Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Albumové listy- tvorba na PC

Vykupminci.cz
Numisargo

Albumové listy- tvorba na PC

Moderátoři: dejvy, ikanek, Jaromir, pavlinka, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Zdravím, chcem sa spýátať, cez aký program by sa dali najlepšie spraviť albumové listy? ide mi hlavne o tie kolónky na známky, aby boli v jednej rovine a dal sa nastaviť rozmer. Ďakujem :)
Moderátor
Na to stačí i word. Jinak se dá použít i AutoCad, TurboCad..., ale na to už je potřeba určitá znalost těchto programů. Myslím si, že tu padne ještě několik jiných.
Moderátor
MS World, alebo iný textový editor bohate postačuje.....
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Možností je mnoho. :-)
Já používám MS PowerPoint, protože se mi v něm dobře tvoří právě ty rámečky, jejich velikost, poloha ... A hlavně s těmi rozměry (jak celého albového listu, tak rámečků) se mi tam pracuje dobře = bez velké námahy dostanu z tiskárny přesně to, co potřebuju.

Řada lidí zde na fóru používá i jen Word.

No a pak je samozřejmě široká škála grafických editorů, kreslících programů, konstrukčního softwaru, které se dají také použít (Corel draw, Photoshop, AutoCad, spousta dalších - i zdarma). Jsou ale o něco složitější na ovládání, pokud člověk nemá trochu zkušeností . Nicméně pokud s nimi člověk umí, výsledky budou naprosto perfektní.
Takže záleží na zkušenostech, případně ochotě se učit. Myslím, že ten Word, nebo PowerPoint (nebo free alternativy třeba Writer, Impress či Draw) jsou pro začátek dostatečné.
Registrovaný uživatel
Vzal bych na to CorelDRAW, nebo spíš český Zoner Callisto, protože už je k dostání úplně zdarma.
Moderátor
Všechno dělám od děcka (ještě jsem :D ) ve Wordu a listy jsou hotové i s texty téměř za pár minut. Problém mně dělalo srovnat do bloků text někde na boku známky, ale i to se vyřešilo vkládáním mezer do textu a pro mě je tento systém nejjednodušší. Pan Kopřiva ze Zlína vše dělal v Excelu a šlo mu to taky bleskově. Takže vyzkoušet a dát vědět. ;)
Moderátor
Já osobně používám CorelDraw, když s tím docela umím, tak to taky jde docela rychle. Ale list za pár minut většinou nemám. :)

Teď se právě rozhoduju, zda exponát do Brazílie budu vůbec předělávat či jenom trošku upravím nějaké formulace.
Moderátor
Pokud je materiál přede mnou a dopředu nachystané texty ( díky Ikánku :) ) tak je to rychlovka. A na Brazílii předělat ať si to potom tady nevyčítáš, žes neudělal maximum při tom poplatku co tam je :roll:
Moderátor
Ono nejde, že bych neměl co přidat, ale zda to vůbec stihnu, abych do konce srpna měl naskenované CD a odeslané. To je dost šibeniční termín, protože kvůli přidání jedné známky budu muset třeba předělat i deset listů.
Moderátor
Word a známky "dávám" do tabulek. Což v mém případě není nikterak zásadní problém, když mám v podstatě normované 3 velikosti známek. ;) Je ovšem fakt, že případný okraj mi to narušuje. Ale kvůlivá temu ho odtrhávat nebudu (nebo, když nevychází místo a mám tu možnost, dám známku bez okraje).
Registrovaný uživatel
Osobně používám AutoCad. Výsledky je možné najít v chlubírně exponátů. Vyhovuje mi na něm, že si můžu vše přesně nastavit jak na obrazovce, tak při tisku. Navíc má slušně udělaný import rastrových obrázků (vlaječky, znaky...) Mám udělanou šablonu (okraje, hlavička, políčko na známku s popiskem) a pak jen políčka na známky zvětšuji, posouvám a měním popisky. Nejpomalejší na tom všem je naměřit rozměry jednotlivých známek...

Jinak produkty balíku MS Office mi nevyhovují kvůli nutnosti zadávat velikosti rámečků a jejich pozice v "bodech", což je uchylná Microsofťácká jednotka. Metrické jednotky (nebo alespoň anglosaské) jsou minimálně v verzi 2003 problém a AutoCad je ve výsledku mnohem rychlejší a pohodlnější.
« Poslední úpravu provedl(a) Yrjo v 30. 7. 2013, 7:28. »
Registrovaný uživatel
Používám Word 2010 a dělám to v mřížce (Zobrazení-Mřížka). Rychlé a jednoduché :D
Moderátor
Já listy dělám ve Wordu a protože se věnuji převážně známkám emise Hradčany, mám rámečky na jednotlivou známku, dvojpásku svislou, dvojpásku vodorovnou a čtyřblok uloženy jako obrázek, který pak vkládám na příslušné místo. Jak píší někteří sběratelé nade mnou, je to rychlé, jednoduché a list je opravdu otázkou několika minut. Jeden sběratel mě poradil vyzkoušet Zoner Callisto, ale vůbec jsem si s ním nevěděl rady.
Registrovaný uživatel
Yrjo napsal
Jinak produkty balíku MS Office mi nevyhovují kvůli nutnosti zadávat velikosti rámečků a jejich pozice v "bodech", což je uchylná Microsofťácká jednotka. Metrické jednotky (nebo alespoň anglosaské) jsou minimálně v verzi 2003 problém a AutoCad je ve výsledku mnohem rychlejší a pohodlnější.

Na počítači mám Word 2007 a v něm jde zvolit, jaké jednotky se mají používat. Navíc, i když jsou zvolené třeba palce, může se zadat například 35 mm i s jednotkou. Myslím, že v předchozí verzi to bylo stejné.
Moderátor
MS Office vždy mal sebe možnosť nastavenia mernej sústavy, či palce, či mm alebo pixle.
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
Tak to se hrozně rád přiučím, jak můžu zadat v MS Excel 2003 šířku sloupce například přesně 1 cm...

Ve Wordu to asi jde, ale to není tabulkový procesor, takže práce s rámečky nebo tabulkami je podle mě nepohodlná.
« Poslední úpravu provedl(a) Yrjo v 30. 7. 2013, 15:18. »
Registrovaný uživatel
A který blázen by dělal albové listy v excelu?
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
A který blázen by dělal albové listy v excelu?


No proč ne, pokud by fungoval v metrických jednotkách, tak by to šlo raz dva. Kdysi jsem o tom uvžoval a měl jsem to rozmyšlené... Narozdíl od Wordu by byly krásně definované polohy, protože ve Wordu je potřeba vše zarovnávat na různé linie (okraj stránky, okraj sloupce, okraj listu, ...) a jakmile se to někde špatně nastaví, tak se vše "krásně" rozhodí...
Moderátor
preto nerobim ziadne listy a mam pokoj...som zasadne proti nim (moj nazor)
_______________
Registrovaný uživatel
V Excelu 2007 při Zobrazení rozložení stránky lze zadat šířku sloupce 1 cm.
Dost lidí se v práci naučilo Excel, to je vynikající program, a dělají v něm i věci, na které by byl vhodnější třeba ten Word, to není nic divného, hlavně že to jde, stejně jako vytvářet albové listy ve Wordu namísto v, k tomu určenému, Publisheru, také jsem s ním ještě nedělal ani ho nemám.
Registrovaný uživatel
dědek napsal
V Excelu 2007 při Zobrazení rozložení stránky lze zadat šířku sloupce 1 cm.
Dost lidí se v práci naučilo Excel, to je vynikající program, a dělají v něm i věci, na které by byl vhodnější třeba ten Word, to není nic divného, hlavně že to jde, stejně jako vytvářet albové listy ve Wordu namísto v, k tomu určenému, Publisheru, také jsem s ním ještě nedělal ani ho nemám.


Hledal jsem a "rozložení stránky" ve verzi 2003 není. Asi novinka...
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
A který blázen by dělal albové listy v excelu?


To by jsi se divil, co se všechno v Excelu dělá, včetně vektorových obrázků.
Registrovaný uživatel
Otevřel jsem nápovědu Excelu a Zobrazení rozložení stránky je skutečně na seznamu novinek verze 2007. Totiž sám jsem to nikdy nepoužíval, naopak jsem většinou měl nastavené měřítko stránky přizpůsobit na 1 stránku vodorovně a libovolný počet stránek svisle, aby se všechny sloupce vytiskly jedné stránce a já nemusel trdlovat s velikostma.
Moderátor
Pokud tedy skutečně záleží při prezentaci těch sbírek na výstavách i na designu a kreativitě grafiky tak mě překvapuje skutečnost, že si to někdo "pytlíkuje" v Excelu nebo dokonce ve Wordu (Pavlínka).
Já bych takovou věc řešil v InDesignu respektive v rámci balíku Adobe CS.
A základní layout bych si nechal navrhnout od nějakého echt výtvarníka...
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Pokud tedy skutečně záleží při prezentaci těch sbírek na výstavách i na designu a kreativitě grafiky tak mě překvapuje skutečnost, že si to někdo "pytlíkuje" v Excelu nebo dokonce ve Wordu (Pavlínka).
Já bych takovou věc řešil v InDesignu respektive v rámci balíku Adobe CS.
A základní layout bych si nechal navrhnout od nějakého echt výtvarníka...


Však já používám AutoCad a co se týče základního layoutu, tak na gymplu, když jsem řešil matematické olympiády, tak do nás tloukli, že v jednoduchosti je síla a jakékoliv barvy jsou "zakázané". Toho se držím doteď. Vcelku to funguje, tak proč plýtvat zdroji za grafika ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1 2 3 > »

Sběratel.com » Rady začátečníkům » Albumové listy- tvorba na PC

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1