Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Umění - obrazy » Alois Jirásek? - Signatura

Vykupminci.cz
Numisargo

Alois Jirásek? - Signatura

Moderátoři: smith, Wjem.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda signatura na obrázku, případně samotný obrázek odpovídá práci Aloise Jiráska. Obraz je malován na březovém dřevě a ročník zřejmě 1918. Obrázek pochází z Týniště nad Orlicí. Děkuji

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Toto je podpis Aloise Jiráska, tak si vyberte,
f.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na Aloise Jiráska to obsahuje příliš málo slov a hodně barvy...
Registrovaný uživatel
Prý ho bavilo malování a poté se vydal studovat historii, od roku 1909 byl v důchodě. V roce 1918 měl teda asi docela hodně práce co jsem se dočetl.Bydlel v Praze a jezdil pravidelně do rodného Hronova. V těch letech držel basu s Mikolášem Alšem (ten se podepisoval buď jen příjmením, nebo jen A). Nikde jsem nenašel jeho písmo velkým tiskacím, abych mohl porovnat.

Tady jsou některé jeho obrázky, myslíte, že si čmáral jen na papír a nezkusil nic barvami? Některé vypadají docela obstojně. Byl by někdo schopen porovnat obrázky z odkazu s malbou na fotografii?

http://www.aloisjirasek.cz/fotografie
« Poslední úpravu provedl(a) Reltek v 24. 10. 2016, 19:58. »
Registrovaný uživatel
Reltek napsal
Prý ho bavilo malování a poté se vydal studovat historii, od roku 1909 byl v důchodě. V roce 1918 měl teda asi docela hodně práce co jsem se dočetl.Bydlel v Praze a jezdil pravidelně do rodného Hronova. V těch letech držel basu s Mikolášem Alšem (ten se podepisoval buď jen příjmením, nebo jen A). Nikde jsem nenašel jeho písmo velkým tiskacím, abych mohl porovnat.

Tady jsou některé jeho obrázky, myslíte, že si čmáral jen na papír a nezkusil nic barvami? Některé vypadají docela obstojně. Byl by někdo schopen porovnat obrázky z odkazu s malbou na fotografii?

http://www.aloisjirasek.cz/fotografie


tak se podivejte na ty stromy...tri carky vedle sebe, mezera, tri carky, mezera.....tohle spis malovaly tri sestry. Na Aloise zapomente.
Registrovaný uživatel
floodland napsal
tak se podivejte na ty stromy...tri carky vedle sebe, mezera, tri carky, mezera.....tohle spis malovaly tri sestry. Na Aloise zapomente.


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Třeba je to morseovka...
Registrovaný uživatel
Ok, děkuji

floodland napsal
Reltek napsal
Prý ho bavilo malování a poté se vydal studovat historii, od roku 1909 byl v důchodě. V roce 1918 měl teda asi docela hodně práce co jsem se dočetl.Bydlel v Praze a jezdil pravidelně do rodného Hronova. V těch letech držel basu s Mikolášem Alšem (ten se podepisoval buď jen příjmením, nebo jen A). Nikde jsem nenašel jeho písmo velkým tiskacím, abych mohl porovnat.

Tady jsou některé jeho obrázky, myslíte, že si čmáral jen na papír a nezkusil nic barvami? Některé vypadají docela obstojně. Byl by někdo schopen porovnat obrázky z odkazu s malbou na fotografii?

http://www.aloisjirasek.cz/fotografie


tak se podivejte na ty stromy...tri carky vedle sebe, mezera, tri carky, mezera.....tohle spis malovaly tri sestry. Na Aloise zapomente.
Registrovaný uživatel
Aby to tretie písmeno bolo vôbec R a nie napr. K...
-s-
Registrovaný uživatel
stani napsal
Aby to tretie písmeno bolo vôbec R a nie napr. K...
-s-


Děkuji

Na googgu mi k jménu "ikásek" nabídl jen Mikáska a jako M to první písmeno nevypadá (ikdyž nějakého učitele Antonína Mikáska mi kolem roku 1930 google našel), tu jedničku v roce nemá taky dotaženou, tak jsem si myslel, že to bude nedotažené "R"
Registrovaný uživatel
Ale tohle je jakási amatérská práce. Vůbec neřešte, co je tam napsané a jaké je tam datum. To může být fakt kdokoliv, kdo měl kus polena a pilku. Podpis sice vyvedenej, chaloupka (skoro) ve zlatém řezu, ale ten les zoufale schématickej- se štětcem Mistr pracoval jako s razítkem.
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Ale tohle je jakási amatérská práce. Vůbec neřešte, co je tam napsané a jaké je tam datum. To může být fakt kdokoliv, kdo měl kus polena a pilku. Podpis sice vyvedenej, chaloupka (skoro) ve zlatém řezu, ale ten les zoufale schématickej- se štětcem Mistr pracoval jako s razítkem.


To v podstatě ale Jiráska nevylučuje. Ovšem tak nějak tušíme, že je to hovadina.
Registrovaný uživatel
Artman napsal
Kolemjdouci napsal
Ale tohle je jakási amatérská práce. Vůbec neřešte, co je tam napsané a jaké je tam datum. To může být fakt kdokoliv, kdo měl kus polena a pilku. Podpis sice vyvedenej, chaloupka (skoro) ve zlatém řezu, ale ten les zoufale schématickej- se štětcem Mistr pracoval jako s razítkem.


To v podstatě ale Jiráska nevylučuje. Ovšem tak nějak tušíme, že je to hovadina.

A jo, to máte vlastně pravdu :lol: ... ale mám problém si představit, jak Mistr odkládá pero (byť se školním, tedy kradeným, inkoustem), přerušuje práci na Psohlavcích a pracuje na chaloupce u lesa... navíc, jeho výtvarný projev byl sice amatérský, ale tedy ne úplně blbý a měl své kouzlo: http://edu.vos-kh.cz/ucebnice/ucebnice_cjl/eul/cechy_historicka/cechy_kresba.jpg

Ona to fakt asi bude hovadina :mrgreen:
Moderátor
Pravdou je, že se Jirásek úzce stýkal s tehdejšími umělci - Aleš, Ženíšek, Myslbek.... Ale tím spíš je takřka nemožné, že by vyplodil podobný dřevěný "artefakt". Leda, že by to polopaticky vytvořil a poslal architektovi scény v jeho slavné hře Lucerna: Pane, takto má vypadat pořádný hustý les, ve kterém zabloudí muzikanti chystající se na kasací... :-)
Registrovaný uživatel
Wjem napsal
Pravdou je, že se Jirásek úzce stýkal s tehdejšími umělci - Aleš, Ženíšek, Myslbek.... Ale tím spíš je takřka nemožné, že by vyplodil podobný dřevěný "artefakt". Leda, že by to polopaticky vytvořil a poslal architektovi scény v jeho slavné hře Lucerna: Pane, takto má vypadat pořádný hustý les, ve kterém zabloudí muzikanti chystající se na kasací... :-)


Bingo!!! Tak takhle to bylo :mrgreen:
Registrovaný uživatel
tak tento sumavsky bratricek definitivne pohrbiva kyzene autorstvi. A ne ze mi budete tvrdit, ze to poslal Jirasek z dovolene na Sumave.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

mimochodem, datace je 1977
« Poslední úpravu provedl(a) floodland v 10. 10. 2017, 8:20. »
Registrovaný uživatel
To je prostě vzpomínka, cena ze soutěže nějakého trampského potlachu . Ty se dělávaly na březovou placku .
Soutěžilo se např. v chůzi na chůdách .
Registrovaný uživatel
Já tam vidím jméno RIKÁSEK ..
Registrovaný uživatel
Rikásek, alias Rikitan...
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
Rikásek, alias Rikitan...
Třeba vlastním jménem Richard a čundrácky zdrobněle Rikásek, co já vím. Já bych mu dal přezdívku pokud bych já byl čundrák Rikki , Rikitan už někde zaznělo v knize matně tuším :D Mě říkali v mládí Myšihrab , protože jsem pořád někde v mládí kopal poklady na zříceninách, nic jsem nenašel a i kdyby ano, tak je to po 50 ti letech promlčené :D
Registrovaný uživatel
Myslím, že toto není ani trampské. To by tam asi nebylo "Pozdrav ze Šumavy", ale něco ráznějšího.
Pamatuji, že moje prateta měla několik takových obrázků pověšených na zdi v předsíni. Jako dítěti se mi moc líbilo právě to, že jsou na plátech stromů. Teta byla velká turistka a takovéto skvosty :) byly k mání jako upomínkové předměty.
Registrovaný uživatel
lachtan napsal
Kolemjdouci napsal
Rikásek, alias Rikitan...
Třeba vlastním jménem Richard a čundrácky zdrobněle Rikásek, co já vím. Já bych mu dal přezdívku pokud bych já byl čundrák Rikki , Rikitan už někde zaznělo v knize matně tuším :D Mě říkali v mládí Myšihrab , protože jsem pořád někde v mládí kopal poklady na zříceninách, nic jsem nenašel a i kdyby ano, tak je to po 50 ti letech promlčené :D

lachtane, vy jste snad nečetl Hochy od Bobří řeky? To byste mě zklamal, tedy...
Registrovaný uživatel
Kolemjdouci napsal
lachtan napsal
[quote=Kolemjdouci]
Rikásek, alias Rikitan...
Třeba vlastním jménem Richard a čundrácky zdrobněle Rikásek, co já vím. Já bych mu dal přezdívku pokud bych já byl čundrák Rikki , Rikitan už někde zaznělo v knize matně tuším :D Mě říkali v mládí Myšihrab , protože jsem pořád někde v mládí kopal poklady na zříceninách, nic jsem nenašel a i kdyby ano, tak je to po 50 ti letech promlčené :D
Dyť jo, ale nebyl jsem si jistý a nechtěl jsem ze sebe udělat Vencu ze mlejna. No jo, stejně jsem ho ze sebe udělal, že jo ? V době mého mládí jsem přímo hltal Foglara a chtěl jsem být , jako Míra Dušínovic. Tedy tak čestný, jako byl on ... Jsem rád, že moji oplégři četli v mládí to, co já kupodivu a taky je to zasáhlo a ovlivnilo ... On ten Foglar je stále aktuální, tedy ta čestnost a bude i za 100 let. Já jsem vždycky zdůrazňoval svým synům ... buď čestný chlap a to, že se ti někdo za tento povahový rys bude někdo smát, vůbec neber v potaz. Smát se ti bude vždy jen hajzlík , ty k nim nepatříš a buď na to hrdý a nenech se zviklat. Jsem asi idealista... nikdo mně už asi nepředělá a semínko Foglara jsem zasel do oplégrů...[/quote=Kolemjdouci]
« Poslední úpravu provedl(a) lachtan v 10. 10. 2017, 15:40. »

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Umění - obrazy » Alois Jirásek? - Signatura

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1