Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Uherské mince » Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Vykupminci.cz
Numisargo

Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Moderátoři: Archypov, facctory, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Typ Pohl 117-46, mincovňu neuvádza.
Registrovaný uživatel
tocomabyt napsal
...a spociatku museli urcite odolavat pokuseniu bojovat za pekne strieborne akće : )


Ako príslušníci rádu mali nejaké presvedčenie a prísahu a teda s tým pokušením snáď až taký problém nemali.
Registrovaný uživatel
A čo takáto značka? Môže to byť C-C (retrográdne)?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
myslím, že určite áno. Naozaj peknučká minca, naviac uhorský typ. Jestli se nepletu.
_______________
Registrovaný uživatel
Teoreticky to môže byť aj C-D, každopádne pri oboch písmenách vidím v strede tŕň.
No, ja mám celkom problém s určením o aký typ sa jedná. Podľa čoho usudzuješ, že je to uhorský?
Registrovaný uživatel
podla ľavej nohy, smeruje do ľavej strany.
_______________
Registrovaný uživatel
No ale to by pravá musela byť do pravej, ale tá zrovna nie je vidieť. Myslím, že p.Hunka v tom článku písal, že na valašskom type sú nohy do jednej strany, pričom môže ísť o ľavú aj pravú stranu.
Registrovaný uživatel
Jeden pekný parvus so značkou...Pohl 119-16, teda "T" (mincovňa Temesvár) naľavo od "S".

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Máš pravdu, nohy môžu smerovať obe do jednej strany. Unáhlil som sa. No v tom prípade čo to drží v pravej ruke? Na palcát ľaliovitým zakončením sa to nepodobá a drží ho niekde v strede.
_______________
Registrovaný uživatel
Ja by som povedal, že je to skutočne valašský typ. Výrazný opasok v oblasti drieku, palcát drží zhruba v prostriedku a vidím aj náznak ľaliovitej hlavice (?). Značka sa dosť podobá na predposlednú značku pri valašskom type v článku o šurianskom poklade. Na druhej strane je táto značka prakticky zhodná so značkou č.37 pri quartingoch, ktorú p.Hunka priraďuje Košiciam. Tak si teraz vyber :)
Registrovaný uživatel
V tom prípade je to jasne, opasok má naozaj vysoko. Na to som pozeral aj ja. Len ten palcát vyzerá ako keby mal špičku v tvare kríža. No náznak ľalie tam je. Vyberám si teda Valašsko. :D

Apropo a existuje ešte nejaká literatúra venujúca sa Redwitzom? Samozrejme okrem šurianského pokladu.
_______________
Registrovaný uživatel
....... ale prečo potom Košice?! :roll:
_______________
Moderátor
To čo postava na averze drží v ruke sa nedá identifikovať, nie je to dorazené. Jano Hunka vychádza pravdepodobne iba zo šurianskeho nálezu, pripúšťal, že sa nájdu (aj nachádzajú) nové varianty. Ono to vyzerá naozaj na valašský typ, ale ktovie? A prečo Košice? Sigur poukazoval na značku C C, resp. C (retrográdne) C v tvare D, ktoré sú bežne pozorovateľné na guartingoch, čo sú mince z rovnakej doby a o ktorých sa s vysokou pravdepodobnosťou predpokladá, že sa jednalo o mince z kočickej mincovne. C ako CASSOVIENSIS - teda košická, v tomto prípade minca. Písmeno C bolo samostatnou značkou Košíc už v anjouovskej dobe.
Registrovaný uživatel
Ja by som povedal, že tie košické značky sú takto nejako:

C-C...Cassovia Civitas
M-C...Moneta Cassoviensis (za Gabriela Bethléna a len v roku 1627)
Registrovaný uživatel
Ahojte, o akú moncovňu sa jedná.
Ďakujem

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
A = Alba Regia - Stoličný Belehrad, Székesfehérvár
Registrovaný uživatel
ďakujem. Nemáte niekto odkaz na Pohla, mám ešte jeden saracénsky denár s dvomi kvietkami.
Moderátor
Pohla ti môžem poslať ak chceš, inak tento variant Pohl uvádza ako mincovňu Nagybánya (pravdepodobne), Novotný ako Rožňavu, celkom sa mi začína páčiť druhá verzia, ale istotu nemám.
Registrovaný uživatel
zaujala ma ta koruna na quartingu.
fakt je nejaka ina, alebo je to bezne ?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
_______________
Registrovaný uživatel
na quartingoch som uz videl vela typov korun, nepride mi ze by nejako vybocovala z radu. Najlepsie ti ale bude vediet povedat archypov
_______________
vo svete numizmatiky sa rad naucim nieco nove od skusenejsich.
Registrovaný uživatel
Čo mám odsledované, tak toto by mala byť typická koruna pre quartingy z mincovne Sighisoara. Tvoj je S-P, pre porovnanie dám môj so značkou S-L. Viac povie skutočne Archy, ktorý vypracoval, resp. rozšíril Hunkovu typológiu korún na Žigmundových quartingoch.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tá koruna absolútne súhlasí s korunami z mincovne Sighişoara, ja ju mám evidovanú ako typ 4. Na quartingoch z iných mincovní som ju doteraz nezaznamenal.
Tocomabyt: tvoja koruna je menej dobre zachovalá, aj keď je pravda, že v hrubých kontúrach je vykreslená úplne. Chýbajú však perly na čelenke, preto vyzerá tak mohutne, ono čelenka (obruč) na týchto korunách býva mohutnejšia, širšia ako na ostatných korunách, hlavne jej zadná časť. Tá koruna mi príde úplne kóšer, nič na nej nie je. Inak zaujímavé mincičky...
Moderátor
Aleši. A kam dát tohohle? Značka mi připadá, jako CS. Čili košice. Sedělo by to?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Tiež sa mi zdá, že sa jedná o značku C S, ak je to tak, tak by som to radil do Košíc. V literatúre (čo sa týka quartingov - Pohl, Hunka, Muntean, Zozuláková) som túto značku nevidel, ale naozaj mám dojem, že som ju videl buď na fotke, alebo som mal tú mincu v ruke? Ak ju niekto má odtiaľto, hoďte sem foto, naozaj si nespomeniem. V tomto období nebol ani v Košiciach žiadny kom. gróf ktorého meno by sa začínalo na S, možno ho len nepoznáme, alebo by išlo o mestkú razbu? Každopádne Pohl značku C S (ako Košice) popisuje na denári s arpádovským štítom 118-5, inak som ju nevidel ani na dukátoch, ani na iných Žigmundových minciach. Zaujímavé, ale vyzerá to naozaj na C S a budú to Košice.
Registrovaný uživatel
nemohlo by to byť C-L ? mne sato tak javí.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Sběratel.com » Uherské mince » Žigmund Luxemburský (1387-1437)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1