloupý názor laika, která má rád hezké věci)


Těch možných příčin vzniku poškození je pochopitelně víc, i technologické pochybení autora, které se mohlo ukazovat už dřív, jen to nebylo tak zřetelné, možná i proto, že je obraz pod sklem.
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
PetrPal napsal
Restaurování takhle velkého obrazu může stát okolo 10.000,- Kč, nebo do 20.000,- Kč.

Záleží jak budete mít štěstí při výběru restaurátora. Ale těch 10.000,- Kč, si myslím, je spodní hranice.

Určitě to nedávejte restaurovat někam do Národní Galerie, nebo se nedoplatíte.
Chce to nějakého restaurátora na volné noze.

Např. tito restaurátoři

https://www.propamatky.info/cs/katalog-sluzeb/pardubicky-kraj/restauratori-s-povolenim/bergerova-sarka-ak-mal-a-berger-petr-ak-ma/1322/

si berou 5.000,- Kč jenom za průzkum sondou :mrgreen:

Tak tudy opravdu cesta nevede...



Věřte mi, že 10.000 až 20.000,- za restaurování plošně velmi poškozeného obrazu o rozměru 120 x 120 cm (vyžadující plošné upevňování, a pak tmelení a retuš) je nesmyslná cena. Za to to žádný odborný restaurátor dělat nebude. Možná ani ne student restaurování.

Nerozumím pojmu "průzkum sondou". Pokud myslíte sondážní průzkum, tak ten nebývá osamocený, ale je spojený s dalšími metodami průzkumu a jeho výstupem bývá restaurátorská/ průzkumová zpráva. Za to 5.000 je cena spíše nižší, zvláště, pokud se toto provádí pro potvrzení pravosti/vyloučení falza, protože u toho je nutno ještě započítat studium komparačního materiálu.

Evidentně se v problematice moc neorientujete.


Já už mám dávno vlastní zkušenost, že to za tyto ceny jde. A kvalitně.
Je třeba nenaletět hned prvnímu restaurátorovi, ale hledat.
A kdo hledá, ten najde.

Průzkum sondou se dělá, aby se zjistilo jak moc je obraz poškozený a jaký se
na základě tohoto průzkumu zvolí postup restaurování.
A oni si účtují tuto částku, jenom za tento průzkum, aniž by na obraz sáhli štětcem, nebo čímkoliv jiným.

To mám taky ověřené z vlastní zkušenosti.
Registrovaný uživatel
PetrPal napsal
Já už mám dávno vlastní zkušenost, že to za tyto ceny jde. A kvalitně.
Je třeba nenaletět hned prvnímu restaurátorovi, ale hledat.
A kdo hledá, ten najde.

Průzkum sondou se dělá, aby se zjistilo jak moc je obraz poškozený a jaký se
na základě tohoto průzkumu zvolí postup restaurování.
A oni si účtují tuto částku, jenom za tento průzkum, aniž by na obraz sáhli štětcem, nebo čímkoliv jiným.

To mám taky ověřené z vlastní zkušenosti.


Na nutnosti hledání restaurátora se shodneme. Osobně přeju zadavateli najít někoho kvalitního, kdo je levný a zároveň má volnou kapacitu. Takových moc nebude - restaurátoři, které znám, jsou na měsíce plně vytížení (tedy pokud pracují sami a nemají nějaké "utajené pomocníky").
Pokud někoho znáte, tak zadavateli poskytněte kontakt, určitě bude rád. Jinde než mezi restaurátory s licencí bych ale určitě nehledala.
----------------
"Průzkum sondou" to je stejný češtinářský skvost jako "Vítězství Pyrrhy". To přece nemůžete myslet vážně a ještě to opakujete :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A jak ten "průzkum sondou" dělají, když na obraz "ničím nesáhnou"? To dělají nějak bezkontaktně? Pokud máte svoji osobní zkušenost - jak píšete - dejte sem ten váš obraz a jejich zprávu o "průzkumu sondou". Umírám zvědavostí. ;)
Registrovaný uživatel
Zdravím, ty ceny u Ehrenhafta jsou v posledním roce nižší než ty deseticisíce. Sám si sem tam nějakého koupím, ty poslední byly za ani ne za 5.000,-...... Nabízeny jsou draze, ale ne prodávany...
Registrovaný uživatel
Zaujalo mě sdělení, že obraz byl dlouhé roky v pořádku a že visel na stejném místě. Ale rám je evidentně nový (lišta Bohemia), takže k nějaké změně v posledních létech přece jen došlo. Byla překližka vždy pod sklem? Nemělo to sklo zpomalit už počínající krakeláž? Tento Ehrenhaft samozřejmě stojí za investici do záchrany.
Registrovaný uživatel
jazzdr napsal
Zaujalo mě sdělení, že obraz byl dlouhé roky v pořádku a že visel na stejném místě. Ale rám je evidentně nový (lišta Bohemia), takže k nějaké změně v posledních létech přece jen došlo. Byla překližka vždy pod sklem? Nemělo to sklo zpomalit už počínající krakeláž? Tento Ehrenhaft samozřejmě stojí za investici do záchrany.


Lištu Bohemia jsem si musela vygůglit, ale nepřijde mi tento rám stejný. U tohoto obrazu mi to přijde jako stará záležitost, ne dnešní "napodobenina".
Ale nevím, v rámech se moc neorientuju.
Registrovaný uživatel
Viděl jsem v rámu podobu s touto lištou, ale ta je patinovaná. Může jít opravdu jen o podobu rámu. Třeba se k tomu vyjádří Petvet.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Petvet: co se týká záchrany obrazu, tak doporučuju, až najdete nějakého restaurátora, se s ním třeba domluvit na dvou etapách: nejprve, co nejdřív (!) malbu stabilizovat. Zatím jsou ztráty (aspoň podle fotek) pouze/především v nebi. Až se začne olupovat malba v samotném "výjevu", tak bude pozdě a škody budou mnohem zásadnější.
Stabilizace malby může být provedena různým způsobem- lokálně, či celoplošně, ručně, či na nažehlovacím stole. Zvolit nejlepší technologii už bude na tom, kdo by práce prováděl, a ten by měl obraz nejprve prohlédnout. Tato první etapa, která je nezbytná, pokud obraz nechcete ztratit, by neměla být finančně až tak náročná. Etapa náročnější (čištění, tmelení, retuš) by pak mohla počkat podle vašeho dalšího uvážení, protože tam už z prodlení nebudou vyplývat rizika pro malbu.
Registrovaný uživatel
Děkuji za všechny názory a rady. Co se týče rámu obrazu, tak obraz je co já pamatuji bez jakýchkoliv úprav. Já ho znám 30 let.
Registrovaný uživatel
Myslím, že rám je jiný.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Záchrana obrazu

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1