Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Vykupminci.cz
Numisargo

CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Moderátoři: numismat, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Aj ja si myslím... Ešte som takú vadu nevidel
_______________
Registrovaný uživatel
Díky za nové fotky. Takže ta ranka na hraně bude z oběhu a nemá souvislost s tím vrypem. To svědčí o vadě střížku. Ale vrtá mi hlavou ten povrch toho vrypu. Chtělo by to fotku z digitálního mikroskopu.
Každopádně je to velká rarita. Gratuluji.
Registrovaný uživatel
Ou. Díky, díky :-)
Registrovaný uživatel
....a jaktože je to taková rarita? Podobné defekty na desetikorunách nejsou běžné?
Registrovaný uživatel
Objevují se různě vadné desetikoruny. Ovšem takový výrazný defekt? Nevzpomínám si.
Moderátor
bertik-b1 napsal
Objevují se různě vadné desetikoruny. Ovšem takový výrazný defekt? Nevzpomínám si.

Presne tak, uz jsem psal, ze jsem podobne vady strizku videl na nizsich nominalech do 5 Kc (ale mene vyrazne), od 10 Kc vyse jsem nic takoveho nevidel.
Registrovaný uživatel
Zkusil jsem ještě dofotit pomocí lupy (na lupě mi svítí takové namodralé světýlko a bez něj nevyfotím ani ho...). Je to dost fotek, doufám, že to nevadí.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
...ta poslední fotka se mi jeví jako zásek do materiálu 8)
Registrovaný uživatel
Tak tyto fotky myslím vylučují vadu střížku.
Registrovaný uživatel
Daj aj fotku druhej strany..

Takáto "pekná" chyba mince z výroby by vydržala v obehu až do stavu, v akom aktuálne je? Neverím.
Ale neviem čo to je, ako to vzniklo..
-s-
Registrovaný uživatel
Ramires: zásek čím?
Registrovaný uživatel
Bertik-b1: já jsem si tou vadou střížku vůbec nebyl jistej ani po tom, co jste to téměř odsouhlasili, protože mi přišlo divný, že to nikdo z vás ještě neviděl. Co z těch nových fotek je faktorem ovlivňujícím ten obrat ve Vašem vidění té vady? Ty ostré kraje vrypu? Kdyby byly zakulacené, tak by to ukazovalo na vadu střížku, protože úderem razidla by se materiál přes kraje přehnal až do díry? Je to tak? Je relevantní i barva povrchu v tom vrypu?
Registrovaný uživatel
Stani: zítra rozhodně nafotím a pošlu
Registrovaný uživatel
Petře3.Ta barva povrchu. Kdyby ten vryp byl na střížku, byl by povrch stejný . Za předpokladu, že k pokovení dojde po ražbě. Ovšem pokud je ražba prováděna až po pokovení(jako u středověkých dobových falz),tak by k tomu vrypu,záseku, mohlo dojít i před ražbou na pouze pokovený střížek. Tedy vada střížku-pěkná rarita. Jinak by to rarita nebyla,ale poškození z oběhu, tedy smůla.
Ví někdo kdy dochází k pokovení? Myslím ,že je to zásadní věc.
Registrovaný uživatel
Ještě k tomu vyhrnutí materiálu. Z těchto fotek nelze zjistit,kam je materiál vyhrnut. Bez mikroskopu se nehnem z místa.
Registrovaný uživatel
"Desetikoruna se razí z ocelového jádra, které je po obou stranách potaženo plátkem mědi. Měděné plátky i hrana desetikoruny jsou galvanicky pokoveny mědí"
Vyhláška ČNB o vydání mincí po 10 Kč vzoru 93 z 26.3.93
Podle toho bych řekl, že k pokovení dochází před ražbou
Moderátor
Petr3 napsal
"Desetikoruna se razí z ocelového jádra, které je po obou stranách potaženo plátkem mědi. Měděné plátky i hrana desetikoruny jsou galvanicky pokoveny mědí"
Vyhláška ČNB o vydání mincí po 10 Kč vzoru 93 z 26.3.93
Podle toho bych řekl, že k pokovení dochází před ražbou

Presne tak. Pan J. Moravec to uvadi i v knize "Ceske mince 1993-...", snad mohu použít krátkou citaci:

"Plátovaní spočívá v oboustranném naválcování cánů z jednoho kovu (pod vysokým tlakem a obvykle za horka) na cán z druhého kovu.
...
Galvanické pokovení spočívá v elektrochemickém potažení střížků již vyseknutých z cánů vrstvou druhého kovu.
...
Kombinací obou těchto technologií, je plátování a následné galvanické pokovení za účelem zakrytí hrany. Kombinace plátování a galvanického pokovení je použita u mincí 10 a 20 Kč a vnější části (mezikruží) 50 Kč."
Registrovaný uživatel
numismat: díky za doplnění
Registrovaný uživatel
stani: Tady jsou fotky obou stran

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Díky za doplnění. Takže se dá říct,že k záseku došlo po pokovení před ražbou. Vyhrnutý materiál bylzatlačen zpátky při ražbě. Ví se,jak silná vrstva je ten měděný cán a jak to pokovení?
Registrovaný uživatel
A nemohol byť v strizku nejaký bordel a po pokoveni a razbe to v obehu vypadlo??..len dumám, hútam...
_______________
Moderátor
bertik-b1 napsal
Díky za doplnění. Takže se dá říct,že k záseku došlo po pokovení před ražbou. Vyhrnutý materiál bylzatlačen zpátky při ražbě. Ví se,jak silná vrstva je ten měděný cán a jak to pokovení?

Medene platovani bude velmi slabe z duvodu vyssi ceny medi. Je to patrne v pripade poskozeni mince a koroze oceloveho jadra, ktera pak na povrchove vrstve medi zpusobuje boule.
Moderátor
tomi napsal
A nemohol byť v strizku nejaký bordel a po pokoveni a razbe to v obehu vypadlo??..len dumám, hútam...

Mozne je vse...
Registrovaný uživatel
Pokud jsme s ní skončili, mám tu další zajímavost.
Jak toto asi vzniklo? Díky za názor.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Odlupnute pokovenie?
_______________

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Ocenění, určení a identifikace mincí » CHYBORAŽBY, VÝROBNÍ ZMETKY - URČOVÁNÍ A DISKUSE

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1