Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Mince Habsburků » Habsburkové - 3 krejcary (Ag)

Vykupminci.cz
Numisargo

Habsburkové - 3 krejcary (Ag)

Moderátoři: jan322, Kucera, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Autor Příspěvek
Moderátor
dula77 napsal
Netreba si pliesť pražský groš a groš.


Súhlasím
Moderátor
burugaca2: Tak nějak nevím, co tím chtěl básník říci. Jelikož střední Evropa přecházela od počátku 16. století na tolarovou měnu, staly se různé groše středním nominálem a byly nahrazeny tolarem. Dílčí jednotkou tolaru byl obvykle krejcar.
A tak tomu bylo i u nás. Pražské groše byly sice raženy až do roku 1547, ale podle krejcarového systému platily: 1 pražský groš = 3 krejcary.

1 groš = 9 bílých peněz = 18 malých penízů = 3 krejcary

V nově ražených 3 krejcarech byl ze začátku sice vyšší obsah stříbra, ale měly menší váhu. Proto byly také pražské groše systematicky stahovány z oběhu a sloužily jako pagament.

Tak např:
Rok 1523 - Pražský groš, ryzost 7 lotů (437/1000), váha 2,88g, ryzí Ag 1,53g
Rok 1551 - 3 krejcar, ryzost 7 lotů, 5 grénů (455/1000), 2,47g, ryzí Ag 1,12g
Rozdíl: 0,41g stříbra.

Později se rozdíl v obsahu stříbra ještě zvětšoval, ale pražský groš (jakýkoliv) byl v platnosti až do roku 1644 v ceně 3 krejcarů. To, že je jejich majitelé raději prodali na kov, než aby jimi platili je věc jiná.
Z dobových pramenů je známo (17. století), že starým pražským grošům se říkalo "široký groš" nebo "plecháč" a tříkrejcaru se prostě říkalo groš nebo "český"

No a 3 krejcar, neboli groš se v kutnohorské mincovně razil ještě roku 1716.
Registrovaný uživatel
Ďakujem za odborné odpovede.Za týmto účelom som tu aj moj príspevok dal.Trochu som sa posunul v tomto smere.Len mi nesedelo časové obdobie Ferdinand1 Leopold1.A 3grajciar groš sa samozrejme razil aj za jozefa1.Ja som mal na mysli početní groš. S pozdravom
Registrovaný uživatel
pavelgregor napsal
V Těšíně 1653 vyobrazení ve Skrbkovi tabulka LXXVIII číslo 733


Ferdinand IV., 3 krejcar 1653, mincovna Těšín:

http://stribrnak.cz/wp-content/uploads/2007/12/ferdinandiv-3krejcar-tesin1.jpg

http://stribrnak.cz/wp-content/uploads/2007/12/ferdinandiv-3krejcar-tesin2.jpg
Registrovaný uživatel
Tak já přidám první český 3 krejcar 1619,Kutná Hora,Holzl, České Stavy

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Hmmm, hezkej kousek ;)
Moderátor
Luxusni kousek ;)
Kdyz jsme u tech pocatku, tak prvni 3 krejcar z prazske mincovny (bohuzel v horsim stavu)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
ten Váš kus je poměrně slušný na to co se vyskytuje.Nikdy jsem ho neviděl skutečně krásný.Jinak blahopřeji.To je ten z Prahy?
Moderátor
ano, CNS Praha 2011
Registrovaný uživatel
Razilo se něco i za vlády Karla Albrechta Bavorského, jako protikrále Marie Terezie v l. 1741-1743, kdy v českých zemích "panoval" jako Karel III.?
Moderátor
Trochu off topic, ale to tam máš vlajku Valašského kráľovstva? :mrgreen: :twisted:
Registrovaný uživatel
ne, to je vlajka země kde jsem byl letos na takovém kratším výletě B-)
Moderátor
Aha, už som sa zľakol, že sa zmenili póly a nad Valašským kráľovstvom sa objavil Južný kríž. ;)
Moderátor
Rakoczi napsal
Razilo se něco i za vlády Karla Albrechta Bavorského, jako protikrále Marie Terezie v l. 1741-1743, kdy v českých zemích "panoval" jako Karel III.?

V Cechach nic nerazil, tady mate katalog jeho razeb:
http://www.moneytrend.at/new/ressorts/bayern/pdf/muenzen_der_baierischen_kurfuersten/teil_4.pdf
Registrovaný uživatel
Archypov napsal
Aha, už som sa zľakol, že sa zmenili póly a nad Valašským kráľovstvom sa objavil Južný kríž. ;)


Pořád lepší jížní kříž než ten kříž co tu byl v l. 1938-1945, že?

Jinak hvězdná obloha tam vypadá fakt krásně a to hlavně u moře ;)
Registrovaný uživatel
Kucera

Díky za info, je vidět že se tady vyznáte
Registrovaný uživatel
Rakoczi napsal
Archypov napsal
Aha, už som sa zľakol, že sa zmenili póly a nad Valašským kráľovstvom sa objavil Južný kríž. ;)


Pořád lepší jížní kříž než ten kříž co tu byl v l. 1938-1945, že?

Jinak hvězdná obloha tam vypadá fakt krásně a to hlavně u moře ;)


Hmmm , nič moc dva, tri krát za deň prší.
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.
Moderátor
Kucera napsal
Rakoczi napsal
Razilo se něco i za vlády Karla Albrechta Bavorského, jako protikrále Marie Terezie v l. 1741-1743, kdy v českých zemích "panoval" jako Karel III.?

V Cechach nic nerazil, tady mate katalog jeho razeb:


Jeste bych to upresnil - za okupace Prahy bavorskymi a francouzskymi vojsky (26.11.1741-prosinec 1742) byla prece jen v prazske mincovne jedna mince razena. Francouzsky vojensky velitel Prahy naridil razbu 1/2 tolaru ze starych razidel Karla VI. s letopoctem 1740, ale ze stribra nizsi ryzosti (v literature uvaden jako tzv.nouzovy zlatnik).
Registrovaný uživatel
Položka 901

http://www.numismatika.cz/Nummus-Olomouc/N044_Katalog/44kat0901.htm
Registrovaný uživatel
burucaga2 napsal
Ďakujem za odborné odpovede.Za týmto účelom som tu aj moj príspevok dal.Trochu som sa posunul v tomto smere.Len mi nesedelo časové obdobie Ferdinand1 Leopold1.A 3grajciar groš sa samozrejme razil aj za jozefa1.Ja som mal na mysli početní groš. S pozdravom
Zháňam vyobrazenie početního Slezkého groša z roku 1686 údajne Leopold 1 a ešte 2 viedenských početních grošov razených za Leopolda 1 obdobie od 1662-1670. :roll:Ďakujem.
Moderátor
Kdyz jsem se podival do chytrych knih tak za Leopolda I. byl razen vladni pocetni gros pouze roku 1662 v Kutne hore.
Dale byl razen vladni pocetni peniz bez letopoctu (viz odkaz) pro Horni Rakousy v nezname mincovne, a to z Ag ve trech variantach a take jako klipa
http://www.moneta.at/product_info.php?info=p773_Oberoesterreich-Leopold-I--Rechenpfennig-o-J--RR-.html
Registrovaný uživatel
Kucera napsal
Kdyz jsem se podival do chytrych knih tak za Leopolda I. byl razen vladni pocetni gros pouze roku 1662 v Kutne hore.
Dale byl razen vladni pocetni peniz bez letopoctu (viz odkaz) pro Horni Rakousy v nezname mincovne, a to z Ag ve trech variantach a take jako klipa
http://www.moneta.at/product_info.php?info=p773_Oberoesterreich-Leopold-I--Rechenpfennig-o-J--RR-.html
Dik za info.Mám jednu informáciu že Čermák uvádza v č.III-1018,856 slezký početní peníz z roku 1686.Z roku 1662 je ku mne na ceste už sa ho neviem dočkať :? .Uvedený 3 diel od Čermáka nemám preto sa k vyobrazeniu neviem dopátrať.O tom na monete viem,pretože ich popisuje aj Nechanický,len ich popisuje ako ražby o ktorých sa nevie za akým účelom boli vydané.Skor by ma zaujímalo či sa uvedený groš /1686/nenachádza v zbierke národného múzea v Prahe-zbierka E.Fialu,Chaura.Do Prahy mám daleko keď som bol v Prahe obdeň tak som mince nezbieral :( Vdaka za odpoveď a odkaz s pozdravom. :)
Moderátor
Tady mate vyobrazeni z CS:

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ale to bude dulni znamka
Registrovaný uživatel
žádný groš, pouze účelovka...
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 >

Sběratel.com » Mince Habsburků » Habsburkové - 3 krejcary (Ag)

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1