Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » 1/2 zlatá libra - prosím o vysvětlení

Vykupminci.cz
Numisargo

1/2 zlatá libra - prosím o vysvětlení

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Na jedné aukci jsem viděl prodávat zlaté 1/2 libry Victoria,Edvard VII a Jiří V. Chtěl bych se zeptat:
1) tyto mince platily, nebo se používaly, pouze v Anglii, nebo i v jejich koloniích?
2) zda pro kolonie byly raženy obdobné mince a jek se rozlišily od těch z Anglie
Děkuji za vysvětlení
Moderátor
Ad 1), tohle není moje parketa, nicméně pochybuji, že by v té době známou zlatou minci odmítl kdokoli na světě :)
Registrovaný uživatel
Takto to nebylo myšleno. Jde o to, zda uvedené mince se razily pouze pro Anglii a nebo, zda obdobné mince se razily v jednotlivých nebo pro jednotlivé kolonie a byl v nich nějaký rozdíl. Že zlato brali všude, tak to mi je jasné.
Moderátor
1. Zlaté sovereigny a 1/2 sovereigny byly raženy pro běžný oběh, ale sloužily rovněž jako obchodní mince a byly uznávaným platidlem.
2. Ano, kde byl dostatek mincovního kovu, byly raženy i dominiích a koloniích. Značka je vždy umístěná pod svatým Jiřím v tom "pruhu půdy" na kterém stojí a jde vždy o jedno písmeno.

Mincovna:
Londýn - bez písmena
Sydney - S
Melbourne - M
Perth - P
Ottawa - C
Bombay - I
Pretoria - SA
Registrovaný uživatel
Ano, děkuji za vysvětlení. Ještě jeden dotaz, podle čeho se poznala hodnota mince. Podle Váhy a nebo je to na minci nějak napsané? Děkuji.
Moderátor
Když do ruky dostaneš rakousko - uherský dukát, taky víš, že je to dukát, ne? A není to na něm nikde psáno. Sovereign měl hmotnost 7,98, 1/2 sovereign 3,99g a oba měly ryzost 917/1000. A takto jsou raženy dodnes i když už jen jako investiční mince (kdysi představoval hodnotu jedné libry, ale dnes je problém za pět liber sehnat v Londýně teplé jídlo - vlastní zkušenost ;) )
« Poslední úpravu provedl(a) jan322 v 29. 3. 2013, 22:37. »
Registrovaný uživatel
Ještě jeden dotaz. Když je tam značka B. P. Vpravo. To je novoražba ?
Registrovaný uživatel
Za prvé to čemu říkáš zlatá libra je Sovereign případně 1/2 Sovereign,
vlastně to není mince ale tzv. bullion, nemá vyznačenou nominální hodnotu protože jeho kupní síla se odvíjí od momentální ceny zlata.
Platily a vlastně stále platí kdekoli na světě.
Byly a stále ještě jsou raženy v různých zemích, nad letopočtem, uprostřed podstavce pod koněm je malinké písmenko označující mincovnu.
S – Sydney
M – Melbourne
C – Ottawa
I – Bombay
SA – Pretoria
P – Perth
Kde toto označení chybí, jedná se o Sovereign ražený v Londýně.
Moderátor
Ne, to je zkratka jména Benedetta Pistrucciho. Rytce, který vytvořil rubní motiv. Ten je stále stejný od roku 1817, kdy byl sovereign (ten moderní, má starší původ) poprvé ražen.
Registrovaný uživatel
10rubl1895 napsal
Ještě jeden dotaz. Když je tam značka B. P. Vpravo. To je novoražba ?

B.P. je jméno autora návrhu Benedetto Pistrucci
http://en.wikipedia.org/wiki/Benedetto_Pistrucci
Registrovaný uživatel
Sakra takhle po ránu já rychleji psát neumím. :evil: :D ;)
Registrovaný uživatel
Takže ještě jeden hloupý dotaz. I když na (minci) je vyražen letopočet, nemusí to být z toho roku např. Victorie 1894, Edvard VII 1910 a pod. Děkuji. Zase jsem a budu o něco chytřejší.
Moderátor
turtleoverhead napsal
Sakra takhle po ránu já rychleji psát neumím. :evil: :D ;)


To nevadí :D Alespoň zvědavý tazatel vidí, že si nevymýšlím. Jinak já jdu spát. Ve střední Evropě je skoro 11 večer :D
Moderátor
10rubl1895 napsal
Takže ještě jeden hloupý dotaz. I když na (minci) je vyražen letopočet, nemusí to být z toho roku např. Victorie 1894, Edvard VII 1910 a pod. Děkuji. Zase jsem a budu o něco chytřejší.


Je to z toho roku, proč by neměly být? Když jsem psal, že sovereigny jsou raženy dodnes, jsou raženy s aktuálním datem a portrétem stávajícího panovníka (takže už nějakých 60 let se jménem a portrétem Alžběty II.)
Registrovaný uživatel
10rubl1895 napsal
Takže ještě jeden hloupý dotaz. I když na (minci) je vyražen letopočet, nemusí to být z toho roku např. Victorie 1894, Edvard VII 1910 a pod. Děkuji. Zase jsem a budu o něco chytřejší.

Ne, letopočet platí.
Registrovaný uživatel
Já jsem si pak myslel, že to je stejné jako s dukátama 1915 RU. Že se razí dodnes pod stejným letopočtem. U těchto (mincí) to není. Tak už to vím a moc Vám pánové děkuji za vysvětlení. Klidnou noc.
P.S. Jak je tedy možné, že mají jen hodnotu zlata, když jsou z roku 1894 a pod.a určitě mají nějaký roční limit ražby. No, je to pro mne oříšek.
Registrovaný uživatel
Je to dano objemem produkce - podobne jako u vetsiny RU zlatych minci (ze stejne doby). Ty maji rovnez na trhu "pouze" cenu zlata.
Registrovaný uživatel
Jejich nominální hodnota je cena zlata ale sběratelská cena se jako u všeho řídí vzácností a zachovalostí.
Například Sovreign typ 2\1 1858 mincovna Sydney v zachovalosti UNC stojí 40 000 dollarů.
Klasický George V. 1923 Melbourne UNC $375,-
Ten samý rok ze Sydney UNC $30 000,-
Registrovaný uživatel
Hezké ráno. Velice děkuji za informace. Je vidět, že jsou zde skuteční odborníci, kterým nedělá za těžko vysvětlit neználkům i běžné informace. Možná, že to pomohlo i ostatním.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » 1/2 zlatá libra - prosím o vysvětlení

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1