Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 20 Kč / 1926 typologie a zajímavosti

Vykupminci.cz
Numisargo

20 Kč / 1926 typologie a zajímavosti

Moderátoři: acme2000, Šenfi.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Autor Příspěvek
Moderátor
Vzhledem k tomu, jak se v rámci tématu "Zajímavosti na aukčních serverech" rozjela košatá diskuse o bankovce 20 Kč / 1926, zakládám pro ni toto samostatné fórum. Důvodem je jednak zpřesnění a ucelení typologie jednotlivých písmen obou tiskáren (které jsem čerpal z "vlastních zásob", z aukčních serverů a od kolegů sběratelů), ale i možnost lepší orientace pro sezónní přispěvatele, kteří (pokud diskusi nesledovali průběžně) se mohou trochu ztratit. Další důvod je i připomínka uživatele MMERa, že by toto mělo být z tématu aukční servery vyčleněno :-)
Moderátor
Abych tu zbytečně nepřepisoval diskusi ze zmíněného tasku "Zajímavosti na aukčních serverech", zde je odkaz (začíná to přibližně od strany 14 daného tématu, končí cca na straně 20). Shrnu-li základní výsledky dané diskuse:
1) byl opět (na mnoha příkladech) potvrzen tisk bankovky v tiskárně Haase a to u bankovek s jednopísmennou sérií A - Z (nejvzácnější a nejdražší varianta této bankovky, jejímž dalším jasným znakem je i jiná barevnost papíru - nažloutlý s narůžovělým levým okrajem); bylo potvrzeno, že i sérii Aa - Za tiskla tiskárna Haase (opět na základě příkladů - zkoumán opět tvar písmen + papír).
2) byla sestavena tabulka písmen (přidám upravenou v dalším příspěvku), podle které lze jasně rozlišit tiskárnu - upozorňuji na jeden a jediný prostý fakt - TB NBČS NETISKLA JEDNOPÍSMENNÉ SÉRIE - pokud takovou máte, je to zaručený podvod.
3) byla odhalena docela slušná falsifikace této bankovky (dvoupísmenné pozměněny na jednopísmenné).
Moderátor
Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Toto je zmíněná tabulka (stav k 15.3.2010; rozkliknutím se zvětší) - první sloupec je tvar písmene z tiskárny Haase (rozhodující pro série A - Z a Aa - Za). Druhý sloupec tvar písmene z tiskárny TB NBČS (rozhodující pro řadu ?b - Zb, Ac - Zc, Ad - Zd, Ae - Ze, Af - Zf, Ag - Zg, Ah - (?)Zh). Pro srovnání je v posledním sloupci písmenná řada, jež byla použita u bankovky 50 Kč/1929 (shoduje se s písmeny TB NBČS).

Prosím případné čtenáře, kteří by měly bankovky s písmeny, které chybějí (či jsou špatně čitelné), ať mi pošlou jejich scan pro doplnění tabulky na mail y160z@seznam.cz
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 25. 2. 2011, 7:31. »
Moderátor
U této bankovky je rovněž zajímavé (na základě průběžného zkoumání), že již série Mb byla tištěna písmem TB NBČS, nicméně ještě na některých bankovkách řady "-e" (potvrzeno na př. bankovky Ge) je použit papír tiskárny Haase (nažloutlý s růžovým okrajem). Lze tedy vznést hypotézu, že při předávání tiskových podkladů byly rovněž předány z Haase do TB NBČS nedokončené tisky (bez kontrolních čísel a písmen série), které pak tiskárna sama využila. Prosím tedy rovněž o zaslání scanů bankovek jež by byly ze série Cb - Mb (Bb ještě prokazatelně tiskárna Haase, ověřeno na příkladu; písmena série Mb prokazatelně TB NBČS - opět ověřeno na příkladu). Bylo by tak možné zpřesnit přechod tisku z jedné tiskárny do druhé. Díky.
Moderátor
Link na task "Zajímavosti na aukčních serverech (Aukro, Odklepnuto apod.)", kde se o bankovce hovoří: https://www.sberatel.com/diskuse/topic.php?id=2686&page=14 (první zmínka 22. 2. 2009, 19:32, uživatel jhkr).
Registrovaný uživatel
včera na numismatický schůzce v Praze jsem vyděl 6 jednopísmenných dvacetikorun u jednoho známého pražského starožitníka 5 jich bylo jasnejch pokud si dobře pamatuju serie perforovaný J, neperforovaný K, S, ...,.... , akorát u E jsem byl na vážkách, připadalo mi dobrý, že by už je začali dělat z dvoupísmennejch Haasů ? tak už budem všichni v ....
Registrovaný uživatel
jhkr> ano, taky jsem to tam zaznamenal, to "E" vypadalo jako jedine prave, takze mozna i bylo ... jinak u tohohle cloveka zasadne nenakupuju, jednak ma premrstene ceny a pak ma ruzne ceny podle toho, kdo
se zepta (u bankovek, co nejsou ocenene cedulkou).
Registrovaný uživatel
bez komentáře

http://www.aukro.cz/item588490751_20_kc_1926_s_k_nep_vzacna.html

http://www.aukro.cz/item588489593_20_kc_1926_s_u_per_unc_vzacna.html
Moderátor
http://img25.imageshack.us/img25/517/5884907512.jpg
rozpustadlo :)
Moderátor
jhkr napsal
bez komentáře

http://www.aukro.cz/item588490751_20_kc_1926_s_k_nep_vzacna.html

http://www.aukro.cz/item588489593_20_kc_1926_s_u_per_unc_vzacna.html


Poslal som predávajúcemu dotaz, že mi nesedí typ písmena K na to čo používal Haase, ale skôr na TB NBČS. Uvidíme čo odpíše, ak odpíše. ;)
Moderátor
Tak aukcie boli skončené predajcom, bez bližšieho vysvetlenia dôvodu.

Asi reakcia na môj dotaz. ;)
Registrovaný uživatel
nebo mu konečně někdo rozbil hubu....
Moderátor
jhkr napsal
nebo mu konečně někdo rozbil hubu....


Keby tak, myslíš, že ostal v stave to stiahnúť? :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Ale vemte si, že kdyby to nepřeháněli s tím množstvím kusů pouštěných na trh, tak by to nikomu asi nebylo divné a rejžovali stále dál...
Registrovaný uživatel
Dobrý den. I pro laika velice poučné. Chtěl bych se však zeptat zda cena 2-písmenných bankovek od Haase je vyšší než těch z TB NBČS. Děkuji.
Moderátor
katalogově ne, nicméně obecně si lidé mnohdy rádi přihodí (takže "na trhu" cena Haasovek dvoupísmených je asi 1,5x větší). Záleží na momentální poptávce.
Moderátor
Já osobně jsem měl řadu "-a" a "-b" v UNC asi po 400 Kč (neperf.), dtto série "-c" až "-h" za cenu poloviční. Už jsem ale viděl sérii Nb za 650, sérii Ha za 800, nedávno zas šel konvolut asi 10 bankovek 20/26, kde byly Haasovky i TB NBČS asi po 300 Kč...
Moderátor
nebo zde - 5 ks za 325 Kč http://www.aukro.cz/item532880624_csr_5_ks_20korun_1926_neperf_ruzne_serie.html (hasovky i TB NBČS)...
Registrovaný uživatel
Sakra, to vědět, tak jsem si přihodil.... :(
Acme2000: pokud budeš mít zase nějakou 2-písmennou od Hasse na prodej, dej mi prosím vědět ;)
Moderátor
Páni tu je originál Haase. kto do toho ide?

http://www.aukro.cz/item589653721_20_kc_r_1926_neperfor_hledana_serie_e.html
Registrovaný uživatel
Z dovolenim som tému o 20 kč - 1926 hodil aj na moju stránku.
http://www.mojazbierka.sk/padelky.html
Registrovaný uživatel
Tak jsem dělal trochu pořádek v počítači a mohu potvrdit, že série Nb se už tiskla v TB NBCS
Obrázek vložený uživatelem
Kdysi se prodávala na Ebay, kde ji tuším koupil Klim s celou sadou číslovanou 9 v rohu...
Moderátor
Ktora seria je vzacnejsia? CHx alebo Chx?
Moderátor
numpszi napsal
Ktora seria je vzacnejsia? CHx alebo Chx?


No myslím si, že CHx.
Moderátor
cenově je to stejné - spíš se rozlišuje u jaké je to série, zda -a, -b, -c, -d, -e, -f, -g nebo -h (už jsem viděl Chb, Chd, CHe CHf, Chg; nikdy jsem neviděl, že by byla např. Chd a CHd, takže předpokládám, že velká a malá "H" platila vždy pro celou sérii; pro série -a, -c, -h nemám srovnávací materiál, takže tam je to neověřeno). V Bajerovi se ještě uvádí, že u jednopísmené Haasovky se použilo "CH", kdežto "Ch" je ve skutečnosti "C-h".
« Poslední úpravu provedl(a) acme2000 v 19. 8. 2009, 9:34. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 4 5 ... > »

Sběratel.com » Naše papírová platidla » 20 Kč / 1926 typologie a zajímavosti

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1