Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Faleristika » Určenie - vyznamenania vojenské alebo hasičské

Vykupminci.cz
Numisargo

Určenie - vyznamenania vojenské alebo hasičské

Moderátoři: Altmann, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Priznávam, že veľa o tom neviem a v tom duchu prosím aj o radu.

Ak sa to z priloženej fotografie (výrez) bude dať vôbec určiť.

Dalo by sa zistiť, či sú to vojenské alebo hasičské vyznamenania?

Fotografia pochádza širšie 1921 - 1945, skôr však tipujem 1927-1935. Vyznamenania sú na hasičskej uniforme, ale ten človek bol aj aktívnym vojakom 1914-1919.

Bolo by obvyklé nosiť na hasičskej uniforme za I. ČSR vojenské vyznamenania z R-U armády, prípadne iné z toho obdobia Svetovej vojny a vzniku I. ČSR ?

Ako som priznal už na začiatku, veľa o tom neviem, tak prosím vecne, či už pozitívne alebo negatívne :-)

Ďakujem.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
podľa mňa sú to všetko hasičské vyznamenania
Moderátor
Na to vše by Vám odpověděla pana Vlado Považana s názvem Slovenské hasičské vyznamenání / Zemská hasičská jednota na Slovensku 1922 -1951
Vydavatelství Kozák- Press Kniha je stále prodávaná.

Jinak i takové soubory by jste v knize nalezl.
Registrovaný uživatel
Ďalujem za názor a za tip na literatúru.

Podĺa poslednej vety, by sa teda nosenie aj vojenských vyznamenaní, nedalo úplne vylúčiť.
Moderátor
Pokud by hasič na vojenské službě, kde získal nějakou medaili a po ukončení služby v armádě byl hasič, či jiný státní úředník, tak ano. Není možno paušalizovat, byl by to příklad od příkladu.
Registrovaný uživatel
Ten prvý zĺava je: Zásluhe - Slovenská zemská hasičská jednota 1922.

Určiť ostatné dva bude asi zložitejšie.
Registrovaný uživatel
Ten v strede je podľa mňa Zemská hasičská jednota na Slovensku za X..ročnú službu.
Ja mám za 35 ročnú,aspoň myslím.
-s-
Registrovaný uživatel
Ďakujem, tým by sa to posunulo do neskoršieho obdobia, po roku 1932, čo sa hodí aj pre datovanie fotografie.
Registrovaný uživatel
Mne všetko never...Ja si to len myslím,nie,že to viem. :)
-s-
Registrovaný uživatel
:-)
Registrovaný uživatel
Istú logiku by to malo. Prvá (1922), stredná po 10 rokoch - 1932, a ak by bola 15 a 20, teda by to mohlo byť po 1942. Tým pádom by to boli všetko hasičské. Keď budem na lepšom pripojení, skúsim to preverit v tomto duch.
Moderátor
Přátelé,
to je vždy nepřesné a zavádějíci, je to svým způsobem i cesta do pekel. Však sami víte, že tvar řádu či kříže jen napoví a u medaile hádat dle obrysu to je fakt jen a jen hádání, ale uznávám, že se to i někdy zadaří. Hlavní asi je to, že to jsou tři služební dekorace po někom či někoho.
Registrovaný uživatel
Ja som si tou prostrednou istý na 90++%..
-s-

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Mám len fotku... beriem všetky názory aj pripomienky s veľkou vďakou a samozrejme aj i s istou rezervou. Niekedy sa výskum začína z mála, ale už teraz ste mi dosť pomohli. Ďakujem.
Moderátor
comes napsal
Mám len fotku... beriem všetky názory aj pripomienky s veľkou vďakou a samozrejme aj i s istou rezervou. Niekedy sa výskum začína z mála, ale už teraz ste mi dosť pomohli. Ďakujem.
N

Nechci Vás nijak poučovat, pokud to tak vypadá, omlouvám se. Jen se snažím, obecně vysvětlit, že takové hádanky nejsou ve většině případů přínosné.
Registrovaný uživatel
Co se týká nošení dekorací, mohlo a do teď se můžou dekorace na uniformě kombinovat
Moderátor
Mint napsal
Co se týká nošení dekorací, mohlo a do teď se můžou dekorace na uniformě kombinovat

Je to pravda, ale zároveň meziválečné ČSR to nešlo, neb vlastně žádné vyznamenání republika nezaložila, bývalé RU se nosit nesměli a tak i když by to šlo, nebylo co kombinovat.
Po roce 1945 na slavnostní hasičské uniformě, na nějaké parádě jistě, ale naopak, aby např. kapitán byl aktivní voják a aktivní hasič to asi bylo nereálné. Zde bych byl opatrný případ od případu.
Registrovaný uživatel
Že sa nesmeli nosiť RU vyznamenania - bolo to priamo určené (zákon, vyhláška, predpis) alebo to bolo skôr spontánne, ako prejav "odmietnutia" monarchie? Mnohí v RU armáde slúžiaci sa počas prevratu spontánne pripojili k myšlienke ČSR. Asi by bolo divné očakávať, že by sa takto hlásili k monarchii.
Moderátor
RU řády a vyznamenání bylo možno nosit po 15. březnu 1939, tedy období II. republiky ale i v "Protentokrátu". Na Slovensku toto bylo řešeno tak zvanými "náhradkami" Tedy ražbou, kdy jeden kříž znamenal, že dotyčný byl nositelem těch a těch dekorací a to dokonce i pro legionáře.
Nechci zde dělat přednášku neb bych mohl být obviněn z... prostě vždy se něco najde, ale je vidět, že jste literaturu moc nestudoval. :lol:
Registrovaný uživatel
Nie, neštudoval. Vyťažoval som len túto fotku. Diskusia tu však pokračuje, tak ju sledujem ďalej.
Registrovaný uživatel
... a Altman, prednášku kľudne urobte.
Moderátor
Zákon z roku 1919, ale jak říkám, to by byla přednáška a to asi nechceme. Každý falerista tyto věci již zná a ovládá. Mimochodem, v době mého mládí se toto dokonce učilo v 9 třídě dějepisu. Domníval jsem se, že o tomto se bavit nemusíme.
Registrovaný uživatel
Ja ale nie som falerista :-) Myslel som si, že fórum je najmä na to, aby sa tu dali získať prvotné informácie.
Moderátor
Altmann napsal
Zákon z roku 1919, ale jak říkám, to by byla přednáška a to asi nechceme. Každý falerista tyto věci již zná a ovládá. Mimochodem, v době mého mládí se toto dokonce učilo v 9 třídě dějepisu. Domníval jsem se, že o tomto se bavit nemusíme.

Já se Vás pochopitelně nechci nijak dotknout, např. já stále nedokáže obsluhovat ty malé krabičky- telefony. Tak se na mně nezlobte. Jinak pokud Vás zajímá všeobecně historie, je toho na Netu plnu. Odhadují Vás na mladého člověka, který hledá svět a to je dobře.
Registrovaný uživatel
k tým vyznamenaniam - je tam záslužný kríz Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku (z čb. foto ťažko upresniť, ale zrejme strieborný za zásluhy na úrovni okresu), služobná medaila rovnakej organizácie (podľa veľkosti a stuhy pravdepodobne za 15 rokov) a Pamätná medaila k 10. výročiu vzniku Čs. republiky vydaná Svazem čs. hasičstva
« Poslední úpravu provedl(a) teodor v 19. 3. 2019, 13:26. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 >

Sběratel.com » Faleristika » Určenie - vyznamenania vojenské alebo hasičské

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1