Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Zajímavosti » Zajimave clanky

Vykupminci.cz
Numisargo

Zajimave clanky

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 19 20 21 22 23 24 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Príbeh dievčaťa z mince 1 KČS
https://www.dobrenoviny.sk/c/207518/35-rokov-sme-platili-mincou-o-ktorej-sme-nevedeli-pravdu-dievca-z-koruny-komunisti-vaznili-v-zalari/1
« Poslední úpravu provedl(a) Medo v 3. 10. 2022, 7:06. »
Registrovaný uživatel
Hľadanie nemeckej ponorky U 206 čo sa plavila pod patronátom mesta Reichenberg dnes Liberec.

https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/u-206-reichenberg-liberec-ponorka-sercl-rous-biskaj.A210803_184720_vojenstvi_alv?zdroj=vybava_idnes

https://www.idnes.cz/technet/technika/podcast-u-206-ponorka-atlantik.A221220_062757_tec_technika_alv

https://www.idnes.cz/technet/technika/podcast-technet-ivan-rous-ponorka-u-206-hledani-biskajsky-zaliv.A220804_144912_tec_technika_alv?zdroj=vybava_idnes
« Poslední úpravu provedl(a) Medo v 25. 12. 2022, 6:34. »
Registrovaný uživatel
Zaujímavý článok a názory rozširujú obzory ...

https://standard.sk/513157/ake-su-podla-kniezata-schwarzenberga-odlisnosti-v-slovenskej-ceskej-a-madarskej-mentalite
_______________
Cui bono? , Cui prodest?
Registrovaný uživatel
Medo pěkné Vánoce přeji ;)
Registrovaný uživatel
Ramires, ďakujem, tiež prajem len to najlepšie.

Ale späť k článku, myšlienka na záver ...

„Ak sa človek naučí chodiť po vlastných nohách, príde časom na to, že najpríjemnejšie sa chodí so vzpriamenou chrbticou.“
_______________
Cui bono? , Cui prodest?
Registrovaný uživatel
Strašná demagogie ten článek od politika, co byl zapletenej v kauze "gorila"-.Nechápu, proč to sem vůbec nick medo vylepuje. Politickou agitku o výjimečnosti Maďarů a Slováků a odporných Češích.

Dle inteligenta Milana Krajniaka (resp. prý dle Schwarzenberga, citace nezdrojuje a dobře ví proč) jsou Češi:

Schwarzenberg tiež kritizoval český antisemitizmus počas druhej svetovej vojny a na začiatku komunistickej diktatúry.

Ano, antisemitismus byl přítomen před válkou téměř po celé Evropě. I u nás. Za komunismu ovšem na příkaz z SSSR, které začlo po druhé světové válce Židy tvrdě pronásledovat a silou si toto vynutilo i na satelitech.

Čo na Čechoch Schwarzenberg, naopak, oceňoval, bola ich húževnatosť. V tejto súvislosti spomínal na rozprávanie starého Rakúšana, ktorý bojoval ako dôstojník v prvej svetovej vojne. Keď sa ho pýtal na rozdiely medzi českými a maďarskými vojakmi, rakúsky dôstojník ich popísal takto: Keď bol útok, Maďari boli nadšení a boli omnoho lepší. Zarevali „Nech žije vlasť!“, vrhli sa na Talianov a skvele vyhrali. Na druhej strane, keď museli vojaci sedieť v zákopoch v Dolomitoch a museli tam sedieť dlho, tak boli lepší Česi. Tí sa tam zakopali, zriadili si provizórnu kuchynku a vytrvali. Maďari, naopak, upadali do depresie a keď boli dlhšie ostreľovaní delostrelectvom, nedalo sa na nich spoľahnúť.

Tady bych zareagoval tímto
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/archiv/cesi-na-frontach-1-svetove-valky-231711

Nehledě na výkony našich Legionářů, kteří dokázali bolševiky masakrovat i holejma rukama.


Slováci sa v krízových rokoch, ako boli roky 1939, 1945 alebo 1968, podľa neho skôr snažia chrániť jeden druhého. Na rozdiel od Čechov nejdú proti sebe nadoraz.


Jistě, jakmile Slovensko přešlo k nacistům, vyloženě chránili jeden druhého.

https://www.holocaust.cz/zdroje/clanky-z-ros-chodese/ros-chodes-2005/kveten-6/pogromy-na-slovensku-1945-1948/
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_historie/pred-70-lety-vypravili-ze-slovenska-prvni-vlak-s-zidy-do-osvetimi_201203251049_mkaspar


Tú šľachetnú tradíciu ,Čo Čech, to fízel‘ Slováci nemajú,“ dodalo knieža. Podľa neho je policajný detektív Bretschneider z Dobrého vojáka Švejka, ktorý chodil po krčmách loviť a zatýkať opilcov nadávajúcich na cisára, klasickou českou postavou.

Odporný plivnutí obětem a našim hrdinům za válek do xichtu.

Česká urazenosť a ukrivdenosť podľa neho pochádza z večného mindráku, z ktorého pochádza aj nerozhodnosť a zastrašenosť.

První jsme dodali tanky Ukrajině, Izrael nám také veřejně děkuje. Kde je ukřivděnost a uraženost?

Kníže měl škodolibej smysl pro humor, třeba s těma práskačema (sojka) a krtkama, to v rozhovoru padlo jako vtip, s trochou sebereflexe.

Něco tak stupidního a demagogickýho, vytrhanýho z kontextu jsem dlouho nečetl. Schovat svůj mindrák a nenávist k Čechům a ukazovat nabubřelost vlastního národa ústama politika, co umřel...

Mě ta hloupost neuráží, ale mám potřebu se zastat našich předků.
Registrovaný uživatel
medo je vypatlanec z trojkolečka (ještě jeden slovák a jeden polák), není potřeba se tím vážněji zabývat...
Registrovaný uživatel
Flavius díky za pěkný čtení ;)
Registrovaný uživatel
Mňa v tom článku zaujal posledný výrok...
„Ak sa človek naučí chodiť po vlastných nohách, príde časom na to, že najpríjemnejšie sa chodí so vzpriamenou chrbticou.“
Že som to tu postol, neznamená, že s tým čo je tam uvedené vo všetkom súhlasím...ale zaujímajú ma aj iné názory...rozhodne nechcem nikoho urážať, pokiaľ sa to čo je tam napísané niekoho dotklo, tak to nebolo mojim úmyslom.
_______________
Cui bono? , Cui prodest?
Registrovaný uživatel
Citovat
Ano, antisemitismus byl přítomen před válkou téměř po celé Evropě. I u nás. Za komunismu ovšem na příkaz z SSSR, které začlo po druhé světové válce Židy tvrdě pronásledovat a silou si toto vynutilo i na satelitech.


Dovolím si hlboko nesúhlasiť s názorom.

Vzniku Židovskému štátu nepomáhali krajiny tzv. západu, ale leviu zásluhu
majú krajiny východného bloku čo sa premietlo aj do súdnych procesov a fatálnych rozsudkov.

Pánovi pripomeniem trochu histórie...
Židovská autonómna oblasť je autonómna oblasť Ruska, ležiaca na ruskom Ďalekom východe. Wikipédia
Rozloha: 36 271 km²
Počet obyvatel: 176 558 (2010 ▼)
Stát: Rusko
Vznik: 1934
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tvůj text je naprosto dadaistický a nedává smysl, věty nedávají smysl, či jsou dokonce sami sebe vylučující. Nikde jsem nepsal, kdo pomáhal založit Izrael. A ano, byl to SSSR a východní blok.

cituji

Po neúspěšném pokusu SSSR zasahovat do politiky nově vzniklého Izraele zaujal SSSR a potažmo celý východní blok proarabskou a antisionistickou politiku. Tento fakt ovlivnil výběr obžalovaných v tzv. „procesu se Slánským“.

Jakmile Izrael přestal poslouchat Stalina, rozjel SSSR a jeho satelity kampaň proti Židům, mj. kauza Slánský apod. Tam šlo všude o rozsudky smrti a s gaunerama jako Slánský bohužel i lidé bez viny, jen proto, že byli Židé.

Sám Stalin chtěl dokonce zahájit masovej monster proces proti Židům "vrazi v bílých pláštích", naštěstí zdechnul.


Omlouvat to nějakou autonomní oblastní apod. je úplně absurdní, nebo úkaz mimořádné neznalosti ději vymazlené ještě douškou "Pánovi pripomeniem trochu histórie..."

Pokud o tom nic nevím, raději mlčet prosím. Tohle je chucpe.

Doporučuji pročíst

https://www.reflex.cz/clanek/historie/117792/obvinene-zidovske-lekare-zachranila-stalinova-smrt.html

https://sd.usd.cas.cz/artkey/sod-201401-0001_turncoats-traitors-murderers-in-white-coats-the-image-of-the-jew-as-the-enemy-in-late-stalinist-propagan.php

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/rudolf-slansky-proces-klement-gottwald-antisemitismus-50-leta_2211242105_ula

https://www.holocaust.cz/dejiny/antisemitismus-2/antisemitismus-po-druhe-svetove-valce/antisemitismus-v-zemich-tzv-vychodniho-bloku/
Registrovaný uživatel
"samy" oprava
Registrovaný uživatel
Nemám vedomosť o nejakom spoločnom sedení, kde by sme si potykali?

Domnievam sa, nesúhlasiť s názorom môžeme robiť dvomi spôsobmi: kultivovane a na hulváta...

Pokiaľ by to išlo vašim uhlom pohľadu autonómna oblasť už neexistuje.

Domnievam sa je zbytočné sypať si popol na hlavu, kde neexistuje dôvod...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
To ti mám vykat?
"Tvar „Vy“ se používá spíše pro vyjádření vzájemné úcty, což těžko můžete chtít na Internetu, kde se diskutující neznají osobně, nikdy se většinou neviděli a (nedej bože) ani úctu necítí.

Na internetu se odjakživa tykalo. V diskuzích tuplem.
Hulvátsky jsi začal ty, že si mám doplnit znalosti histroie, což považuju za směšný, vzhledem k nesmyslnýmu textu a absurdnímu argumentu.

Popírat doložený antisemitský zvěrstva SSSR je mimo moje chápání. Zvlášť, když se týkala i naší republíky.
Registrovaný uživatel
A mimochodem, i ta Židovská autonomní oblast byla svinstvem. Tohle tady dávat za příklad lásky k Židům ze strany SSSR, je opravdu mimo mísu. Až groteskně podporuje to, co jsem tu psal. To je jako střelit se do nohy tímhle argumentovat.

Židovský národní okruh se měl stát za Stalinovy vlády protikladem k nově vytvářenému židovskému státu v Palestině. Propaganda ukazovala okolí Birobidžanu jako nový ráj. Bylo to tak účinné, že oblast byla osídlena nejen Židy ze Sovětského svazu, ale dokonce i některými ze zahraničí.

Projekt však ztroskotal již na svém začátku. Jedním z cílů, který byl při založení oblasti vytyčen, bylo také zlepšit osídlenost území na Dálném východě, zvláště pak u hranice s Čínou. Např. v roce 1928 bylo židovské osídlení téměř mizivé. Židé ze svazových republik SSSR (z Ruska, Ukrajiny a Běloruska) měli své kořeny tam a nechápali, proč se mají stěhovat přes půl zeměkoule na Dálný východ. Navrhli proto, aby tato autonomní republika vznikla na Krymu či na Ukrajině. Protože tam však panovaly antisemitské tendence, plán byl smeten ze stolu. Navíc si Ukrajinci, Rusové ani krymští Tataři nedokázali připustit, že by přišli o část svého území.

I přes veškeré obtíže Židé na přelomu 20. a 30. let do Birobidžanu přišli a dne 7. května 1934 zřídila sovětská vláda Židovskou autonomní oblast. Tehdejší Národní okruh se stal autonomní oblastí a byla spuštěna masivní propagandistická kampaň, jejímž cílem bylo do oblasti přilákat ještě více Židů ze západu země. Ta kombinovala socialismus a sionismus tak, že nový kraj popisovala jako bezvadný svět. Byly založeny noviny Birobidžanská hvězda (Birobidžaner Štern – Биробиджанер Штерн – בירובידזשאנער שטערן). Rusové se však pokoušeli přistěhovalé Židy postupně asimilovat, např. tím, že místo hebrejské abecedy pro jidiš začali používat cyrilici.

Celý plán „nového Siónu“ začal skomírat v polovině 30. let, když si Stalin začal myslet, že ho začínají přistěhovalci ohrožovat. Uzavřel školy vyučující v jidiš. Po válce se celý projekt sesypal úplně. Posledním oživením byla idea celou oblast vyhradit pro židovské uprchlíky z Evropy. V té době zde žilo také Židů nejvíce – až třetina veškerého obyvatelstva.
Moderátor
grofik napsal
Pánovi pripomeniem trochu histórie...
Židovská autonómna oblasť je autonómna oblasť Ruska, ležiaca na ruskom Ďalekom východe. Wikipédia
Rozloha: 36 271 km²
Počet obyvatel: 176 558 (2010 ▼)
Stát: Rusko
Vznik: 1934


Na konci 40. let žilo v oblasti 46 000–50 000 židů, tedy přibližně 25 % populace,[4] ale z důvodu emigrace a asimilace jejich počet klesl na pouhé 1,0 % v současnosti.[5]
Majoritními skupinami jsou Rusové (92,7 %) a Ukrajinci (2,8 %).

Viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%A1_autonomn%C3%AD_oblast

V Rusku zije 225 000 židů, viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDid%C3%A9

Jinak řeceno: Židovská autonomní oblast bez židů - kde udělali soudruzi ze SSSR chybu?
Registrovaný uživatel
numismat napsal
grofik napsal
Pánovi pripomeniem trochu histórie...
Židovská autonómna oblasť je autonómna oblasť Ruska, ležiaca na ruskom Ďalekom východe. Wikipédia
Rozloha: 36 271 km²
Počet obyvatel: 176 558 (2010 ▼)
Stát: Rusko
Vznik: 1934


Na konci 40. let žilo v oblasti 46 000–50 000 židů, tedy přibližně 25 % populace,[4] ale z důvodu emigrace a asimilace jejich počet klesl na pouhé 1,0 % v současnosti.[5]
Majoritními skupinami jsou Rusové (92,7 %) a Ukrajinci (2,8 %).

Viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%A1_autonomn%C3%AD_oblast

V Rusku zije 225 000 židů, viz
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDid%C3%A9

Jinak řeceno: Židovská autonomní oblast bez židů - kde udělali soudruzi ze SSSR chybu?


Podstatné je, hoci bolo aj turbulentné obdobie nikdy to nezrušili ako autonómnu republiku, nakoniec vo federácii žije cez 160 národností.
Myslím štát Izrael tvorí 30-35 rusov= neviem nie je to podstatné pre mňa.

Viem pred viac ako dvadsať rokmi nazad šéf diamantovej burzy bo pôvodom s Topoľčian.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Koukám je tu silná neschopnost uvědomit si vlastní omyl.

Od někoho, kdo si dá do do podpisu "Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti." poněkud podivné.
Registrovaný uživatel
Hmmm snažím sa pozorne čítať iné názory, ale nejako tam nevidím pravdu, možno iný pohľad na vec prevládajúci zmesou "vymletého chápania" na určité historické udalosti.

Pokiaľ ísť do hĺbky vzniku problému to by sa muselo prejsť pohorie Šumavu, Krušné hory atď smerom na západ...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Takže z těch mých odkazů, kde jsou historiky velice dobře pokryté části dějin, jsi nečetl nic. Nemáš ani ponětí o pronásledování Židů ve východním bloku, jejich přímá likvidace (třeba Židovských účastníků protifaš. odboje v SSSR, nebo u nás v kauze Slánský), o chystaném monstrprocesu proti Židovským lékařům. který naštěstí utnula smrt tyrana Stalina.
Vlastně o tom nevíš vůbec nic a argumentuješ nějakou autonomní oblastí, která ovšem tvůj názor brutálně rozporuje též.

A korunuješ to názorem, že mám "vymletého chápania".

Moudrý by se těšil z poznání pravdy, ty z falešnosti. Mám jasno. Popírání zločinů SSSR je úplně mimo moje nastavení a chápání.
Registrovaný uživatel
Konečne máte v niečom jasno.

Nebolo to zbytočne strávené popoludnie z mojej strany hoci mal som iné plány...
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Myslím štát Izrael tvorí 30-35 rusov= neviem nie je to podstatné pre mňa.

To je perla navíc závěrem toto. Jak stylizace textu, že 35 Rusů tvoří stát Izrael, tak asi negramotně vyjádřeno, že 35%, což je ovšem ultranesmysl.
Registrovaný uživatel
fifik trpí léta stařeckou demencí a následky alkoholismu... už ho nechte. je to prostě takový maskot
Registrovaný uživatel
Flavius napsal
Myslím štát Izrael tvorí 30-35 rusov= neviem nie je to podstatné pre mňa.

To je perla navíc závěrem toto. Jak stylizace textu, že 35 Rusů tvoří stát Izrael, tak asi negramotně vyjádřeno, že 35%, což je ovšem ultranesmysl.


Chybička sa občas vsunie, pán spolu diskutujúci pochopil čo dáva predpoklad na vlastné postupné uvažovanie.

Pomohol "ujo google". nemal som chuť ani čas rozvíjať diskusiu, tam musí každý za seba zhodnotiť fakty pre a proti.

rusky hovoriaca diaspóra
Izrael má veľmi veľkú rusky hovoriacu diaspóru, väčšinou prisťahovalcov z bývalých krajín Sovietsky zväz- Ukrajina, Rusko, vtipne sa tomu hovorí 16. republika únie. Má 1 milión ľudí, čo je takmer 15 % populácie. Hlavná migrácia prebiehala v 80. – 90. rokoch 20. storočia. Teraz sa tok rusky hovoriaceho obyvateľstva výrazne znížil, nie viac ako 20 tisíc ľudí ročne. Zástupcovia diaspóry sú v podstate Židia. Rusov je asi 70 tisíc. Ruskí Židia zohrali významnú úlohu v sionistickom hnutí. Po roku 1970 sa aktívne rozvíjala hospodárska a vedecká sféra života. Žijú vlastným samostatným spoločenským a kultúrnym životom, no aktívne sa zapájajú aj do politického života krajiny.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
ferovyobchodnik napsal
fifik trpí léta stařeckou demencí a následky alkoholismu... už ho nechte. je to prostě takový maskot


Ale, ale Férový obchodníku? Že tak najednou? Celý dlouhý léta se tu s těmito rudými pomatenci (dokud byli zdejšími adminy) doslova bratříčkuješ, a teď najednou taková nenávist??

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 19 20 21 22 23 24 >

Sběratel.com » Zajímavosti » Zajimave clanky

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1