Sběratel.com

Diskusní fórum o sběratelství

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » ČSR I

Vykupminci.cz
Numisargo

ČSR I

Moderátoři: Admin - Zdeněk Jindra, dejvy, smith.

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Autor Příspěvek
Registrovaný uživatel
Při procházení své sbírky ČSR I. jsem našel tyto tři známky u kterých bych vás požádal k vyjádření vašich názorů :

1)70. narozeniny TGM - ostříhané zoubkování?
2)Husita (Jan Hus) - ani na známkách a ani v katalozích jsem se nikde nesetkal s tím,že by u deskových čísel měla být další číslice (viz malá dvojka...)
3)Smuteční k úmrtí TGM - na skenu to asi nebude tak dobře vidět,ale známka co je navrchu má celkově našedlý odstín.Obě známky jsou s lepem a neražené.Nevím,asi je to běžné,ale mezi dalšími známkami je ta odlišná barva dobře patrná.

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem

Obrázek vložený uživatelem
Registrovaný uživatel
Chápu,že tyto mé otázky asi nejsou tak důležité,jako řešení prodeje falzifikátů na aukru,ale opravdu bych rád znal odpovědi.Když nevím,tak se zeptám.A pokud by se našel nějaký zkušený filatelista co ví,ale nechce se mu odpovídat,pak by mne mohl alespoň nasměrovat někam,kde bych si odpovědi mohl najít sám.V katalozích jsem odpovědi nenašel... :shock:
Registrovaný uživatel
1/ ostřižené
2/ katalogy vedou, normální, takto poškozené ale skoro bezcenné
3/ špatné uložení...
Registrovaný uživatel
No po zkušenostech s prvotními dotazy jsem takhle rychlou odpověď nečekal.Díky.
Jestli bych ještě mohl... 2)o cenu mi nešlo,jen jsem to vážně nikde v katalogu neviděl.Mohl bych poprosit o nasměrování,kde bych se o tom dozvěděl více a přestal se tak dokola ptát tady?
3)Co myslíš tím špatným uložením?Pokud byla známka uložena společně s ostatními v zásobníku (což byla),pak nějak nevím,co si pod tím představit.
Registrovaný uživatel
3) u těchto známek jsem se s tím už párkát potkal, že byly na povrchu místy až tmavě šedé jakoby umazané od tiskařské barvy. Na přiložené fotce to jde dobře vidět na té druhé známce na pravém okraji (pokud teda máš na mysli tohle)

Obrázky:

Obrázek vložený uživatelem
_______________
jeden z mých koníčků filatelie a známky :)
« Poslední úpravu provedl(a) Axxxxis v 14. 4. 2010, 8:05. »
Registrovaný uživatel
1 - známka s ostříhaným zoubkováním. V Mono 2 (Monografie Československých známek, díl 2., 1971) na straně 153 najdete foto nezoubkovaného devítibloku, kde jsou vidět mezery mezi jednotlivými známkami. Mezery jsou dost široké.

2 - Husita. Pozor, neplést si počítadla s deskovým číslem (značkou). Velká čísla pod známkami jsou počítadla, která usnadňovala manipulaci (počítání) na poště. Desková značka je jen ta malá dvojčička pod desetinnou tečkou počítadla. Viz obrázek na str. 355 v Mono2. U této 90h známky se dá najít desková značka 1-4.

3 - Masaryk smuteční - Tyto známky byly tištěny šedočernou barvou, která podle uložení známek časem lehce mění odstín do světlejší. Je to způsobeno oxidací olova z přidané bílé barvy do černé na výslednou šedočernou, která byla použita při tisku na rotačce Stickney. Čím světlejší odstín, tím víc narušená je barva. Případné lehké probarvení papíru na kuponech a nepotisknutých částech známek je způsobeno nedokonale pracující stěrkou barvy na ocelotiskovém válci. Bližší se dočtete v nějaké polygrafické monografii.

Vložte tuto známku do měkčeného PVC sáčku, uzavřete, a za půl roku ji budete mít jakoby ojíněnou. Po vyndání na sáčku zůstane krásný otisk známky ze zoxidované barvy. Známka ovšem již bude bezcenná a nenávratně poškozená.

Z literatury pro známky první republiky vám doporučuji pro začátek Monografii čs. známek díly 1-5 a jako doplněk Speciální příručku pro sběratele od Ladislava Novotného (1970). V antikvariátech a na internetových aukcích se dá vše bez problému sehnat i dnes.
« Poslední úpravu provedl(a) Bohous_K v 15. 4. 2010, 16:55. »
Registrovaný uživatel
To Axxxxis : Ano,je to podobné tomu,co mám na známce já...
To Bohous_K : Děkuji za obsáhlou a podrobnou odpověď včetně doporučení literatůry...Určitě si jí pořídím a přečtu abych byl propříště již v obraze.Díky.
Registrovaný uživatel
To umazání (rozmazaná barva) na okrajích archu a někdy i na krajní známce je způsobeno silnějším nánosem barvy v bordurách na krajích archu a následné manipulaci s nimi..

Nové téma Další příspěvek

Stránka: 1

Sběratel.com » Poštovní známky - naše » ČSR I

Diskusní fórum | Sberatel.com | články | inzerce | katalog | mince | sběratelé | zápalky |

TOPlist
Sběratel.com je poháněno systémem UseBB 1