Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » zelené škvrny na minciach

Vykupminci.cz
Numisargo

zelené škvrny na minciach

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Moderné mince mám uložené v papierových holderoch, niektoré už 3 roky. Nedávno som si však všimol, že na niektorých strieborných minciach sa objavuje zelený povlak a škvrny, ako na obrázku. Myslíte že ide o tzv. PVC poškodenie? ( http://www.australian-threepence.com/blog/2010/04/pvc-residue-and-pvc-damage-on-coins.html ) Pretože to postihuje len strieborné mince a ani to nie všetky, napr. niektoré čo mám v holderoch od začiatku sú OK a iné čo sú tam sotva niečo cez rok to majú. Alebo ide o prejav ich zlého uloženia u predchádzajúcich majiteľov? Holdery aj albumy s listami mám od Leuchtturmu, tak snáď by mali byť aspoň trochu kvalitné.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
nejčastěji na stříbru nižší ryzosti(cca pod 800) s větším obsahem mědi...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
roland, záleží aj na tom či máš holdery samolepiace, alebo zopínacie (zošívacie). Ak používaš tie samolepiace, tak sa môže jednať o chemickú reakciu ktorú spôsobujú výpary z lepidla používaného u samolepiacich hoderov.
Registrovaný uživatel
Brett napsal
roland, záleží aj na tom či máš holdery samolepiace, alebo zopínacie (zošívacie). Ak používaš tie samolepiace, tak sa môže jednať o chemickú reakciu ktorú spôsobujú výpary z lepidla používaného u samolepiacich hoderov.


práveže zošívacie
Registrovaný uživatel
je to podla mna normalna oxidacia, niekto by mal vymysliet vakuove krabicky :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
hmm... čo som googlil, tak by to mohlo vzniknúť aj z toho, že som pred zošitím z holdera vyfúkal prach ústami
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
nejčastěji na stříbru nižší ryzosti(cca pod 800) s větším obsahem mědi...


asi to tak bude, čo som pozeral, tak je to na minciach s rýdzosťou 835 a nižšie
Registrovaný uživatel
premýšľam, že zatiaľ by som aspoň striebro dal do týchto kapslí
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_SK/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Categories/DE/DE_2281/DE_2395
Máte s nimi niekto skúsenosti? Sú kvalitné (vzhľad i vlastnosti) alebo sa mám pozrieť po niečom inom?
Moderátor
objednaj a vyskusaj, sam sa presvdcis, kazdemu pasuje nieco ine! jednoznacne LU u mna v pomockach vedie.
_______________
Registrovaný uživatel
Hrozí něco mincím, pokud si "holdery" vyrobím sám normálně z papíru a na spojení použiju izolepu? Myslím když třeba slepím boky papíru, samozřejmě nebudu lepit mince :D Jdou z izolepy nějaké výpary, co by mince mohly poškodit?
Registrovaný uživatel
Za soudruhů jsem si vyráběl plata na Ag mince, z lepidla mi mince zhnědly od zdroje (nejvice okraje). Východoněmecké album mi poničilo mince (asi chlórem obsaženým v plastu), naštěstí tam nebylo mnoho vzácných mincí, ale dost mincí v perfektním stavu. Když jsem se ke sbírání opět vrátil řešil jsem zda holdery nebo bubliny. Od holderů mě odradil lep a "igelit" a nutnost při výměně mince lepší za horší, použít nový holder. Sešívací na mě působily provizorností. Rozhodl jsem se pro bubliny, ale jen od firmy leuchtturm. Zatím jsem spokojen. Ukládám do nich všechny mince. Jen pozor na velikost mincí. Někdy je lepší vzít o 0,5 mm větší, stalo se mi, že u typově stejných mincí se jedna vešla bez problémů a druhá ne (sbírám naší zemi od roku 1918). Jen bych potřeboval s větší hloubkou na medaile.
Registrovaný uživatel
Smajlík je překlep. Patří tam 8.
Registrovaný uživatel
Suvorov napsal
Hrozí něco mincím, pokud si "holdery" vyrobím sám normálně z papíru a na spojení použiju izolepu? Myslím když třeba slepím boky papíru, samozřejmě nebudu lepit mince :D Jdou z izolepy nějaké výpary, co by mince mohly poškodit?


Bomba lepidlo je tavné. Žádné výpary, rychle schne (v řádech sec.) a má 100% sušinu, tzn. nic se neuvolňuje... Ale izolepa bude taky asi v klidu, mám takovej pocit, že tam je lepidlo na bázi klihu, nebo tak něco, takže se taky žádný reakce s kovem nekonají... (když tak mne někdo opravte, zkouška byla už tak dávno... :lol: )
Moderátor
Izolepa některých typů stárne. Po několika letech přestane být lepidlo účinné, páska odpadne a zpravidla zanechá tmavý pruh.
Registrovaný uživatel
Rozhodl jsem se řešit uložení části mincí takhle, stojí to jen trochu práce :mrgreen: Přeložený papír, boky slepené kouskem izolepy, na zadní stranu se v pohodě vejde popis, vyrobit to jde za chvilku, minci jde lehce vyndat, prostě co víc chtít :twisted: Jen doufám, že se zakrátko nerozlepí...
Registrovaný uživatel
obrázek

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
len treba vedieť či je ten papier "acid-free", teda bez kyseliny a hlavne z čoho je vyrobené lepidlo tej pásky, inak by som v tom mince dlho nenechával
Registrovaný uživatel
Papír je normální do tiskárny, předpokládám, že tam kyselina není :) Izolepa snad taky v pohodě (doufám), chemické složení jsem nikde napsané snad ani nikdy neviděl
Registrovaný uživatel
Klasický kancelářský papír je podle mě bělený standardně chlórem, tudíž na mince bych ho osobně nepoužíval...
Registrovaný uživatel
doháje, to mi nedošlo :shock: :|
Registrovaný uživatel
to znamená, že chlor v papíru po bělení trvale zůstává?
Registrovaný uživatel
Než papír s izolepou, radši samolepící rámečky :roll:
Registrovaný uživatel
jasně, rámečky jsou lepší, ale já byl vždycky prostě kutil :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Ano, používá-li se k bělení papíru chlor, pak v malém množství stále zůstává v papíru. Lze ale ovšem najít i papíry bělené jinými činidly, které by chlór neměly obsahovat.
Sám jsem to kdysi řešil při ukládání zbytkových mincí do obálek, bílé jsem zavrhl. Podařilo se mi pak sehnat ze starších časů hromadu "hnědých" obálek z dřevitého papíru, tam by snad problém s chlorem být neměl.
Možná tedy zkusit sehnat nebělený papír a kapsy vytvořit z něj. Ovšem ta izolepa tam bude stále...
Registrovaný uživatel
pořádně jsem prohlédnul obal od papírů kvůli info o chloru, na obalu je ECF (elemental chlorine free), takže by snad měl být OK :) chemické složení izolepy netuším, no snad tam žádný svinstvo není

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » zelené škvrny na minciach

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1