Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Denárové období » Zajímavosti z denárového období

Vykupminci.cz
Numisargo

Zajímavosti z denárového období

Moderátoři: jv64, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Inu,ponecháme starověk pohřbený v minulosti a přeskočíme i temný středověk.

Mám zde jednu otázku na kterou jsem hledal odpověd už asi před dvěma lety-no asi ne dost usilovně,páč jsem kulový našel...v noci jsem se k tomu vrátil,a zase nic...odpovědi se právě nabízejí dvě.

Dovolím si ji pro osvěžení fora nejprve spojit i s hádankou ;)
Postavu zná určitě drtivá většina,je si na mincích vcelku podoben-no ale přesto..
..kdo je vymalován na obraze?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Leopold I. Vilém
Bohužel žádnou jeho mincí nedisponuji :D , tak jsem si dovolil odcizit jeden pěkný příklad.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Je cerstva:

Palec nahoru za rychlost a přehled!

Ano jde o rakouského arcivévodu,syna Ferdinanda II a bratra F.III.-mimo jiné i olomouckého biskupa,který zastával ve své době množství úřadů
Mimo biskupské stolce byl i velmistrem Řádu a také v zastoupení španělského krále místodržícím v Habsburském Nizozemí.

V roce 1656 odjel z Nizozemska zpět do Vídně.
Proč?

Nabízí se tu dvě možnosti:

a)kvůli svému jmenování Vratislavským biskupem
nebo
b)kvůli druhé anglo-nizozemské válce z března 1656

Nebudu rozvádět proč by se mi info hodilo..ale hodilo :)

Ví někdo prosím?
Registrovaný uživatel
Roku 1656 za něj přejímá otěže v Nizozemí Juan José de Austria
Myslím si že by mohlo jít o kombinaci obou faktorů Ikdyž o jeho účasti v dané válce jsem nebyl schopen najít nic podstatného.
Taktéž je možné že byl přivolán ve věci politické, pokud se nepletu byl rádcem jak F.III tak později Leopolda I.
Registrovaný uživatel
Taktéž pokud se nemýlím, Rakousko/Španělsko do této války příliš nezasahovalo(potažmo jeho část nizozemí) ale spíše Nizozemské provincie a Dánská unie.
(V příloze k tématu asi nejznámější nominál v oblasti - Patagon z Tournai Filipa IV.)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To sice příliš nezasahovalo,ale možná právě kvůli nové válce"za humny"byl do pozice místodržitele dosazen Filipův levoboček a Leopold uklizen s tučnou náplastí Vratislavského biskupství.
Bůhví.
pro zajímavost:

K jeho odchodu byl vyražen i zajímavý žeton(rok 1656 chronogramem)

LEOPOLDO PROREGI BELGARUM
CORONA EXULTATIONIS TIMOR DOMINI

Leopold, regent Belgičanů
Koruna jásání a bázně před Hospodinem

(podle překladače)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Myslím si že to bylo vysoce pravděpodobně,přecejen úspěšně potlačil několik povstání(např.v Katalánsku) a byl u dvora údajně oblíbený
Zde ještě k tématu
Žeton s tématem "spojenectví" Španělska a Rakouska-1664

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Lopez1506 napsal
Je cerstva:

Palec nahoru za rychlost a přehled!

Ano jde o rakouského arcivévodu,syna Ferdinanda II a bratra F.III.-mimo jiné i olomouckého biskupa,který zastával ve své době množství úřadů
Mimo biskupské stolce byl i velmistrem Řádu a také v zastoupení španělského krále místodržícím v Habsburském Nizozemí.

V roce 1656 odjel z Nizozemska zpět do Vídně.
Proč?

Nabízí se tu dvě možnosti:

a)kvůli svému jmenování Vratislavským biskupem
nebo
b)kvůli druhé anglo-nizozemské válce z března 1656

Nebudu rozvádět proč by se mi info hodilo..ale hodilo :)

Ví někdo prosím?




Důvodem byly spory se Španělskym králem, Leopold si vybral rádce, ti byli mnohým trnem v oku, stěžovali si na ně králi, ten nutil Leopolda je odvolat atd.
Leopold sepsal králi ultimátum, král neodpověděl, Leopold rezignoval.
Registrovaný uživatel
Díky Paule!
Registrovaný uživatel
Narazil jsem na něj v nějaký knize o 30 letý válce...fušoval do velení, jako spousta Habsburků..a dopadlo to jako vždy špatně.
Registrovaný uživatel
Jsem si to musel oživit, Druhá bitva u Breitenfeldu, tam byl vrchní velitel a prohrál..
Registrovaný uživatel
Dobrý večer,
Dovolil bych si ještě trochu dolít oleje do ohně kvízovou otázkou :D .
Mnoho mincí z jednoho nejmenovaného města v Belgii nese mincovní značení v podobě dětského obličeje.
Viz.příloha mince na rubní straně.
(Bohužel se fotografie stále otáčí)
Ke komu se tato značka vztahuje?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Značka mincovny- hlava anděla pochází od městského patrona archanděla Michaela, a používala se v letech 1612-1794..
Brusel..
Registrovaný uživatel
Správně!
Ikdyž bych si dovolil dodat, na své návštěvě v Bruselu jsem měl tu čest si promluvit v jedné numismatice s opravdu skvělým numismatikem a dle jeho názoru je spíše podobný Meneken pis.
Registrovaný uživatel
Dúfam, že som mincu určil správne a jedná sa o Cach 164, priraďovaný biskupovi Vojtechovi.
Minca by mala byť spracovaná archeológmi a mala by skončiť v múzeu na Slovensku.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jeví se to tak,škoda že je takto poškozený.Je k mání?
Registrovaný uživatel
Tak toto je veliká vzácnost. Osobně to vidím podruhé v životě, ale pokaždé pouze na fotce. Denár je v literatuře připisován biskupu Vojtěchovi, a to hlavně na základě legendy na líci, kterou odborníci čtou HIC DENARIUS EST EPISCOPI. Tedy TENTO DENÁR JEST BISKUPŮV. Já osobně s tím výkladem nesouhlasím. Za mne patří spíše na Moravu, spolu s denáry Cach 99-100 a skupinou Cach 165-184. Zajímavé by bylo místo nálezu, pokud Dula ví. Každopádně díky, že jsi se podělil s námi o fotku.
Jinak poznámku, mince je z jiného razidla než perovka v Cachovi a zajímavě zrcadlově převrácená.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Tipl bych si na místo nálezu na jižní Moravu, příp. jihozápadní až jižní Slovensko.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Registrovaný uživatel
Južné Slovensko, minca by mala zostať v múzeu.
Registrovaný uživatel
Super, díky.
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
Existují exempláře z různých razidel, opis HIC DENARIUS EST EPISCOPI je na některých mincích zcela zřetelný, takže o jeho překladu a výkladu není pochyb. Spory se vedou o to, kterému biskupovi náleží, což je dané nejasnostmi čtení a výkladu opisů na rubové straně.
Exemplář na dulové fotce má opisy na obou stranách zkomolené, což je na většině kusů a navíc z různých razidel.
Problematice měla být věnována samostatná publikace z konference, kterou pořádala ČNS v roce 2017. Bohužel se již několik let čeká na příspěvěk hlavního autora, který je protagonistou názoru, že se jedná o denár Vojtěchova nástupce Thiddaga.
V jednom z vedlejších článků sborníku je poukázáno i na podobnost C 164 s moravskými ražbami Cach 99, 100, resp. 165-184.
Registrovaný uživatel
Založil jsem tohle vlákno, abychom zde psali o zajímavých mincích z denárového období. Lopez mi to vzápětí "zkazil" antikou :-)
Tak také přidám jednu antickou zajímavost na kterou jsem nedávno při studiu narazil.
V roce 1713 byl v Transylvánii odkryt poklad římských mincí se jmény Gordiána III. a Filipa Araba. Poklad dále obsahoval malé množství neznámé mince s legendou Imp Sponsiani. Záhy byly tyto mince odborníky zavrhnuty jako novodobé padělky. Nicméně studie z letošního roku potvrdila pravost těchto neuvěřitelných mincí.
Jsou přisuzovány Sponsianovi. Sponsianus je jméno neznámého římského vojenského velitele příp. římského uzurpátora, který mohl být aktivní během krize třetího století, s největší pravděpodobností v provincii Římská Dácie. Kdo se o něm chce dovědět více, je to na Wikipedii.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Sbírám denáry, groše a další mince až po Leopolda I. Rád koupím jednotlivé mince i celou sbírku.
mince01@seznam.cz
Moderátor
Nejvzácnější mince světa budou asi ty zde vyobrazené (máte nějakou takovou? :D :
https://en.wikipedia.org/wiki/Silbannacus
Registrovaný uživatel
Zaujímavé citanie, dík obom 👍
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Toho Sponsiana treba brať s veľkou rezervou. Určite by som to neprezentoval ako antickú zaujímavosť. Skôr mi príde zaujímavé, ako sa dá z hovadiny urobiť príbeh pre účely marketingu a verejnosť to zožerie aj s navyjákom.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Denárové období » Zajímavosti z denárového období

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1