Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » ZLATO

Vykupminci.cz
Numisargo

ZLATO

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
dobrý den
pozná niekto túto medalion ? existuje to vobec zo zlata??
http://www.burza-minci.com/node/98338
dakujem
Registrovaný uživatel
nikto nič?
Registrovaný uživatel
Autorem výše uvedené medaile je Wiliam Schifer (což určitě již víte) a je obrazově stejná jako bronzová (dá se zakoupit) nebo bronzová pozlacená (trnavské muzeum), ale její technické parametry (hmotnost a průměr) jsou samozřejmě odlišné.
Bronzová má hmotnost 65,5 g a průměr 57 mm, u bronzové pozlacené je uveden průměr 60 mm.
Možná odpověď na svou otázku najdete v publikaci "Cyrilo-metodská misia na medailách", kterou napsali Jimrich Točka a Ivan Kiko, vydala SNS pobočka Nitra v roce 2013 v nákladu 150 kusů a její cena je 3 €.
Registrovaný uživatel
Ještě pro doplnění:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
velmi pekne dakujem za info ,takže existuje aj zo zlata? čo ma ponukali na predaj jmá hmotnost 19,7g
Registrovaný uživatel
V krátkosti by som ešte doplnil kolegu numismatik-fji, čo sa týka tejto medaily a histórie jej vzniku. V r. 1963 sa v Ríme konali oslavy 1100 rokov príchodu bratov Cyrila a Metoda. Pri tejto príležitosti bola v budove Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme založená organizácia ,,Ústredie slovenskej katolíckej inteligencie", čiže ÚSKI. Samozrejme bola to exilová kresťanská inštitúcia pre Slovákov v zahraničí. V jej mene sa následne v mincovni Rím dali raziť pamätné medaily k tejto príležitosti. Motív navrhol slovenský umelec-sochár Wiliam Schiffer, taktiež emigrant pôsobiaci väčšinou v Paríži. Tieto medaily boli razené zo zlata, striebra a bronzu. Ešte doplním, že Ag medaila mala priemer 30 mm. Na averze všetkých medailí bolo dolu medzi letopočtom 863 - 1963 vyrazené číslo a pod ním iniciály Ú.S.K.I. Motív Cyrila a Metoda na averze tejto medaily mi dosť pripomína dnešné stvárnenie slovenskej 2 eurovej mince s tými svätcami. Tuším, že na inom vlákne tu okolo tejto mince prebehla pred časom búrlivá diskusia, ktorá sa týkala znázornenia svätožiary. Tieto zverejnené údaje mám z mojej knihy: Slovenské rady, vyznamenania, čestné odznaky. Autormi sú Ján Marcinko a Alexander Jiroušek, 2002.
Registrovaný uživatel
dakujem tiež za info takže to bude originál ,ešte niečo o cene -neviete ma poradiť - prosím
Registrovaný uživatel
Endisk, len malý dodatok. K pravosti tejto medaily, či je zlatá alebo nie sa neviem vyjadriť. Pretože k týmto pamätným razbám existuje málo literatúry a podrobnejšieho opisu, ťažko sa stanovuje aj cena. Takú medailu som v aukcii alebo na burze ja osobne ešte nevidel. A fotografia od predávajúceho sa nemusí zhodovať s predávaným predmetom. Na hrane medailí zo zlata a striebra by mali byť vyrazené punce, pokiaľ ich vyrobila štátna mincovňa v Ríme. Treba si dať pozor aby to nebol pozlátený bronzový originál, vydávaný za exemplár zo zlata. Dnes vidíme také pokusy na oklamanie zákazníka často, hlavne čo sa týka jedného nemenovaného aukčného portálu, kde hrozí, že za pár rokov tam budú predávať viacej fejkov ako originálov.
Registrovaný uživatel
dakujem za radu,som bankovkár a k mincami tak nerozumím preto potrebujem pomoc
vypýtam tie fotky aj zo hrany
Registrovaný uživatel
Ještě malá poznámka, cituji: ".....Na averze všetkých medailí bolo dolu medzi letopočtom 863 - 1963 vyrazené číslo a pod ním iniciály Ú.S.K.I......"
Bohužel na přiložených obrázcích nemohu žádné číslo najít. Na prvním a druhém obrázku je bronzová medaile, která se v současné době zakoupit za 80 € a na třetím obrázku je zlatá medaile s níže uvedeného odkazu.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Numismatik-fji, práve tu nám chýbajú doplňujúce informácie. V spomínanej publikácii o slovenských medailách, ktorú vlastním je pekne prefotený averz i reverz spomínanej Ag medaily. Nad tou pomlčkou, ktorá je nad Ú.S.K.I. je zreteľne vyrazená značka (neviem ju jednoznačne určiť) a za ňou číslo 986. Buď je to puncová značka a rýdzostne číslo Ag, alebo keďže som ešte nikde nevidel vyrobenú medailu zo striebra 0.986, tak predpokladám, že to bude číslovanie medaily. Buď boli číslované len zlaté a strieborné razby a ostatné nie alebo mali autori iný zámer. Taktiež by som bol zvedavý na podrobnosti, no ani v tejto knihe ich nie je veľa. A ešte jedna vec, ktorá mi udrela do očí. V odkaze kde je zobrazený akože zlatý odrazok sa uvádza váha 20.9 g, v ďalšom príspevku užívateľ endisk uvádza, že mu bola ponúknutá medaila o váhe 19.7 gramu. My ani nevieme či na obrázku z odkazu je skutočne zlatá medaila, poprípade nejaká ilustračná fotografia pozlátenej bronzovej. V každom prípade Au a Ag medaila musí byť opatrená puncom, na tom sa určite zhodneme. Hlavne ak vyšla zo štátnej mincovne (Rím). Asi som sa nevyjadril celkom zrozumiteľne ohľadom číslovania v predošlom príspevku, no v každom prípade je tam to číslo vyrazené. Ak by som býval poblízku veľmi rád by som Ti tu knihu požičal. Prípadne ak je niekto tu na fóre kto by vlastnil spomínanú publikáciu: Slovenské rady, vyznamenania, čestné odznaky od Marcinka a Jirouška z r. 2002, tak budem skutočne rád ak nazrie do knihy, na str. 10 vpravo dolu a pozrie na fotku medaily pod lupou. Spomínané číslo je pekne čitateľné. Je tu ešte jedna možnosť, že to číslovanie ak to nie je punc bolo niekoho súkromnou aktivitou. Prípadne boli kusy číslované do určitého poradia a darovali sa významnejším osobám v etui aj s nejakým pamätným listom. Ostatné nemuseli byť opatrené číslom a bronzové vôbec.
Registrovaný uživatel
to bol len ilustračné.pošlite mail a pošlem org fotky ,už som dostal a sú tan čislo Z916 nad ÚSKI
Registrovaný uživatel
Co tedy víme o této medaili:

1/ ražba byla provedena v Itálii ve zlatě, stříbře a bronzu.
2/ na zlaté a stříbrné ražbě je navíc vyraženo číslo.
3/ na bronzové ražbě toto číslo (asi) není.

Otázkou je co to číslo vlastně znamená?

1/ je toto číslo plastické (vystupuje z plochy) a bylo již součástí razidla? a nebo bylo dodatečně vbito do již vyražené medaile?
2/ protože v době ražby (rok 1963) nebylo v Itálii puncování zlatého a stříbrného zboží povinné (viz tabulky), co tedy číslo označuje?
3/ může označovat ryzost kovu? a nebo něco jiného?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Domnievam sa , číslo označuje poradové číslo medaile , rýdzosť kovu sa označuje inak.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Registrovaný uživatel
Zdravim Vas,
zaujala ma Vasa debata na temu tejto medaily. Videl som informaciu o cene 80€. Ako ste k tejto cene prisli, resp. kde by som nasiel nejaku ponuku. Mal by som totiz o tuto medaiu zaujem. Vie mi niekto pomoct?
Registrovaný uživatel
Pre užívateľa...ffer. Na túto otázku musí odpovedať kolega numismatik-fji. Ja momentálne neviem kde je táto medaila v ponuke.

Pre kolegu numismatik-fji mám ešte odkaz. Na uvedenej striebornej medaile je to číslo a značka (pripadá mi ako skomolená 2 alebo písmeno Z) vyrazené do medaily. Ešte raz hovorím, že si jednoznačne netrúfnem určiť či je to číslo alebo punc. Avšak úprimne musím povedať, že ma zarazila informácia o nepovinnom puncovaní výrobkov z drahých kovov v spomínanom období v Taliansku. Potom sa ani nečudujem južanským krajinám aký ,,poriadok" tam panuje doteraz.
Zrejme tento problém až tak jednoducho nerozriešime, pokiaľ nebudeme mať v rukách originál. A ešte k nejasnostiam okolo označovania medailí. Môže existovať fakt, že u nás po revolúcii nastala okamžitá sloboda kresťanstva, či vierovyznania. Tým pádom sa otvorili hranice a ľudia mali možnosti cestovania i stretávania sa s emigrantmi. Pravdepodobne v tej porevolučnej vlne eufórie nastal aj zvýšený dopyt po takýchto exemplároch s religióznymi prípadne aj vlasteneckými motívmi. Mohla nastať situácia, že vlastníci razidiel dali pre veľký dopyt ešte vyraziť dodatočnú sériu týchto medailí aj bez číslovania. Hlavne ak išlo o súkromné razby ako v tomto prípade.
Registrovaný uživatel
a tá zlatá medalia kolko musí mat gramov?
Registrovaný uživatel
ffer:

http://www.ebay.co.uk/itm/291096476298?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fsch%2Fi.html%3F_from%3DR40%26_sacat%3D0%26_nkw%3D291096476298%26_rdc%3D1

konci za 2 dni,
tak sa bud poponahlaj,
alebo pockaj kym skonci, a dufaj ze ju znovu vystavi za menej.
_______________
Registrovaný uživatel
Endisk, dostal som mail ale odpoveď nepoznám. A tieto údaje nie sú ani v mojej knihe. Je tam opísaná stručná história vzniku tých medailí a jediný údaj sa nachádza pod obrázkom tej striebornej medaily. Je tam priemer 30 mm a hrúbka 2 mm. Hmotnosť uvedená nie je. Tak isto nie sú zverejnené žiadne špecifikácie ohľadom zlatých či bronzových medailí. Možno budú nejaké miery uvedené v publikácii s nitrianskej pobočky, ktorú vyššie spomínal kolega numismatik-fji. Skutočne by som rád pomohol ale neviem ako.
Ďakujem.
Registrovaný uživatel
dakujem aj ja
Registrovaný uživatel
tocomabyt:
dakujem za tip. Aukcia ukoncena :)


co by ste potrebovali z tej publikacie Cyrilo-metodska misia na medailach?
Zhrniem to.... Na strane 11 je spomenuta tato medaila iba v bronze a striebre. O zlate ani zmienka. Informacie v tejto publikacii su prevzate z inej publikacie co tu bola spominana. Myslim ze ta od Marcinka.
Registrovaný uživatel
zdravím endisk,

síce trošku neskôr, ale predsa. zachytil som túto debatu v inej súvislosti. tak aspoň pridám pár informácií (aj pre ostatných).

áno, medaila bola razená aj v zlate:

k informácií o zlatej medaile 1100.výročia príchodu zvierozvestov Cyrila a Metoda na Slovensko asi toto.
k tejto medaile som sa dostal (držal som ju osobne v rukách) v roku 2007, zhodou okolností tiež v júni, cez známeho, ktorý ju zdedil po priamom majiteľovi.
podľa zdroja pochádzaju od p.prof. Williama Schiffera, rodáka z Trnavy (Zvončina). podľa certifikátu štátnej skúšobne má 20,94g, je veľkosti približne súčasnej 10-korunacky (v 2007)
údajne bola razená vo Švajčiarsku v r.1963 v počte cca 50ks (?) a dostávali ju v tom obdobi cirkevní hodnostári resp. nejaké osobnosti.
dúfam, že aj tento nástin vám pomôže rozšiť obzor o razbách týchto medailí.
Registrovaný uživatel
Janulka_2009 a dal by sa presne špecifikovať priemer tejto zlatej medaily ? Veľkosť približne 10 korunáčky Sk je pre nás zberateľov dosť široký pojem, teda ak to nie je tajomstvo. 10 Sk minca 1993 mala stanovený priemer 26 mm. Nachádzala sa okrem toho na medaile vyrazená aj nejaká značka alebo punc ? Tieto detaily sú totiž okrem hmotnosti rozhodujúce pri určovaní takýchto artefaktov. Viem, že nie každý je hneď naklonený podeliť sa s takými informáciami. No budem rád za odpoveď.
Ďakujem.
Registrovaný uživatel
Ahoj,

věděl by někdo co je toto konkrétně za minci a jakou má zhruba hodnotu?

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Jiří V., sovereign (nebo též libra), ryzost 917/1000, váha 7.99g .... klasická "váhová"mince v ceně zlata ... cena tedy kolem 7500 Kč

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » ZLATO

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1