Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Vykupminci.cz
Numisargo

Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
dostali sa mi do ruk tieto guartingy a potreboval by som pomoct s urcovanim mincovni. ak viete nejake znacky precitat a poznate tak prosim poradte. vdaka

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
« Poslední úpravu provedl(a) facctory v 1. 2. 2014, 11:41. »
Registrovaný uživatel
Pěkné mince, jen se obávám, že určující budou chtít lepší fotky.....
Moderátor
Akurát píšem jeden článok o quartingoch, teda sa značkám venujem "vo veľkom", hovoria mi najväčší lúštiteľ a bádateľ. :) Na tvojich quartingoch vidím nejaké značky, ktoré by sa aj dali identifikovať, len na to bohužiaľ dnes nemám čas. Teda zajtra by som ti k nim napísal niečo viacej ak ma nikto nepredbehne...
Inak naozaj je fotka dosť malá, poprosil by som ťa poslať mi ju na mail v plnej veľkosti. Ideálne by bolo poslať mi dve fotky reverzu (z trochu iného uhla) a dve fotky averzu (tiež z trochu iného uhla). Aj averz je veľmi dôležitý, osobne rozlišujem 4 typy korún, dokážem ich relatívne priradiť k mincovniam, teda by bola dvojitá kontrola. Ak máš čas a chuť, tak to zajtra nafoť ako som hovoril a pošli na archypov zavináč gmail.com.
Registrovaný uživatel
dokie: Ja ti skôr odporúčam zaobstarať si knihu od Artura Pohla: Munzzeichem und Meisterzeichen auf Ungarischen Munzen des Mittelalters a trochu sa pocvičiť sám v určovaní. Je to celkom sranda a teoreticky môžeš nájsť aj nepopísanú značku.
Mimochodom, tá minca vpravo hore je tiež quarting?
Moderátor
Čudoval by si sa, aké je to pri quartingoch zložité, hlavne keď sú horšie stavy. Viem to sám a to som mal malý depot v ruke a preberal som ho dlhé hodiny mincu po minci.
Registrovaný uživatel
V jednom konvolute som našiel tento quarting, kde si neviem rady s určením. Keď nič iné, aspoň by ma zaujimalo, čo sú to za znaky :roll: ...možno je to nafotené aj naopak, fakt neviem...

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Najskôr ma napadlo že by sa mohlo jednať o značku Q, ale mám dojem, že je to dvakrát ležaté C. Už som sa s tým stretol (presne s ležatými značkami C), skúsim dohľadať či nemám fotografiu, ale pripadá mi to tak, akoby išlo o C spadnuté o 90° vpravo (s malým vylomením puncu :)). Ležaté C má aj 1/10 denár P 123-14, vyzerá to podobne. Má niekto inú teóriu?
No možno sa mýlim, po zväčšení mi to veľmi na C nevyzerá, ale už som videl mincu s ležatými C-čkami a vyzeralo to veľmi podobne. Som zvedavý na iné názory, aby mi povedali "kde udělal soudruh Archypov chybu..." :)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mna by tiež zaujímala minca vpravo hore... nevyzera to na quarting
Registrovaný uživatel
Ak sa máme držať Pohla a faktu, že obe značky sú rovnaké, mohlo by to byť ešte LL spadnuté na chrbát ;) , alebo nn, ale to by muselo byť ešte zrkadlovo prevrátené.

L.M.
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
... osobne rozlišujem 4 typy korún, dokážem ich relatívne priradiť k mincovniam,...

Aký typ je na tom Sigurovom?
Nezodpovedá náhodou CC, LL, alebo nn :) :) ?

L.M.
« Poslední úpravu provedl(a) l_m_2009 v 14. 3. 2012, 23:11. »
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Najskôr ma napadlo že by sa mohlo jednať o značku Q, ale mám dojem, že je to dvakrát ležaté C. Už som sa s tým stretol (presne s ležatými značkami C), skúsim dohľadať či nemám fotografiu, ale pripadá mi to tak, akoby išlo o C spadnuté o 90° vpravo (s malým vylomením puncu :)). Ležaté C má aj 1/10 denár P 123-14, vyzerá to podobne. Má niekto inú teóriu?
No možno sa mýlim, po zväčšení mi to veľmi na C nevyzerá, ale už som videl mincu s ležatými C-čkami a vyzeralo to veľmi podobne. Som zvedavý na iné názory, aby mi povedali "kde udělal soudruh Archypov chybu..." :)


Ked ten obrazok otocis o 180 stupnov, tak to vyzera ako dve Č :)
Registrovaný uživatel
Dukátek, Žigmund, značka P-K, Pohl D2-52, z konca jeho vlády...pekný?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Pekný :P
Moderátor
sigur napsal
Dukátek, Žigmund, značka P-K, Pohl D2-52, z konca jeho vlády...pekný?


Je krásny, len nie je z konca Žigmundovej vlády, ale pravdepodobne pôjde tiež o začiatok 15. storočia. Pohl túto značku vôbec nedatuje a dokonca má pochybnosti aj o pécskej proveniencii (aj keď Pécs to pravdepodobne je). Nové nálezy dukátov s touto značkou ukazujú, že tieto dukáty neboli razené na konci, ale skôr začiatkom Žigmundovaj vlády. Viac keď tak mailom, tieto teórie mám rozpracované, ale nechcem ich zatiaľ šíriť verejne.
Registrovaný uživatel
:shock: no, tak som zvedavý...Pécs má s otáznikom, ja by som skôr hádal Kremnicu. Šibačka sa blíži, tak keď ťa s Biggerom vyšibeme a vykúpeme, dáš nám prednášku. Lebo nie je to tak dávno a bavili sme sa o tom a myslím, že aj Marek Budaj hovoril o konci vlády. Asi vyšli najavo nové skutočnosti. Teším sa...
Moderátor
sigur napsal
Šibačka sa blíži, tak keď ťa s Biggerom vyšibeme a vykúpeme, dáš nám prednášku. Lebo nie je to tak dávno a bavili sme sa o tom a myslím, že aj Marek Budaj hovoril o konci vlády.


Môžete ma prísť s Biggerom vykúpať, napríklad v pive. :twisted:
S Marekom Budajom sme o tomto hovorili, ale práve naopak, aj on hovoril o začiatku vlády, asi sme sa ty a ja zle pochopili...
Registrovaný uživatel
Zdravim, na webe som sa stretol s dukatom ktory je na obrazku. V jeho popise bolo ze mincovna je Kosice. Podla informacii v knihe "Bratislavska mincovna" by vsak znacka I-C mala znamenat, ze ide prave o mincovnu Bratislava. Viete mi niekto objasnit, ako to teda je?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
a este je tam uvedene, ze aj I-V by mala byt mincovna Bratislava, ale na webe je tento dukat bezne oznacovany za mincovnu Buda
Moderátor
Jozef Hlinka uvádza že sú to bratislavské razby a aj keď osobne viac verím Pohlovi, na 5% nevylučujem, že by mohli byť bratislavské. Inak všetky dostupné katalógy neuvádzajú, že by v Bratislave Žigmund razil dukáty, ale ktovie? Sám mám problém s Pohlom (aj keď maličký, ohľadom datovania), možno nejaké budúce nálezy to viac objasnia aj v tomto prípade. Predbežne radím tento dukát do košickej mincovne podľa Pohla:
Pohl D 2-14, mincovňa Košice, kom. grófi Jacobus a Christianus, razba spred roka 1410.
Registrovaný uživatel
Nemam to prilis nastudovane, ale vyskytuje sa v pripade Kosickej mincovne na inych minciach/pri inych panovnikoch mincova znacka zacinaju pismenom I? Podla Hlinku sa prave pri roznych bratislavskych razbach vyskytuje ako prve pismeno I v kombinacii s dalsimi pismenakami.... od Zigmunda az po Ferdinanda I.
Okrem ineho Zigmund udelil Bratislave v roku 1430 dve mincove privilegia, tak je pravdepodobne, ze za jeho panovania sa tam aj razili mince, alebo nie?
Moderátor
Viem že v Bratislave sa razili vo veľkom drobné mince quartingy, o vyšších nomináloch neviem nič, dokonca ani denáre nie (to by bolo pred privilégiom), viem iba o quartingoch, čo je drobná minca razená po prvej vlne husitských vpádoch (viď. mincové privililégiá 1430). Písmeno C bolo bežné pre Košice, písmeno I bolo bežné pre meno kom. grófa, vtedy bola naozaj každý druhý menom Jakub, teda Iacobus - odtiaľ skratka.
Registrovaný uživatel
Mne to pripada celkom logicke, priradit znacky zacinajuce "I" Bratislave, pretoze jej historicky nazov je Istropolis, tak ako "N" patri k Nagybanyi, "K" Kremnici (Kormocbanya) a "C" Kosiciam (Cassovia).
Moderátor
Já mám zjednodušeně u Bratislavy uvedeny tyto poznámky :
6.3.1430 - Privilegium razit čtvrtdenáry( dvoj.kříž/koruna )
23.6.1430 - Privilegium razit všechny typy mincí jako v Uhrách
1435 - pozastavena ražba ( ukončena ražba čtvrtdenárů), začátek ražby víd.feniků
1437 - 1439,1440 - 1444 - Feniky a Oboly ( feniky se možná razili již od 1435 )
1447 - 53 - oboly
1453-57 - denáry a dukáty
1490-1516,1526-64,1623-24 - denár
1516-1526 - oboly a denáry
1525 - ražba pozastavena pro nekvalitu až do roku 1526

Bohužel to jsou ale staré záznamy, kdy jsem si ještě neevidoval odkazy na literaturu. :oops:
Moderátor
pinocchio napsal
Mne to pripada celkom logicke, priradit znacky zacinajuce "I" Bratislave, pretoze jej historicky nazov je Istropolis, tak ako "N" patri k Nagybanyi, "K" Kremnici (Kormocbanya) a "C" Kosiciam (Cassovia).


Logika je jedna vec, ale odporúčam ti preštudovať si ozajstnú literatúru k téme, nielen Bratislavskú mincovňu, ktorá je samozrejme tendenčná.
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Logika je jedna vec, ale odporúčam ti preštudovať si ozajstnú literatúru k téme, nielen Bratislavskú mincovňu, ktorá je samozrejme tendenčná.


Prosim uved, ktora literatura nie je tendencna, pripadne nejaky odkaz, kde je pisomne dolozene, ze tie znacky patria k mincovni Kosice. A nic v zlom, ale dufam ze to nebude nejaka "tendencna" literatura o Kosickej mincovni.
Dakujem

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1