Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Starožitnosti » identifikacia priboru

Vykupminci.cz
Numisargo

identifikacia priboru

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Prosim o identifikáciu priboru. Podla puncu diana ide o striebro 800/1000. Neviem co znamena text SANDER a znacka JH. Vie niekto identifikovat vygravirovany (asi??) monogram MZ??

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Rakúsko-uhorský punc používaný od roku 1867 do roku 1921 pre väčšie strieborné výrobky, hlava Diany hľadiacej vpravo, s kosákom mesiaca a číslom udávajúcim rýdzosť striebra. Číslica 3 je umiestnená vľavo a udáva rýdzosť striebra 800/1000. Od roku 1872 bol vpravo od hlavy Diany pridaný kód puncového úradu.
Kód úradu je C alebo D. Na obrázku je ho zle vidieť. C je kód pre Prahu, D je Brno.

SANDER
Gustáv Sander bol český zlatník a klenotník v Prahe v Novom Meste. Zomrel v roku 1931. Činný bol po roku 1870. Firmu viedol od roku 1905. V roku 1913 bol zaregistrovaný samostatne v puncovom registri. Zlatníkom sa stal aj jeho syn Stanislav.
Gustáv Sander používal značky s iniciálami GS v obdĺžniku, alebo meno G. SANDER, alebo SANDER v pravouhlom rámčeku.

Naberačka bola vyrobená v rokoch 1913-1921. Príbor nie je vidieť. Monogram neurčí nikto.
« Poslední úpravu provedl(a) stator v 28. 9. 2016, 15:45. »
Registrovaný uživatel
Dakujem za vycerpavajucu a odbornu odpoved. O com hovori znacka JH? Rok vyroby urcite sedi lebo pribor posobi velmi moderne a bez zbytocnych ornamentov. Mam celu sadu o 117 kusoch. Len neviem, ci je uplna lebo sada obsahuje 12 velkych vidliciek a nozov a len 6 lyzic. Ostatne kusy su po 6 ks (mensie vidlicky, noze a lyzice, pribor na ryby...) Nahodou nemate vedomost, ci standardom bolo vyrobit o 6 velkych lyzic menej alebo ci (co je asi pravdepodobne) 6 lyzic jednoducho v sade chyba aj ked v kazetach pre ne miesto nebolo.
Registrovaný uživatel
JH neviem, fotografia je nekvalitná. Obchodníci skladali sady aj od viacerých výrobcov.
Registrovaný uživatel
Dakujem
Registrovaný uživatel
Okrem iného kazdy predmet z priborovej sady ma vyrazeny punc, znacku SANDER, znacku JH a vygravirovany monogram. Asi vsetko je od jedneho vyrobcu.
Registrovaný uživatel
Nechci zakládat další vlákno, tudíž si dovolím využít toto. Prosím pomůže mi někdo s identifikací značek na lžících? Koupil jsme je v bazaru. Vypadají jako mosazné a ač jsem strávil na internetu několik večerů hledáním nějakých podobných nic jsem nenašel.
Velice děkuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Viedenská firma Conraetz & Dittler

Továreň Chinasilberwaarenfabrik Conraetz & Dittler bola známa pred rokom 1855.
V roku 1863 Wilhelm Conraetz a Fritz Dittler registrovali vynález na zlepšenie výroby lyžičiek a vidličiek.

Lyžičky budú pravdepodobne z chinasilber (alpaka).
Dvojhlavá rakúska orlica naznačuje že Conraetz & Dittler mohli byť k. u. k. Hof- und landesbefugten Chinasilberwaarenfabrikant.

Pochvala za kvalitné foto.
Registrovaný uživatel
velice děkuji za odpověď i pochvalu za foto. Materiál spíše připomíná mosaz. Alpaka má bílou barvu (alespoň tak ji znám z jiných výrobků). Ta barva na fotce odpovídá skutečné barvě lžic, když jsou vyčištěné. Zkreslená je barva u fotky značky, tu se mi nepodařilo vyfotit ve skutečné barevnosti. Buď kvalita obrázku nebo barva. Je možné že jsou vyrobeny z mosazi? Nevíte prosím, jak se to dá chemicky otestovat, zlato to bohužel asi nebude. :-)
Registrovaný uživatel
Alpaka je slitina obsahujici az 70% medi. Takze cim vice medi, tim vice je barva alpaky do zlatova.. stejne jako treba u stribra, ktere muze mit nekdy taky barvu hodne do zlatova. Driv se s tim hodne experimentovalo.
Teoreticky by samozr. mohlo jit i o mosaz nebo o postribrenou alpaku, ale ze by to bylo pozlaceno dost pochybuju.. ale i kdyby, tak ta mikro vrstva zlata by byla tak mala, ze by cena zlata byla v hodnote max. par desitek korun. Ostatne barva zlata muze byt take ruzna - viz. od bileho zlata az po cervene zlato..


Alpaka: Existuje mnoho různých definic složení slitiny; všechny však zahrnují měď (45–70 %) a nikl (5–30 %)..

https://cs.wikipedia.org/wiki/Alpaka_(slitina)
Obrazky uplne dole: http://www.aurum-brno.cz/cz/m/co-vykupujeme/
https://www.google.cz/search?q=alpakova+lzice&espv=2&biw=1067&bih=713&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiwhOX20OPPAhWCcRQKHfdjAk0Q_AUIBigB#imgrc=H7ZcdnZ38drFbM%3A
https://www.sbazar.cz/raftt200/detail/18500157-alpaka
https://www.google.cz/search?q=alpaka&espv=2&biw=1067&bih=713&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjsju7ErubPAhWBnRQKHS3mBYEQ_AUIBigB#tbm=isch&q=alpakova+lzice&imgrc=_q=alpaka&espv=2&biw=1067&bih=713&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjsju7ErubPAhWBnRQKHS3mBYEQ_AUIBigB#tbm=isch&q=alpakova+lzice&imgrc=IiQ7MJAJyF1AQM%3A
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
Děkuji za Vaše vyjádření, zlato to opravdu není a nyní je mi jasná i rozdílnost barev u některých alpak. Obdivuji vědomosti Vás i ostatních co zde odpovídáte. Dovolím si mít ještě jeden dotaz. Mám lžíci na rybu cca 20. léta. U ní je přeražena značka výrobce původně byla BMF - ALPACCA v oválu (alespoň se tak domnívám), a pak to bylo přeraženo. Možná palmou. U té mi ale moc nesedí obrysy. Přikládám i co jsem našel. Setkali jste se s něčím takovým, proč se to tak dělalo? Na vyražení jiných znaků je na rukojeti místa dost.
děkuji

někdy nevyčištěná značka je lépe čitelná než vyčištěná

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Honza_CR napsal
proč se to tak dělalo?


Pri zmenách majiteľa, výrobky s predchádzajúcou značkou už boli na sklade. Zmenách kvality, nestriebrené, postriebrené, pri kompletovaní sád, exporte. O tom možno však iba špekulovať.

Na obrázku Bachmannová značka WBC prerazená TRIUMPF I.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Děkuji, to jsem netušil. Občas si koupím v antikvě nějakou věc, ne kvůli ceně, ale protože se mi líbí. Teď tedy tvrdě materialistický dotaz. Má takové přeražení vliv na cenu? Nebudu to poddávat, jen pro vnitřní pocit. :-). Mám doma čtyři vitríny alpakových věcí, sbírám je několik let jen tak pro radost co se mi líbí. Převážně Bíbus, Sandrik (Szandrik), BMF. I pár jiných. Výrobců bylo v 19. a 20. století hrozně moc a orientace v nich je velice obtížná. Proto všem co o tom něco ví moc fandím.
Registrovaný uživatel
Ja si myslim, ze (treba i raritni) prerazene znacky na alpakovych priborech zadnou opravdu velkou trzni hodnotu nemaji. Jako pro mnoho sberatelu pod. alpakovych priboru muzou byt opravdu velice zajimave, o tom zadna, ale i tak - pokud je neco raritni, tak to neznamena, ze to ma automaticky i vysokou sberatelskou cenu..

Problem je v tom, ze sberatelu pod. priboru neni ve svete mnoho..
_______________
elle34 (zavináč) upcmail.cz
Registrovaný uživatel
Dobry den vsetkym ,rada by som prilozila tiez jednu otazocku sem do uz vytvoreneho tematu.Chcela by som vediet nieco blizsie o tejto lyzicke,z akeho kovu je a z akeho obdobia pochadza a co znamenaju tie punce na nej a ci ma nejaku hodnotu. Hladala som na nete ale nijak sa neviem dopatrat, akurat som zistila ze mozno bola vyrobena vo viedni podla tej A1. Za kazdu radu vopred Dakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Viedeň to nie je ale pravdepodobne Sheffield. EP (electroplate), galvanické pokovenie,
AI stupeň (kvalita) pokovenia. Treba lepšie foto.
« Poslední úpravu provedl(a) stator v 25. 10. 2016, 13:27. »
Registrovaný uživatel
Dakujem velmy pekne za info, pokusim sa pridat lepsie fotto.
stator napsal
Viedeň to nie je ale pravdepodobne Sheffield. EP (electroplate), galvanické pokovenie,
AI stupeň (kvalita) pokovenia. Treba lepšie foto.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Starožitnosti » identifikacia priboru

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1