Drahá "pětka" z roku 1993 - povídání o desetikorunách a TV Nova

Aktualizováno jaro 2021: Další vlna! A protože máme pololockdown - tak tentkrotát on-line aukce. A odkud se objevují tyto takyrarity? Fakt mám asi pravdu.

Aktualizováno jaro 2019: Tak tu máme nové kolo níže popsané aféry! Tentokrát některý tisk uvádí cenu zkušebního odražku desetikoruny z roku 1993 až 30000 Kč. Níže uvedený článek tedy opět nabývá na akutálnosti. Že už by se někdo pokušel rozprodávat staré zásoby, o kterých jsem níže v roce 2000 spekuloval? Achjo.

Původní článek z roku 2000:

Možná si někteří z vás vzpomenou na rozruch, který koncem roku 1999 v Čechách vypukl kolem jedné vzácné desetikoruny. Vzhledem k tomu, že dosud dostávám poměrně dost dotazů na toto téma, rozhodl jsem se, že mě známá fakta a několik dalších více či méně pravděpodobných spekulací zveřejním na tomto místě. Další informace i o jiných zajímavých mincích a bankovkách, které můžete najít v oběhu, najdete zde.

Tedy v krátkosti pár slov o tom, jak celá aféra vznikla. Na podzim roku 1999 TV Nova s velkým humbukem v hlavní zpravodajské relaci přinesla reportáž o vzácné desetikoruně. Reportáž vyzněla však spíše jako (neobratně) skrytá reklama na jednoho pražského prodejce mincí. Nechme však stranou etickou stránku věci, o tom tato stránka skutečně není. Jako záminku pro tuto reklamu Nova využila oživení jedné už skoro zapomenuté "taky rarity" naší novodobé české numismatiky. Jedná se o vzorový odražek české desetikoruny z roku 1993 vyrobený v hamburské mincovně, který se jakýmsi záhadným způsobem dostal do oběhu. Hysterie, která se rozpoutala poté, co byla tato reportáž odvysílána, snad nemá v naší numismatice obdoby. Možná se dá snad srovnat jenom s předválečným hledáním pětihaléře z roku 1924 v tržbách, jak uvádí literatura, "celými generacemi pokladních". Redakce zpravodajství TV Nova, dle slov samotného pana generálního v jiném pravidelném reklamním pořadu, byla zavalena obrovským množstvím dotazů. Lidé do Novy navíc vozili zaručeně pravé "raritní" desetikoruny, které byly záhy do jedné "odhaleny" jako zcela normální. Protože v následné vysvětlující reportáži, která se - jak jinak - konala opět u téhož prodejce mincí (člověk by očekával např. návštěvu Kabinetu platidel Národního muzea či podobné instituce), nebylo vysvětleno prakticky nic, ale spíše bylo mnoho diletantským přístupem TV Nova ještě více zamlženo, začaly se objevovat dotazy na tuto minci i tady na internetu. Osobně jsem e-mailem odpovídal v posledních měsících roku 1999 a v prvních měsících roku 2000 asi na dvacet takových dotazů. (A to už vůbec nemluvím o tom, co mě čekalo den po odvysílání reportáže v zaměstnání.) EDIT: A v dubnu a květnu 2019 (!) a v roce 2021 v dalších vlnách na další vyšší desítky dotazů.

Takže tedy k věci, o co skutečně jde. Jak již bylo řečeno, v roce 1993 se údajně dostal nějakým způsobem do oběhu vzorový odražek české (současně platné) desetikoruny, který se liší od běžné mince svým provedením. Běžných destikorun 1993 bylo raženo cca 70 milionů, vzorových odražků do oběhu "uniklo" údajně cca 1000 kusů. Tedy dost kusů na to, aby se kolem nich dal udělat výnosný kšeft, ale aby se tato mince nestala zcela běžnou (dle neblahé zkušenosti z minulosti se však obávám, že dalších nejméně 10000 kusů leží někde v bankovním trezoru a "omylem" se objeví na trhu, až přijde čas). Z poměru 70000000 : 1000 si můžete udělat představu, jakou máte pravděpodobnost, že zrovna Vy tuto minci najdete v oběhu.

Od obvyklé mince se "rarita" liší zejména velikosti označení "Kč" - na "vzoru" je PODSTATNĚ menší (tedy žádná kosmetická odchylka!). Čára protínající písmena "Kč" u normální mince probíhá buď zcela středem písmene "K", nebo NEPATRNĚ nahoře nebo nepatrně dole. U "vzoru" však horní vidlice u písmene "K" a protínající čára tvoří viditelný prázdný trojúhelník (viz nedokonalá kresba níže). Čára se také přímo dotýká horní části písmene "č".

Shrnuto a podtrženo: vzorový odražek musí splňovat zároveň následující kritéria:

  1. jedná se o desetikorunu z roku 1993 z hamburské mincovny (v roce 1993 byly všechny desetikoruny raženy v Hamburku);
  2. písmena "Kč" jsou podstatně menší než u originálu;
  3. horní vidlice písmene K tvoří s protínající čárou viditelný trojúhelník.

Většina těchto vzorů se nějak podivně objevuji okolo zcela konkrétních prodejců mincí, případně jsou prodávány přes třetí osoby v aukcích.

Vás ale asi zajímá, kolik se dá za tuto minci dostat peněz. TV Nova uvádí cenu 10000 Kč, onen oslovený prodejce v téže reportáži dokonce uvádí, že se v jeho obchodě prodávala v bezvadné zachovalosti dokonce za 16000 Kč (dobrá reklama, není-liž pravda?). Já jsem viděl tuto minci prodávat již před onou reportáží na aukci za cenu 9000 Kč (byla zároveň cenou vyvolávací i cenou dosaženou) a několikrát "na stole" u některých numismatiků za cenu kolem 5000 Kč. Po odvysílání reportáže TV Nova jsem tuto minci až do podzimu 2000 prodávat neviděl. V podzimní aukci Společnosti přátel drobné plastiky v roce 2000 však byla tato mince nabízena k prodeji v uváděné zachovalosti 2/2 (ve skutečnosti spíše F+, resp. -2/2-) za vyvolávací cenu 8000 Kč. Osobně jsem si tipoval, že se za tuto cenu neprodá. To se také stalo - pro nulový zájem nebyla mince vůbec dražena. V prosinci téhož roku nadídla v akuci tuto "raritu" i ČNS. Vyvolávací cena pro pěknou zachovalost -1/1- byla 2400 Kč. Mince byla vydražena, ne však za avizovanou "desítku", ale "jen" za 4000 Kč. Podle mě i to je pořád cena dost nadsazená. Inu, uvidíme, co přinese budoucnost.

Závěrem dovolte poznámku podloženou osobní zkušeností. Tyto umělé numismatické "rarity" jsou pro zlost sběratelům, protože poté, co opadne zájem, se obvykle za pár let objeví velké množství dalších mincí a cena jde tak rychle dolů. Dovolte mi připomenout dvoukorunu z roku 1977, která se dneska vesele prodává i za méně než třicet korun za kus, stříbrné "lepší" mince ze šedesátých let, které dneska sama ČNB prodává za zlomek ceny, jež platila před pár lety, a zejména pak podobný vývoj, který doprovázel 10 Kčs 1990 (Masaryk) s celým podpisem autora (RONAI). Tato mince stála v počátku v obchodě téhož prodejce mincí, u kterého točila TV Nova zmiňovanou reportáž, 600 až 1000 Kčs, dle zachovalosti. Dnes, po deseti letech, se dá koupit v pěkné zachovalosti za padesátikorunu téměř na každé burze (tedy na každé burze cca za stovku, ale když jich vezmete víc, tak ta padesátikoruna je reálná).

Podívejte se na následující schématické obrázky, jak to vlastně s tou desetikorunou je. Nahoře je normální desetikoruna, dole "vzácný" vzorový odražek.

kresba běžné 10 Kč 1993
kresba vzorového odražku

kresba detailu běžné 10 Kč 1993 kresba detailu vzorového odražku

Zkuste se podívat na originál zkušebního odražku i na Googlu, např. zde.