Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Nápovědy a návody » čistenie

Vykupminci.cz
Numisargo

čistenie

Moderátoři: smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Ano, mám. Nečistit. Když tak jen vodou od mechanických nečistot. Měsíc nebo i dva v destilované vodě (vyměňované) a velmi jemné tření kartáčkem odstraní prakticky všechny mechanické nečistoty. Potom ultrazvuk. Jakákoliv chemie (promiň Oliver) ale ani zubní pasta či ocet a citrón. Oxidace je přirozený stav mince. Nelze vyčistit minci která ležela i století v zemi (nebo na půdě) bez poškození za pár minut. Trpělivost. Trpělivost.
« Poslední úpravu provedl(a) llibor v 18. 4. 2008, 20:35. »
Moderátor
nemusis se omlouvat... u minci rozhodne plati, ze mene chemie je lepe. i kdyz na webu mam ruzne metody cisteni minci, osobne cistim minimum. soucasne zahranicni mince co ziskam od pratel nalozim do teple vody s mydlem hlavne kvuli odmasteni od lidskeho potu (dobre vime, co to casem udela napr. s novymi medenymi mincemi). Stare mince necistim vubec (pravda ale je, ze vetsinou se ke me dostanou kusy, co uz nekdy cisteny byly). To co cistim jsou spis takove kusy, ktere ani nejde identifikovat, co jsou zac. pokud je mince dobre citelna a ma uslechtilou patinu (uslechtilou v teto souvislosti myslim takovou, ktera se neodlupuje a nezhorsuje citelnost mince), nechavam to, jak to je. akceptuju ale nazory jinych, kdyz chteji cistit, at cisti - u novych minci to nijak zasedne nevadi. snazim se ale alespon doporucit takove zpusoby cisteni, ktere mince neponici. trpelivost by ale mela byt ctnosti vsech, kdo se pusti do cisteni minci - at mechanicky nebo chemicky.
Registrovaný uživatel
Najlepšia varianta je pokiaľ stačí len destilovaná voda a jemná handra. ;)
Registrovaný uživatel
Ještě bych dodala,že není hadr,jako hadr. :P Nejlepší je klasická bavlna,ale zkoušela jsem hadr z mikrovlákna.který prodávají na leštění oken s obyčejnou vodou a mince se leskla ........až oči přecházeli. :)
Registrovaný uživatel
:shock: čeče ženská stále vie ako na vec . :lol:
Registrovaný uživatel
Co dodat....... ;) ...... praktická to žena. :D
Registrovaný uživatel
já mám nejlepší zkušenosti se starýma bavlněnýma plenkama (ne pemprs a spol.!!!). Mladší ročníky asi neví o čem mluvím, ale staří chlapi a praktické ženy středního věku, co plenky vyvářeli, asi tuší.
Registrovaný uživatel
Dobry den.

Pred nedavnem jsem doma byhrabal nasledujici mince:

http://otpa.hostuju.cz/fotky/mince/index.html

Nikdy jsem se o nic podobnyho nezajimal, ale rad bych je nejak vycistil a nechci je nijak poskodit. Muze mi nekdoporadit? Dekuji za odpoved. :)

Pavel
Registrovaný uživatel
No, některé mince vypadají po smrti, ale naštěstí ta nejlepší (hned první - 2 haléř R-U 1901) je OK - takže doporučuju jen mýdlo, jemný (opravdu jemný zubní kartáček) a netlačit a pak osušit hadříkem mezi prsty. Jinak ten 2 hal 1901 čistěte jako poslední a nejdřív to vyzkoušejte na ostatních - nesmí zmizet tmavá barva (patina), ale jen šedozelený povlak.
Registrovaný uživatel
Mockrat dekuji za radu. Hned to vyzkousim. Jeste bych se chtel zeptat. Ne ze bych se ji chtel zbavovat nebo vyhazovat, ale ma takovy 2 haler z roku 1901 vubec nejakou hodnotu?
Moderátor
podle stavu az nekolik stokorun
Registrovaný uživatel
Chci se zeptat jestli nevíte, jak nejlépe vyčistit současné české kovové padesátikoruny? Jestli to teda vůbec nějak jde když jsou ze dvou kovů. Předem díky za TIP. ;)
Moderátor
tepla voda a mydlo, nic vic... nalestit to nema smysl, za par let ztmavne zas...
Registrovaný uživatel
ahoj chci se zeptat, zda by tato mince nešla nějako vyčistit, je hodně zkorodovaná, ale je krásně čitelná a dost zachovalá na tento ročník. Přikládám i foto svého současného 20hal z tohoto roku. Má vůbec cenu ji čistit, nemyslím si, že by pak vypadala o moc lépe :-(

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
cisteni ti nepomuze, pokud to na fotkach dobre vidim, je tam znacna koroze do hloubky, po cisteni ta mince budevypadat spis hur
Registrovaný uživatel
Ok, tak já jí nechám tak jak je, líbí se mi, sice zkorodovaná, ale mám z ní i tak radost.
Registrovaný uživatel
Oliver. chtěl bych se zeptat zda ty skvrnky se dají nějak vyčistit, případně jakým způsobem děkuju za pomoc

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
ahoj, je to medinikl, moje pokusy najdes zde:

http://www.richtera.cz/numismatics/interest/cleaning_cuni.html

jestli to jde do hloubky, tak to ale asi moc smysl nema a bude to spis na skodu...

odpoved tedy zni: chelaton
Registrovaný uživatel
Je to pouze povrchové. Ok, tak já to zkusímsehnat ten chelaton a něco s tím udělat, jinak píšeš na svých stránkách, že se to má být směs EDTA III, hydroxidu sodného NaOH a siřičitanu sodného Na2SO3 v ideálním hmotnostním poměru 15:5:1..... samotný chelaton tedy nestačí? Já že nejsem chemik :)
Moderátor
mohl by stacit samotny
Moderátor
Dovoluji si vas pozadat o radu jak sundat tu cernou krustu z halere ktery neni z moc kvalitniho Ag. Mam sice nejake odzkousene postupy ale s mincemi s vyssim obsahem Ag a nerad bych neco nenavratne pokazil. Dekuji.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
Moderátor
Kartacek, paratka, vatove tycinky, trpelivost :)
Registrovaný uživatel
Asi bych zvolil velmi slabý roztok kys. citronové a jinak co tenzor, akorat bez kartáčku ;-)
Moderátor
No chtel jsem napsat jeste pokapat citronem a nechat nejdriv aspon 15 minut pusobit, ale nevim jak to bude pusobit na nekvalitni stribro, mne tohle zafungovalo na denar z rimske republiky.
Jinak, v cem je problem s tim kartackem?
Registrovaný uživatel
Kartacek mi na tohle prijde jako moc hruby nastroj - mel bych strach z rozlomeni. A jinak ten citron bych urcite redil - hodne - kdyz jsem tim cistil ja a kys. byla moc koncentrovana, mel jsem pocit, ze se ze stribra vymyvaji i primesi - zdalo se vic porovite, ale mozna opravdu jen zdalo.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: « < 1 2 3 4 5 6 7 ... > »

Sběratel.com » Nápovědy a návody » čistenie

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1