Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » ZASOBNIKY NA ZNAMKY

Vykupminci.cz
Numisargo

ZASOBNIKY NA ZNAMKY

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den všem,

jen bych rád přispěl se svojí troškou do mlýna.
Sám jsem byl vášnivým sběratelem známek za socialismu. Jestli se mohu vyjádřit ke kvalitě alb. Měl jsem jich koupenou celou řadu, zkoušelo se lecos.

Mohu ze své zkušenosti říct, že nejlépe se mě osvědčila alba, kde listy byly na tvrdých deskách, které se neprohýbaly, zasekávané průhledné pásky.

Zkoušel jsem album s měkkými černými listy, na kterých byly nalepeny takové slídové pásky. Bylo to nějaké německé album (zásobník). Pochopitelně, jak byly ty listy měkké, tak všechny ty pásky se mě postupně odlepily a známky vypadávaly.

Pak jsem zkoušel nějaké album, také se zasekávanými pásky, ale měkčími listy. Sice byly jakoby tvrdé, ale lehce ohebné. Ty se časem samy od sebe pokroutily. A to i když jsem je nenechával nikde na slunci. Jen ve skříni. Pravda, svisle jsem je neměl. Byly na ležato. Je možné, že se to album časem vytvarovalo podle těch známek. Zkrátka, ty listy jsou pokroucené a díky tomu ty pásky už netěsní a z některých opět známky vypadávají.

Motivací k nákupu byla vždy cena. Byl jsem dítě, peněz tolik nebylo.

Dneska s odstupem uctyhodných 25 let mohu říct, že alba s tvrdými silnými deskami, zasekávanými páskami a pergamenovým mezilistem vydržely a vypadají stále stejně. Známky tam pěkně drží. Ale je pravda, že několik exemplářů známek se čas od času přilepilo. Byly to právě ty čisté, neražené. Přijde mě, že tenkrát více lepily. Ty dnešní musím často dolepit lepidlem (na dopis), aby vůbec držely.

Takže podle té Vaší diskuse, pokud budu někdy v budoucnu kupovat album, tak asi ten Filux, i když v poměru k ceně jedné strany vyjde asi 2x dráž než ten Leuchtturm. I když, i ten nemusí bejt špatnej, ale člověk by s ním musel zacházet velice opatrně a opravdu jinak skladovat (nikde ne zešikma nebo v hromadě na sobě). Měl bych opravdu strach, aby vydržely ty pásky přilepené.
Administrátor
Skladování a ukládání známek je někdy věda a jenom zkušenosti řeknou sběratelům jak na to :-).
Proto je tato diskuze užitečná i nejen pro začátečníky.

OR-Horo máte v něčem pravdu, ale rozhodně je nutné zásobník pokládat na stojato. Nikdy ne na sebe a nedejbože na ležato. To většinou může dělat znáčné potíže. Hodně také je důležité prostředí. Zda není vlkhé nebo nevhodné. Případně špatně vytopené. Je to skoro věda :-).
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
« Poslední úpravu provedl(a) Admin - Zdeněk Jindra v 3. 1. 2013, 17:11. »
Registrovaný uživatel
a taky není havidka jako havidka... nedávno jsem koupil celkem levně nerazítkované poválečné známky na alb. listech v havidkách no a docela dost těch známek je tam k havidkám přilepených a co teď s tím...Pokud to odmočím tak zničím lep, pokud to strhnu tak zničím minimálně lep také...Známka bez lepu je "na nic". Pozor na správné havidky a radši obětovat trochu peněz na lepší. Drahé známky by měly být přirozeně uloženy v tom nejlepším co existuje...Prostředí hraje taky svou roli. U těm mých koupených známek došlo přilepení asi z většího vlhka znásobené tím, že zásobník s listy byl uskladněn na ležato....
Registrovaný uživatel
Já jsem spíš takový ten "dětský" sběratel známek. Sbíral jsem známky, protože se mi moc líbily ty obrázky. A jako dítě jsem vždycky snil o těch "dálavách". Jak jsem tu někde na Vašem fóru četl, spousta takových známek ani nebyla skutečně poštovních. Jednalo se opravdu o obrázky jen na kšeft. Tehdy jsem kupoval, jako asi každý, známky od Pofisu, které byly vydávány v takových těch obálkách. Levnější jen ve slídě, dražší obálky už byly na kartonu. Byly tam traktory z Mongolska, dunaj-plavba z Maďarska, kosmonautika z CCCP atd... Asi každý zná. Zrovna jsem někde viděl na Aukru, že to někdo prodává. Díval jsem se u Pofisu a prý už takové známky nevydávají. Asi to nebylo "seriozní" a spíše se věnují "skutečným" známkám.

Jinak jsem známky kupoval, jako asi mnoho ze sběratelů, na poště. Nebo jsem odlepoval oražené známky nad párou z obálek a pohlednic.

Dneska bych to asi taky sbíral jen jako obrázky, než jako něco, co má nějakou finanční hodnotu. Nejsem na to ani finančně jaksi vybaven. Spíše tedy jen pro pokochání se a pro radost, nežli jako investici. Zrovna jsem viděl jednu škaredou, šestihaléřovou známku z 1919 a její cena byla tuším 51.000,-. Docela mě fascinuje, že je někdo za něco tak malého a škaredého dát tolik peněz. Zajímalo by mě, jestli někdo ty prachy dá opravdu, protože je to taková vášeň a nebo skutečně jen na kšeft. Pokud skutečně pro vlastní potěchu, musí to být určitě velmi vášnivý, neřkuli zamilovaný sběratel.
Registrovaný uživatel
...ale to jsem asi odběhl od tématu. Začal jsem se dívat po známkách a albech, protože mám malou dcerku, která časem vyroste do věku, kdy by třeba taky ráda něco sbírala.

Když jsem pátral po tom, jaká alba se dnes prodávají, tak jsem se v tom nevyznal, protože každý chválí tu svoji značku, jako špičkovu xxx kvalitu, yyy tradici atd... a tak jsem se podíval na svá stará alba, min. 25 let stará a zjistil, že skutečně vydržela ta, co mají logo dvou známek a globusu. Jestliže jsem s nimi zacházel, jako lehká děva s dítětem a ležely zahrabané na půdě a samozřejmě na ležato, tak to byla ta jediná alba, která vydržela naprosto v pořádku v takovém stavu, v jakém jsem je před lety opustil.

Album německé s lepenými pásky se rozlepilo už v době, kdy jsem známky sbíral. Nakonec jsem musel všechny známky postupně vytahat, protože neustále vypadávaly. Jako děti jsme ta alba neustále někam tahali a chlubili se jeden druhému, takže to s námi cestovalo, většinou ve školních aktovkách. A asi víte, co děti dokážou se školními aktovkami všechno provádět.

Na druhou stranu, zdědil jsem po dědovi jeho sbírku známek a on se k albům choval mnohem lépe, nežli já. Přesto, i ta jeho alba už jsou časem pokroucená a pásky uvolněné nebo odlepené. Pouze ty již zmíněné se zasekávanými pásky na tvrdých deskách vydržely celá ta léta.

Jedinou nevýhodou asi bylo, že ty pásky byly tak na těsno, že se musely známky opravdu opatrně zastrkávat.
Moderátor
co sa tyka hawidiek urcite sa jednalo o tie stare z cias NDR, zadna cierna strana bola papierova a nie hladka aka byva dneska...
_______________
Administrátor
No nebo se také může jednat o podomácku vyrobené hawidky - spíše pošetky. Ty co mají zadní stranu papírovou dost často známky znehodnotí přilepením - případně se různě vlní či jinak pracují a známky v tom kroutí ..atd.
_______________
https://www.infofila.cz/ ... on-line magazín plný filatelie a sběratelství
https://eshop.infofila.cz/ ... eshop pro všechny sběratele
https://pomfila.cz/ ... eshop na filatelii, filokartii, numismatiku, notafilii, odznaky
https://www.worldphilately.com/ ... katalog - ceník poštovních známek
https://www.filokartie.cz/ ... on-line magazín plný filokartie
http://www.numin.cz/ ... on-line magazín - numismatika - notafilie
Moderátor
Ty domácí se dělaly tuším z foto papíru a známky se na ně po čase přilepily natvrdo. Také jsem to měla doma a ČSSR (čisté) šlo komplet do kytek.
Moderátor
pavlinka napsal
Ty domácí se dělaly tuším z foto papíru a známky se na ně po čase přilepily natvrdo. Také jsem to měla doma a ČSSR (čisté) šlo komplet do kytek.

Ale když sbíráš kytičky, tak to naopak sbírku obohatilo, ne? ;)
Moderátor
Nechtěla jsem napsat, že do prd... :D
Registrovaný uživatel
Dobrý den,

tak jsem nakonec zkusil koupit zásobník od Filuxu. Měl jsem možnost vidět nějaký zásobník v kamenném obchodě. Vypadalo to jako takový ten zásobník od Leuchturmu, co má na obálce nafocenou hromádku známek. Ale nejspíš šlo o jiného výrobce. Stránky byly zdeformované (jakoby pokroucené). Podobně na tom byl zásobník, který jsem si kdysi, asi před 27 lety koupil. Byl Made in China :-). To, že je pokroucený jsem tenkrát zjistil až doma, protože byl zabalený a navíc schovaný v kartonovém obalu. Leuchturm u nás v Šumperku nikdo neprodává, takže jsem neměl srovnání. Ten Filux jsem měl možnost vidět u jednoho kamenného obchodníka, ale chtěl za 16 listů 880 Kč. Nebyla to za ty peníze ani ta luxusnější verze v kůži!. Já sehnal 20 listů za 595,- Kč.
Registrovaný uživatel
Dobrý den. Po letech se vracím ke sbírání známek a řeším jeden zdánlivě banální problém. Chtěl bych vás, zkušenější filatelisty, požádat o radu nebo názor. Jde o ukládání známek do alba. Rozhoduji se mezi systémem kazeta + kroužkové album + oboustranné listy do alba s páskami, které se vkládají do průhledné fólie (např. Importa) a klasickým albem. Chci se zaměřit na známky svěží s lepem. V případě prvního systému mi jde o to, zda-li se známky po čase nepřilepí k listu, když je tento list vložen do fólie. Moc děkuju za odpověď.
Moderátor
urcite nie, neprilepia sa!
_______________
Registrovaný uživatel
Díky za odpověď! Mám jen obavy, abych neudělal něco špatně. Děsí mě představa, že bych musel někdy v budoucnu odlepovat známky od albového listu. Mám již z dřívějška určitý neroztříděný základ ČSR I a ČaM uložené ve starém albu. Chci si známky pěkně roztřídit, prozkoumat a uložit do nového alba s tím, že budu sbírat dál.
Moderátor
mas na mysli plastove listy?
_______________
Registrovaný uživatel
Klasické albové listy (černé, bílé) oboustranné s páskami, které se vkládají do plastových průhledných desek a tyto desky se pak vkládají do kroužkové mechaniky v albu. Celé album se pak ukládá do zásuvné kazety. Uvedl bych i odkaz na konkrétní výrobek, ale nechci se nedejbože dopouštět nějaké reklamy.
Moderátor
su to plastove listy kde su riadky z oboch stran v kruzkovom zakladaci, ked ano tak je to ok, len musia byt kupovane od overenej filat. znacky
_______________
Registrovaný uživatel
Ano, to je přesně ten systém. Jde o holandskou značku Importa. Používám od tohoto výrobce album na bankovky a s ním mám dobrou zkušenost.
Registrovaný uživatel
Opravdu? Jak se to jmenuje? Plastové listy se obvykle do dalších průhledných desek nevkládají. Není to potřeba, protože známky jsou v nich zakryté celé.
Registrovaný uživatel
Nějak se mi nezadařilo to vysvětlit, snad mi nikdo neutrhne hlavu, když sem dám odkaz:
http://www.numismatika.name/Nabidka/Zasobniky-filatelisticke-C01.01.03./Baleni-5-filatelistickych-listu-do-alba-IMPORTA-V1black-card-insert-P598.html
Registrovaný uživatel
Než kupovat 5 listů za 220Kč(viz. předchozí odkaz), tak si raději koupím kvalitnější Leuchtturm 5 listů za 75Kč nebo 10 listů za 120-130Kč podle typu listů.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Už jsem takřka rozhodnut, že pořídím klasické album, 64 stran, černé listy. U mého předchozího alba se uvolňovaly pásky a tak musím najít kvalitnější náhradu.
Registrovaný uživatel
Připadá mi to (Importa V1+black card insert) nepraktické. K dostání jsou černé oboustranné plastové listy, které se přímo zavěsí do kroužkových desek. Na výběr je několik výšek řádků. (Leuchtturm - vario, vario-plus, universal, optima, grande, R tafeln, G tafeln; Lindner - omnia, multi collect, uniplate, publica L; Safe - garant, variant, compact, compact A4)
« Poslední úpravu provedl(a) dědek v 16. 2. 2014, 18:11. »
Moderátor
Ahasverus napsal
Už jsem takřka rozhodnut, že pořídím klasické album, 64 stran, černé listy. U mého předchozího alba se uvolňovaly pásky a tak musím najít kvalitnější náhradu.

Osobně bych raději volila menší počet stran kvůli manipulaci. Nejprv si takový zásobník ochytej. I když teď jsem v rozpacích, co vlastně kupuješ. Album je to, do čeho vkládáš albové listy a to druhé, je zásobník na známky. Tolik filatelistická terminologie. ;)
Registrovaný uživatel
Děkuji všem za rady a postřehy! Jsem delší dobu sběratelsky zanedbán a novými technologiemi ve filatelii zatím nepostižen. Rozhlížím se tedy, klikám, ptám se, píšu.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 > »

Sběratel.com » Rady začátečníkům » ZASOBNIKY NA ZNAMKY

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1