Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Zajímavý achát

Vykupminci.cz
Numisargo

Zajímavý achát

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Pekné kúsky , gratulujem, škoda nie je to moja srdcovka. :(
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
..ono je to s cenou dost relativní a je to jako u všeho- nechce se unáhlit a chce si počkat. Kámen kolem 15cm, slušný kus, se dá koupit i za dvě stovky, (mám je na první nebo druhé stránce) jiný jej prodá mnohem dráže. Dnes je na trhu brazilských achátů tolik, že jsou ceny docela nízko. Pravda, např. "prdelky" jsou levnější, než takto velké kusy řízlé ze středu kamene a pod. Určitě je to ale o té trpělivosti- i na Aukru se sem tam objevují nebarvené brazilské acháty s pěknou kresbou za pár korun - pokud nechce člověk obry a spokojí se i s menšími, ale pěknými, dají se sehnat za stovku o velikosti tak kolem 5-7cm. Až bude chvilka, pár pěkných kousků sem také dám..
Registrovaný uživatel
Neměl by jste někdo na prodej nějaký pěkný turmalín,aquamarin,topas, nebo něco podobného. Sbírám spíš krystaly na hornině. U turmalínu myslím spíš nějaké barevné verdelit,elbait atd.
Registrovaný uživatel
Brusené by sa niečo našlo .
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Citovat
ono je to s cenou dost relativní a je to jako u všeho- nechce se unáhlit a chce si počkat.

S tím souhlasím !

Citovat
Kámen kolem 15cm, slušný kus, se dá koupit i za dvě stovky, (mám je na první nebo druhé stránce) jiný jej prodá mnohem dráže.


No to je právě o tom jakej je rozdíl mezi špičkovým sběratelským kusem - slušným kusem - a "dekorací" .
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 27. 8. 2013, 20:14. »
Registrovaný uživatel
lok. Morcínov
rozměr leštěné plochy
50x40mm
60x40mm


Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 27. 8. 2013, 20:33. »
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Brusené by sa niečo našlo .


Broušený né. Něco přírodního.
Registrovaný uživatel
Žiaľ také nevlastním.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Obhlížíme Ebay a Aukro a hledáme. Jen nám ještě chybí takový ten odhad, co se týká cenové relace. Mohl bych poprosit zda by někdo z vás zkusil ocenit třeba tento achát? Stačí nějaký hrubý odhad. Díky

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Máte istotu , že nie je dobarvený ?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
To L3333: Občas je potrebné uviesť aj rozmery leštenej plochy, prípadne rozmer a hmotnosť celého telesa. V neposlednom rade aj lokalitu uvedeného achátu. Potom je oveľa jednoduchšie ohodnotiť takýto exponát. Kolega Vita tu na týchto stránkach uvádzal aj približný prepočet ceny na cm štvorcový leštenej plochy - cca 4 Kč plus cenu celého kameňa.
Podľa fotky je patrné, že to nie je malý exponát a ak je v prirodzenom stave, t. j. bez nejakých úprav alebo pokusov o dofarbenie, tak môj odhad je tak do 400 Kč. Pravdaže je to veľmi relatívne a jasné, že je to v prvom rade subjektívny názor zberateľa. Vo svete ponuky a dopytu to predajca vidí na 1000 korunovej hranici a kupujúci tak na 250 Kč. Otázka je, kde je ten zlatý stred?
Staré orientálne príslovie hovorí, že dobrý obchod je vtedy ak ani jedna strana nie je spokojná.

Inak, po dlhšom čase som sa konečne mohol pokochať novými kúskami na týchto stránkach a vidím, že kolegovia Vita, Seznam a Korunka sa činia. Musím im vyjadriť uznanie a pochvalu a pravdaže pozdravujem Grofika.
Registrovaný uživatel
Díky za odpovědi. S tím barvením jsem trochu mimo. Koupili jsme jako první kousky nějaké brazilské acháty, žasli jsem nad jejich barevností a pak jsme zjistili, že jsou barvené. Ale jsou jen jednobarevné, smazřejmě v různé intenzitě. Ale ten vložený achát má přece barev víc. Takže i takto se dají acháty nabarvit? Tak to jsme v háji, jak pak to máme určit?
A co tento, ten je také barvený?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to L3333: tyhle tvý acháty resp. tvoje dvě poslední fotky - nejsou uměle barvený a jde o přírodní barvy ! Je absolutně nutné v případě, že potřebuješ vědět něco k achátům a vložíš fotografii aby jsi také uvedl lokalitu tzn. odkud jsou - alespoň stát .
Registrovaný uživatel
to L3333:
Na tý poslední fotce - tomu se říká "mechy" a ty můžou mít a taky mnohdy mají výrazné až nepřirozené barvy - ale je to přírodní .
Acháty se většinou barvěj uměle jen jednou barvou ale může se stát , že určitá vrstva barvu přijme a jiná nepřijme takže není pravidlem , že celý kus musí být např. fialový. Taky pozor na existenci přírodní poruchy barev viz. např. http://www.mindat.org/photo-58239.html
vypadá to jako umělý ale je to přírodní barva .
Uměle se barví nejvíc "braziláci" protože dobře absorbují syntetická barviva takže tam když si nejsi jistý tak to nekupuj ! Ještě jsem neviděl uměle barvený achát z jiné země než jenom z Brazílie . Takže u Maroka, Polska, Čech, Maďarska, USA, Austrálie atd.atd. bych se uměle barvených achátů nebál ;)
Registrovaný uživatel
Vita napsal
No to je právě o tom jakej je rozdíl mezi špičkovým sběratelským kusem - slušným kusem - a "dekorací" .


..teď nevím, zda tomu rozumím. I kvalitní kámen lze sehnat levně, jen záleží od koho. Dám příklad sebe a drahé opály- jsou to drahokamy, které se na světovém trhu prodávají za vysoké částky. Pokud nabídne svůj přebytek ve vysoké kvalitě někdo, kdo se tím živí, nabídne jej za co možná nejvyšší cenu už i z toho důvodu, aby na tom logicky něco (někteří co nejvíce) vydělali. Nabídne-li jej někdo jako já (kdo toto má jen jako koníček) nabídne je za zlomek ceny. Např. kámen, který někdo nabízí za tři tisíce (otázka je, zda jej za tu cenu prodá) nabídnu já za sedm set. Proč? Podaří-li se koupit surovina dobře, nemusím ji nabízet za nehorázné částky, jako kolegové, kteří surovinu získali draho od překupníků a které toto živí. Takto je to i ve světě achátů. Jsou to jen polodrahokamy, kterých je ve světě obrovské množství a trh je jimi naprosto zaplaven. Na aukci sice půjdou špičkové kusy maličko výš, než průměrné, ale na běžných burzách velmi záleží na tom, kdo to prodává.
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Máte istotu , že nie je dobarvený ?

Takové se ukazují i u nás, tyhle barvy jsou skutečné, nejsem si jistá, který prvek je způsobuje- snad železo?
Cena je stejná jako u mincí- záleží na nabídce a poptávce a pohledu každého sběratele, kolik je ochoten za kámen dát- jak moc se mu líbí.
Registrovaný uživatel
..a pár běžných ukázek z Brazílie, jak jsem slibovala před tím. Omlouvám se za fotky, stále se je učím fotit. Ten druhý je dle mého názoru slušný vzor- takové mám ráda. Ostatní jsou běžné ukázky průměrné kvality (pecky o velikosti kolem 6-7cm, poslední asi 12cm)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
..a když už vedu tento monolog, několikrát mne napadlo, zda se do tohoto tématu mohou dávat i fotky s jaspisy. Jsou si s acháty blízké a při tom také krásné...
Registrovaný uživatel
korunka napsal
..a když už vedu tento monolog, několikrát mne napadlo, zda se do tohoto tématu mohou dávat i fotky s jaspisy. Jsou si s acháty blízké a při tom také krásné...

Korunka ; Ty máš dovolené všetko. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Citovat
Nabídne-li jej někdo jako já (kdo toto má jen jako koníček) nabídne je za zlomek ceny. Např. kámen, který někdo nabízí za tři tisíce (otázka je, zda jej za tu cenu prodá) nabídnu já za sedm set. Proč? Podaří-li se koupit surovina dobře, nemusím ji nabízet za nehorázné částky, jako kolegové, kteří surovinu získali draho od překupníků a které toto živí.


Nie je to tak celkom tak ako píšeš , systém funguje trochu inak. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
to korunka:
Citovat
Jsou to jen polodrahokamy, kterých je ve světě obrovské množství a trh je jimi naprosto zaplaven.

Naprosto souhlasím - je jich obrovské množství a trh je jimi zaplaven - a kolik špičkových achátů jsi v tom zaplaveném trhu viděla ?
Myslím si že kdyby ti prošly pod rukama doslova metráky achátů(což se týká asi většiny sběratelů achátů který si surovinu sami zpracovávají) tak by jsi se na to dívala trochu jinak a věděla by jsi co je a co není špičkový kus a jakou to dá práci na tom zaplaveným trhu s kamenama najít pár opravdu špičkovejch achátů , který maj např. neobvyklou kresbu nebo barvu atd.
Navrch vůbec nemá smysl se bavit o cenách achátů v kontextu fotografií brazilských achátů - ty jsou těma cenama úplně vespod - možná i pod "čarou" i když i mezi nima se dá někdy trefit na slušný kousek ale osu sběratelského achátového světa určitě netvořej "braziláci"! Stačí se podívat na zahraniční weby který se zabývaj achátama a najít si např. český acháty nebo polský acháty a hned budeš v obraze a to se furt bavíme o slušných nikoliv špičkových kusech protože málokdo pouští to nejlepší takže se vesměs nabízí pouze to co zas až tak perfektní není .

Citovat
Na aukci sice půjdou špičkové kusy maličko výš, než průměrné, ale na běžných burzách velmi záleží na tom, kdo to prodává.

Opět souhlasím ovšem s tím že ta cena "maličko vyšší" může být v řádu stovek procent ! Skutečnost je taková , že se dá sehnat i velmi kvalitní kus za dobrou cenu ale je to (když se budeme bavit o nákupu a nikoliv o vlastním nálezu) celkem dost těžké protože stačí aby na kamenu byla nepatrná rýha od špatného broušení, kresba nebyla ucelaná(zavřená) atd. a ta cena se bude od naprosto perfektního kusu dost razantně lišit. Budeš mít dvě stejné poloviny kamene - na jedné bude sotva postřehutelná rýha a jen nepatrný kousek hrany bude odštíplý nebo "sjetý"(např. průmyslově opracované acháty z brazílie - čili nemají perfektní rovinný brus) a druhá polovina bude naprosto bez chyby a cenový rozdíl mezi nimi může být v řádech stovek procent ! Je to o tom kolik achátů ve špičkové kvalitě ti prošlo pod rukama a jakou má kdo představu o tom co je to špičkový sběratelský kus !
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 31. 8. 2013, 21:27. »
Registrovaný uživatel
Vše má takovou cenu jako je kdo ochoten zaplatit ;)
Někdo by dal za špičkový achát tisíce a někdo by to hodil do betonu protože mu acháty nic neříkaj .
Je lepší než-li po dvou stovkách koupit pět hluboce podpůrměrných kamenů si místo toho koupit jeden jedinej fakt pěknej. Není to o kvantitě ale o kvalitě !
Není rozhodující kolik kamenů je ve sbírce ale v jaký jsou kvalitě !
Registrovaný uživatel
grofik napsal
Nie je to tak celkom tak ako píšeš , systém funguje trochu inak. ;)

..samozřejmě že vše je relativní a ve skutečnosti je vše mnohem složitější, takže nelze říci, že to co jsem napsala platí stoprocentně a záleží i na mnoha jiných okolnostech. To by vedlo asi k mnohostránkovým diskuzím, než bychom popsali vše. I když s těmi opály to tak opravdu dělám a i tak je těžké nalézt v naší zemi kupce- není tady taková obliba do těchto kamenů investovat, jako jinde ve světě.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 1. 9. 2013, 8:17. »
Registrovaný uživatel
Vita- tak s tímto naprosto souhlasím. V podstatě to, co jsem psala tomuto ani neodporuje. (acháty sbírám přes dvacet let- byly to kameny, se kterými jsem začínala, především českými polabskými a kozákovskými. Kolik stovek kusů to bylo- nevím. Jsou bohužel všechny prodány a já bl... jsem si téměř žádné nenechala. Máš pravdu, opravdu nádherných kusů je logicky mnohem méně. Když si však člověk počká, sem tam se pěkný objeví, takže se nechce unáhlit- ale to jsi v podstatě potvrdil i ty sám. Další věc je ta- já jsem to psala především o brazilských (psala jsem to i přímo v textu), protože jsou pro začátečníky nejdostupnější- pěkný je tak jeden z dvaceti. S těmi prasklinami souhlas- stačí špatná manipulace a je po srandě. Takže ani proti tomu nic nemám, naopak to vidím stejně. Samozřejmě české, třeba ta Halže, která je u nás asi nejznámější, patří u nás mezi velmi ceněné- jednak mají nádhernou kresbu, jednak je to "malá" lokalita. Takže i logicky krásné kusy budou mnohonásobně vzácnější. Proti tomu tedy také nic.
Osobně mám ve sbírce pár průměrných brazilánků, ale krásných také pár- stačilo si počkat. Je také dost relativní, co je pro každého pěkný kámen- jaká kresba (že bez prasklin a lomů, to je jasné) Např. pro mne z brazilských jsou to vzory, jako je ten můj oprostřed, ale pro někoho to mohou být barevné variace a pod.
No a nakonec s větou- lepší kvalita než kvantita- to také tvrdím. (i když někdy ne vždy dodržím) Někdy se najdou i krásné kameny s prasklinami, ale pěknou kresbou a člověk je rád koupí.
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 1. 9. 2013, 8:36. »
Registrovaný uživatel
PS: tak s těmi jaspisy- to je dobře, některé jsem si nechala vybrousit, tak až dorazí, dám sem fotky.. snad i vy ostatní máte nějaké krásné ukázky..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 8 ... > »

Sběratel.com » Minerály » Zajímavý achát

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1