Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Pokec o mincích » cisteni

Vykupminci.cz
Numisargo

cisteni

Moderátoři: Koniáš, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
mam asi 50 kusu ceskosl. 20hal ze 70 a 80 let, nektery jsou ruzne znecisteny, flekaty a nektery maj na sobe fleky takovy modry plisne. rad bych vedel jak je setrne vycistit. dekuji za rady
Moderátor
Tu nájdeš na to návod:
http://www.richtera.cz/numismatics/
_______________
http://notafilia-smith.blogspot.com/
Môj blog o bankovkách platných na našom území, a o ich zbieraní.
http://wartberg-szenc.blogspot.com/
Prechádzka mestom, pomocou dobových pohľadníc.
Registrovaný uživatel
no diky, ale kyselinu fosforecnou doma nemam a ani ji kvuli par vicemene beznejm dvacetnikum nehodlam kupovat.
nejakej navod ala sama-doma (sul, ocet, kyselina citronova, vareni,..) by nebyl?
Registrovaný uživatel
práce čistit korunové mince je zbytečná...
Registrovaný uživatel
Dracek: Na to jsem se ale neptal.
Ja se ptal jak je vycistit a ne jestli to zbytecny je nebo neni. Pro me to zbytecny neni. Mne se ty mince proste libej, je to pamatka, a proto je chci cistit. Jinak vim ze maji cenu maximalne jen par korun a ze jsou neprodejny.
Registrovaný uživatel
kon napsal
no diky, ale kyselinu fosforecnou doma nemam a ani ji kvuli par vicemene beznejm dvacetnikum nehodlam kupovat.

Dracek: Na to jsem se ale neptal.
Ja se ptal jak je vycistit a ne jestli to zbytecny je nebo neni. Pro me to zbytecny neni. ...

pokud to pro tebe není zbytečné, tak investuj do chemie a neskrbli... 8)
Registrovaný uživatel
kon napsal
mam asi 50 kusu ceskosl. 20hal ze 70 a 80 let, nektery jsou ruzne znecisteny, flekaty a nektery maj na sobe fleky takovy modry plisne. rad bych vedel jak je setrne vycistit. dekuji za rady

"modrá plíseň"=měděnka, tu nejlíp odstraníš čpavkem, kterej je navíc šetrnej k hnědé patině i kovu. Místo něho lze použít zředěné tvrdidlo do epoxidu (diethylentriamin).
sůl nemá význam, vaření samo o sobě taky ne, ocet nebo roztok kys. citronové (vyjde zhruba nastejno) použít můžeš pokud ti nevadí že sundáš veškerou patinu a obnovíš původní vzhled kovu. Každopádně to nejdřív zkus jen na jednom dvacetníku ať víš do čeho jdeš. Z běžných věcí co bývají doma lze zkusit ještě přípravek fixinela (zředěná kys. fosforečná), bude to podobný jako kys. citronová, ale trochu šetrnější.
Registrovaný uživatel
Dracek napsal
kon napsal
no diky, ale kyselinu fosforecnou doma nemam a ani ji kvuli par vicemene beznejm dvacetnikum nehodlam kupovat.

Dracek: Na to jsem se ale neptal.
Ja se ptal jak je vycistit a ne jestli to zbytecny je nebo neni. Pro me to zbytecny neni. ...

pokud to pro tebe není zbytečné, tak investuj do chemie a neskrbli... 8)


:twisted: súhlasím. ;)
_______________
Múdry sa teší objaveniu pravdy, hlupák falošnosti.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Pokec o mincích » cisteni

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1