Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Autorské práva na staré pohľadnice

Vykupminci.cz
Numisargo

Autorské práva na staré pohľadnice

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, HeliFox, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Autor Příspěvek
Moderátor
gorila napsal
tenzor napsal
gorila napsal
tenzor napsal
gorila: prosty selsky rozum rika, ze pokud neco das verejne k dispozici, tak se to muze pouzit dal i bez vyslovneho ptani ...


Ne, pokud není specifikována licence pod kterým je autorské dílo publikováno, řídí se to autorským zákonem země kde došlo k publikování.
A ten náš říká co? Nelze bez souhlasu autora či vykonavatele autorských práv.

gorila: Fajn, takže internet včetně programů na prohlížení, stahování aj., serverů... je u nás nezákoný.
Já si osobně myslím spíš že tvá doměnka je špatná.


Eh, stahování je legální, zatím :-) Proto si můžeš prohlížet webové stránky.
Nicméně já píšu o něčem jiném. A o užití cizího díla.
- Nakreslíš v Gimpu obrázek a hodíš na svůj blog.
- Já si ho tvém blogu prohlídnu - prohlížeš stránku tvého blogu stáhne na disk mého počítače včetně obrázku. Až potud je vše v pořádku.
- Já si na stránce kliknu na obrázek a separátně si ho někam uložím. Až potud je vše v pořádku.
- Pak ten obrázek hodím na svoji webovou stránku jako ilustraci.
a) Svůj obrázek si uvolnil pod public licencí nebo jakoukoliv "svobodnou" licencí. Až potud je vše v pořádku.
b) Svůj obrázek si neuvolnil pod jakoukoliv licencí. Pak se užití tvého díla řídí autorským zákonem ČR. Já jsem tě o souhlas nepožádala. A teď už to v pořádku není.

Omyl, v momentě, kdy dáš ten obrázek na web, tak se bude natahovat do různých cache serveru apod., kterým jsi souhlas nedala (a ani se tě nikdo neptal) a já ten obrázek můžu otevřít úplně někde jinde (dokonce i když ho smažeš).
A takových menších děr by se dalo najít více.
Moderátor
gorila napsal
tenzor napsal
gorila napsal
elle: I tahle diskuze je spoelčné autorské dílo, vykonavatelem autorských práv je Zdeněk Jindra. Autoři jsme my. Jak by ses cítil kdyby nějaký chytrák si vybral nějaké téma a publikoval ho knižně aniž by se na kohokoliv ptal?

K tomuto dochází běžně a pokud to splňuje určité náležitosti (uvedení zdroje aj.), tak se tomu říká citace. :twisted:
Právě jsi po internetu postavila mimo zákon i veškeré vědecké a diplomové práce :mrgreen:


Takže vybrat jedno kompletní téma - souvislý text - to publikovat je citace? Ne ne, citace je něco jiného.

Pokud to bude krátký příspěvek, tak si to jako citaci klidně dovedu představit.
Smiř se s tím, že když něco dáš na veřejný prostor, tak je to k dispozici a nemůžeš si stěžovat, že to někdo použije (samozřejmě pokud si to nepřivlastní a uvede tě jako zdroj a nezneužije to ke svému výdělku atd.). Ostatně jaký je rozdíl mezi Ctrl C + Ctrl V a linkem na stránku s tvým příspěvkem? Jen menší pohodlí uživatele v druhém případě.
Registrovaný uživatel
Tenzore: To že je něco věřejně k dispozici, neznamená že to kdokoliv a kdykoliv může použít ve svůj propěch . I ten text v tištěných knížkách je k dispozici (veřejný prostor - knihovna) a stejně z něj můžeš jen citovat (i když to píšou na předsádce jsou nesmysly) ne ho kopírovat.

Představ si, že jsi holčina co má účet na dortomanii a dala tam fotku svýho úžasnýho dortu. Za dva měsíce zjistí, že někdo její fotku zneužil coby ilustraci v nabídkovém e-shopu cukrárny. Jak pak se cítíš?

Nebo.

Máš nádhernou římskou minci, perfektní stav, ukázková patina. Vezmeš foťák, nahodíš markoobjektiv, foťák hodíš na stativ - máš nádherný fotky a ty pak hodíš na svůj web/blog. Za dva měsíce tytéž fotky najdeš na e-shopu kde se prodávají mince. Ty fakt nebudeš nasraný?

Tak tohle se přesně děje.

Takže nebuď líný a přečti si autorský zákon.
Moderátor
Mám dojem, že debata sa vedie v dvoch líniach:

1. Použitie diela za účelom materiálného prospechu, dosiahnutiu zisku. (Bez súhlasu autora ide o porušenie autorského zákona)

2. Použitie diela na nekomerčné účely s uvedením zdroja. (Tu si myslím, že nie je tak jednoznačné porušenie AZ)
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
gorila napsal
tenzor napsal
gorila napsal
tenzor napsal
gorila: prosty selsky rozum rika, ze pokud neco das verejne k dispozici, tak se to muze pouzit dal i bez vyslovneho ptani ...


Ne, pokud není specifikována licence pod kterým je autorské dílo publikováno, řídí se to autorským zákonem země kde došlo k publikování.
A ten náš říká co? Nelze bez souhlasu autora či vykonavatele autorských práv.

gorila: Fajn, takže internet včetně programů na prohlížení, stahování aj., serverů... je u nás nezákoný.
Já si osobně myslím spíš že tvá doměnka je špatná.


Eh, stahování je legální, zatím :-) Proto si můžeš prohlížet webové stránky.
Nicméně já píšu o něčem jiném. A o užití cizího díla.
- Nakreslíš v Gimpu obrázek a hodíš na svůj blog.
- Já si ho tvém blogu prohlídnu - prohlížeš stránku tvého blogu stáhne na disk mého počítače včetně obrázku. Až potud je vše v pořádku.
- Já si na stránce kliknu na obrázek a separátně si ho někam uložím. Až potud je vše v pořádku.
- Pak ten obrázek hodím na svoji webovou stránku jako ilustraci.
a) Svůj obrázek si uvolnil pod public licencí nebo jakoukoliv "svobodnou" licencí. Až potud je vše v pořádku.
b) Svůj obrázek si neuvolnil pod jakoukoliv licencí. Pak se užití tvého díla řídí autorským zákonem ČR. Já jsem tě o souhlas nepožádala. A teď už to v pořádku není.

Omyl, v momentě, kdy dáš ten obrázek na web, tak se bude natahovat do různých cache serveru apod., kterým jsi souhlas nedala (a ani se tě nikdo neptal) a já ten obrázek můžu otevřít úplně někde jinde (dokonce i když ho smažeš).
A takových menších děr by se dalo najít více.

:mrgreen:
Svůj názor tu každý vyjádřil už před třemi dny, od té doby jen melete to samé dokola. :evil:
Dejte se raději nějakou zajímavou pohlednici.
;)
Moderátor
;)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
1896 ručně kolorováno

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
gorila napsal
Tenzore: To že je něco věřejně k dispozici, neznamená že to kdokoliv a kdykoliv může použít ve svůj propěch . I ten text v tištěných knížkách je k dispozici (veřejný prostor - knihovna) a stejně z něj můžeš jen citovat (i když to píšou na předsádce jsou nesmysly) ne ho kopírovat.

Představ si, že jsi holčina co má účet na dortomanii a dala tam fotku svýho úžasnýho dortu. Za dva měsíce zjistí, že někdo její fotku zneužil coby ilustraci v nabídkovém e-shopu cukrárny. Jak pak se cítíš?

Nebo.

Máš nádhernou římskou minci, perfektní stav, ukázková patina. Vezmeš foťák, nahodíš markoobjektiv, foťák hodíš na stativ - máš nádherný fotky a ty pak hodíš na svůj web/blog. Za dva měsíce tytéž fotky najdeš na e-shopu kde se prodávají mince. Ty fakt nebudeš nasraný?

Tak tohle se přesně děje.

Takže nebuď líný a přečti si autorský zákon.

No spíš nebuď líná a přečti si mé příspěvky :mrgreen:
Oba případy jsou zneužití ke komerčním účelům a to samozřejmě je jasné porušení autorského zákona a úspěšně žalovatelné... ale v případě, že budu mít ten obrázek dortu na své hobby stránce "hezké sladkosti" a pod tím budu mít, že je to z tvé stránky, tak je možná neslušné, že jsem se tě nezeptal, ale jakoukoli žalobu bys projela. Protože v opačném případě (a to už píšu asi také potřetí) bys mohla podat žaloby na MS a další kvůli browserům a také na provozovatele různých serverů, které tvé fotky do cache jaksi bez tvého souhlasu také stahují.
Myslím, že dál je opravdu zbytečné se o tom bavit.
Moderátor
turtle: pěkné.. jen škoda, že je tam taková diskriminace s tím kolorováním - paní v červeném je barevná a všichni ostatní jsou černobílí :)
Registrovaný uživatel
žádná diskriminace, ale manželka či dcera vydavatele mělo prostě protekci... :mrgreen:
_______________
http://digi.ceskearchivy.cz/

Od té doby co jsem přestal být namyšlený, tak jsem už bez chyby... ;)
Registrovaný uživatel
no mohol by ''antikvariatik'' aj napisat o ake pohladnice a z akeho webu to chce , celkom by ma to zaujimalo, ktory starozitnik ma tolko pohladnic na webe :)
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
smith - a kde sa vzali tieto zabery nahodou nevies? :D http://www.youtube.com/watch?v=-Y80A3K-CHk&feature=related
_______________
... Som tu deň a noc ...
Historické pohľadnice, dobové dokumenty a predmety z mesta Sereď
http://sered-city.blogspot.com
Registrovaný uživatel
tenzor napsal
... ale v případě, že budu mít ten obrázek dortu na své hobby stránce "hezké sladkosti" a pod tím budu mít, že je to z tvé stránky, tak je možná neslušné, že jsem se tě nezeptal, ale jakoukoli žalobu bys projela. Protože v opačném případě (a to už píšu asi také potřetí) bys mohla podat žaloby na MS a další kvůli browserům a také na provozovatele různých serverů, které tvé fotky do cache jaksi bez tvého souhlasu také stahují.


Podle mne nemáš pravdu v tom, že z prvního lze implikovat druhé.

Legálnost užití cizí fotografie ve svém díle je otázka toho, zda to splňuje podmínky § 31 AZ, tzn. zda konkrétní citací porušuji či neporušuji autorské právo.
Ukládaní obrázku do cache browserem atd. je však ošetřeno úplně jiným paragrafem AZ :

§ 38a Licence pro dočasné rozmnoženiny
(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo provádí dočasné úkony rozmnožování děl, které jsou pomíjivé nebo podružné, tvoří nedílnou a nezbytnou součást technologického procesu, nemají žádný samostatný hospodářský význam a jejich jediným účelem je umožnit
a) přenos díla počítačovou nebo obdobnou sítí mezi třetími stranami uskutečněný prostředníkem, nebo
b) oprávněné užití díla.


Celé znění AZ zde.
Moderátor
jano7B9 napsal
smith - a kde sa vzali tieto zabery nahodou nevies? :D http://www.youtube.com/watch?v=-Y80A3K-CHk&feature=related


No to netuším, ale vďaka za link. Priateľka sa potešila......
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Moderátor
To samé se dá de facto říct například o klikacím thumbnailu s linkem na obrázek na autorově stránce (opět, s označením zdroje, bez hospodářského prospěchu atd.).
Také je tam pár paragrafů podle kterých by se dalo úspěšně tvrdit, že nejde o porušení autorského zákona dokonce i v případě, že bych zkopíroval celý obrázek na svůj web... takže toho opravdu raději nechme.
Registrovaný uživatel
Tenzore: Udělej si výlet do Paříže. Vyfoť si noční Eifelovku a fotky hoď na web. Po čase dostaneš dopis nebo email kde budeš požádán o odstranění těchto fotek do určitého termínu. Pokud tak neučíníš, bude vůči tobě, ve Francii, podána žaloba za porušení autorských práv.

Tohle není výmysl, tohle je skutečnost.
Registrovaný uživatel
gorila napsal
Tenzore: Udělej si výlet do Paříže. Vyfoť si noční Eifelovku a fotky hoď na web. Po čase dostaneš dopis nebo email kde budeš požádán o odstranění těchto fotek do určitého termínu. Pokud tak neučíníš, bude vůči tobě, ve Francii, podána žaloba za porušení autorských práv.

Tohle není výmysl, tohle je skutečnost.


Inak toto už je podľa mňa ubohosť !
_______________
. . . To, že sa niečomu všeobecne verí, vôbec neznamená, že je to aj pravda. Mýty sú oddávna najväčším ohrozením poznania. Každý, kto má odvahu ich spochybniť, je na dobrej ceste . . .
Registrovaný uživatel
Páni celkom ste ma pobavili ako tu riešíte niečo čo nám bolo určítým spôsobom nanútené z Ameriky vrámci globalizácie trhu. Celý autorský zákon je dohnaný do absurdností, len preto aby bohatí boli ešte bohatší a vedeli z masového segmentu zábavy vyžmýkať čo sa dá. Skutočne hodnotné práce sa zverejňujú vo vedeckých časopisoch. Bežne jeden autor od druhého preberá výsledky výskumu a naväzuje na ne. A to nás posúva dopredu. A nikto nikoho nežaluje, pretože na to nemá čas a ani peniaze.
Autorský zákon sa dostal do popredia vtedy, keď veľké vydavateľstvá zistili, že by mohli za každú hlúposť vytĺcť peniaze. Predstava vydavateľa je, že si film pozriete najprv v kine a potom si do domácnosti kúpite taký počet nosićov, aký je počet členov domácností. A tak si kúpite film najprv na VHS, potom na DVD a potom na Blue-ray a potom... a stále je to ten istý film. Lenže ak si ho stiahnete z internetu a zistíte, že je to sračka, tak sa celá táto pyramída zrúti. To mi povedal londýnsky právnik, ktorý sa špecializuje na copyright a do ruky strčil hŕbu DVD, lebo on to nemá chuť pozerať. :)
Dĺžka ochrany autorského diela bola 50 rokov po autorovej smrti. Ale keďže sa blížilo 50 rokov od smrti Walta Disneyho a Mickey Mouse by sa stal freeware, tak v US prijali predĺženie platnosti autorského zákona. Ešteže v Amerike nevynašli koleso... Preto sa na to vykašlite. Autor starej pohľadnice Váš žalovať nebude.
Proti zdieľaniu informácii na internete vystupujú len ľudia, ktorý by chceli ťažiť z neinformovanosti či hlúposti ostatných. Preto som rád projektom ako Wikipedia a digitalizácii kníh. Vedomosti a knihy patria na internet, pretože len dobre informovaný človek môže robiť správne rozhodnutia. A je jedno či je to niekto z Česka alebo Ugandy. Len ten z Ugandy nemá na to, aby si kúpil knihu za 60 libier...
Moderátor
gorila napsal
Tenzore: Udělej si výlet do Paříže. Vyfoť si noční Eifelovku a fotky hoď na web. Po čase dostaneš dopis nebo email kde budeš požádán o odstranění těchto fotek do určitého termínu. Pokud tak neučíníš, bude vůči tobě, ve Francii, podána žaloba za porušení autorských práv.

Tohle není výmysl, tohle je skutečnost.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jasně... na netu jsou milióny fotek Eiffelovky, ale všichni buď mají souhlas anebo jsou žalováni :mrgreen:
Taky předpokládám, že zažalovali USA a všechny státy vlastnící satelity :P
Moderátor
Fidzi napsal
Proti zdieľaniu informácii na internete vystupujú len ľudia, ktorý by chceli ťažiť z neinformovanosti či hlúposti ostatných. Preto som rád projektom ako Wikipedia a digitalizácii kníh. Vedomosti a knihy patria na internet, pretože len dobre informovaný človek môže robiť správne rozhodnutia. A je jedno či je to niekto z Česka alebo Ugandy. Len ten z Ugandy nemá na to, aby si kúpil knihu za 60 libier...

Přesně tak.. jinak když trochu odbočíme (když jsme u těch vědomostí), tak třeba vstup do British Musea je zdarma a do většiny knihoven také, tedy za nějaký malý roční poplatek.. skandál.
A jsem také rád za Wikipedii, proto na její provoz přispívám.
Registrovaný uživatel
Tady jsou státní muzea a Národní Galerie také zdarma, akorát když pořádají nějakou výstavu například ze zapůjčených děl, tam se platí.
Wikipedia je chválihodná ale musí ses ní opatrně, je v ní spousta chybných údajů.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2

Sběratel.com » Filokartie - pohlednice » Autorské práva na staré pohľadnice

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1