Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Minerály » Železité křemeny

Vykupminci.cz
Numisargo

Železité křemeny

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
No školení o fotografii bych potřeboval jako sviňa drbání . Zejména železáky vyfotit zkrátka neumím - teda aby bylo vidět to důležité , třeba lesk hematitu a pod . Já s tím focením stále bojuju ale nevyhrávám ani náhodou . Teda jednu fotku s hematitem jsem udělal nějakým omylem a už nevím jak a podruhé se mi to už nepovedlo :lol: :mrgreen: Tak bych se určitě nějakým radám nebránil !! Skodič
Registrovaný uživatel
Jiří Véle napsal
Kámen je moooooc hezounkej!!Ale asi budeš muset přijet na školení o fotografii. Neb to hezounkej si představím jen já :o ostatní kteří neznají místní situaci to mnoho neocení ;)

myslím, že nejdůležitější je to o dvou věcech:
1. že je ve vitríně a Ota z něj má velkou radost
2. při pohledu na něj vzpomínka na příjemně strávená čas na lokalitě s kamarádem
AAA ... O TOM TO JE ;)
Registrovaný uživatel
JIH ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
To Xantokon - jo a do budoucna , až budu starej sklerotickej dědek , tak budu vnoučatům vyprávět : jo tenhle šutr je odtamtud co si nemužu vzpomenout a dal mi ho jeden kamarád - sakra jak von se vlastně jmenoval - byl odněkud od Prahy nebo snad od Brna ?? Jo ta skleroza je sviňa !!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Skodič
Moderátor
skodic napsal
To Xantokon - jo a do budoucna , až budu starej sklerotickej dědek , tak budu vnoučatům vyprávět : jo tenhle šutr je odtamtud co si nemužu vzpomenout a dal mi ho jeden kamarád - sakra jak von se vlastně jmenoval - byl odněkud od Prahy nebo snad od Brna ?? Jo ta skleroza je sviňa !!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Skodič

A za rok potom už si ani nevzpomeneš co to je šutr. :?
Registrovaný uživatel
skodic napsal
No školení o fotografii bych potřeboval jako sviňa drbání . Zejména železáky vyfotit zkrátka neumím - teda aby bylo vidět to důležité , třeba lesk hematitu a pod . Já s tím focením stále bojuju ale nevyhrávám ani náhodou . Teda jednu fotku s hematitem jsem udělal nějakým omylem a už nevím jak a podruhé se mi to už nepovedlo :lol: :mrgreen: Tak bych se určitě nějakým radám nebránil !! Skodič


Nehledej v tom žádnou vědu . Jestli máš kompaktík tak nech celý nastavení v plně automatickým režimu včetně autofokusu , polož kámen na černej matnej papír(můžeš dát i černý papír jako pozadí formát A3 v papírnictví 12Kč) ale tak aby jsi neměl leštěnou plochu kolmo k objektivu - prostě necháš ji lehce šikmo aby se to světlo od blesku neodrazilo zpátky do objektivu ale mimo objektiv . Můžeš zkusit i fotit na černým nebo matným skle protože tam ten výsledek je efektnější ale v podstatě ten princip je stejnej viz. http://www.rockhound.cz/forum/fotografovani-mineralu-na-skle.php

Ten foťák když máš v plně automatickým režimu tak pracuje tak, že pokud jde o výpočet expozice tak si vybere nejsvětlejší místo ve fotce(to co vidíš v hledáčku) s tím co je nejtmavší a udělá z toho průměr a pak dostaneš fotku kde nejsou výrazný rozdíly v jasech a stínech a ty barvy jsou mdlý. Když pod to vrazíš černej papír tak ti expozičně vyjde ta fotka líp a když si pohlídáš aby ten šutr zhruba vykrýval 70%(a víc) toho co vidíš v hledáčku tak ten režim expozice v tý automatice bude tak, že černou to nebude moc brát(zůstane černá protože ve výpočtu bude tvořit jen 30% celkový hodnoty) a bude se ten výpočet soustředit na nejsvětlejší a nejtmavší část kamene(protože šutr bude zabírat 70% fotky) a ten šutřík ti vyleze barevně a kontrastně líp ;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) Vita v 2. 9. 2014, 13:03. »
Registrovaný uživatel
Tak neviem, či toto je železitý kremeň (25 cm x 15 cm) alebo len obyčajný jaspis ale kresbu má celkom peknú. V dutinách sa miestami objavuje aj chalcedon. Po rozrezani a vybrúsení to bude vyzerať lepšie.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to Lucanus - jestli je to železák Ti neporadím , ale pěkný to je a po vybroušení to bude ještě lepší !! A i na jaspis to má hezkou kresbu a barvu !! Blahopřeju k nálezu ! Škodič
Registrovaný uživatel
Skodic - vďaka za reakciu. Železňák by to mohol byť, hoci pizolity to nemá. Po obvode je vrstva s modrastokovovým sfarbením, ktorá po navlhčení ščernie, asi je to hematit. O železitých kremeňoch nebolo na Slovensku ešte nič publikované, nikto sa im špeciálne nevenoval, takže možno očakávať nové nálezy.
Registrovaný uživatel
Nechám si poradit jak rozpoznám železák od jaspisu :)
Registrovaný uživatel
to Pechy -radit nebudu ale třeba v železákách z Babky je taky přece jaspis . A různý barvy . Takže jestli má Lucanus železitý křemen je asi otázka , jestli v tom bude něco železa - třeba hematit . Tak bych to asi vyleštil a ono se ukáže co se tam potom bude blejskat . Tohle neber jako radu ale jako názor laika .Ony ty přechody mezi jaspisem a chalcedonem nebo opálem jsou vždy dost problematický bez nějaký analýzy? A vyskytuje se to většinou pohromadě . Ale je to všechno Si hmota . škodič
A teď mi asi někdo vynadá za hrubou neodbornost ?? :roll: :roll:
Registrovaný uživatel
skodic napsal
to Pechy -radit nebudu ale třeba v železákách z Babky je taky přece jaspis . A různý barvy . Takže jestli má Lucanus železitý křemen je asi otázka , jestli v tom bude něco železa - třeba hematit . Tak bych to asi vyleštil a ono se ukáže co se tam potom bude blejskat . Tohle neber jako radu ale jako názor laika .Ony ty přechody mezi jaspisem a chalcedonem nebo opálem jsou vždy dost problematický bez nějaký analýzy? A vyskytuje se to většinou pohromadě . Ale je to všechno Si hmota . škodič
A teď mi asi někdo vynadá za hrubou neodbornost ?? :roll: :roll:


to Skodic: nemyšleno ve spojitosti s Lucanusem,jen jsem chtěl vědět,jestli je někde nějaká hranice ,kde mohu říci co je železák a co je jaspis. Nic víc nic mín. Jestli dobře chápu někdy je to kombinace obojího a říci je to spíše jaspis nebo spíše železák je těžké.. ;)
Registrovaný uživatel
Je to pánové asi věc názoru. Já osobně nikde v barrandienu jaspis neviděl a nenašel, pro mne je jaspis zcela typický z Kozákova a dalších podkrkonoškých lokalit. Material z Brd bych zoval železitým křemenem, případně jak už psal Ota Si hmotou
_______________
Subteraneus
Registrovaný uživatel
Ahoj všichni. Někde jsem četl, že ty různé SiO2 hmoty by se měly pojmenovávat ani ne tak podle vzhledu, který bývá mnohdy podobný, ale podle způsobu vzniku. Tedy jaspis že zásadně vzniká v melafýrech, jako například v Podkrkonoší, a železitý křemen zase asi vznikl jiným způsobem - jestli to nebude třeba výsledek činnosti stromatolitů. Hodně to řeší archeologové - potřebují SiO2 materiál štípané industrie správně určit a pojmenovat, aby mohli zjistit jeho původ, a podle původu se dohadují např. o možných obchodních cestách tehdejších lidí.
« Poslední úpravu provedl(a) kpt v 7. 9. 2014, 19:13. »
Registrovaný uživatel
Ono to bude asi všelijak ! Tohle se dočtete v odborné literatuře :
Západně od Babky u Moklického potoka byl kdysi výchoz železitého křemene (polodrahokam jaspis) a zdejší jaspisy byly údajně použity k výzdobě kaple svatého Kříže na Karlštejně (Tomáš Kočí: Babský jaspis, Minerál, 1, 2004). Červeně zbarvený křemen tu obsahoval i stříbrně se lesknoucí žilky hematitu.
Tak a teď babo raď !! :lol: :mrgreen: :shock: :P škodič
Registrovaný uživatel
Povedať s určitosťou, že ten môj žltočervený šuter je železitý kremeň alebo jaspis je problém. Na Slovensku sa nikto špeciálne železňákom nevenuje. Snáď sa mi ale časom podarí nájsť viac vzoriek s rôznych lokalít a po vzájomnom porovnaní budem múdrejší.
Registrovaný uživatel
Oto
tenhle článek neber vážně to několikrát převzatý a sám jistě víš že v svatováclavský kalpli ve Vítu a kapli sv.kříže na Karlštejně je fakt jaspis ale ten je z Ciboušova.
skodic napsal
Ono to bude asi všelijak ! Tohle se dočtete v odborné literatuře :
Západně od Babky u Moklického potoka byl kdysi výchoz železitého křemene (polodrahokam jaspis) a zdejší jaspisy byly údajně použity k výzdobě kaple svatého Kříže na Karlštejně (Tomáš Kočí: Babský jaspis, Minerál, 1, 2004). Červeně zbarvený křemen tu obsahoval i stříbrně se lesknoucí žilky hematitu.
Tak a teď babo raď !! :lol: :mrgreen: :shock: :P škodič
_______________
Subteraneus
Registrovaný uživatel
Pánové,
neviděl jste náhodou někdo publikace Topografická mineralogie od Kratochvíla?

Pomohlo by to při hledání nových lokalit železňáků? Jen se ptám ,abych nesháněl něco zbytečně.. ;)
Registrovaný uživatel
Pechy napsal
Pánové,
neviděl jste náhodou někdo publikace Topografická mineralogie od Kratochvíla?

Pomohlo by to při hledání nových lokalit železňáků? Jen se ptám ,abych nesháněl něco zbytečně.. ;)

mám je ofocené - moc zajímavých nových míst tam nenajdeš. Doporučuji důkladné studium geologické mapy .... ;)
Registrovaný uživatel
xantokon napsal
Pechy napsal
Pánové,
neviděl jste náhodou někdo publikace Topografická mineralogie od Kratochvíla?

Pomohlo by to při hledání nových lokalit železňáků? Jen se ptám ,abych nesháněl něco zbytečně.. ;)

mám je ofocené - moc zajímavých nových míst tam nenajdeš. Doporučuji důkladné studium geologické mapy .... ;)


to XANTOKON: prosím mohl by ses mi ozvat na mail : pecharovi@tiscali.cz


Díky ;)
Registrovaný uživatel
Pechy napsal
xantokon napsal
Pechy napsal
Pánové,
neviděl jste náhodou někdo publikace Topografická mineralogie od Kratochvíla?

Pomohlo by to při hledání nových lokalit železňáků? Jen se ptám ,abych nesháněl něco zbytečně.. ;)

mám je ofocené - moc zajímavých nových míst tam nenajdeš. Doporučuji důkladné studium geologické mapy .... ;)


to XANTOKON: prosím mohl by ses mi ozvat na mail : pecharovi@tiscali.cz


Díky ;)
na mail mi můžeš napsat odsud. Jinak jsem Ti ho poslal ještě v mailu.
Registrovaný uživatel
z jednoho "nácviku" u Řevnic - jen nařezáno a vlhčeno

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
to Xantokon - pekné železňáky a tie modrasté plochy sú tvorené asi limonitom, že?
Registrovaný uživatel
Lucanus napsal
to Xantokon - pekné železňáky a tie modrasté plochy sú tvorené asi limonitom, že?

jj díky.Ano je to železo
Registrovaný uživatel
To jsou zajímavý butry :)Venco, už to má náznak k tý "Nový Babce" pěkný!!
_______________
Subteraneus

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > »

Sběratel.com » Minerály » Železité křemeny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1