Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » čistenie

Vykupminci.cz
Numisargo

čistenie

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Po mojich skusenostiach s cistenim, teraz zastavam nazor, ze cistit len co je nevyhnutne. Samozrejme nemam rad na minci spinu, ale to sa da (vascinou) odstranit jednoduchym oplachnutim vo vode (pripadne pouzit mydlo) a potom mincu jemne osusit. Co sa tyka odstranenia flakov, skvrn zo striebornych minci suhlasim s oliverom, ak tu mincu triete silichromom, realom, sodou a podobne, tak to na nej zanecha stopy a nemyslim len take ktore su vidno pod mikroskopom. Ako pisal Archy je to na zberatelovi, ak mu to neprekaza, tak nech cisti. Zalezi aj co cisti, iny vplyv bude mat jemna pasta na nikel a iny na hlinik...
Co este vzdy odstranujem (vascinou s malym uspechom) su tie "agresivne" korozie. Vtedy je ale uz spravidla naruseny aj kov takze minca vyzera rovnako zle ako pred cistenim. Tu nepomaha ani chemia.
Skusal som aj ultrazvuk a elektrolyzu a tie dokazu tiez narobit z mincou riadnu paseku.
_______________
Juraj.
Registrovaný uživatel
no pozeram ze zaujimava diskusia sa tu rozbehla, to som si dal :) vazne som nechcel olivera urazit, len som chcel povedat ze pokial je to viditelne len pod mikroskopom, tak mi to nevadi, hlavne ked uz na nej drobne skrabance tak ci tak su
« Poslední úpravu provedl(a) roland22 v 11. 9. 2007, 20:00. »
Registrovaný uživatel
ani mne to nevadi,ked tie mikroskopicke skrabanceky volnim okom nevidim,
Moderátor
Ale veď je všetko v poriadku. Niktu predsa nikoho neuráža a ani neurážal. Len som chcel aby niekto (nie Oliver, myslím niekto, ako hocikto) nestratil nervy. Všetko je v poriadku.
To Oliver: Ja si Vaše názory naozaj veľmi vážim a Vaše príspevky čítam rád. Taktiež som sa Vás nechcel dotknúť, mnohí čo ma tu poznajú to azda dobre vedia. Vy tu veľmi dlho nie ste a preto asi neviete, že niektoré naše poznámky sú naozaj neškodné. Keď tu chalani hovoria, že je niečo blbosť, tak tým nemajú na mysli znevažovanie Vašich názorov, je to akoby povedali: mám iný názor, ale téma je otvorená. Ja túto bandu poznám dlhšie a každého z nich si vážim nielen pre ich znalosti a ochotu pomôcť, ale aj pre humor ktorý dnes všetci tak veľmi potrebujeme. Nikto sa nechcel dotknúť Vás, ani Vašich metód. Ale myslím že to všetci (vrátane Vás dobre vedia).
Ani som Vás pred časom nestihol privítať; tak vitajte a cíťte sa tu dobre.
Moderátor
Ja na nikoho nastvanej nejsem, to predevsim :)

A lip zkousnu, kdyz mi nekdo na rovinu rekne, ze sem debil, nez kdyz zpochybnuje vec o ktere neco vim a strcim za ni ruku do ohne. To zas pro zmenu neznate me, jak to beru ja.

Jde o to, ze taky melem kazdej o necem jinym, za coz muzu trochu i ja, ze sem se nepresne vyjadril a zacal s tema blbejma skrabancema. Dobre, zapomente na ty skrabance, kery nekeri nevidite nebo videt nechcete. OK. Pryc s nima. Uz o nich nemluvme. Rekneme, ze tam nejsou, i kdyz tam ve skutecnosti jsou. To podstatny, co jsem mel napsat je, ze pri mechanickem cisteni, i pri tom nejopatrnejsim dochazi VZDY !!! a bez vyjimky k abrazi (obrouseni) mince. Ta zubni pasta je jako kdyz vezmete nejjemnejsi smirkovej prach (neznam technicke oznaceni) a udelate z toho kasicku v olejicku. V gume jsou zas asi kousky skla, nevim co to presne je. Chcete dukaz? Blbej, ale je. Ukousnete si malej kusek gumy a zvejkejte ho mezi zubama, bude to jak kdyz budete mit v ustech pisek. Pokud to nedela, mate kvalitnejsi jemnejsi gumu a tu klidne na mene vzacne mince pouzivejte, pokud musite.
Moderátor
Jo a za privitani samozrejme dekuju :)
Moderátor
No a jaký máte všichni názor (návod) na odstraňování koroze???(ty zelený skvrnky ) na měděných mincích. Odstraňovat? neodstraňovat? A pokud ano jak. Osobně jsem také spíš názoru, že minci maximálně opláchnout v mýdlové vodě a zbytečně ji nečistit. S mincemi s větší přísadou mědi zatím nemám takové zkušenosti. Dřív jsem sbíral Československo. Na starší mince jsem přesedlal asi před rokem, takže tam zatím tápu.
dík.
Registrovaný uživatel
Patina ušľachtilá je do hneda,zelená má zhubné účinky tú nejak nemám rád,ale to je vec názoru.Mám aj také mince,ale nie veľa.
Registrovaný uživatel
Jak už jsem zde nastínil někde jinde ohledně měděných krejcarů... Mě se osvědčil návod, kdy minci dáte do např. slunečnicového oleje (musí být přítodní olej, nikoliv technický), jednou za den ji vyjmete a otřete do sucha. Opakujete tak dlouho, dokud s jejím stavem nebudete spokojeni (třeba několik dní).

Pozor: Ač se nezdá, čistí to docela dost. Při intenzivním drhnutí mince hadříkem, můžete přijít o patinu. Proto olej jen stírejte, nikoliv drhněte. Ale to hovořím o mincích ve stavu sbírkovém, pouze co potřebují očistit od zelené měděnky, nebo jiných tmavých nečistot (např. je mince příliš tmavá).

Pozor č. 2: Olej na minci nečistí pouze nečistoty (není to kyselina - jako citronka), ale celý povrch mince, někdy mnohdy nerovnoměrně.

Je důležité zvolit, která mince vyčistit potřebuje a které by to více uškodilo, než prospělo. Nutno podotknout, že výsledek po čištění je u každé mince zcela jiný. Je to dáno, především asi složením nečistoty. I když jsem čistil mince naprosto identické v prvotním tmavém zabarvení, výsledek byl, že jedna měla ve finále patinu tmavší a jedna světlejší.
_______________
..::R::..
robert.kurucz@email.cz
Registrovaný uživatel
mam skusenosti s sodou bikarbonou navlhčite prsti a sodou triete mincu strieborne mince su ako nove
Moderátor
Nevidel si reklamu na Cilit? Ber si odtiaľ príklad: " vyleští a nepoškriabe ". Sóda totiž mince poškriabe, aj keď Ty to nemusíš voľným okom postrehnúť, je to tak. Mrkni na tie mince cez sklo a uvidíš.
Registrovaný uživatel
http://www.lovecpokladu.cz/home/cisteni-minci-pomoci-listoveho-spenatu-691
Registrovaný uživatel
Tak to je něco ,hned jak budu vařit špenát, hned to vyzkouším. :)
Moderátor
Je to zajimavy zpusob cisteni, i kdyz zahnivajici spenat musi byt skutecnou masazi pro cichove bunky (kor pro me je to silena predstava, smrdi me i cerstvej spenat Obrázek vložený uživatelem).

Trosku opatrnej bych byl s usudkem, ze se jedna pouze o pusobeni kyseliny stavelove (i kdyz ve spenatu ji je udajne az 12 g / kg). Latek, ktere se mohou ucastnit procesu cisteni je ve spenatu vic.

Jinak pro uplnost je to jed (LD50 375 mg/kg (potkan), pro cloveka je odhadovana smrtelna davka kolem 5 - 15 g). Je to ale nefrotoxicka latka, takze muze poskozovat ledviny, hlavne u slabsich jedincu.

Celkove bych povazoval postup za dobry, nicmene odskouseny ho nemam. Prilezitostne budu muset vyzkouset... Zda se ale, ze je odskousen starou gardou a mohl by fungovat dobre.
Registrovaný uživatel
To Oliver : Co má společného jed a špenát ? :shock: Pepek Námořník by Ti asi natrhl triko. :mrgreen:
Moderátor
asi tolik, ze kdyz snis tak cca 3 - 5 kg spenatu, povezou te nohama napred... ve vsi vaznosti
Registrovaný uživatel
:shock: Tak ti Oli pěkně děkuji, právě jsem vyškrtla špenát z našeho jídelníčku, máš v evidenci i jiné potraviny, které obsahují LD či jiná podobná LSD ? ;)
Registrovaný uživatel
jo tak to je hustý, mám špenát zakázaný od dochtora, ale jednou za čas musí člověk zhřešit a dát si ho :)
Moderátor
LD50 znaci smrtelnou davku (LD = lethal dose, LD50 je davka, ktera zpusobi umrti prave 50 % jedincu)... mimochodem, kyselina stavelova se dobre vstrebava i pokozkou, kdyby se s ni rozhodl nekdo manipulovat... coz by spravne neproskoleny nemel.

Co se tyce potravin, vsude je neco... cloveka zabije i destilovana voda... v uzeninach jsou zas napr. dusitany, ty jsou taky nebezpecne. Rada barviv, konzervacnich latek, stabilizatoru je rovnez toxicka... toxicke jsou i plisne, resp. latky, ktere produkuji, podobne i mikroorganismy... nejsem potravinar, tohle by zodpovedel lip profik.

Zkratka doporucuji jist vse, ale v rozumne mire. Leda hovado sni na posezeni 3 kg spenatu Obrázek vložený uživatelem

A pak, ac nerad, musim priznat, ze v te nechutne kasovite hmote je rada latek zdravi prospesna. Pozor na mytus o zeleze - jednalo se pouze o chybu, zeleza je tam ve skutecnosti mene, nez se kdysi tradovalo (nekdo si spletl desetinnou carku). Ta kyselina stavelova je pak predsim nefrotoxicka (mimo vlivu na CNS a srdce), lide s ledvinovymi kameny by se proto spenatu meli zdaleka vyhnout. Podobne je na tom napr. i rebarbora, ktera obsahuje kyseliny stavelove dokonce jeste vetsi mnozstvi nez spenat.
Registrovaný uživatel
Oliver,ale kyselina štavelová je dobrá na čistenie minerálov.Taký Ametyst pokiaľ ponoríš celú mineralogickú vzorku do roztoku ,krásny minerál po očistení všetky nečistoty z povrchu sú heč-:))
Moderátor
fakt? no jestli s ni pracujes, tak pozor na to, ze se vstrebava i pokozkou... no ja s ni prichazim do styku temer denne, ae tohle nevim :)
Registrovaný uživatel
Pracujem ale len občas,viacej sa venujem pokiaľ je potrebné zakúpiť je pravda 1kg nestojí majland :) vystačí cca na rok. Samozrejme práca len a len v rukaviciach na kyselinu. ;)
Odskušané kolegovcami čo sa viacej venujú mineralogickým vzorkám.Ja zasa rád metodicky usmerním :mrgreen: a niekde na dvorku pijem kávu a tvárim sa hodne dôležite. :lol: :mrgreen:
To poznaš oliver? :D ;)
Moderátor
poznam, umim, ae zatim sem se nevypracoval do stadia, kdy bych to stihal. ae delam na tom ;)
Registrovaný uživatel
Je to dlhodobejší proces,ale vekom sa postupne dopracuješ. :lol:
« Poslední úpravu provedl(a) grofik v 10. 4. 2008, 7:15. »
Registrovaný uživatel
Dlhodobe to stagnuje nikto nemá inú metódu :shock: čistenia mincí? ;)

Nové téma Další příspěvek

Stránka: < 1 2 3 4 5 6 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » čistenie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1