Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Vykupminci.cz
Numisargo

CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Určitě je to uměle vytvořené. Mikrometr stojí asi 250 kč. To ta mince takovou cenu určitě nemá. :mrgreen:

No, veď tak som to myslel. :)
-s-
Registrovaný uživatel
Někdo se nudil a hrál si :D
Registrovaný uživatel
Ano. Byl to šikulka. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Takové rýhované mince si za mého mládí občas z blbosti dělali učni 2. ročníku oboru soustružník. Stačil na to soustruh a rádlovací kolečko. Možná si zase nějaký soustružník hrál.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Uchycení mince do soustruhu, aby bylo rýhování po celé šířce mince, není tak lehké.
Zde není vroubkování sice na celé šířce, ale na soustruh to moc nevidím.
Registrovaný uživatel
..nějaká kleštinka by to řešila
Registrovaný uživatel
Rádlování je po celé šířce. I když ne úplně celý profil. Upínací kleština určitě ne. Upnuto to musí být letmo.Ovšem to by bylo asi poznat Toto bez opěrné rolny na soustruhu si nedovedu představit. Ovšem jak tu rolnu tam fixovat? Na příčný suport to nejde,když ním musíme tlačit rádlovací kolečko.Vzhledem k obrovskému radiálnímu tlaku musí být opěrné rolny dvě.
Registrovaný uživatel
Spíše mi to připadá, jako by to bylo něčím zmáčknuté po obvodu. (Vymáčknutý materiál pod drážkani)
Registrovaný uživatel
...mechanickej tlak docela dřina...hydraulika nebo pneumatika?Zmáčnutí ,nebo odvalení,kus nebyl stopro upnut mezi hroty,zbývá pouze namáčknutí v kleštině
Registrovaný uživatel
Zmáčknuté po obvodu je to tím rádlovacím kolečkem,nebo dvojicí těch koleček upnutých v kyvné vidlici. Potom by stačilo jedno opěrné kolečko. To může být perforované jako ta rádlovací. V tomto případě vzhledem k narušenému výslednému profilu , asi bylo hladké.
Letmé upnutí nemusí nutně být přímo otočným hrotem. V tomto případě musela být použita nějaká podložka, nebo nějaký mezikus co možno největšího průměru, mezi tím hrotem a obrobkem.
Kdyby byla použita kleština, tak by nemohlo být vroubkování po celé šířce.
Učni druhého ročníku řeší úplně jiné věci. Určitě nejsou schopni něčeho takového.
Registrovaný uživatel
...tohle není věc učedníků ale fachmana ;)
Registrovaný uživatel
A hodně zkušeného. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Na upnutí do soustruhu stačí jednoduchý přípravek vysoustružený z kovu. Jedna část bude plochá a její průměr bude zhruba o 3 mm menší než je mince a z ní bude vybíhat dostatečně dlouhá stopka, která se upne do hlavy soustruhu. Mince se na přípravek nalepí hrubárenským voskem, a možná by stačil i parafín. Jediné co bude trošku problém, je při lepení je pohlídat středovou osu. Potom lze rýhovat hranu naprosto bez problémů. S hrubárenským voskem jsme na přípravky lepili mnohem těžší kusy kovu nebo skla určeného k obrábění. Potřebujete na to pouze plotýnkový elektrický vařič a malý kousek h. vosku.
Adalbert
Registrovaný uživatel
To zní zajímavě. Žeby to vydrželo ten tlak při rádlování,to se mi nechce věřit. Ale pokud s tím máš osobní zkušenost? Jsou všelijaké finty. Člověk se může pořád s něčím novým setkat.
Registrovaný uživatel
Adalbertem uvedený postup beru jenom v čistě teoretické rovině.
Mince kterou diskutujeme byla upravena určitě jiným zoůsobem. Chtělo by to další fotky. Nelépe celý obvod hrany tak,aby bylo vidět na každý vroubek. Takže minimálně čtyři detailní fotky.
Registrovaný uživatel
...pokud by to vydrželo ten tlak ,proč nebyla rýhovaná celá mince?Bylo by to logické.Mince byla vložena tak ,aby kousek vyčníval ven,kvůli manipulaci a pozdějšímu vyjmutí mince ,jde vidět,že mince nebyla upnuta přesně,ale je neděle je mi to jedno :D :P
Registrovaný uživatel
To by jeden nerekl, co jedna mince zpusobi za rozruch ☺️
Hele, ja na ni fakt narazil nahodou, kdyz jsem se prohraboval staryma vecma. Tenkrat jsem si myslel, ze se nejak poskodila pri razbe. Ale to je fuk, me zajimaji hodinky a stary auticka a vim, ze obcas vykoukne neco neobvykleho. A tak jsem ji sem prsknul, jakoze co kdyby. Pisete tady, ze ucni to nebyli, ze to musel byt nekdo zkusenejsi. A ze to udelal naradim, ktery ani neznam. Ale rikam si zase, proc by to nekdo delal? Jako ze jsem zamestnanej v dilne a jen tak z prdele me napadne upravit si petikorunu. Jen tak. Povenuju tomu nesmyslu nejakej cas z pracovni doby. A pak tu vylepsenou petikacku hodim do automatu na kafe. Jen tak. Asi jsem divnej, ale me by nikdy takova chujovina nenapadla ani ve snu ☺️☺️
Moderátor
No, ale můžeš to teda zkusit prodat jako umělecký dílo! :mrgreen:
Registrovaný uživatel
No kdyz to tak ctu, jak to mohlo vzniknout, tak se to za umelecky dilo da skoro povazovat. Protoze venovat tolik casu a usili takovy blbosti, to chce fakt kus talentu a estetickyho citeni 😁😁
Moderátor
Lucky: Jak psal bertik: "Pěkná Vánoční hádanka." Nevime presne, jak je to udelano, a nevime proc. Kazdopadne mince vyvolala odbornou diskusi.
Registrovaný uživatel
Takové ptákoviny nebylo možné dělat v práci,ale v zaměstnání. Když říkám v práci, myslím tím práci v úkole.
Tohle bylo kdysi možné dělat v zaměstnání , v hodinovce (v lóně-údržba,prototypy a pod). Když je dlouhá chvíle ,tak je potřeba se nějak zabavit.

K vystředění. Je potřeba mít universálku upevněnou na přírubě s dostatečnou vůlí. Potom lehce povolit šrouby. potom pomocí číselníkového úchylkoměru na magnetickém stojánku, nebo pupiťáku vystředit,utáhnout šrouby a je hotovo. :mrgreen:
Registrovaný uživatel
Já jsem si v zaměstnání vyrazil své vlastní medaile k 25. narozeninám, a to v hliníku, bronzu a mědi, průměr střižku 35 mm, síla střižku 5 mm. Byly oboustranné s opisy, nápisy i jednoduchým geometrickým obrazcem. Skladník z hutního skladu s technologem z lisovny dali hlavy dohromady a vybrali vhodný materiál. Na gravírkách mi vyryli rydla, v kalírně zakalili. Vyrazili jsme necelých 50 kusů, potom už bylo razidlo dost popraskané a k ražbě se už nehodilo. Práci jsem měl lukrativní a všichni se mnou chtěli kamarádit, a tak mne to nestálo ani korunu, ale v řádné pracovní době jsem na to ani neměl čas, dělal jsem na tom až po skončení šichty. Pracoval jsem totiž ve společném úkolu, a tam se ulívat nešlo, to by mi spolupracovníci nakopali.
Adalbert
Registrovaný uživatel
Pěkné. To stojí za pochlubení se.
Registrovaný uživatel
bertik-b1 napsal
Takové ptákoviny nebylo možné dělat v práci,ale v zaměstnání. Když říkám v práci, myslím tím práci v úkole.
Tohle bylo kdysi možné dělat v zaměstnání , v hodinovce (v lóně-údržba,prototypy a pod). Když je dlouhá chvíle ,tak je potřeba se nějak zabavit.

K vystředění. Je potřeba mít universálku upevněnou na přírubě s dostatečnou vůlí. Potom lehce povolit šrouby. potom pomocí číselníkového úchylkoměru na magnetickém stojánku, nebo pupiťáku vystředit,utáhnout šrouby a je hotovo. :mrgreen:

K upnutí tenkých materiálů, (podložky a podobné) jsme používali universálky s čelistmy na které byl přivařen měkký kov, čelisti se stáhli a soustružnickým nožem se vytočil potřebný průměr a hloubka. Ale to bylo na zarovnání čela a na požadovanou tloušku.
Registrovaný uživatel
Ano ,to je šikovné.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1