Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Zoubkované kolky 1919 - 10h a 1K

Vykupminci.cz
Numisargo

Zoubkované kolky 1919 - 10h a 1K

Moderátoři: acme2000, smith, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Trochu jsem zazmatkoval. Ten citát se netýká jen kolků 10h ani jen zoubkovaných kolků (jak je v nadpisu vlákna) ale kolků obecně. Díky za odkaz na literaturu - bohužel neznám. Byla by někde dostupná v PDF?
Registrovaný uživatel
majkl napsal
Trochu jsem zazmatkoval. Ten citát se netýká jen kolků 10h ani jen zoubkovaných kolků (jak je v nadpisu vlákna) ale kolků obecně. Díky za odkaz na literaturu - bohužel neznám. Byla by někde dostupná v PDF?

No ja by som to aj naskenoval, ale je to tak blba kniha, a iny format, ze velmi tazko sa to skenuje. Jedine ze by som to pofotil. Uvidime, ked tak tak poslem.
Moderátor
já mám někde jpg té pohlednice s typy pravých kolků. podívám se po tom
Registrovaný uživatel
Zdarec pánové, můžete sdělit svůj odborný názor na následující ukázku. Děkuji za Váš názor

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Ten obrázek je mi nějaký povědomý. Že jsem tak smělý, jaký je zdroj? Jak jsem psal na začátku tohoto vlákna, posoudit neumím. Podle toho, co se tu psalo, asi pravý, ale čert ví...
Moderátor
zajímavé - nevybavuji si, že bych kdy viděl kolek s s okrajem (podle toho vršku bych soudil, že to je levý horní z archu) - jde tu ovšem nejen o to, jestli je pravá (nikoliv dodatečná) perforace, ale ještě předtím o to, jestli je to pravý kolek (z téhle fotky to nerozpoznám :/ ). Minimálně je ale vidět, že perforace vertikální je pravidelná, ta horizontální je taková trhaná (ale to si myslím, že je OK - záleželo na technice perforace)
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 11. 5. 2012, 8:33. »
Registrovaný uživatel
zde bych se i dle obrázku přiklonil k pravosti perforace(tedy dle info co zatím mám)
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
je to bankovka z aukcie Klim,položka 1804. Už sme sa o tom trochu bavili vo vlákne
52.aukcia Klim
príspevok 61
acme,súhlasím,najprv treba určiť pravosť kolku. Z toho obrázku hore to nebude ale možné. Perforácie boli súkromné a z toho dôvodu pravdepodobne rôzne. Súkromnú perforáciu je možné urobiť aj v roku 2012.
Registrovaný uživatel
cedula napsal
acme,súhlasím,najprv treba určiť pravosť kolku. ... Perforácie boli súkromné a z toho dôvodu pravdepodobne rôzne. Súkromnú perforáciu je možné urobiť aj v roku 2012.

Nemůžu si pomoct, ale nejen z těchto důvodů považuju shánění zoubkovaných kolků (ještě navíc na bankovkách v lepších stavech) za pošetilost. Je to sice škoda, protože varianta to je a ve sbírce své místo má, ale nedá se s tím nic moc dělat... Promořenost dobovými a novodobými padělky a přelepovanými kolky je prostě moc vysoká, variabilita pravých kolků a preforací také a spolehlivé nástroje na určení pravosti jednoho nebo druhého (skoro) nejsou. :evil:
« Poslední úpravu provedl(a) majkl v 11. 5. 2012, 17:56. »
Registrovaný uživatel
že by byly původní pravé perforace soukromé si myslím není moc jisté, myslím si opak, také odlišit by to mělo jít cca na 80-90%, pokud je člověk bude mít přímo v ruce a potvrdí se ještě některé informace...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Moderátor
majkl > ještě doplním, že kdyby to bylo za pár korun (aby tam nebyl zájem spekulovat), tak by těch falz tolik nebylo, ale když je to ještě navíc takhle vzácné, tak to bude chtít padělat (přelepovat...) každej druhej a aby si jich pak kupující nastřádal do sbírky padesát a doufal, že aspoń jeden je OK ... prostě taky mě tahle varianta nechává zcela chladným
Registrovaný uživatel
No tak Vám děkuji za Vaše názory :'( Je mi jasné, že na základě jen fotky nelze posoudit pravost.
Registrovaný uživatel
dracek > pripusťme,že kolky neboli perforované súkromne,ale priamo pri výrobe. Mne sa na tom zvislom zúbkovaní nezdá nasledovné:
-oba zvislé riadky sú symetrické k obrazu kolku. V tom čase to bolo skôr nezvyklé. Bol trochu problém trafiť do stredu bieleho pola.
-neviem,aké široké bolo biele pole medzi obrazmi,respektíve vodorovná vzdialenosť kolkov,ale subjektívne mám pocit,že odstup zvislého zúbkovania nie je rovnaký s odstupom tlačových polí. Ak to tak je,tak je to s istotou falzum alebo "súkromné zúbkovanie".
-ak to nie je optický klam,tak ľavý zvislý riadok neprebieha paralelne s obrazom kolku. Veľmi nezvyklé.Bolo by to treba premerať.

Tiež som vlastnil dávnejšie takúto bankovku asi v stave 3. Nemám ale skan. Pamätám ale, že kolok mal zúbkovanie ako na priloženom obrázku bankovky 20K1913

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Cedula: Nesrovnávej kolek 20h(výroba Hasse) s kolkem 1K(výroba ČGÚ), to je zcela mimo...!!!
(tedy dobré tak k matení nepřítele)

Ta rohová 1K mi přijde jak jsem psal spíše OK, s jistotou to ale nelze říci bez roho mít ji v ruce nebo minimálně mít kvalitní scan.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek: netvrdím,že kolok je prelepený,alebo zúbkovanie nie je pravé. Napísal som len svoj názor na vec i ked som presvedčený, že ten kolok nie je so svätým poriadkom. S porovnaním kolkov som to myslel len do takej miery, že zúbkovanie na mojej stovke bolo nečisté,nie hladko prepichnuté. Inak nič. Takto je to s tým porovnaním asi v poriadku. Tebe sa zdá, že je to OK. Možno je to aj OK. Pri takom názore,aký mám ja,by to pravdepodobne nikto nekupoval.
Pri výrobe kolkov si zabudol uviesť madarskú republiku rád a dalšie falšovateľské dielne.
Na okraj: tlačiareň sa nevolala Hasse, ale Haase
Registrovaný uživatel
cedula napsal
...
Na okraj: tlačiareň sa nevolala Hasse, ale Haase

jen překlep, písmena jsou na klávesnici vedle sebe...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
On je nějaký důvod nevěřit Bajerovu tvrzení o soukromé perforaci některých archů kolků pro snadnější manipulaci? Nejstaší vydání Bajera, které mám, je 3. z roku 1990 a už tam to je.
Registrovaný uživatel
ano, důvod je nejeden, ale naopak není důvod je zveřejňovat a mimo jiné tak pomáhat novodobým výrobcům...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek, cedula: pánové, dle Vaší konverzace soudím, že jste odborníci. Nebyly byste proti, kdybych Vám poslal na e-mail soubor cca 4,5 MB - 5 MB foto dotyčné bankovky. To je asi maximum, co dokáže scan nebo foťák, který vlastním :-). V případě zájmu bych se i sešel k odborné konzultaci - pokud jsme z daleka, tak to necháme osudu a náhodě na nějakou aukci v budoucnu.
Zatím mám jen vyjádření sběratele jhkr, a ten se také nevyjádřil tak, abych si myslel, že mám originál. Každopádně děkuji za Vaše názory. I ostatním nejmenovaným.
Registrovaný uživatel
Ja nie som odborník. Kolkované bankovky nezbieram a nemám materiál na porovnanie. Napísal som len pár postrehov, ktoré mi dala zberateľská skúsenosť, literatúra a sedliacky rozum. Niektorým sa už zdá, že vyzrádzam tajomstvá... :shock: a koniec koncov to nikoho nezaujíma.
Nemusíte mať ale žiadny strach. Bankovku spokojne predáte. Kupujúci sa v tom aj tak nevyznajú a je im jedno či kúpia falzum alebo nie. Ja som tiež predal bankovky s evidentne poprelepovanými kolkami za dobré ceny k obojstrannej spokojnosti.
Registrovaný uživatel
No, jenže já ji nechci prodat. Chci mít ješitný pocit, že se mi podařil kup, že mám ve sbírce pravý matroš a ne slátaninu s filatelie s notafilií :mrgreen:
Registrovaný uživatel
lenže,ked nechcete mať zlátaninu fálz s pravými bankovkami a dávate sa na zúbkované kolky,tak by ste mal mať základné vedomosti z filatelie :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Mabrak: napiš mi mail na 2002martin@seznam.cz a pošli mi fotku jen detail kolku(tak do 1,5MB), mam na tomto veřejném mailu již málo místa. Pokud jsi z Prahy a okolí, dá se domluvit i osobně nejlépe na nějaké num. akci či i jindy někde v centru, kde to případně mohu i zdůvodnit proč to či ono, dle fotky půjde jen o odhad.
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
cedula napsal
Nemusíte mať ale žiadny strach. Bankovku spokojne predáte. Kupujúci sa v tom aj tak nevyznajú a je im jedno či kúpia falzum alebo nie. Ja som tiež predal bankovky s evidentne poprelepovanými kolkami za dobré ceny k obojstrannej spokojnosti.

:(
« Poslední úpravu provedl(a) jhkr v 15. 5. 2012, 0:42. »
Registrovaný uživatel
to Dracek: pošlu o víkendu, dík- su z Brna, tak až bude příležitost, tento kousek nemíním prodávat i kdyby to byl 2. meszárosz
cedula: hned mi to nedošlo, až když zareagoval jhkr, tak jsem si to uvědomil. Tebe si dávám na černou listinu, čert ví, co bych od Tebe dostal při nákupu, pokud nšco prodáváš. :evil:

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 >

Sběratel.com » Naše papírová platidla » Zoubkované kolky 1919 - 10h a 1K

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1