Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Padělky a podvody » Bible

Vykupminci.cz
Numisargo

Bible

Moderátoři: barbar, Misak33, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Dobrý den,
potřeboval bych poradit z touto knihou knih - tedy biblí. Jakou má asi hodnotu a jaký je asi rok vydání, tipuji jí na 20. století, starší nejspíš nebude, jelikož starší bi byly psány latinsky a tato není. I když kdo ví?
Děkuji za info.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Na titulní stránce rok není?
Registrovaný uživatel
tak jednak je dotaz položen do špatné sekce, takže odborníci přes staré knihy si této bible nemusí všimnout a za druhé všichni jsme se jistě již na ZŠ učili, že první česky psanou biblí byla Bible kralická, takže již nejméně od konce 16. stol. byly tištěny bible i v češtině ... :D
Registrovaný uživatel
každopádně by to chtělo lepší fotku alespoň jedné strany, aby byl vidět jazyk, jakým je to psáno a písmo. z té špatné fotky nelze vidět detaily ...
Moderátor
kacuro napsal
tak jednak je dotaz položen do špatné sekce, takže odborníci přes staré knihy si této bible nemusí všimnout a za druhé všichni jsme se jistě již na ZŠ učili, že první česky psanou biblí byla Bible kralická, takže již nejméně od konce 16. stol. byly tištěny bible i v češtině ... :D


To Vás ovšem na škole učili špatně... ;) První česky tištěnou biblí byla Bible pražská z r. 1488, následovaná v r. 1489 Biblí kutnohorskou...
Bible kralická má pouze tu zvláštnost, že je to první český překlad bible z původních jazyků (hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny), a nikoli z latinské Vulgáty.
To jen tak pro pořádek. Aneb jak říkal hrabě Bohdan Kocharowski: "Tóóópře, vyřízeno, k dennímu pořádku" :P
Registrovaný uživatel
kacuro napsal
tak jednak je dotaz položen do špatné sekce, takže odborníci přes staré knihy si této bible nemusí všimnout a za druhé všichni jsme se jistě již na ZŠ učili, že první česky psanou biblí byla Bible kralická, takže již nejméně od konce 16. stol. byly tištěny bible i v češtině ... :D


První česky tištěnou, ne psanou, biblí byla bible pražská z konce 15. století.
Bible kralická tištěná v pěti dílech, vznikla o několik desetiletí později.
_______________
Koupím hezky zachovalé mince Františka II. Nabídky prosím zasílejte na email MERKUR1@o2active.cz
Registrovaný uživatel
tak na ty bible z 15. stol. jsem asi chyběl ve škole :D
Moderátor
kacuro napsal
tak na ty bible z 15. stol. jsem asi chyběl ve škole :D


Ono se to málo ví... Za totáče se při výuce na ZDŠ jasně dávalo přednost té Bibli kralické, páč byla holt "pokroková" :P
Já sám bych to doteď také netušil, kdybych se před pár lety neúčastnil vydávání replik starých českých rukopisů a prvních tisků.
Moderátor
Bible, pokud nejsou aspoň 200 let staré nebo sběratelsky něčím hodně zajímavé, mají malou až směšnou hodnotu, v tomhle případě tipuju tak do stovky. Je tu velký převis nabídky nad poptávkou.
Registrovaný uživatel
Nevím, jestli má cenu se k tomu po roce vracet (jsem zde první den), ale třeba knihu ještě máte.
Rok vydání je plus mínus 1880, cena pár desítek korun, max. tak stovka. Nejlepší na té knize jsou ty přezky... :( No, nepotěšil jsem Vás, ale pokud máte ke knize citový vztah (např. že ji máte po prababičce), tak si ji nechte, páč co si dneska koupíte za stovku a později byste prodeje třeba mohla litovat.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Padělky a podvody » Bible

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1