Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Zajímavý achát

Vykupminci.cz
Numisargo

Zajímavý achát

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 201 202 203 204 205 206 207 208 209 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Nezachytil som pôvod tohto kúsku, ale podobne brúsené veci mali brazílčania.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Pro korunku:

nejde o nic jiného než hru světla v tenkém prosvíceném plátku chalcedonu / achátu, kdy se bílé světlo rozkládá na své barevné spektrum na mikrokrystalické (vláknité) struktuře chalcedonu. Obdoba hry světla v opálu?? Pokud se mýlím opravte mně.

s pozdravem kpt.
Registrovaný uživatel
Čiže teoreticky aj prakticky pokiaľ mám vhodné acháty aj z našej oblasti je vysoká pravdepodobnosť vybrusenia podobného nádherného kúsku?
Moja predstava bola, že z našich achatov sa nedá, alebo ako to je kpt?
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
... myslím, že ne asi na každém, ale na některých tence vybroušených plátcích čistého nezbarveného chalcedonu-achátu by se takový jev mohl objevit, lépe nebo hůře... asi ne na barevných, a bude asi záležet též na struktuře a velikosti a "hustotě" vláken - mikrokrystalů SiO2 které jednotlivé vrstvy chalcedonu skládají...

něco podobného jako barvoměna opálů??, nebo barvy motýlích křídel - struktura šupinek na křídlech motýlů vytváří taky všechny barvy duhy, pod určitým úhlem osvětlení.

Je to jen o struktuře materiálu. Konečně, i CD disk má barvy - niz zvláštního, prasklina v křemeni taky doužkuje, olejová skvrna na vodě taky, jen fyzika a strukrura materiálu.
Registrovaný uživatel
Niekedy skúsim, nejaké acháty mám s priehľadnejšim chalcedonom, vďaka za zaujímavú inšpiráciu kpt. 👍😊
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Je to zajímavé. Také jsem googlila a vygooglila, že je to hlavně tuším na Mexických. Jak zde bylo napsáno, že je chalcedon tvořen obrovským množstvím vrstviček a to pak odráží světlo. Přesně jak píšete. Fakt zajímavé. A napadlo mne to samé- zda by to nemohly mít i některé naše achátky :-)
Asi v Mexiku, nebo kde, z toho údajně dělali vitráže v oknech a vždy když svítí z druhé strany světlo, dělá to tuto duhu.
No, člověk se pořád učí a objevuje :-)

Je to hodně zajímavé.
Registrovaný uživatel
https://geology.com/stories/13/iris-agate/
Registrovaný uživatel
https://showmerockhounds.com/2014/10/17/iris-agates/

Jsou krásné... Pokud se někdo do těch pokusů pustíte a vyleštíte tenké plátky, tak dejte vědět, to by mne fakt zajímalo, co naše acháty...
Registrovaný uživatel
Korunko...na výmenu mám acháty z Brehova...hmmm?
_______________
Registrovaný uživatel
Mám 5 kusov navyše,takže môžem pomeniť aj za iné ...aj s inými užívateľmi

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
Korunka dobrý odkaz, oceňujem podrobnosti pri reze. 👍👍👍
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Možno niečo z achatov postúpi do finále? 😉

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Tiež Brehov

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Teoreticky aj prakticky základnej suroviny je dostatok, teraz je dôležité prinútiť sa pracovať.
V duchu pokus omyl. 😊
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Mám kandidáta na vytvorenie zaujímavej vzorky.
Uvidím? 🙄😊

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Ahoj,to nebude jen tak.tady odkaz. https://cs.geologyidea.com/1166-iris-agate.html
Registrovaný uživatel
Throm napsal
Ahoj,to nebude jen tak.tady odkaz. https://cs.geologyidea.com/1166-iris-agate.html


Je to přesně to co jsem psal. Záleží na struktuře chalcedonu-achátu, jeho čistotě, a hustotě a orientaci vrstev.

Jinak je článek otrocký překlad přes automatický překládač:

1) "To by nefungovalo v kruhu nebo špendlíku" bych přeložil lépe, že by to nefungovalo v prstenu (ring) a broži...

2) "Musí být nakrájeny na plátky tak, aby řezaná plocha byla kolmá k pruhu achátu." Lépe než pruh spíše vrstva ... k vrstevnatosti achátu ...

3) "Aby bylo možné pozorovat efekt duhovky, musí..." snad efekt duhy :mrgreen:

A hlavně to světlo - na drahém opálu a motýlích křídlech postačí světlo denní dopadající, u iris achátů je nutno použít světlo umělé a procházející skrz opravdu velmi tenký plátek.

České acháty jsou spíše barevné, popraskané, malé oproti některým jiným světovým lokalitám a vyříznout z nich super čistý, dobře orientovaný plátek opravdu průsvitného chalcedonu složeného z vrstviček tak akorát správně orientovaných a správné velikosti mikrokrystalů (vláken) chalcedonu prostě nejde, není z čeho.

Tedy, nic více než hra světla na struktuře chalcedonu (=kryptokrystalickém křemeni).

kpt.
« Poslední úpravu provedl(a) kpt v 6. 3. 2022, 8:57. »
Registrovaný uživatel
Hm, nejhorší je nařezat a vyleštit takto tenké plátky. Tuším, že někde psali, že by měly být do 3mm, což je dost málo a to já nesvedu.
Jinak by to chtělo hodně vrstvičkatý achát, přesně jak se psalo výše.
Dělala jsem doma jeden pokus. Kdysi jsem si koupila přívěsek z achátu, který je tenký. Je to brazilský achát. Tak jsem zkoušela prosvěcovat a světe div se, v tom achátu jsou některé vrstvy, které by měly tendenci opravdu při prosvícení a jistém úhlu zářit. Nebylo jich moc, ale bylo to zajímavé. Takže proč to nezkusit s nějakými našimi?
Kdo ví...
Registrovaný uživatel
PS: Ty z Břehova vypadají zajímavě!
Registrovaný uživatel
Korunka, píla čo bude spĺňať technické parametre na pílenie 3mm plátkov je možné kúpiť myslím okolo 200 € poloprofesionalne prevedenie.
Dobrá cena. 👍
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Niečo na ukážku.
Mám aj ja.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Ty jo, ale jak tam budeš držet ten achát, nepřijdeš o prsty?
Už jsem se také po nějakých koukala, ale nevím, jak ten šutr držet, aby mi zůstalo deset prstů... ale já se bojím všeho, snad zbytečně :-))
« Poslední úpravu provedl(a) korunka v 7. 3. 2022, 17:00. »
Registrovaný uživatel
Má to ešte vodídko/lištu vrátane nadstavenia mierky, píla je chladená vodou.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
korunka napsal
Ty jo, ale jak tam budeš držet ten achát, nepřijdeš o prsty?
Už jsem se také po nějakých koukala, ale nevím, jak ten šutr držet, aby mi zůstalo deset prstů... ale já se bojím všeho, snad zbytečně :-))


Kotouč nesmí být segmentový (zubatý) ale hladký. Já řežu malé achátky na pile na obkladačky samozřejmě za mokra s chlazením.
« Poslední úpravu provedl(a) petrnovy v 10. 3. 2022, 22:34. »
Registrovaný uživatel
Korunka rezanie achatu v hrúbke 3mm.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 201 202 203 204 205 206 207 208 209 ... > »

Sběratel.com » Minerály » Zajímavý achát

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1