Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Antikvariát » Staré dokumenty, listiny

Vykupminci.cz
Numisargo

Staré dokumenty, listiny

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím Vás, chci se zeptat jak je to se starými dokumenty a listinami? Např. rodné listy, tovarišský list, kupní smlouvy apod. Mohu je prodávat nebo je zde ochrana údajů?

Ve fotografiích přikládám co mi bylo darováno, a chtěl bych jej prodat.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Prodat je jistě můžeš ale jde o to jestli je bude někdo chtít.
Registrovaný uživatel
Ponukat tu mozes co chces, v spravnej teme alebo vo svojej teme ked uvedies cenu. Ked nevies cenu, najprv sa pytaj na ohodnotenie. Vsetko ma nejaku cenu aj ked nieco si hlada kupca lahsie a nieco dlhsie ;)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
Bezva, bezva. A když se prodávají takové listiny, mají nějakou cenu ty kolky nebo spíše ty listiny?
Registrovaný uživatel
jednoznačně listiny ..... vtip těchto věcí je v tom, že když najdeš někoho, kdo má k těm listinám nějaký vztah (příbuzenský, regionální), tak za ně nějakou slušnou korunu dostat i můžeš ..... jinak to není žádná sláva
Registrovaný uživatel
Dokumenty starší 50 let, ale ne starší 500 let lze prodávat volně bez obav z porušení zákona o ochranně osobních údajů.
Adalbert
Registrovaný uživatel
od 2eur až vyšie zaleží podla toho očo sa jedna kúpne zmluvy nemajú cenu vetčinou to opisuval farár atd, potom sú zaujimavé kolky atd ale to tiež asi málo kto zbiara, zaujimavé sú listiny nejakého mesta, dobre ked máš preklady urobené ale zase latinčinu aj málo kto robí dokonca ani mladí farári nevedia poriadne polatinsky..... a tak dále a tak dále.....
Registrovaný uživatel
tovaryšský list, mohu vidět foto?
Registrovaný uživatel
to Adalbert: .... proč poruším zákon o ochranně osobních údajů prodejem listiny starší než 500 let ???
Registrovaný uživatel
Neporušíte zákon o ochraně osobních údajů, ale zákon, který zakazuje volně prodávat veškeré písemnosti z doby před zavedením knihtisku. Je to období přibližně před 500 lety. V zákoně je to definováno přesně a není tam časový údaj. Zákon byl vydán proto, že dokumenty, knihy, dopisy atd. z doby před zavedením knihtisku mají velkou historickou hodnotu a stát chce, aby před prodejem prošly rukama historiků. A nejsem si jistý, zda státní instituce nemají v tomto případě předkupní právo.
Já osobně tento zákon pokládám za jeden z mála povedených zákonů.
Adalbert
Registrovaný uživatel
tak potom ano, z toho předchozího Vašeho textu to vyznívalo trochu jinak ... :-) .... nemohl bych požádat o číslo toho zákona, docela rád bych si to přečetl ..... děkuji
Registrovaný uživatel
Zákon o ochraně archiválií. Stačí když to zadáte do vyhledávače a pokud Vás to zajímá více jsou k tomu i prováděcí vyhlášky.
Číslo zákona neznám, nejsem právník, ale občas musím do archívu něco vyhledat a to co vím, mi řekli archiváři.

Adalbert
Moderátor
A ja myslel, ze knihtisk byl vynalezen uz kolem roku 1450 :)
Registrovaný uživatel
už jsem ta našel a docela jsem se i poučil ..... o tomto zákoně jsem neměl ani tušení ... :-) ..... i když, jestli jsem to dobře pochopil, tak tam žádné časové omezení (500 let, či do vynálezu knihtisku není .. ostatně, asi by to byla i blbost), z hlediska zákona je rozhodující, zda je listina prohlášena archiválií .... potom se na ni vztahuje ta ochrana o které jste hovořil :-)
Registrovaný uživatel
Už je to pár desítek let zpět, kdy mne archiváři co by začínajícího amatérského badatele poučovali. Je možné, že jsem si to špatně zapamatoval, anebo se to změnilo. Tenkrát mi vysvětlovali, že je především zajímají písemnosti z doby před zavedením knihtisku. Také jsem si dnes přečetl to současné znění zákona.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Dobrý den ;-) nemáte někdo staré nákladní listy ??;-)
Moderátor
Jedině na uhlí, pokud je nesežraly myši a nezhubila dřevomorka.
Registrovaný uživatel
Pavel III jo to bych bral !;-) odkad kam sou ??;-)
Moderátor
Odkud nevím, si nepamatuju a nikdy jsem to neštudoval, ale do Líšně. Čili dávno zrušená trať.
Registrovaný uživatel
Pavel III aha tak to jo ;-) to je pěkný ;-)
Registrovaný uživatel
Zeleznice napsal
Dobrý den ;-) nemáte někdo staré nákladní listy ??;-)

Posledný príspevok je skoro 3 roky starý,viem o tom,ale dnes si tu už bol.(Zeleznice)
Myslíš niečo takéto? Bolo pri tom napísané,že je v roku 1940 použitý kolok (tlačený..) ČSR,aj keď už asi mal byť použitý protektorátny.
-s-
Registrovaný uživatel
Toto som myslel.Nemôžem tam ten obrázok dostať.. :evil:
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Dobry den stani ja tu sem pořad akorát tu píši minimálně ,protože se zajimam o železnici a tak reaguji na příspěvky které se tykají dráhy ale ty sou tu málo kdy ...ale ovás vim už z dřívějška měl ste tu už předtím jednu pěknou dražní jízdenku myslím v o kolkách a co koukám ted mate taky pěkný kousek ,ano takovéto dokumenty přesně nakladní listy zbírám
Registrovaný uživatel
Tento je krajší,ak sa to dá považovať za nákladný list,či skôr za faktúru..
Ale to je potočný,vodný,riečny,lodný,nie drážny nákladný list. :)
Kriedový papier prepravovali,asi na známky..
Kadejakých "pečátok" je tam bohato.Aj perforácie. :)
Dám to sem,pretože vlákno o takýchto lodných záležitostiach tu snáď ani nie je.
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
stani-paradni věc a nejake nakladni listy či jízdenky další nemate ?? :)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Antikvariát » Staré dokumenty, listiny

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1